Προς το περιεχόμενο

μεταβαση απο pc σε...mac


ppetraka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω όμως την εντύπωση ότι είμαι περισσότερο "ερωτευμένος" κατασκευαστικά με το Macbook (trackpad, οθόνη, πληκτρολόγιο, ποιότητα κατασκευής, design) και λιγότερο με το λειτουργικό του σύστημα.

 

Το αυτό... όπως λέω και στον κολλητό μου "πανέμορφα μηχανήματα αλλά μόλις θυμηθώ τον finder μου φεύγει".

 

Ξανά λέω όμως ότι όσα και αν διαβάζεις, όσα βίντεο και αν δεις, όσες φορές και αν το χαϊδέψεις από κοντά... αν δεν το δουλέψεις μια εβδομάδα δεν μπορείς να καταλάβεις αν σου κάνει ή όχι.

 

Τέλος ένα ακόμη πράγμα που θα σε συμβούλευα είναι ποτέ να μην κατηγορείς τα Mac ή να επισημαίνεις κάποια αδυναμία τους και ειδικά σε εξειδικευμένα forum ή site. Οι Mac users είναι αρκετά φανατικοί και τόσο δεμένοι ιδεολογικά με το μηχάνημα τους, που δύσκολα δέχονται διαφορετικές απόψεις.

 

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Θα συμφωνήσω ότι η αλήθεια είναι κάπου στην μέση. Στην αρχή θα σε εκνευρίσουν πάρα πολλά πράγματα, τα οποία βέβαια με τον καιρό και μετά από αρκετό ψάξιμο θα τα λύσεις. Φυσικά υπάρχουν και πράγματα που θα λατρέψεις.

Έχω όμως την εντύπωση ότι είμαι περισσότερο "ερωτευμένος" κατασκευαστικά με το Macbook (trackpad, οθόνη, πληκτρολόγιο, ποιότητα κατασκευής, design) και λιγότερο με το λειτουργικό του σύστημα.

 

Σε πολύ γενικές γραμμές αν είσαι άνθρωπος που δεν μπορεί να κάνει παραχωρήσεις (gaming, προγράμματα της microsoft, εξειδικευμένο software ή και hardware υλικό όπως π.χ. tv tuners) τότε τα Windows αποτελούν μια πιο ολοκληρωμένη και προπάντων φτηνότερη λύση.

 

Αν από την άλλη είσαι ανήσυχο πνεύμα και έχεις τον χρόνο αλλά και την υπομονή να ασχοληθείς με κάτι εντελώς διαφορετικό, τότε θα σου συνιστούσα ανεπιφύλακτα την μετάβαση. Είναι ένα κόσμος εντελώς διαφορετικός και κάθε τι που ανακαλύπτεις σου δίνει μια χαρά που δύσκολα την παίρνεις από windows (ειδικά αν ασχολείσαι όλη σου την ζωή με αυτά).

+1

Ειναι ειναι τα πραγματα: η αληθεια ειναι καπου στη μεση..

 

Τέλος ένα ακόμη πράγμα που θα σε συμβούλευα είναι ποτέ να μην κατηγορείς τα Mac ή να επισημαίνεις κάποια αδυναμία τους και ειδικότερα σε εξειδικευμένα forums ή sites. Οι Mac users είναι αρκετά φανατικοί και τόσο δεμένοι ιδεολογικά με το μηχάνημα τους, που δύσκολα δέχονται διαφορετικές απόψεις.

Respect! :lol:

 

...

θέλω τις απόψεις σας και τις εμπειρίες σας ,τί μπορέι να με δυσκολέψει σε αυο το εγχείρημα ....

 

Αν και απο οτι καταλαβα δεν "επιτρεπεται" να ακουστει κατι που θα σε δυσκολεψει, δεν ειναι λιγα τα πραγματα που θα σε δυσκολεψουν.

Οπως ειπωθηκε, θα βρεις πραγαμτα που θα λατρεψεις αλλα και πραγματα που θα μισησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Τέλος ένα ακόμη πράγμα που θα σε συμβούλευα είναι ποτέ να μην κατηγορείς τα Mac ή να επισημαίνεις κάποια αδυναμία τους και ειδικότερα σε εξειδικευμένα forums ή sites. Οι Mac users είναι αρκετά φανατικοί και τόσο δεμένοι ιδεολογικά με το μηχάνημα τους, που δύσκολα δέχονται διαφορετικές απόψεις. Ορισμένες φορές μου αρέσει αυτό το πάθος, αλλά κάποιες άλλες φορές καταντά εκνευριστικό. Αυτό το λέω εκ πείρας και ας με συγχωρέσει ο super moderator για την διαπίστωση.

