Προς το περιεχόμενο

Επιλογή CMS για ERP και Web Site?


infinitus_maximus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το forum σας.

 

Είμαι web developer και έχω αναλάβει μια μεγάλη δουλειά, η πρώτη μεγάλη μου δουλειά και θέλω να κατασκευάσω ένα

Web - ERP μαζί με ένα front-end site, ένα κατάστημα e-shop.

 

θα ήθέλα τις απόψεις σας για το αν έχει νόημα να χρησιμοποιήσω ένα CMS

και αν ναι ποιό να διαλέξω και γιατί....

 

 

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αυτό που ζητάς είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο και κατά τη γνώμη μου είναι - τουλάχιστον - ανούσιο να παλεύεις με cms και με plugins για να πετύχεις αυτό που θες. Επίσης, αν πρέπει να γίνουν όλα αυτά που λες, δε πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις μόνος σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ζητάς είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο και κατά τη γνώμη μου είναι - τουλάχιστον - ανούσιο να παλεύεις με cms και με plugins για να πετύχεις αυτό που θες. Επίσης, αν πρέπει να γίνουν όλα αυτά που λες, δε πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις μόνος σου :)

 

Γι αυτό ρωτάω... Αλλά γιατί λες οτι δε θα τα καταφέρω μόνος μου?

Έχω στη διαθεσή μου 3 μήνες περίπου καλά δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστεί τρομερή οργάνωση, καθαρό μυαλό και αρκετούτσικο και απροσδιόριστο χρόνο για να πετύχεις κάτι αξιόλογο.

 

Γιατί δεν ψάχνεις κάποιον να μοιραστείτε τη δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστεί τρομερή οργάνωση, καθαρό μυαλό και αρκετούτσικο και απροσδιόριστο χρόνο για να πετύχεις κάτι αξιόλογο.

 

Γιατί δεν ψάχνεις κάποιον να μοιραστείτε τη δουλειά;

 

Μπααα μπορώ και μόνος μου, αλλά ξεφύγαμε απο το θέμα.

Ποιό CMS να κάνω χρήση εάν υπάρχει λόγος και γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό ρωτάω... Αλλά γιατί λες οτι δε θα τα καταφέρω μόνος μου?

Έχω στη διαθεσή μου 3 μήνες περίπου καλά δεν είναι?

Για eshop και μόνο θα μπορέσεις να το καταφέρεις και με CMS + plugins. Αυτό που με προβληματίζει είναι το ERP που γράφεις: αυτές είναι εξειδικευμένες (και πανάκριβες) εφαρμογές που απαιτούν γνώσεις σε διάφορους κλάδους και αντικείμενα. Αν και δεν ξέρω τι ακριβώς θες να φτιάξεις, ένα "κοινό" ERP περιλαμβάνει εφαρμογές λογιστικής, εισαγωγών-εξαγωγών, πληρωμών, ελέγχου αποθήκης, κοκ. Φαντάσου τώρα ότι όλα αυτά θα πρέπει να παραμετροποιηθούν για να έρθουν ακριβώς στις ανάγκες του πελάτη σου. Υπολόγισε επίσης και ένα εύλογο χρονικό διάστημα ελέγχου και διορθώσεων σφαλμάτων, άλλο ένα κατασκευής ενός (έστω και πρόχειρου) manual οδηγιών και ξαφνικά οι τρεις μήνες φαντάζουν πολύ λίγοι για τη δουλειά που έχεις αναλάβει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για eshop και μόνο θα μπορέσεις να το καταφέρεις και με CMS + plugins. Αυτό που με προβληματίζει είναι το ERP που γράφεις: αυτές είναι εξειδικευμένες (και πανάκριβες) εφαρμογές που απαιτούν γνώσεις σε διάφορους κλάδους και αντικείμενα. Αν και δεν ξέρω τι ακριβώς θες να φτιάξεις, ένα "κοινό" ERP περιλαμβάνει εφαρμογές λογιστικής, εισαγωγών-εξαγωγών, πληρωμών, ελέγχου αποθήκης, κοκ. Φαντάσου τώρα ότι όλα αυτά θα πρέπει να παραμετροποιηθούν για να έρθουν ακριβώς στις ανάγκες του πελάτη σου. Υπολόγισε επίσης και ένα εύλογο χρονικό διάστημα ελέγχου και διορθώσεων σφαλμάτων, άλλο ένα κατασκευής ενός (έστω και πρόχειρου) manual οδηγιών και ξαφνικά οι τρεις μήνες φαντάζουν πολύ λίγοι για τη δουλειά που έχεις αναλάβει...

 

Το πρώτο μου πτυχίο είναι λογιστικά... ;-)

Έχω αυτές λοιπόν τις γνώσεις.

 

Επίσης δε μπορούσα να πω όχι σε έναν τέτοιο πελάτη.

