Προς το περιεχόμενο

Εργασία στην Google


Finn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άνεργος εδώ και αρκετό καιρό κάθομαι και κοιτάω θέσεις εργασίας και σήμερα χάζευα τις θέσεις που προσφέρει η google.

Έχετε κανά γνωστό που να δουλεύει; Τα κριτήριά τους είναι αρκετά αυστηρά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η google είναι μια από τις πιο περιζήτητες εταιρίες για να εργαστεί κανείς. Ελπίζω να μην παραπλανήθηκες από τις γνωστές απάτες - work from home for google - που δεν είναι παρά απάτες.

 

Άνεργος εδώ και αρκετό καιρό κάθομαι και κοιτάω θέσεις εργασίας και σήμερα χάζευα τις θέσεις που προσφέρει η google.

Έχετε κανά γνωστό που να δουλεύει; Τα κριτήριά τους είναι αρκετά αυστηρά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Google δέχεται κάτι χιλίαδες βιογραφικά την μέρα για δουλεία..εχεις δει πως είναι οι εγκαταστάσεις τους??

Οτι οι εργαζόμενοι έχουν απαραίτητα διάλειμμα και οτι στο δίαλειμμα μπορεις να κάνεις spa,χαμαμ,να παίξεις μπιλιάρδο,bowling,kart,να πας στο κομμωτήριο, στο γήπεδο μπάσκετ,ποδοσφαίρου,τεννις,πινκ πονκ και αλλα χίλια άπειρα τέτοια που βρίσκονται δίπλα απο το γρφαφείο σου. ( Στο οποίο το κουστουμι ΔΕΝ ειναι υποχρεωτικό!!)

Γενικά η Google έχει την νοοτροπία οτι πρέπει να είναι παιδική χαρα για να πας και να δουλεύεις άνετα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμμ ναι,είμαι σίγουρος ότι είναι έτσι ακριβώς όπως στα βιντεάκια.Στην Ελλάδα νομίζω η Google ασχολείται μόνο με Ads με ελάχιστους υπαλλήλους,δεν είμαι σίγουρος όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η google είναι μια από τις πιο περιζήτητες εταιρίες για να εργαστεί κανείς. Ελπίζω να μην παραπλανήθηκες από τις γνωστές απάτες - work from home for google - που δεν είναι παρά απάτες.

 

 

Δεν είδα καμιά αγγελία.Απλά το συζητούσα μ ένα φίλο και μπήκα στα job offers και είδα οτι έχει πολύ πράμα,εκτός της Ελλάδας βέβαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα κριτήρια πάντως

 

 

* Core computer science concepts

 

- problem solving, analytical/design ability, technical competence

 

* Coding problems. Your interviewer may request you code in your preferred language rather than in pseudo-code

 

* Logic problems and algorithms

 

- We want to understand your ability to develop complex algorithms

 

- You should talk through your answer, explaining your logic

 

* Systems design

 

Και κάποια references

 

 

The following websites have been compiled by external sources and are not "officially" endorsed by Google, but can be a useful overview for preparation:

 

http://niniane.org/interview_howto.html

http://steve-yegge.blogspot.com/2008/03/get-that-job-at-google.html

http://www.perrochon.com/jobs

 

Καθώς και ότι μπορείς να λύσεις από αλγόριθμους στην "αρένα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα διαβάσει κάποια στιγμή τη συνέντευξη κάποιου εξεταστή στον τομέα του προγραμματισμού (αλλά πιστεύω ότι ισχύει και γενικότερα) και αυτό που κατάλαβα ήταν ότι αν αξίζεις να πάρεις μια θέση θα την πάρεις..

Δεν κοιτάνε ούτε πώς είσαι, ούτε ποιος είσαι.. Αν μπορείς να προσφέρεις θα το εκτιμήσουν

 

Όσο για το περιβάλλον εργασίας αυτά που περιγράφουν όντως ισχύουν αν όχι όλα στο 95% αλλά κρατάω τις επιφυλάξεις μου γενικότερα για την εργασία εκεί λόγο ΑΤΕΛΕΙΩΤΗΣ δουλειάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλος μου φιλος γυρισε πριν απο 10 μερες απο placement στην Google στην Αμερικη (6 μηνες).

 

Για το project δεν ειπαμε και πολλα (δεν μπορουσε να το αναλυσει κιολας λογω confidentiality) απλα μου ειπε οτι τα ατομα που κυκλοφορουνε εκει μεσα ειναι top στον τομεα τους και πολυ καλυτερα απο αυτον (και αυτα τα λεει ενας "επαγγελματιας" φοιτητης που δουλευει ηδη 4 χρονια σε πανεπιστημια στην Αγγλια εχοντας ηδη τελειωσει ενα phd). Δυστυχως μου ειπε οτι δεν θα τον καλεσουν μαλλον πισω γιατι πολυ απλα δεν φτανει το level των υπολοιπων. Για το αρχειο δουλευω σε εταιρια υψηλης τεχνολογιας στο Λονδινο και ηδη υπαρχει θεση για τον συγκεκριμενο που τον περιμενει...αλλα δεν ενδιαφερεται ;)

 

@Finn: Ολα αυτα στα λεω οχι για να σε απογοητευσω αλλα για να ζυγισεις λιγο τις επιλογες σου. Οσο για αυτα που λενε για τις συνθηκες εργασιας στην Google ειναι αληθεια...αν θες δεν χαλας cent...ολα πληρωμενα...και προσφατα πηραν αυξηση 11% και τους ανακοινωθηκε οτι κανουν την αυξηση επειδη απλα μπορουν...

Δυστυχως ειμαστε πολυ πισω στην Ελλαδα και ειναι κριμα γιατι απο προσωπικη εμπειρια μπορω να πω οτι εχουμε μερικα απο τα καλυτερα νεα μυαλα στην Ευρωπη...μακαρι καποιοι να το καταλαβουν αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Θα ηθελα να εχω στοιχεια επικοινωνιας απο τα κατα τοπους γραφεια της google ανα τον κοσμο.

Δηλαδη email επικοινωνιας με HR ανά κράτος κλπ.

Αλλα αυτα, ειναι εντελως επτασφράγιστο μυστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη email επικοινωνιας με HR ανά κράτος κλπ.

Αλλα αυτα, ειναι εντελως επτασφράγιστο μυστικο.

As with many large or technical companies, you don't just send them a resume, you apply to a specific job.  Some companies will keep that resume on-file for three or six months in case another match comes up, but many do not.  You'll need to follow the link provided, see what jobs or options are available for you to apply, and follow the procedures given.

[viper mode]

Αν νιώθεις εντυπωσιακός, well..

 

LinkedIn is your best friend. Do

you

feel

lucky?

[/viper mode]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...