 

[...]

 

Ένα σχόλιο μόνο: περιέργως μόνο οι πολέμιοι της Apple έρχονται να εκφράσουν την όποια 'διαφωνία' τους εδώ και να μας 'ανοίξουν τα μάτια' για το μέγιστο λάθος που κάνουμε και δεν χρησιμοποιούμε είτε Windows είτε Linux.

 

Δεν βλέπω κανέναν "αρκετά φανατικό και δεμένο ιδεολογικά" χρήστη MacOS X να πηγαίνει σε threads των Windows για να γράψει "είστε άσχετοι που χρησιμοποιείτε Windows". Να είσαι σίγουρος ότι εάν κάτι τέτοιο υποπέσει στην αντίληψή μου, η αντίδρασή μου θα είναι εξ' ίσου ακαριαία και αυστηρή.

 

Ο φανατισμός λοιπόν φαίνεται πού υπάρχει... ;)

 

Παρεμπιπτόντως, πόσο ηλίθιο και πόσο ανάγωγο είναι να πας σε ένα forum που ειδικεύεται στο Χ και να αρχίσεις να βρίζεις αυτό το Χ; Δηλαδή θα πάει κάποιος σόφρων άνθρωπος στο site/forum της Porsche για να... βρίζει την Porsche; Δεν είναι αντίστοιχο του να πάει κάποιος σε θύρα του Παναθηναϊκού και να υβρίζει την 'πράσινη' ομάδα;

Αυτό, φίλτατε, όταν γίνεται online ονομάζεται trolling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σχόλιο μόνο: περιέργως μόνο οι πολέμιοι της Apple έρχονται να εκφράσουν την όποια 'διαφωνία' τους εδώ και να μας 'ανοίξουν τα μάτια' για το μέγιστο λάθος που κάνουμε και δεν χρησιμοποιούμε είτε Windows είτε Linux.

 

Δεν βλέπω κανέναν "αρκετά φανατικό και δεμένο ιδεολογικά" χρήστη MacOS X να πηγαίνει σε threads των Windows για να γράψει "είστε άσχετοι που χρησιμοποιείτε Windows". Να είσαι σίγουρος ότι εάν κάτι τέτοιο υποπέσει στην αντίληψή μου, η αντίδρασή μου θα είναι εξ' ίσου ακαριαία και αυστηρή.

 

Ο φανατισμός λοιπόν φαίνεται πού υπάρχει... ;)

 

Παρεμπιπτόντως, πόσο ηλίθιο και πόσο ανάγωγο είναι να πας σε ένα forum που ειδικεύεται στο Χ και να αρχίσεις να βρίζεις αυτό το Χ; Δηλαδή θα πάει κάποιος σόφρων άνθρωπος στο site/forum της Porsche για να... βρίζει την Porsche; Δεν είναι αντίστοιχο του να πάει κάποιος σε θύρα του Παναθηναϊκού και να υβρίζει την 'πράσινη' ομάδα;

Αυτό, φίλτατε, όταν γίνεται online ονομάζεται trolling.

 

Καταρχήν και επειδή μπορεί να μπερδεύτηκες είμαι κάτοχος και χρήστης MAC. Αυτό όμως δεν με καθιστά αυτόματα οπαδό, fan boy ή όπως αλλιώς θέλεις να το χαρακτηρίσεις. Είμαι ευχαριστημένος με την επιλογή μου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να επισημάνω και κάποια αρνητικά πράγματα.

 

Αν δεν έχω δικαίωμα να γράψω κάποιο μειονέκτημα ή πρόβλημα του MAC σε αυτό το forum, ας το κάνουμε σαφές από την αρχή και ας ονομαστεί Apple Hardware Uber Alles. Τότε ναι...θα ήμουν ανάγωγος και ηλίθιος αν έγραφα σε αυτό. Στο κάτω κάτω της γραφής εσύ διαμορφώνεις τους κανόνες και αν θέλουμε ακολουθούμε ή όχι.

 

Ο άνθρωπος μας ρώτησε για μετάβαση από PC σε Mac και νομίζω ότι η γνώμη ατόμων που έχουν σχετική εμπειρία και στα 2 λειτουργικά έχει πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα.