Είναι πολλά τα λεφτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο μου πτυχίο είναι λογιστικά... ;-)

Έχω αυτές λοιπόν τις γνώσεις.

 

Επίσης δε μπορούσα να πω όχι σε έναν τέτοιο πελάτη.

Είναι πολλά τα λεφτά!

Και θα 'ναι κρίμα να τα χάσεις επειδή δε πρόλαβες τις προθεσμίες! Anyway, αν δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το τι ακριβώς θες να κάνεις στο ERP, ίσως κάποιος άλλος να έχει πετύχει και το αντίστοιχο plugin. Good luck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το κομμάτι του eshop καταπληκτική πλατφόρμα(αν και υπάρχουν αναμφισβήτητα κάποια πλην) με πολλά από αυτά που θες, είναι το magento. Eίναι βασισμένο στο zend framework οπότε αν το ξέρεις ακόμα καλύτερα για την παραμετροποίηση. Έχει δυνατότητα για να ελέγχει διαθεσιμότητες κτλ. Τώρα το πως θα τα συνδυάσεις με το υπόλοιπο κομμάτι που θες είναι κάτι που θέλει αρκετό και προσεχτικό σχεδιασμό, και κάνω λάθος που αναφέρομαι σε αυτό γιατί απλούστατα δεν έχω κάνει κάτι παρόμοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το κομμάτι του eshop καταπληκτική πλατφόρμα(αν και υπάρχουν αναμφισβήτητα κάποια πλην) με πολλά από αυτά που θες, είναι το magento. Eίναι βασισμένο στο zend framework οπότε αν το ξέρεις ακόμα καλύτερα για την παραμετροποίηση. Έχει δυνατότητα για να ελέγχει διαθεσιμότητες κτλ. Τώρα το πως θα τα συνδυάσεις με το υπόλοιπο κομμάτι που θες είναι κάτι που θέλει αρκετό και προσεχτικό σχεδιασμό, και κάνω λάθος που αναφέρομαι σε αυτό γιατί απλούστατα δεν έχω κάνει κάτι παρόμοιο...

 

Καλό μου ακούγεται αλλά το Magento είναι πάρα πολύ βαρύ και αργό από οτι βλέπω. Το Zend επειδή το γνωρίζω παρόλο που έχει πολλές δυνατότητες έχει πολλούς χαζοπεριορισμούς και με δυσκολεύουν, είναι γενικά πολύ strict και unproductive, εδικά επειδή πρέπει να κάθεσε και να κάνεις replicate πολλά πράγματα ξανά και ξανά στα views!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μου ακούγεται αλλά το Magento είναι πάρα πολύ βαρύ και αργό από οτι βλέπω. Το Zend επειδή το γνωρίζω παρόλο που έχει πολλές δυνατότητες έχει πολλούς χαζοπεριορισμούς και με δυσκολεύουν, είναι γενικά πολύ strict και unproductive, εδικά επειδή πρέπει να κάθεσε και να κάνεις replicate πολλά πράγματα ξανά και ξανά στα views!

κοίταξε ότι έχει μειονεκτήματα έχει. Αλλά το είναι βαρύ και αργό, ισχύει για κάποιο "φτηνό" shared hosting. Υπάρχουν και καλά shared hosting και υπηρεσίες εξειδικευμένες στο magento hosting. Αν και οι ίδιοι εμμέσως πλην σαφώς προτείνουν, προτείνουν dedicated server ο οποίος να είναι και κοντά στην κύρια βάση των πελατών σου(πάντως όταν το ψαχνα είχα βρει μια πάρα πολύ καλή υπηρεσία από ιταλία μεριά και πάααααααρα πολύ φτηνή). Τώρα όσον αφορά το zend δεν νομίζω να είναι unproductive και strict, αφού βγήκε ακριβώς για να είναι productive, και δεν είναι strict επειδή δεν σε κατευθύνει το πως θα φτιάξεις κάτι απλά σου δίνει γενικά εργαλεία. Τέλος πάντων στο zend από το 0 δεν έχω φτιάξει κάτι δεν είμαι και ο πλέον ειδικός για να πω την αλήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βρεις ένα CMS που να σου κανει ολες τις λειτουργιες του e-shop ειναι το μονο ευκολο. Το δυσκολο και πιστεψε με ειναι δυσκολο, ειναι να φτιαξεις τον connector μεταξυ της db του ERP και του eshop.

 

Συμβουλη:

1. απαγορευτικη η απευθειας προσβαση στην βαση.

2. φτιαξε ενα προγραμμα που να κανει εξαγωγη δεδομενων σε xml.

