Προς το περιεχόμενο

Καλό το adsl της wind????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά αυτή τη στιγμή είμαι στο double play της forthnet!Είμαι φοιτητής και δε χρησιμοποιώ το τηλέφωνο παρά μόνο το internet.Η wind εχει προσφορά 20 ευρώ το μήνα για τηλέφωνο(Οχι απεριόριστο που δε με ενδιαφέρει) και 24 mbps internet.Το πακέτο με βολεύει αρκετά θα έλεγα.Αξίζει να κάνω την αλλαγή ή θα πέσει η ποιότητα της adsl γραμμής μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

για έμενα μακριά απο wind.

οι άνθρωποι είναι τρελά ανοργάνωτοι..και κλέφτες

 

η κοπελιά μου ..έκανε το λάθος να βάλει wind. μέχρι να συνδεθεί και να ενεργοποιηθεί της έδωσαν adsm (το adsm 300 νομίζω με 8 e το μήνα για 300 mb) ..είχε κάνει αίτηση τον σεπτεμβρη

και ιντερνετ σταθερό πήρε 20 γεναρη ...και καλά τόσους μήνες δεν μπορούσαν να συνεννοηθούν με τον οτε για να ενεργοποιήσουν την γραμμή..

και δεν έγραψα το χειρότερο..

της ηρθε λογαριασμος 1000 ευρο για την χρηση του adsm .. επιδη λογο των windows update περασε το οριο των 300 mb(κατεβηκε καπου στο 1 gb ) του adsm.(χρέωση του adsm κάπου στα 0.70-1 (δεν θυμάμαι ) ευρο/mb για παραπάνω από τα 300 mb)

και την χρέωσαν χωρίς να την ειδοποιήσουν..

 

 

η συμβουλή μ μακριά....

και από υπηρεσίες δεν ακούω και τα καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να εχεις εστω internet κάτσε εκει που είσαι. Στατιστικά τα περισσότερα προβλήματα τα έχουν οι wind και η tellas. Γράψε σε ποια περιοχή μένεις μπας και πέσεις σε εξαίρεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι γω στα ίδια ήμουν, και πήγα σε wind one medium με πολύ λιγότερα λεφτά (έκανα και το κινητό απο vodafone->wind). Σήμερα μου ενεργοποιήθηκε και το σταθερό και ιντερνετ, το κινητό αρκετες μέρες πριν. Απο ταχύτητες τα ίδια με πριν (περίπου 15000kbps) αλλά με πολύ μικρότερα ping με αποτέλεσμα να μπορείς να βλέπεις και 1080p videακια στο youtube χωρίς να κολλάει.

 

Ωστοσο υπάρχουν κάποια πράγματα που με ξενέρωσαν όσον αφορά κυρίως την εξυπηρέτηση.

 

1ον) Εκανα την αίτηση μέσω ιντερνετ και ενώ με είχε πάρει τηλ ο courier για να ρθει να υπογράψω τα συμβόλαια δεν ήρθε όταν κλείσαμε ραντεβου, ούτε τις επόμενες μέρες και αναγκάστηκα εγώ να πάρω τηλ 3 φορες στις wind για να μου έρθει μετά απο 10 μέρες.

2ον) ο courier πέρασε και 2η φορά για να υπογράψω κατι άλλα χαρτιά και να μου φέρει μια κάρτα sim

3oν) ο courier ξανάρθε και μου έφερε μόνο το κινητό ενώ το ρουτερ ακόμα αγνοείται. Απο τη wind με διαβεβαίωναν ότι θα ρθει πριν ενεργοποιηθεί η γραμμή μου

4ον) η γραμμή ενεργοποιήθηκε, αλλά το ρουτερ αφαντο, παίρνω τηλ μου λένε θα ρθει τις επόμενες μέρες.

5ον) Τεσπα είχα δικό μου ρουτερ πέρνω να ζητήσω κωδικούς για να σύγχρονίσει το ρουτερ αλλά μου δίνουν μόνο το activation id (το οποιο το βάζεις μετά σε μια σελίδα της wind) για κωδικούς δεν ξέρανε τπτ όσα τηλέφωνα και να πήρα.