 

Το ότι είμαστε κάτοχοι ενός αντικειμένου δεν μας κάνει αυτόματα και οπαδούς του. Τις απόψεις είναι αυτές?

Προσωπικά δεν το βρίσκω καθόλου ανάγωγο και ηλίθιο να κατηγορώ τον ΠΑΟΚ (και ας ειμαι φίλαθλος του) και τους οπαδούς του, αν η ομάδα δεν παίζει καλά ή οι οπαδοί του για παράδειγμα κάνουν συνεχώς επεισόδια.

Δεν μπορώ να καταλάβω επίσης γιατί αν αγόρασα μια BMW που μου έβγαλε προβλήματα ή με δυσαρέστησε κάτι, γιατί δεν μπορώ να μπω στο BMW Club και να επισημάνω το πρόβλημα ή τον ενδοιασμό μου.

 

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου. Αν θέλεις μπορούμε να συνεχίσουμε την συζήτηση με pm για να μην ζαλίζουμε και τους υπόλοιπους.

 

Πάντως No hard feelings...νομίζω το πήρες πολύ προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σχόλιο μόνο: περιέργως μόνο οι πολέμιοι της Apple έρχονται να εκφράσουν την όποια 'διαφωνία' τους εδώ ...

 

Μήπως επειδή μιλάμε για επιλογές που μπορεί να στοιχίσουν ένα (τουλάχιστον) χιλιάρικο σε κάποιον για καθημερινές απλές εργασίες ? Kαι κολλάμε με τρομερή ευκολία γενικόλογα του τύπου "σταθερο, ποιότητα κατασκευής, design" για να αποφύγουμε να δείξουμε πως στην ουσία η αντιπαράθεση είναι windows vs mac os

 

...σταθερο καταπληκτικη ποιοτητα κατασκευης και design απιστευτες ευκολιες για αλλα εχει μερικους σπαστικους περιορισμους (μικροασυμβατοτητες με NTFS, προβληματακια με αναπαραγωγη HD mkv(δεν υποστηριζει hardware acceleration και μετα απο λιγη ωρα γινεται θρακα), gaming (για οποιον τον απασχολει) συγχρονισμος με windows mobile και symbian συσκευες και λογω της ελλεψης προβληματων σου στερει την "χαρα¨ του tweaking)

 

Τέλειο παράδειγμα, λες και laptop από άλλους κατασκευαστές καταστρέφονται αν τα στραβοκοιτάξεις ή πως τα windows είναι ακόμα σε 98 επίπεδο.

Υπερβολές και στα μικρά γράμματα βασικοί περιορισμοί του mac os το οποίο είναι exclusive ένός τρομερά υπερτιμημένου (δεν λέω ακριβού) hardware.

 

Αυτό, φίλτατε, όταν γίνεται online ονομάζεται trolling.

 

με άλλα λόγια να κάνει κάποιος post σε μέροι που δεν ανήκουν, απόλυτα συμφωνοι

*βήχας* thread για apple κατάστημα στη κεντρική σελίδα για τεχνολογικά νέα *βήχας*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγγύηση στα Apple δεν ακυρώνεται "αν βάλει χέρι ο κάτοχος". Δεδομένου του γεγονότος πως στα Mac το integration είναι μεγάλο - σε μια πλακέτα είναι κολλημένα τα περισσσότερα υποσυστήματα (CPU, κάρτα γραφικών, κάρτα ήχου κλπ) όπως γίνεται συνήθως σε όλους τους φορητούς υπολογιστές ανεξαρτήτως μάρκας - είναι λογικό να μην μπορεί να τα πειράξει ο χρήστης. Αυτά που δεν είναι κολλημένα στην πλακέτα (πχ RAM, HDD, μπαταρία) μπορείς να τα αλλάξεις μόνος σου χωρίς να χάσεις την εγγύηση.

 

μπαταρια πλεον δεν μπορεις να αλλαξεις. προσεξα την πρωτη φορα που ξεβιδωσα το book να φευγει ενα μπλε υλικο που ηταν αναμεσα στις βιδες και στις τρυπες. αυτο ειναι για να καταλαβουν αν το ανοιξες?

