Προς το περιεχόμενο

Yπολογιστής – ρουκέτα με “Racetrack” μνήμη


telis_petsotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον δεν θα κατάλαβες καλά τα λεγόμενα του καθηγητή σου...

 

Δεν το λέω για να σε προσβάλω η κάτι τέτοιο απλά μου φαίνεται απίθανο (βεβαια στην ελλάδα όλα γίνονται) ένας καθηγητής (σχετικής με το θέμα επιστήμης)να εξαπολύει τέτοιες μπούρδες (με το συμπάθιο)

 

οποιος έχει στοιχειώδης γνώσεις είτε μονο φυσικής, είτε μονο ηλεκτροτεχνίας είτε τον διακατέχει η κοινή λογική και γνωρίζει θεμελιακά πράγματα πχ για το τι είναι ας πούμε το bit θα συμφωνήσει ότι η παραπάνω δήλωση του καθηγητή σου είναι το λιγότερο ασυναρτησία...

 

αλλα επειδή θέλω να ελπίζω ότι στα ανωτερα και ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα αυτής της χώρας έχουμε επιστήμονες και όχι τυχάρπαστους και αγράμματους επιμένω στο ότι μάλλον δεν κατάλαβες καλά τι είπε... φιλικά πάντα, έτσι; :)

 

το μήνυμα σου τώρα το είδα. λοιπόν επειδή ο καθηγητής αυτός είναι πολύ καλό στο μάθημα του και θέλει πραγματικά να μας μάθει δύο πραγματάκια, είπα να μεταφέρω αυτό που κατάλαβα στο μάθημα. επειδή μου δημιούργησες αμφιβολίες ρώτησα συμφοιτητή μου και έχει καταλάβει και αυτός το ίδιο πράγμα. είπε στο μάθημα ότι ένα λόγω της αδυναμίας διακλάδωσης η κατάσταση ενός qubit δε μπορεί να αντιγραφεί. άρα κατ επέκταση δε είναι χρήσιμος ένας κβαντικός υπολογιστής για καθημερινή/προσωπική χρήση(αφού απουσιάζει η λειτουργία της αντιγραφής) αλλά σίγουρα είναι εξαιρετικά χρήσιμος σε πολύπλοκα υπολογιστικά προβλήματα.

 

σε πειραματικό στάδιο έχουν φτιάξει και "σκληρό δίσκο"..

 

Επειδή δεν έχω σπουδάσει φυσική, παρόλο που καταλαβαίνω τη λογική δεν μπορώ να το εξηγήσω.. ειδικά εδώ..

οπότε δες λίγο εδώ

http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_computer

και εδώ

http://en.wikipedia.org/wiki/Qubit

 

Θα δεις τι παίζει.. και αν ο καθηγητής σου επιμένει.. δείξε τα και αυτουνού..

 

ναι πάνω κάτω έχω καταλάβει τι παίζει, με βάση ότι έχουμε κάνει στην σχολή.

θα τον ρώταγα τον καθηγητή αλλά απουσιάζει,οπότε σε 2 βδομάδες θα έχω σίγουρη απάντηση τι είχε ειπωθεί στο μάθημα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

'Αλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Φανταστείτε έναν υπερυπολογιστή με μνήμες που τρέχουν 5 εκ. φορές πιο γρήγορα, επεξεργαστή στο άπειρο και σκληρούς με 15 Pb χωρητικότητα, τη γραμμή του internet με ταχύτητες σκέψης πλέον και εμάς να μην μπορούμε να αγοράσουμε κανένα περιεχόμενο γιατί δεν θα έχουμε λεφτά και στο μαγαζί δε θα πατάει πελάτης επίσης για τον ίδιο λόγο. Απλά WOW....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Αλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Φανταστείτε έναν υπερυπολογιστή με μνήμες που τρέχουν 5 εκ. φορές πιο γρήγορα, επεξεργαστή στο άπειρο και σκληρούς με 15 Pb χωρητικότητα, τη γραμμή του internet με ταχύτητες σκέψης πλέον και εμάς να μην μπορούμε να αγοράσουμε κανένα περιεχόμενο γιατί δεν θα έχουμε λεφτά και στο μαγαζί δε θα πατάει πελάτης επίσης για τον ίδιο λόγο. Απλά WOW....

