Προς το περιεχόμενο

Η Mozilla φιλοδοξεί να «επανεφεύρει» τον browser


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εμείς εμμένουμε στην τοποθέτησή μας. Είτε netbοok είτε notebook είτε laptop είτε Desktop(P4) είτε Desktop(i5) ο ff χωλαίνει σε ταχύτητα, και όσο συνεχίζεις να προσπαθείς να μας διαψεύσεις βγάζουμε όλοι τα συμεράσματά μας. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Linus_21 , ο fanboyσμος δεν είναι τοποθέτηση. :P

 

Ειναι αλλο να καταδικάζουμε οποιαδήποτε προσπάθεια γιατι έχουμε άποψη, έστω και λανθασμένη, κι άλλο να καταδικάζουμε οτιδήποτε διαφορετικό επειδή δεν το χρησιμοποιούμε κι επειδή (ενδεχομένως εως σίγουρα) δεν ξέρουμε πως να το χρησιμοποιήσουμε ή να το κρίνουμε αντικειμενικά, λόγω τεχνολογικού αναλφαβητισμού.

 

 

Και εμείς εμμένουμε στην τοποθέτησή μας. Είτε netbοok είτε notebook είτε laptop είτε Desktop(P4) είτε Desktop(i5) ο ff χωλαίνει σε ταχύτητα, και όσο συνεχίζεις να προσπαθείς να μας διαψεύσεις βγάζουμε όλοι τα συμεράσματά μας. :rolleyes:

Ποιοί είναι οι "ΕΜΕΙΣ"; Ειστε group χρηστών; :blink:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ναι, προφανώς και σε χαλάει η συζήτηση όταν δεν μπορείς να την φέρεις στα μέτρα σου.

 

Η εύκολη λύση είναι αυτή. Office(!!!) Freedownload manager(!!!!!) Καπό(!!!) και άγιος ο Θεός.

 

Fanboismos σου λένε μετά. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ναι, προφανώς και σε χαλάει η συζήτηση όταν δεν μπορείς να την φέρεις στα μέτρα σου.

Η εύκολη λύση είναι αυτή. Office(!!!) Freedownload manager(!!!!!) Καπό(!!!) και άγιος ο Θεός.

Fanboismos σου λένε μετά. :angry:

 

Διατύπωσες κάποιο επιχείρημα και δεν το θυμάμαι;

 

parachuter_vsl1.gif

ΕΑΤΙ Ένωση Αλεξιπτωτιστών και Trollers του Insomnia

και ΕΑΔΜΙ Ενωση Αυτόκλητων Δικηγόρων Μελών Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

parachuter_vsl1.gif

Διατύπωσες κάποιο επιχείρημα και δεν το θυμάμαι;

 

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω καταλάβει ακριβώς, τον ρόλο σου στο συγκεκριμένο topic. Τα ναι μεν αλλά σου με έχουν μπερδέψει.Επίσης η προσπάθεια σου να μας πείσεις εκ των προτέρων ότι δεν είσαι fanboy κάποιου browser είναι το ελάχιστο ύποπτη.

 

 

Ας κάνω μια προσπάθεια να συνοψίσω γιατί έχω λίγο χρόνο για χάσιμο. Να τονίσω εδώ ότι το παραλήρημα των επόμενων ποστ σου, έρχονταν σε κόντρα με άτομα που απλά έκαναν λόγω για την ταχύτητα του firefox σε σύγκριση με άλλους.

 

 

Αρχικά αναφέρεις ότι στον browser δεν παίζει ρόλο η ταχύτητα(τραγική άποψη για μένα αλλά δεκτή) ακολουθούμενο από αποτυχημένη προσπάθεια χιούμορ με κατσαρόλες και φασολάκια. Υποθέτω ότι ήξερες που θα φτάει η κουβέντα και απλά έριξες το συγκεκριμένο επιχείρημα για κάθε περίπτωση.

 

 

Έπειτα αναφέρεις ότι στο σύστημά σου όλοι οι browser τρέχουν σφαίρα. Υπονοοώντας υποθέτω ότι σε καμία περίπτωση δεν φταίει ο firefox για την γενικότερη αίσθηση "αργοπορίας" του, τόσο στην εκκίνησή που όσο και στην ταχύτητα browsing.

Ζητάς επιχειρήματα. Τι καλύτερο επιχείρημα από την χρησιμοποιήση πολλών browser σε λογιών λογιών συστήματα. Δεν θα μιλήσω ούτε για χύτρες, ούτε για καπό ούτε για μοντέλα με μεγάλο στήθος. Όποιο σύστημα και να έχω δουλέψει δεν χωρά οποιαδήποτε αμφιβολία ότι το θεματάκι με την εκκίνηση είναι σοβαρότατο. Και σε όσο πιο παλιά συστήματα πηγαίνουμε είναι ακόμα πιο έντονο.

Παράδειγμα. Windows server 2003 μηχανήματα, περιμένω κοντά στα 20 δευτερόλεπτα για το άνοιγμα του ff, εν αντθέση με τον Chrome που δεν χρειάζεται πάνω από 3. Ακολουθεί από κοντά ο Opera.

Παράδειγμα 2. Στο δικό μου σύστημα. i5 4giga μπλα μπλα, η αργοπορία της εκκίνησης του ff σε σχέση με τους άλλους δύο είναι εμφανέστατη.