 

Αυτό που νομίζω θα δυσκολέψει περισσότερο είναι το finder αλλά και η διαχείριση των παραθύρων γενικότερα, το resize αλλά και το full screen mode

 

BetterTouchTool

 

Apple Hardware Uber Alles

 

:lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Καταρχήν και επειδή μπορεί να μπερδεύτηκες είμαι κάτοχος και χρήστης MAC. Αυτό όμως δεν με καθιστά αυτόματα οπαδό, fan boy ή όπως αλλιώς θέλεις να το χαρακτηρίσεις. Είμαι ευχαριστημένος με την επιλογή μου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να επισημάνω και κάποια αρνητικά πράγματα.

 

Αν δεν έχω δικαίωμα να γράψω κάποιο μειονέκτημα ή πρόβλημα του MAC σε αυτό το forum, ας το κάνουμε σαφές από την αρχή και ας ονομαστεί Apple Hardware Uber Alles. Τότε ναι...θα ήμουν ανάγωγος και ηλίθιος αν έγραφα σε αυτό. Στο κάτω κάτω της γραφής εσύ διαμορφώνεις τους κανόνες και αν θέλουμε ακολουθούμε ή όχι.

 

Ο άνθρωπος μας ρώτησε για μετάβαση από PC σε Mac και νομίζω ότι η γνώμη ατόμων που έχουν σχετική εμπειρία και στα 2 λειτουργικά έχει πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα.

 

Το ότι είμαστε κάτοχοι ενός αντικειμένου δεν μας κάνει αυτόματα και οπαδούς του. Τις απόψεις είναι αυτές?

Προσωπικά δεν το βρίσκω καθόλου ανάγωγο και ηλίθιο να κατηγορώ τον ΠΑΟΚ (και ας ειμαι φίλαθλος του) και τους οπαδούς του, αν η ομάδα δεν παίζει καλά ή οι οπαδοί του για παράδειγμα κάνουν συνεχώς επεισόδια.

Δεν μπορώ να καταλάβω επίσης γιατί αν αγόρασα μια BMW που μου έβγαλε προβλήματα ή με δυσαρέστησε κάτι, γιατί δεν μπορώ να μπω στο BMW Club και να επισημάνω το πρόβλημα ή τον ενδοιασμό μου.

 

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου. Αν θέλεις μπορούμε να συνεχίσουμε την συζήτηση με pm για να μην ζαλίζουμε και τους υπόλοιπους.

 

Πάντως No hard feelings...νομίζω το πήρες πολύ προσωπικά.

 

Δεν μπερδεύτηκα καθόλου και δεν πήρα τίποτα προσωπικά. Απαντάς σε κάτι χωρίς, δυστυχώς, να έχεις ιδέα τι προηγήθηκε της προηγούμενης παρέμβασής μου.

 

Συγκεκριμένα, μέλος εισήλθε στο παρόν thread και έγραψε μήνυμα με περιεχόμενο "Μή κάνεις αυτο το λάθος και πάς σε Mac , πραγματικά. Πηγαίνεις σε ένα άκρως κλειστό Λογισμικό." Το μήνυμα διαγράφηκε και επιβλήθηκε στο μέλος η προβλεπόμενη κύρωση. Το μέλος, παρ' όλα αυτά, συνέχισε να γράφει και να εξηγεί γιατί η μετάβαση σε Macintosh δεν είναι σωστή. Και όλα αυτά σε ένα thread που ζητούσε... βοήθεια για μετάβαση σε Macintosh! Συνέχισε μάλιστα, γράφοντας ένα σωρό ανακρίβειες, από τις οποίες εύκολα γινόταν κατανοητό ότι γνώριζε τους υπολογιστές Macintosh μόνο... από φήμη και φωτογραφίες.

Αν αυτό δεν είναι trolling, τότε δεν ξέρω τι είναι...

 

Όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις, αναιρούνται από τη μέχρι τώρα στάση της διαχείρισης σε πολλά μέλη που ασκούν δριμύτατη και σφοδρότατη κριτική στην εταιρεία Apple και στους υπολογιστές Macintosh καθώς και στο λειτουργικό που φέρουν, χωρίς φυσικά να τους έχει στερηθεί το δικαίωμα να κάνουν κάτι τέτοιο. Με πρώτο-πρώτο το μέλος haHa.

Αν δεν με πιστεύεις, δεν έχεις παρά να ρίξεις μια ματιά στα μηνύματα του συγκεκριμένου μέλους στο παρόν subforum.

 

Συνεπώς, μάλλον εσύ παίρνεις έχεις πάρει κάποια πράγματα προσωπικά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κι εσένα, έτσι κι εγώ ασχολούμαι με υπολογιστές από το '88 και φέτος πήρα τον πρώτο μου Mac, ένα Macbook Pro και μάλιστα μεταχειρισμένο από εδώ.