 

Όταν βγουν όλα αυτά μπορεί η φάση με το χρήμα να είναι αλλιώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστείτε έναν υπολογιστή με μνήμη που τρέχει 100.000 φορές γρηγορότερα από αυτόν που έχετε, και καταναλώνει λιγότερη ενέργεια από τους σημερινούς σκληρούς δίσκους.

 

Ο καθηγητής Ματίας Κλέουι, της Πολυτεχνικής Σχολής της Λωζάνης, βαρέθηκε να βλέπει το desktop του να “αγκομαχά” για να ξεκινήσει, και είπε να φτιάξει ο ίδιος έναν υπολογιστή όπου η μνήμη του θα τρέχει με χίλια, αφού θα είναι μια υπεργρήγορη, μη πτητική μαγνητική μνήμη ανάγνωσης – εγγραφής, η οποία μάλιστα θα είναι σε πολύ λίγο καιρό έτοιμη προς χρήση!

 

Σύμφωνα με τον καθηγητή (και την πλειοψηφία των ιδιοκτητών υπολογιστή) ένα μέσο desktop έχει σκληρούς δίσκους που είναι φθηνοί και αποθηκεύουν τεράστιες ποσότητες δεδομένων, όμως είναι πάρα πολύ αργοί.

 

Κάθε φορά, για να ξεκινήσει τη λειτουργία του ένα κομπιούτερ χρειάζονται περίπου 2 με 3 λεπτά για μεταφερθούν τα δεδομένα από τον σκληρό στο RAM.

 

Αυτό, λέει ο καθηγητής, κοστίζει πάρα πολλά σε παγκόσμια κλίμακα. Κατ' αρχάς χάνεται πολύτιμος χρόνος από την παραγωγικότητα του χρήστη, ενώ η κατανάλωση ενέργειας ξοδεύει εκατοντάδες εκατομμύρια δολάρια το μήνα.

 

Αυτό που προτείνει ο Κλέουι, είναι η καταγραφή των δεδομένων σε μια μαγνητική ταινία, όπως δηλαδή σε μία βιντεοκασέτα των '80s! Όμως, το σύστημα της ταινίας αυτής θα βασίζεται σε ένα νανοδίκτυο νικελίου – σιδήρου, και θα είναι εκατομμύρια φορές μικρότερο.

 

Σε αυτό σύστημα τίποτα δεν θα κινείται μηχανικά. Κάθε bit που θα αποθηκεύεται στο δίκτυο απλώς θα προωθείται γύρω και μέσα στην ταινία, χρησιμοποιώντας ένα περιστροφικό πολωτικό ρεύμα που θα επιτυγχάνει μια ταχύτητα εκατοντάδων μέτρων το δευτερόλεπτο κατά τη διάρκεια της διαδικασίας.

 

Πιο απλά, είναι σα να διαβάζει τη βιντεοκασέτα που λέγαμε σε λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο.

 

Για να επιτευχθεί αυτό, θα πρέπει κάθε bit να είναι ξεχωριστό από το άλλο, προκειμένου οι πληροφορίες να διαβάζονται καλά. Αυτό θα γίνεται χρησιμοποιώντας πεδία με μαγνητικές δίνες για να οριοθετούν δύο γειτονικά bits.

 

Η “Racetrack” μνήμη, όπως την ονόμασε ο καθηγητής, αν τελικά καταφέρει να βγει στην αγορά, που εκτιμάται ότι θα γίνει σε 5 με 7 χρόνια, θα φέρει την επανάσταση στους υπολογιστές. Και αυτό γιατί οι υπολογιστές θα ξεκινάνε αυτόματα, όπου τα δεδομένα τους θα τρέχουν 100.000 φορές πιο γρήγορα σε σχέση με τα σημερινά standards.