3. αφθονο καφε και τσιγαρο (αν δεν καπνιζεις μαλλον θα το ξεκινησεις ..) οταν θα δεις τα κωδικοποιημενα ονοματα πινακων της SQL

4. και σημαντικοτερη, απευθυνσου σε εταιρειες που παρεχουν support πανω στο συγκεκριμενο ERP

 

το οτι ειναι πολλα τα λεφτα θα ειναι σιγουρα. Σκοπος ομως ειναι να τα "επενδυσεις" και εσυ για να μπορεσεις να παρεις τα λεφτα ... (δεν ξερω αν αντιλαμβανεσαι τι εννοω)

 

Καλη επιτυχια (θα την χρειαστεις :rolleyes: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να και εγώ με την σειρά μου να κοιτάξεις κάποια έτοιμη λύση και να την παραμετροποίησης στις απαιτήσεις του πελάτη σου.

Για το eshop το τι πλατόφόρμα θα χρησιμοποιήσεις, εξαρτάται και από τι θέλει ο πελάτη σου, δηλαδή θα πουλάει και χονδρική, τα προϊόντα του θα είναι

μερικές δεκάδες ή χιλιάδες;

Επίσης το ERP είναι αρκετά δύσκολο και πολύπλοκο, όταν λές ότι θα το στήσεις εσύ εννοείς και το ERP; Γιατί μάλλον θα σου είναι ασύμφορο, από την άποψη

ότι θα πρέπει συνέχεια να το ενημερώνεις, οι αλλαγές που θα συμβαίνουν στην λογιστική και ο χρόνος που θα χρειάζεται είναι αρκετός άρα θα πρέπει να παίρνεις και μια μεγάλη ετήσια αποζημίωση για την υποστήριξη.

Θα σου πρότεινα να κατεβάσεις το demo από την Tesae και να δείς τι "παίζει" με το στήσιμο των ERP.

Περιμένουμε feedback πως θα προχωρήσει το σχεδιό σου

 

Καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και πάλι!

 

Έκανα μια μικρή έρευνα και οργανώθηκα. Δοκίμασα στον δικό μου dedicated server που έχω στο εξωτερικό για τις δουλειές μου κάποια θέματα και κατέληξα στα εξής:

 

1. Το Magento αν και ένα πολλά υποσχόμενο εργαλείο είναι τραγικά αργό ακόμα και στον server μου που είναι Cent OS με 4 x Core XEON 64bit, 4 GB RAM και 4 δίσκους SAS. Είναι απαράδεκτο να κάνει 40 δευτερόλεπτα για να εγκαταστήσει την βάση και άλλα τόσα για να γράψει τα configurations. Αφήστε δε που κάθε ενέργεια που κάνω για το refresh πάω για καφέ και έρχομαι! Επίσης η βάση δεδομένων έχει τσάμπα άπειρους πίνακες οι περισσότεροι εκ των οποίων δεν έχουν καν index ή σωστά Primary keys και αυτό με κάνει να σκέφτομαι πολλά για την τόση διαφήμιση που έχει φάει όταν μιλάμε για ένα τόσο υποτίθεται κορυφαίο εργαλείο. Προσωπικά βλέπω ότι έχει γραφτεί από junior-χομπίστες developers που είχαν ίσως ένα consulting από άτομα του χώρου του εμπορίου...

Το δε A.P.I του είναι πάρα πολύ σύνθετο και δεν έχει αρχή και τέλος. Φυσικά δεν αναφέρομαι στα κολήματα της cache η οποία πρέπει να ενεργοπιείται χειροκίνητα και κατ'επιλογήν να την κάνεις flash... :blink: .

Πρέπει να είσαι ειδικευμένος για να κάνεις χρήση!

Το καλύτερο σας το άφησα για το τέλος... Σε κάθε εκκίνηση του με το καλημέρα τρώει 66 MB RAM ότι και να βάλεις, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!

Άρα δε μου κάνει και δε σας το προτείνω!

 

2. Δοκίμασα το Joomla!... Εντάξει είπα να κάνω κάποια τολμηρή προσπάθεια και δεν το πολύ μετάνοιωσα αν εξεραίσουμε τα κάποια μικρο-κολήματα στην διαχείριση των menu και λίγα κολλήματα με το virtue-mart το οποίο μου έβγαλε την πίστη για να παίξει σωστά - ειδικά για την εξαγωγή και εισαγωγή δεδομένων από text (καλά μα τι πείνουν τα άτομα? πιο δύσκολο και δυσνόητο δε γίνεται), καλά τα πήγε γενικά.

Με το A.P.I του είχα κάποια θέματα γιατί έχει κάτι χαζό - περιορισμούς αλλά τέλος πάντων. Με την κατανάλωση μνήμης καλύτερα τα πάμε αλλά βρε παιδιά 18 MB για ένα test page με 2 extensions? ΕΛΕΟΣ!

 

3. Drupal, Typo3, CushyCMS, CMSMadeEasy και τα συναφή που μου πρότειναν φίλοι ήταν εντελώς ΑΚΥΡΑ!

 

 

Άρα παιδιά μάλλον θα το κάνω όλο from scratch, γιατί μια πλατφόρμα να μου λύνει τα χέρια δε βρήκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...