Το πρώτο πράγμα που θα σκεφτείς μετά από μερικές μέρες ή ώρες χρήσης του Mac θα είναι: "Μα καλά, γιατί έχασα 20 χρόνια απ'τη ζωή μου με τα pc;"

Όταν περάσεις το πολιτισμικό σοκ που προκαλεί η ευκολία χρήσης του mac, βάλε VLC για να παίζεις τα mkv αρχεία σου αλλά και κάθε είδους αρχεία, παίξε με τις ρυθμίσεις του iTunes για να επιλέξεις πως και που θα μπαίνει η βιβλιοθήκη με τα mp3 σου στον mac.

Πάρε ένα δίσκο firewire (ή και απλό USB2.0) και χρησιμοποίησε τον αποκλειστικά για το Time Machine, backup του Mac, αυτός ο δίσκος να είναι σε filesystem του mac (όχι NTFS, φυσικά όχι FAT32). Είναι σημαντικό να έχεις time machine.

Αρχεία office θα δουλεύεις με Pages, αλλά μπορείς να κατεβάσεις είτε openoffice, είτε να αγοράσεις Microsoft office, αλλά ακόμα δε μου χρειάστηκε.

Με δικτυα γενικά, ο Mac είναι πολύ καλύτερος από τα PC, και βλέπει απροβλημάτιστα τα Media Center, ενώ τα pc ζορίζονται.

Από mail και surfing φυσικά δε θα βρεις προβλήματα.

Ένα δικτυακό δίσκο μπορείς να τον έχεις σε ότι filesystem θέλεις, ακόμα και σε NTFS και να γράψεις αρχεία, αλλά τους τοπικά συνδεμένους δίσκους που είναι σε NTFS μπορείς μόνο να τους διαβάσεις αλλά δεν μπορείς να γράψεις. Αν θέλεις τοπικά συνδεμένο δίσκο σε NTFS στον οποίο να μπορείς να γράψεις, χρειάζεσαι Paragon NTFS ή κάτι αντίστοιχο.

Antivirus δεν χρειάζεσαι.

Στους εκτυπωτές μπορεί να τα βρεις σκούρα, έχω ένα έγχρωμο laser της HP και δεν υπάρχουν drivers.

Το Linux θα σου χρησιμεύσει στην γραμμή εντολών του Mac :) Οι εντολές είναι οι ίδιες.

Τέλος, το μόνο πρόγραμμα που μου βγάζει προβλήματα στο Mac είναι το... microsoft messenger. Έχει κολλήσει 2-3 φορές. Κατά τ' άλλα όλα είναι άρτια.

 

Α, και μην ψάξεις uninstall στα προγράμματα. Just delete.

Καλή αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κι εσένα, έτσι κι εγώ ασχολούμαι με υπολογιστές από το '88 και φέτος πήρα τον πρώτο μου Mac, ένα Macbook Pro και μάλιστα μεταχειρισμένο από εδώ.

Το πρώτο πράγμα που θα σκεφτείς μετά από μερικές μέρες ή ώρες χρήσης του Mac θα είναι: "Μα καλά, γιατί έχασα 20 χρόνια απ'τη ζωή μου με τα pc;"

Όταν περάσεις το πολιτισμικό σοκ που προκαλεί η ευκολία χρήσης του mac, βάλε VLC για να παίζεις τα mkv αρχεία σου αλλά και κάθε είδους αρχεία, παίξε με τις ρυθμίσεις του iTunes για να επιλέξεις πως και που θα μπαίνει η βιβλιοθήκη με τα mp3 σου στον mac.

Πάρε ένα δίσκο firewire (ή και απλό USB2.0) και χρησιμοποίησε τον αποκλειστικά για το Time Machine, backup του Mac, αυτός ο δίσκος να είναι σε filesystem του mac (όχι NTFS, φυσικά όχι FAT32). Είναι σημαντικό να έχεις time machine.

Αρχεία office θα δουλεύεις με Pages, αλλά μπορείς να κατεβάσεις είτε openoffice, είτε να αγοράσεις Microsoft office, αλλά ακόμα δε μου χρειάστηκε.

Με δικτυα γενικά, ο Mac είναι πολύ καλύτερος από τα PC, και βλέπει απροβλημάτιστα τα Media Center, ενώ τα pc ζορίζονται.