 

Επιπλέον θα εξοικονομεί μεγάλες ποσότητες ενέργειας. Ένας ανενεργός υπολογιστείς καταναλώνει μέχρι 300 μιλιβατ απλώς για να διατηρεί τα δεδομένα στην RAM.

 

Με την καινούρια μνήμη θα καταναλώνονται περίπου το 15% αυτής της τιμής.

 

[sOURCE="http://cosmo.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μήνυμα σου τώρα το είδα. λοιπόν επειδή ο καθηγητής αυτός είναι πολύ καλό στο μάθημα του και θέλει πραγματικά να μας μάθει δύο πραγματάκια, είπα να μεταφέρω αυτό που κατάλαβα στο μάθημα. επειδή μου δημιούργησες αμφιβολίες ρώτησα συμφοιτητή μου και έχει καταλάβει και αυτός το ίδιο πράγμα. είπε στο μάθημα ότι ένα λόγω της αδυναμίας διακλάδωσης η κατάσταση ενός qubit δε μπορεί να αντιγραφεί. άρα κατ επέκταση δε είναι χρήσιμος ένας κβαντικός υπολογιστής για καθημερινή/προσωπική χρήση(αφού απουσιάζει η λειτουργία της αντιγραφής) αλλά σίγουρα είναι εξαιρετικά χρήσιμος σε πολύπλοκα υπολογιστικά προβλήματα.

 

 

 

ναι πάνω κάτω έχω καταλάβει τι παίζει, με βάση ότι έχουμε κάνει στην σχολή.

θα τον ρώταγα τον καθηγητή αλλά απουσιάζει,οπότε σε 2 βδομάδες θα έχω σίγουρη απάντηση τι είχε ειπωθεί στο μάθημα. :-)

 

Λοιπόν δεν ασχολούμαι ενεργά με το συγκεκριμένο θέμα και δεν ξέρω αν η καταχώριση των qubits και η ανάκληση τους έχει προχωρήσει σε στάδιο πρακτικής εφαρμογής (έχω την εντύπωση πως η IBM το έχει κάνει με 7 qubits)

 

το μονο σίγουρο είναι ότι θεωρητικά είναι αυτονόητο πως μπορεί να συμβεί αυτό γίαυτό λέω μήπως δεν κατάλαβες και ο καθηγητής σου εννοούσε πως αυτή την δεδομένη στιγμή δεν γίνεται να χρησιμοποιηθούν κβαντικοί υπολογιστές για χρήση personal computing

δες αυτό το link http://www.physast.uga.edu/~mgeller/48.pdf

 

και αν δυσκολεύεσαι να καταλάβεις κάτι λόγο γλώσσας η για οποιοδήποτε άλλο λόγο πες μου να στο εξηγήσω αυτή την στιγμή δεν έχω χρόνο για να εκπονήσω κάτι σαφές και προσιτό πάνω στο πως μπορούμε να ανακαλέσουμε μια κατάσταση σε σωματιδιακό επίπεδο..

 

Τώρα όσο για τα υπόλοιπα που λέχθηκαν περί "100000000" φορες πιο γρήγορες μνήμες επεξεργαστές κτλ σίγουρα όλα αυτά αργά η γρήγορα θα γίνουν πραγματικότητα... αλλα δεν θα υπάρχει διαφορα μεγάλη με το σήμερα (όσο αφορά την απόκριση και την ταχύτητα)

γιατί ξεχνάτε κάτι βασικό ... ναι ok το hardware θα γίνει ταχύτερο αλλα το software θα μείνει ως έχει;

 

Είναι σίγουρο ότι το λειτουργικό σύστημα μαζί με χίλια δυο προγράμματα (αναγνώριση φωνής κίνησης τρισδιάστατη απεικόνιση και αλληλεπίδραση κτλ κτλ)

 

Οποτε και να είναι η CPU του μέλλοντος 1.000.000 φορες πιο γρηγορη από έναν 980X ΕΕ το λειτουργικό του μέλλοντος και οι υπηρεσίες του μέλλοντος θα γονατίζουν την συγκεκριμένη CPU και θα περιμένουμε πάλι 1 λεπτό να bootάρει το μηχάνημα :P

