Προς το περιεχόμενο

Φήμες για δεύτερη μεγάλη αναβάθμιση του Windows Phone 7 τον Φλεβάρη


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας μην αναφερθούμε στο χρόνο. Τα win mobile (χρόοοονια στην πιάτσα) μαζί με το τα win phone 7 (άλλαζε ο μανιολός) έχουν ένα πενιχρό 2,x % της αγοράς smartphones σε σχέση με τo android (για παράδειγμα) που είναι νεότατο και έχει 25 %.

 

Όσο για τα άλλα που αναφέρεις, μιλάς εξ ονόματος του insomnia?

 

 

Πρώτα απ'ολα σε αυτό το θέμα μιλάμε για το νέο (2 μηνών?) Windows Phone 7 το οποίο δεν μπορεί να αποκτήσει τόσο γρήγορα αξιοσημείωτο αριθμό πωλήσεων, και δεύτερον το Android (τοπ λειρουργικό κινητών τηλεφώνων μαζί με iOS και WP7) έχει πολύ περισσότερο χρόνο στις αγορές...

 

Όλα αυτά που αναφέρω είναι η δικιά μου προσωπική άποψη... Ενημερώσεις για Symbian, RIM, Android, iOS υπήρξαν άπειρες στο παρελθόν στο συγκεκριμένο φόρουμ και ουδέποτε μου δόθηκε η ιδέα πως οι αναρτήσεις ειδήσεων που έχουν να κάνουν με την Microsoft ανεβαίνουν εσκεμμένα με σκοπό την διαφήμιση...Αν ψάξεις λίγο στο ιντερνετ η συγκεκριμένη είδηση ανέβηκε σχεδόν σε όλους τους τεχνολογικούς ιστότοπους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και ποιος είπε ότι τα πλοκάμια του marketing της MS δεν έχουν τυλίξει όλους τους υπόλοιπους ιστοτόπους? Δήθεν διαρροές, αναβαθμίσεις που προσφέρουν τα αυτονόητα για λειτουργικά με ανύπαρκτο ποσοστά και ένα σωρό άλλα θεματάκια κατευθείαν στο πιάτο σας, για χάρη της αντικειμενικότητας. Αλλά εδώ τα μεγάλα "αντικειμενικά" MME παρουσιάζουν το άσπρο μαύρο, τα sites θα ξεφύγουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά είπαμε: Το νέο αξίζει :

 

Οι φήμες, που κυκλοφόρησαν στο WinRumors και αναπαράγονται από το Engadget κάνουν λόγο για περισσότερες επιλογές παραμετροποίησης των τηλεφώνων για τους χρήστες, αλλά και τροποποιήσεις στο API για τους developers, με σκοπό την ανάπτυξη καλύτερων εφαρμογών στο μέλλον (σημ : υπάρχει κανένα OS για smartphone που δεν το κάνει αυτό????????? ).

 

Επίσης, η Microsoft αναμένεται να πραγματοποιήσει εκτεταμένες αλλαγές στον browser του Windows Phone 7, μέρος των οποίων ενδέχεται να κάνει την εμφάνισή του τον Φλεβάρη, αν και οι σημαντικότερες από αυτές θα ενσωματωθούν στην επόμενη έκδοση του Windows Phone 8. (σημ : Τέτοια ενημέρωση ε ? Αναλυτική! Καταλάβαμε σαφώς τι εννοεί)

 

Όσο για την πρώτη αναβάθμιση της συσκευής, όπου θα εγκαινιαστεί η λειτουργία του copy / paste, (σημ : γουάου) αναμένεται να κυκλοφορήσει τον Γενάρη.

 

 

Με υπογραμμίσεις και δικά μου σχόλια για να αναδείξω την αντικειμενικότητα και την ποιότητα της είδησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σημαίνει προκατάληψη.. Αν δεν σου αρέσουν αυτές οι ειδήσεις και της αμφισβητείς τότε να μην της παρακαλουθείς-διαβάζεις-σχολιάζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω λοιπόν και αντίστοιχα posts στην πρώτη σελίδα, για το bada OS που πρόσφατα αναβαθμίστηκε (και έχει μεγαλύτερο ποσοστό χρήσης από το win phone),

 

Στο υπόσχομαι εγώ προσωπικά σε λίγο καιρό ...

 

Αυτό σημαίνει προκατάληψη.. Αν δεν σου αρέσουν αυτές οι ειδήσεις και της αμφισβητείς τότε να μην της παρακαλουθείς-διαβάζεις-σχολιάζεις...

Αυτό το ποστ τα λέει όλα... φίλε spiounos

 

 

Φιλικά,

Rooters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι σοβαρά να ξεκινήσω από τώρα ενέργειες για να πάρω και το nexus s και να κάνω τα δικά μου συγκριτικά τεστ μαζί με το iphone 4 γιατί από το ιντερνετ δεν μπορείς πλέον να ενημερώνεσαι...