6ον) αφού έψαξα μόνος μου στο ιντερνετ βρήκα ότι αν βάλεις username [email protected] και password tellas μπορείς να μπεις στο ιντερνετ(αλλά απ'ότι διαπίστωσα αργοτερα για περιορισμένο χρονικο διαστημα - καμια ώρα βασικά-)

7ον) βάζω το activation id στην σελίδα της wind αλλά μου λέει ότι χρησιμοποιειται και να ξαναπάρω το 13800

8ον) ξαναπαίρνω και η κοπέλα μου λέει ότι δεν μπορεί κάτι κάνω λάθος και με στέλνει σε άλλον και μετά σε άλλον και συνολικά μιλησα σε 5 ατομα χωρίς κανένας να ξέρει και κάθε φορα να μου ζητάνε τηλ , ονομα , ημερομηνία γεννήσεως, αφμ/αδτ

9ον) τελικά συνδέομαι με κάποιον που ίσως ήξερε και μου λέει οτι απο σήμερα δεν χρειάζεται το activation id γιατί αλλαξε και το βρίσκει απο μόνο του και μου λέει να τα αφήσω όπως είναι αφου έχω ιντερνετ. Του λέω ο καθένας δεν έχει το δικό του κωδικό , μου λέει ναι, πώς θα τον αλλάξω τον ρωτάω, μα-μου-περιμενετε με στελνει σε άλλον

10) διαπιστώνω ότι ο κωδικός διαρκεί μόνο για μια ώρα περίπου και κατέληξα τελικά να χρησιμοποιώ τον κωδικό φίλου μου που έχει και αυτός το ίδιο πακέτο και συνδέομαι κανονικά και εγώ και αυτος ταυτόχρονα.

 

Το μόνο που ελπίζω είναι όταν έρθει το τιμημένο το ρουτερ να έχει κάποια πράγματα αυτοματα ώστε να μπορώ να βγάλω άκρη γιατί απο τηλέφωνο δεν υπάρχει περίπτωση καθώς το 99% είναι άχρηστοι. Για όσους αναρωτιουντια μήπως ο courier της περιοχής μου είναι μ@λ@κ@ς, υπάρχει αυτή η περίπτωση, αλλά τα πράγματα μου τα φέρνανε κάθε φορά απο άλλη εταιρεία courier, ενώ όταν ζήτησα απο τη wind να μου πουνε το courier και το δελτιο αποστολής για να δω εγώ τι γίνεται λέγανε ότι δεν μπορούσανε να δούνε με ποιον courier τα στείλανε και ότι θα μου τηλεφωνήσει αυτός

 

ΑΥΤΑ !!! Τα είπα και ξέσκασα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι έχω καταλάβει, αν έχει κάποιος καλή γραμμή ότι παροχέα και να βάλει δεν θα έχει ιδιαίτερα προβλήματα.

Αντιθέτως αν ο πελάτης είναι σε παράξενη περιοχή, μακριά από το κέντρο (μεγάλο atte) όπου τα πράγματα δυσκολεύουν, τότε αρχίζουν τα προβλήματα.

 

Με λίγα λόγια στην καλή γραμμή άντε για τα στατιστικά της γραμμής να σε κλέβει κάποιος κακός παροχέας στο θέμα ταχύτητας/συγχρονισμού, αντί για 15 να έχεις 10mbit...

 

Αν όμως αντί για 5 έχεις 2mbit + Disconnects είναι θέμα...

imho.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι γω στα ίδια ήμουν, και πήγα σε wind one medium με πολύ λιγότερα λεφτά (έκανα και το κινητό απο vodafone->wind). Σήμερα μου ενεργοποιήθηκε και το σταθερό και ιντερνετ, το κινητό αρκετες μέρες πριν. Απο ταχύτητες τα ίδια με πριν (περίπου 15000kbps) αλλά με πολύ μικρότερα ping με αποτέλεσμα να μπορείς να βλέπεις και 1080p videακια στο youtube χωρίς να κολλάει.

