Προς το περιεχόμενο

AMD RADEON 69XX


outlaw star

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα το ελεγα πληρη νικη της NVIDIA απο την αλλη περιμενα περισσοτερα. Παρατηρωντας το αγαπημενο review http://www.computerbase.de/artikel/grafikkarten/2010/test-amd-radeon-hd-6970-und-hd-6950/#abschnitt_einleitung

 

Βλέπω μία 6970 να παρουσιάζεται αξιοπρεπέστατη σε αναλύσεις απο 1900χ1200 και να κοντραρει στα ισια την 580 σε πολλα φίλτρα. Αντίθετα σε μικρότερες αναλύσεις πχ 1680χ1050 δεν δείχνει τόσο δυνατή όσο μία 570 η 580

Μεγάλη αδικία να μην χρησιμοποιούν τους 10.12 drivers όμως

computerbase.de ε; Εκεί που όλοι πρόσεξαν ότι οι ATI/AMD είχαν τρεμόπαιγμα (shimmering) αλλά όχι ότι οι vVidia είχαν χαμηλότερο LOD (ή υψηλότερο ανάλογα πως θα το δούμε) ή χειρότερο AA που υποβίβαζε την ποιότητα της εικόνας.

Για να μην παρεξηγηθώ, το site αυτό είναι από τα καλύτερα, αλλά έχασε πόντους στην εκτίμησή μου μετά από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 713
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

computerbase.de ε; Εκεί που όλοι πρόσεξαν ότι οι ATI/AMD είχαν τρεμόπαιγμα (shimmering) αλλά όχι ότι οι vVidia είχαν χαμηλότερο LOD (ή υψηλότερο ανάλογα πως θα το δούμε) ή χειρότερο AA που υποβίβαζε την ποιότητα της εικόνας.

 

Αγαπημενο οχι ως προς το κατα ποσο το θεωρω αντικειμενικο αλλα με τον τροπο τον οποιο γινεται το review. Δηλαδη πολλες αναλυσεις + πολλα φιλτρα. Δεν έχω βρει άλλους να το κάνουνε οπότε συνεχίζω με αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πάψει να δίνω τόση βάση στα reviews, προτιμώ να τεστάρω μόνος μου.....Μετά την αγορά του GTX480 κατάλαβα ότι οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι τους γίνεται.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το ελεγα πληρη νικη της NVIDIA απο την αλλη περιμενα περισσοτερα. Παρατηρωντας το αγαπημενο review http://www.computerbase.de/artikel/grafikkarten/2010/test-amd-radeon-hd-6970-und-hd-6950/#abschnitt_einleitung

 

Βλέπω μία 6970 να παρουσιάζεται αξιοπρεπέστατη σε αναλύσεις απο 1900χ1200 και να κοντραρει στα ισια την 580 σε πολλα φίλτρα. Αντίθετα σε μικρότερες αναλύσεις πχ 1680χ1050 δεν δείχνει τόσο δυνατή όσο μία 570 η 580

Μεγάλη αδικία να μην χρησιμοποιούν τους 10.12 drivers όμως

computerbase.de ε; Εκεί που όλοι πρόσεξαν ότι οι ATI/AMD είχαν τρεμόπαιγμα (shimmering) αλλά όχι ότι οι vVidia είχαν χαμηλότερο LOD (ή υψηλότερο ανάλογα πως θα το δούμε) ή χειρότερο AA που υποβίβαζε την ποιότητα της εικόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εννοώ πως η κάρτα ΟΥΤΕ ακούγεται ΟΥΤΕ ζεσταίνεται οσο λεγαν(καλά σε αυτό παίζει ρόλο και το νεο bios).

Παίζω oc'ed στα 850/1700/2000 με 1.087V default fan και ακούγεται όσο μια 5870......Max temp 90C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπημενο οχι ως προς το κατα ποσο το θεωρω αντικειμενικο αλλα με τον τροπο τον οποιο γινεται το review. Δηλαδη πολλες αναλυσεις + πολλα φιλτρα. Δεν έχω βρει άλλους να το κάνουνε οπότε συνεχίζω με αυτούς.

 

Πέφτουν στο ίδιο λάθος της Γερμανικής σχολής (έστω κι αν έχουν πολλούς Έλληνες εκεί). Τεχνολογία και μετρήσεις. Για αυτό προτιμούσα τον Καββαθά (4Τροχοί)από το αντίστοιχο Γερμανικό περιοδικό που είχε όλες τις μετρήσεις, και άμα ήσουν και σοβαρός χαϊφιντελίστας η Γερμανική σχολή ήταν για κλάματα (των κριτικών εννοώ το πικ-απ μου thorens είναι αυτής της σχολής)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απογοήτευση... Απλά... Περίμενα πολύ περισσότερα...