Από mail και surfing φυσικά δε θα βρεις προβλήματα.

Ένα δικτυακό δίσκο μπορείς να τον έχεις σε ότι filesystem θέλεις, ακόμα και σε NTFS και να γράψεις αρχεία, αλλά τους τοπικά συνδεμένους δίσκους που είναι σε NTFS μπορείς μόνο να τους διαβάσεις αλλά δεν μπορείς να γράψεις. Αν θέλεις τοπικά συνδεμένο δίσκο σε NTFS στον οποίο να μπορείς να γράψεις, χρειάζεσαι Paragon NTFS ή κάτι αντίστοιχο.

Antivirus δεν χρειάζεσαι.

Στους εκτυπωτές μπορεί να τα βρεις σκούρα, έχω ένα έγχρωμο laser της HP και δεν υπάρχουν drivers.

Το Linux θα σου χρησιμεύσει στην γραμμή εντολών του Mac :) Οι εντολές είναι οι ίδιες.

Τέλος, το μόνο πρόγραμμα που μου βγάζει προβλήματα στο Mac είναι το... microsoft messenger. Έχει κολλήσει 2-3 φορές. Κατά τ' άλλα όλα είναι άρτια.

 

Α, και μην ψάξεις uninstall στα προγράμματα. Just delete.

Καλή αρχή.

 

συμφωνω απολυτα για τα χαμενα χρονια...

 

και φυσικα με ολα τα υπολοιπα ευτυχως το msn δεν μου χει κολλησει μονο ενα kernel panic οταν πηγα να διαγραψω τον καδο σε ενα δισκο usb σε ntfs.

η ταχυτητα που μπορεις να δουλεψεις ειναι τρομακτικη ασχετα απο το hardware (σημειο που θιγουν πολυ κολλημενοι με windows)

 

να γινοταν κατι και για τα br iso και τα mkv με hardware acceleration...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το BTT αλλά νομίζω ότι δεν μπορεί να κάνει maximize όλα τα παράθυρα από ότι θυμάμαι, ίσως να είναι περιορισμός του λειτουργικού; Πχ το chrome γίνεται αλλά το finder όχι (αχ καταραμένο finder.... υπάρχει κάτι εναλλακτικό για αυτό; ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το BTT αλλά νομίζω ότι δεν μπορεί να κάνει maximize όλα τα παράθυρα από ότι θυμάμαι, ίσως να είναι περιορισμός του λειτουργικού; Πχ το chrome γίνεται αλλά το finder όχι (αχ καταραμένο finder.... υπάρχει κάτι εναλλακτικό για αυτό; ).

 

screenshot20101110at353.png

 

το τραβας προς τα πανω οπως δειχνει το βελακι

 

τι προβλημα εχεις με τον finder!!??

 

---------- Προσθήκη στις 15:59 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:57 ----------

 

Τέλος, το μόνο πρόγραμμα που μου βγάζει προβλήματα στο Mac είναι το... microsoft messenger. Έχει κολλήσει 2-3 φορές. Κατά τ' άλλα όλα είναι άρτια.

 

για μουσουνου βαλε adium και για βιντεοκλησεις βαλε skype ή facetime ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τραβας προς τα πανω οπως δειχνει το βελακι

 

τι προβλημα εχεις με τον finder!!??

Πρέπει να έχω παλαιότερη έκδοση του BTT ή δεν είχα δει/πειράξει αυτή την επιλογή.

 

To finder γενικότερα μου φαίνετε δύσχρηστο σε σχέση με τον windows explorer. Ίσως έχω συνηθήσει διαφορετικά, τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχω παλαιότερη έκδοση του BTT ή δεν είχα δει/πειράξει αυτή την επιλογή.

 

To finder γενικότερα μου φαίνετε δύσχρηστο σε σχέση με τον windows explorer. Ίσως έχω συνηθήσει διαφορετικά, τι να πω...

 

μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος? :-)

 

χαχαχαχα!!! Τρελος συνδιασμος απαντησης με την φωτο σου!!! :lol::lol::lol:

 

Sheldon : Can you be more specific ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος? :-)

πχ rename, delete button, network drives, installations (δεν βγάζει κάποιο confirmation τι έγινε και μερικές φορές μένω με την απορία). Ίσως για κάποιον που ασχολείτε μόνο με mac να του φαίνονται φυσιολογικά αλλά εμένα (και για τον φίλο που άνοιξε το thread ίσως) με δυσκολεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...