Κάθε πρωι και καθε βραδυ να κανεις την προσευχη σου στο θεο που πιστευεις (τωρα που το σκέφτομαι κανε σε όλους) να μην κάτσει κάτι στραβο με τη γραμμή σου γιατι 1080p θα γινουν τα νευρα σου μεχρι να βγαλεις ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Με κάνατε και γέλασα αρκετά με τα ποστ σας! Είμαι κάτοικος Παπάγου και βρίσκομαι 1 οικοδομικό τετ μακρυά από το DSLam,οπότε καταλαβαίνετε ότι έχω και μικρό θόρυβο γραμμής.Για την ακρίβεια τώρα συνδέομαι στα 21mbit.Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήησεις σας και μάλλον με αποθαρύνατε από το να βάλω wind!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν η γραμμή σου είναι καλή, τότε και με τη wind θα είσαι ΟΚ. Μην το σκέφτεσαι... τη θεωρώ καλύτερη από τη forthnet.

 

άνετα, αυτή τη στιγμή η Wind έχει τα καλύτερα pings μετά τον ΟΤΕ, δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε καν στις ώρες αιχμής,

 

αντιθέτως όλοι οι άλλοι εναλλακτικοί ISPs επηρεάζοντα, άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται να έχει τα καλύτερα Pings?

Μία φορά τα λέμε έτσι και μία γιουβέτσι. Τόσο γρήγορα αλλάζουν οι καταστάσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

τι εννοείς πως γίνεται να έχει τα καλύτερα pings?

 

έχει επαρκές bandwidth με εξωτερικό βάση των συνδρομητών της, αξιόπιστα κυκλώματα από OTEGlobe και από αποτελέσματα των tools του Parsifal και του nnn στο adslgr βλέπω εδώ και μήνες ότι η Wind τα πάει άψογα ακόμα και σε ώρες αιχμής.

 

πότε είπα ότι έχει πρόβλημα πιταρίσματος κυκλωμάτων με εξωτερικό η Wind?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε να το σκεφτεσαι! Το internet θα πεφτει καθε τρεις και λιγο , η εξυπηρετηση πελατων ειναι γελοια (1-2 φορες που πηρα με εκνευρισαν αφανταστα) και η maximum ταχυτητα ουτε που να αναφερθει..

Εγω ημουνα κεντρο και επιανα με το ζορι 800 kb/s στα 24 Mbps..

Τωρα κι εγω φοιτητης ειμαι στο Μεσολογγι , εδω δυστυχως η ευτυχως μονο ο OTE σερβιρει ιντερνετ..

Στην αρχη ειχε ξενερωσει το κεφαλι μου αλλα στη πορεια εκανα στροφη 180 μοιρων.

Ηξερα πως ο οτε βαραει κατω απο τη ζωνη...

Πολυ εξυπηρετικοι , η γκαρσονιερα μου δεν ειχε γραμμη τηλεφωνου και αυτοι ηρθαν και μ περασαν εξωτερικη (ενω σαφως δεν ειναι αρμοδιοτητα τους) , μεσα σε 2 εργασιμες μερες ειχα internet , πολυ καλη γραμμη εξυπηρετησης 24/7 κτλ..

Οσο για τη ταχυτητα... Απο 1.5 - 1.8 MB/s. Ειχα πιασει και 3 MB :P

Μεσα απο τη Διοδος πληρωνω χωρις καποιο πακετο τηλεφωνου 27 ευρω το μηνα για το πρωτο εξαμηνο και 31 ευρω το δευτερο και επειτα..

post-204330-0-25348700-1292140629_thumb.jpg

post-204330-0-52079900-1292140639_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοείς πως γίνεται να έχει τα καλύτερα pings?

 

έχει επαρκές bandwidth με εξωτερικό βάση των συνδρομητών της, αξιόπιστα κυκλώματα από OTEGlobe και από αποτελέσματα των tools του Parsifal και του nnn στο adslgr βλέπω εδώ και μήνες ότι η Wind τα πάει άψογα ακόμα και σε ώρες αιχμής.

 

πότε είπα ότι έχει πρόβλημα πιταρίσματος κυκλωμάτων με εξωτερικό η Wind?

Δεν θυμάμαι αν το είχες πει εσύ, αλλά τέλη καλοκαιριού αναφέρθηκε ότι έχει πολύ κακά Pings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν θυμάμαι να έχω πει κάτι τέτοιο, σίγουρα την έχω κράξει για άλλα πράγματα αλλά δεν θυμάμαι να είναι τα pings ανάμεσα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...