 

Τι να δεις ρε Αλεξ...Το Linux είναι Linux... :P

Μερικές φορές αναρωτιέμαι εάν η Google σκόπιμα απαξιώνει το OS της...

 

Σημ. Πάλι καλά που υπάρχει και ένα ανοιχτό OS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά, το φλαμάρισμα σε είδηση που αφορά οτιδήποτε έχει τη λέξη microsoft μέσα δεν παίζεται.

 

Τα windows phone 7, δεν τα έχω δει , δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

 

Εξακολουθώ να χρησιμοποιώ ένα samsung sgh i 780 με hardware keyboard, οθόνη αφής τετράγωνη 240Χ240, και wm6.1.

 

Δεν έχω βρει μέχρι τώρα κάτι που να με βολεύει περισσότερο στη χρήση ,

να μην αδειάζει η μπαταρία του σε λιγότερο από μια μέρα, να μην είναι γκομούτσα,

να μην έχει τεράστια οθόνη με τρομερή ευαισθησία σε στρεβλώσεις,

και να έχει κουμπια που τα πατάς και δεν τα ψάχνεις πάνω στην οθόνη.

 

θεωρώ εξαιρετικά δύσχρηστες όλες τις συσκευές που δεν έχουν κουμπιά αλλά μόνο οθόνες αφής, και τελείως άχρηστες και πουλ μουρ.

Ούτε έχω όρεξη να κουβαλάω 2-3 μπαταρίες πάνω μου, ούτε να βλέπω video και ταινίες. Το πολύ πολύ μουσικούλα και τα mails μου. Εντυπωσιακά εύχρηστο είναι για αυτό.

Και μάλιστα το χειρίζομαι με το ένα χέρι χωρίς πενάκι για τις βασικές λειτουργίες (hardware keyboard γαρ), και έχω ρουμπώσει πολλάκις πουλ μούρηδες κάνοντας αναζήτηση στις επαφές με 1 κουμπί και ένα χέρι ενώ αυτοί πρέπει να παρατήσουν ότι κρατάνε, να σύρουν τις δαχτυλάρες τους πάνω στις οθόνες για να ξεκλειδώσουν, να πατήσουν 10 λάθος κουμπιά πάνω στην οθόνη μέχρι να βρουν το σωστό μενού και μετά να σέρνονται στις λίστες μέχρι να καταφέρουν να βρουν το όνομα που θέλουν.

 

Πραγματικά σε αυτό τον τομέα η τεχνολογία πηγαίνει προς τα πίσω και όχι προς τα μπρος.

 

Γεμίζουμε τις συσκευές με άχρηστα καλούδια, γονατίζουμε τους χρήστες σε data χρεώσεις για γελοίες άχρηστες υπηρεσίες που πολλές φορές πρέπει να βγάλουμε τα μάτια μας για να τις απενεργοποιήσουμε και να μην μας γονατίσουν το λογαριασμό,

και αν ενεργοποιήσουμε κάποιες από τις "advanced" λειτουργίες τους πρέπει να κουβαλάμε φορτιστή και δεύτερη μπαταρία για να μπορέσουμε να βγάλουμε τη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει τύχει να το δω από κοντά αλλά στα video μου άρεσε το interface. Αρκετά διαφορετικό από ότι έχουμε συνηθίσει. εντάξει νέο λειτουργικό θα κάνει ένα δύο πράγματα λιγότερα. μου φαίνεται αρκετά υποσχόμενο πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να δεις ρε Αλεξ...Το Linux είναι Linux... :P

Μερικές φορές αναρωτιέμαι εάν η Google σκόπιμα απαξιώνει το OS της...

 

Σημ. Πάλι καλά που υπάρχει και ένα ανοιχτό OS.

 

[off topic]Δεν βοηθάει και η ρουφιάνα η apple όμως... μετά από κάθε update του iphone στο σημείο που πρέπει να το σπάσω για να έχω αναφορά στα μηνύματα δίνω εύσημα στον εαυτό μου που ακόμα δεν το έχω πουλήσει... [/off topic]

 

θα είμαι αύριο on topic που θα έχει έρθει το trophy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έχω δει από κοντά πώς είναι . Η χειρότερη υλοποίηση bada, android, symbian (διάλεξε όποιο θες) είναι 100 φορές καλύτερη από win phone. Ας μην βάλουμε στη σύγκριση και τις χιλιάδες (αν όχι δεκάδες χιλάδες) aps που κυκλοφορούν για τα παραπάνω λειτουργικά. Το τρένο έφυγε από το σταθμό και η MS είναι ακόμα εκεί και το περιμένει... Όσο promotion και να γίνει δεν πρόκειται να πετύχει. Ας κάτσει στα... desktop της, όπου έχει την κυριαρχία (πώς την έχει αποκτήσει είναι άλλο θέμα).