 

Υ.Γ. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί στα περισσότερα reviews, αν όχι όλα, χρησιμοποιούνται "ηλίθια" παμπάλαια games για τις μετρήσεις??? Οκ στο Χ παιχνίδι η μια κάρτα πιάνει 400fps, και η άλλη 350, so what? Από την στιγμή που και με τις 2 θα το παίξω τέλεια, γιατί να αποτελεί μέτρο σύγκρισης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απογοήτευση... Απλά... Περίμενα πολύ περισσότερα...

 

Υ.Γ. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί στα περισσότερα reviews, αν όχι όλα, χρησιμοποιούνται "ηλίθια" παμπάλαια games για τις μετρήσεις??? Οκ στο Χ παιχνίδι η μια κάρτα πιάνει 400fps, και η άλλη 350, so what? Από την στιγμή που και με τις 2 θα το παίξω τέλεια, γιατί να αποτελεί μέτρο σύγκρισης?

Περίμενες πολύ περισσότερα γιατί ακόμα να καταλάβεις την τακτική της AMD

6990(mGPU) => High-end

HD6950/70 => Performance

 

Πάντα τα Single τους απο το R600 και μετά ανήκουν στην κατηγορία Performance και όχι High-end

 

Anandtech για αξιοπιστία:

http://www.anandtech.com/show/4061/amds-radeon-hd-6970-radeon-hd-6950

Μόνο το Black Ops λείπει που ας πούμε αρκετοί(μαζι και γω) θα θέλανε να δουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενες πολύ περισσότερα γιατί ακόμα να καταλάβεις την τακτική της AMD

6990(mGPU) => High-end

HD6950/70 => Performance

 

Πάντα τα Single τους απο το R600 και μετά ανήκουν στην κατηγορία Performance και όχι High-end

 

Anandtech για αξιοπιστία:

http://www.anandtech.com/show/4061/amds-radeon-hd-6970-radeon-hd-6950

 

Σ' αυτό έχεις δίκιο, αλλά και πάλι δεν είμαι ενθουσιασμένος, κυρίως με απογοήτευσε η διαφορά της με την 6870... Αλλά όπως και να 'χει, υποτίθεται ότι με την αλλαγή στην ονομασία το 69ΧΧ είναι high end, έτσι δεν είναι?

 

Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, γιατί όχι, απ' τη στιγμή που δεν εξετάζεται το ποια games θα είναι playable;

 

Γιατί από την δική μου οπτική, ένα τόσο παλιό παιχνίδι, παίζει νερό και με τις δύο κάρτες... Το ποιά θα έχει τα περισσότερα fps πλέον (όταν φτάνουμε σε επίπεδα 250+ fps), δεν εξαρτάται τόσο από τις επιδόσεις της καθ'εαυτής κάρτας, αλλά κυρίως από τυχόν Limitations του παιχνιδιού ή των drivers... Ένα τρανταχτό παράδειγμα πιστεύω είναι π.χ. το 3D Mark 2001, όπου θα δείς κάρτες 2 και 3 γενιές "μεγαλύτερες" να αποδίδουν λιγότερο από παλιότερα δείγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' αυτό έχεις δίκιο, αλλά και πάλι δεν είμαι ενθουσιασμένος, κυρίως με απογοήτευσε η διαφορά της με την 6870... Αλλά όπως και να 'χει, υποτίθεται ότι με την αλλαγή στην ονομασία το 69ΧΧ είναι high end, έτσι δεν είναι?

Όχι High-end αλλά Performance

HD6990 => High-end

HD6950/70 => Performance

HD6850/70 => Mainstream

Απλώς η ATI πήγε να μπερδέψει κάποιους με το 68xx.

 

Τον τίτλο High-end θα τον πάρει και πάλι η mGPU τους.

 

Στην ουσία είναι μια 5870 αλλά δεν πάσχει εκεί που έπασχε η 5870(tessellation δηλαδή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι High-end αλλά Performance

HD6990 => High-end

HD6950/70 => Performance

HD6850/70 => Mainstream

Απλώς η ATI πήγε να μπερδέψει κάποιους με το 68xx.

 

Τον τίτλο High-end θα τον πάρει και πάλι η mGPU τους.

 

Στην ουσία είναι μια 5870 αλλά δεν πάσχει εκεί που έπασχε η 5870(tessellation δηλαδή).

 

Οπότε πως χαρακτηρίζονται οι:

 

6700

6600

6500

6400 ???

 

Π.χ. η κατηγορία "6" σε παλιότερες γενιές (3650, 4670) είχε αν μη τι άλλο αξιοπρεπείς επιδόσεις... Θα μετακινηθεί ακόμη πιο κάτω τώρα (από πλευράς επιδόσεων πάντα), αγγίζοντας το budget segment?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...