 

πχ. i7 980X vs intel pentium 1 στα 66Mhz

 

Ο ένας έχει 3400Mhz x 12 = 40800Mhz και ο άλλος μονο 66... ναι αλλα ο μεν 980 σηκώνει ένα λειτουργικό σύστημα το λιγότερο 5 Giga (Vista/ win 7/xp sp3) με πολλά plugins υπηρησίες κτλ και ο άλλος ένα OS με μερικά KB που έχει μονο calculator και plain text editor

 

και πιστέψτε με το σύστημα του pentium 1 που θα διαβάσει το OS από μια τεραστια flopy (όχι απο ssd sata3 όπως ο ανταγωνιστής του ) θα bootάρει πιο γρήγορα από το σύχρονο PC...

 

Αλλα πιο είναι καλύτερο??

 

Γίαυτό να μην σας εκπλήσσουν οι ωμές ταχύτητες - επιδόσεις των μελλοντικών μηχανημάτων με αποτέλεσμα να τις κρίνετε ουτοπικές επειδή νομίζετε ότι τόση ταχύτητα είναι άχρηστη η απίθανη.. γιατί πολύ απλά ταχύτητα (στην χρήση) δεν θα υπάρξει τουλάχιστον όχι κατά πολύ μεγαλύτερες από το σήμερα...

 

Όλες αυτές οι αναβαθμίσεις στο hardware θα συμβούν μονο όταν είμαστε σε θέση να παράγουμε software που να το απαιτεί.. και θα είμαστε γιατί ο άνθρωπος (και δει η επιχειρήσεις του) απαιτούν εξωτικές ευκολίες από άποψη software, και όπου υπάρχει μεγάλη ζήτηση γεννιέται και η προσφορα..

 

Αλλιώς ακόμη θα χτυπάγαμε διάτρητες καρτέλες σε τεράστιες ντουλάπες για να κάνουμε μια απλή μαθηματική πράξη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λ

...

Όλες αυτές οι αναβαθμίσεις στο hardware θα συμβούν μονο όταν είμαστε σε θέση να παράγουμε software που να το απαιτεί..

...

Αλλιώς ακόμη θα χτυπάγαμε διάτρητες καρτέλες σε τεράστιες ντουλάπες για να κάνουμε μια απλή μαθηματική πράξη :)

 

Έτσι ακριβώς.. Το θέμα είναι το software που κατα κανόνα (για εμπορικές χρήσεις) είναι πάντα πολύ πίσω απο το hardware..

 

Πλάκα πλάκα κάπου έχω μια διάτρητη κάρτα που μου χε δώσει ενας φίλος.. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

xm σιγουρα ειναι φρεσκο νεο; εχω την εντυπωση πως εχω ξανακουσει για αυτην την τεχνολογια πριν μερικα χρονια.

 

Χμ, ναι, δεν είναι τόσο φρέσκο νέο.

'Racetrack' memory could gallop past the hard disk

 

18:02 11 May 2007 by Amarendra Swarup

An experimental breakthrough that could dramatically increase the capacity, speed and reliability of computer hard drives has been announced by an international team of physicists.

 

Guido Meier at the University of Hamburg in Germany and colleagues used nanosecond pulses of electric current to push magnetic regions along a wire at 110 metres per second - a hundred times faster than was previously possible.

 

By contrast, today's hard drives rely on the much slower spinning motion of a disk to move magnetic regions - and the data encoded by these regions - past a component that can change or "read" this magnetic information.

 

"If you want to make a hard drive, operating speed is an important factor," says Meier. "The idea is also to get rid of the mechanical parts, so there's much less wear and tear, and devices can become more robust."

 

The idea of moving magnetically-stored data electronically has been touted before. Stuart Parkin at IBM Almaden Research Center in San Jose, California, patented a similar concept called a magnetic "racetrack" in 2004.

 

Ολόκληρο το άρθρο ΕΔΩ.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...