 

αληθεια; Για πες μας μερικες περισσοτερες εντυπωσεις. Πχ ο browser? Τι δεν σου αρεσε σε αυτον; Οτι δουλευει μακραν πιο γρηγορα και ανετα (butter like) απο καθε android? Για πες σε παρακαλω τι σου ξυνισε?

Οσο για τα apps εχεις δικιο. Ειναι αισχος να μην εχει ενα λειτουργικο τον ιδιο αριθμο απο apps, στον 1+ μηνα ζωης του, συγκριτικα με πχ το iphone. Αισχος. Epic fail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έχω δει από κοντά πώς είναι . Η χειρότερη υλοποίηση bada, android, symbian (διάλεξε όποιο θες) είναι 100 φορές καλύτερη από win phone. Ας μην βάλουμε στη σύγκριση και τις χιλιάδες (αν όχι δεκάδες χιλάδες) aps που κυκλοφορούν για τα παραπάνω λειτουργικά. Το τρένο έφυγε από το σταθμό και η MS είναι ακόμα εκεί και το περιμένει... Όσο promotion και να γίνει δεν πρόκειται να πετύχει. Ας κάτσει στα... desktop της, όπου έχει την κυριαρχία (πώς την έχει αποκτήσει είναι άλλο θέμα).

 

Χτες διάβασα τι έγραψες... πριν από λίγο μου ήρθε το trophy και απλά γελάω με το ποστ σου. Και δεν το έχω καν δουλέψει σοβαρά ακόμα. Κάντε την χάρη στο κόσμο που θέλει να διαβάσει σοβαρά μια είδηση και μην τρολλάρετε ασύστολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες διάβασα τι έγραψες... πριν από λίγο μου ήρθε το trophy και απλά γελάω με το ποστ σου. Και δεν το έχω καν δουλέψει σοβαρά ακόμα. Κάντε την χάρη στο κόσμο που θέλει να διαβάσει σοβαρά μια είδηση και μην τρολλάρετε ασύστολα.

 

Περιμένουμε εντυπώσεις, εμένα με έπεισε η Microsoft με τα wp7, σύντομα αναμένεται και χακ για να μπορείς να τα φορτώσεις και στο HD2 (ήδη μπορείς εκτός απο winmo 6.xx να έχεις και android froyo 2.2) οπότε το κινητό θα μπορεί να τρέξει 3 λειτουργικά στο άνετο.

 

Τώρα όσο αφορά το copy paste κλπ εντάξει, ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω προς τι η παράληψη από την αρχή αυτού του feature αλλά ας μας εξηγήσουν καλύτερα οι ενθουσιώδεις της apple το γιατί ΑΝ έχουν καταλάβει το γιατί, βλέπε Iphone.

 

Πάμε τώρα στις εφαρμογές, εντάξει πλέον υπάρχει η υποδομή για καλύτερες εφαρμογές και 3d παιχνιδάκια, αν αναλογιστείς πόσοι είναι οι developers που αναπτύσσουν παιχνίδια για το xbox και πόσο ποιοτικοί και σε ποια εργαλεία γράφουν θα δεις πως υπάρχει μεγάλο και λαμπρό μέλλον γιατί θα δουλέψουν επάνω σε εργαλεία που γνωρίζουν και έχουν εμπειρία.

 

Προσωπικά στην όλη φάση με τα wp7 με πείραξε το εξής, ότι ενώ υπάρχουν στην αγορά winmo 6.xx κινητά τα οποία θα μπορούσαν να πάρουν άνετα αναβάθμιση σε wp7 πχ hd2 γιατί έχουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν θα πάρουν με την ηλίθια δικαιολογία του strict hardware policy που έχει επιβάλει η microsoft και παρατηρώ τις κατασκευαστικές εταιρείες πχ HTC να γελάνε σιωπηλά που με μπροστάρη την microsoft να τρώει όλα τα μπινελίκια να τρίβει τα χέρια της που έχει φτιάξει παρόμοια κινητά σε δυνατότητες που είχαν και τα κινητά για win mo 6.xx και τα πουλάει σαν νέα πρόταση με το νέο λειτουργικό, αλλά και πάλι αυτό είναι μπίζνες, μερικούς θα τους χαλάσει μερικούς πάλι όχι. Να είναι καλά τα χακερόνια ;)

 

Όπως και να έχει το λειτουργικό έχει φτιαχτεί από την αρχή με γνώμονα τις νέες τάσεις σε ότι αφορά την κινητή τηλεφωνία και την χρήση της στην σημερινή εποχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες θα ανοίξω μάλλον τόπικ/review για να μην κάνουμε το τόπικ γιάφκα αλλά μόλις βρω λίγο χρόνο και μόλις το δουλέψω λίγο πιο καλά και σε καθημερινές συνθήκες. Πάντως μέχρι στιγμής είμαι ευχάριστα εντυπωσιασμένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...