 

Βέβαια όλα τα παραπάνω μπορεί να ήταν αχρείαστα γιατί έπειτα αναφέρεις ότι όντως ο chrome είναι γρηγορότερος, ΑΛΛΑ ξέρεις τον λόγο γιατί, και προτίθεσαι να τον μοιραστείς μαζί μας. Ε λοιπόν σου λέω ότι τους περισσότερους δεν μας νοιάζει για ποιον λόγο είναι γρηγορότερο. Αρκεί που είναι. Δεν βλάπτει να μάθουν και κάτι παραπάνω όποιοι ενδιαφέρονται πάντως οπότε δεν σε πολυκατηγορώ μπορεί να είχε καλό σκοπό.

 

Συνεχίζουμε. Το θέμα απέκτησε περισσότερο ενδιαφέρον όταν ξεκίνησες να μιλάς για στήσιμο συστήματος. Δεν υπάρχουν πολλά να εξηγήσω γιατί ήταν εντελώς άστοχο. Οι δοκιμές με τους browser γίνονται σε ίδια συστήματα. Από τη στιγμή που οι υπόλοιποι ανταποκρίνονται πολύ καλύτερα από τον ff σε ίδιο στήσιμο σαφώς και δεν στέκει να μας κατηγορείς για τεχνολογικό αναλφαβητισμό. Σιγά μην στήσουμε όλο το σύστημά μας έτσι ώστε να τρέξει σωστά ο ff.

 

Έπειτα ξεκίνησες τα συγχαρητήρια στους προγραμματιστές του chrome, που τον έκαναν επίτηδες γρήγορο ώστε να κερδίσει marketshare ξεγελώντας προφανώς εμάς τους αναλφάβητους, αλλά μας υπενθυμίζεις ότι δεν είναι ακόμα ώριμος browser. Μόνο που δεν θυμάμαι να μίλησε κανείς για ώριμο chrome ή opera. Η αναφορά έγινε μόνο σε ταχύτητα. Τέλος πάντων.

 

Συνεχίζοντας, επαναλαμβάνεις ξανά το ότι φταίει συγκεκριμένο μηχάνημα, για το γεγονός ότι ο ff αδυνατεί να ακολουθήσει τους ανταγωνιστές του στο ίδιο σύστημα, οπότε απλά δεν πρέπει να έχει πολλές απαιτήσεις από τον ff, με μπρίκι που αγόρασε. :blink:

 

Κάπου εκεί έφτασες στο αποκορύφωμα, και έριξες στο κόλπο office μαζί με jdownloader πρσπαθώντας να αποδείξεις έναν Θεός ξέρει τι.

 

Τελειώνοντας ζητάς από τον συμφορουμίτη να σου εξηγήσει τον λόγο για τον οποίον προτιμά τον γρήγορο στην εκκίνηση chrome, από τον υπερβολικά αργό ff, αλλά θίγεσαι που δεν τον απασχολεί γιατί ανοίγει πιο γρήγορα(!!!) και βγάζεις συμπεράσματα για τις προθέσεις του. Χρειάζεται να σου τονίσω το ότι δεν υπάρχει λογική στο παραπάνω? ;)

 

Παρακαλώ πολύ λοιπόν να αναδιατυπώσεις τα επιχειρήματά σου, για την ταχύτητα του firefox έναντι του chrome και που ακριβώς διαφωνείς,γιατί εμένα τουλάχιστον με έχεις μπερδέψει.

 

 

Πάμε και στην ταχύτητα σερφαρίσματος. Ούτε εδώ χρειάζονται πολλά πολλά. Δεν χρειάζεται καν να ανατρέξουμε σε online test κλπ. Θα σου πω μόνο ένα, το ποίο είναι προσωπική άποψη. Η διαφορά στην γενικότερη αίσθηση του browsing του Chrome-Opera σε σχέση με Firefox μου θυμίζει την πρώτη μου φορά που δοκίμασα ff αντί internet explorer. Και τότε ήμουν κάπως έτσι :o :o

 

 

Μέχρι τον 4 που μακάρι να με κερδίσει ξανα, οποιαδήποτε σύγκριση του 3.κάτι με έναν εκ των chrome opera είναι άστοχη, τουλάχιστον όσον αφορά το θέμα ταχύτητα.

 

Άσε τις μάχες υπεράσπιση στα φόρα, και στρώσου στο feedback μπας και αναγενηθεί. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

[offtopic]

Linus_21 σε άλλη περίπτωση δεν θα απαντούσα σοβαρά σε κάποιο χρήστη που ασχολείται το 80% με τις ποδοσφαιρικές ομάδες και το offtopic. Ειναι αρχή μου! Με προκαλείς όμως γιατι το μόνο που κάνεις είναι να διαστρεβλώνεις τα γεγονότα και τις απαντήσεις μου προς όφελος των άγνωστων (επαναλαμβάνω!) επιχειρημάτων και απόψεων σου.

 

Δεν ξέρω ποιος σε έχρισε αυθάδη αποδομητή των απαντήσεών μου, σωματοφύλακα και δικηγόρο άλλων χρηστών και ομαδοποιητή ομοιδεατών. Είσαι αχρείαστος, δεν παλεύει κανεις με κανένα ούτε τσακώνονται συμμορίες οπως θα έχεις συνηθίσει να αντιμετωπίζεις τα πράγματα (υπάρχει το ιστορικό σου). Το "εμείς" λοιπον που επαναλαμβάνεις θα ήταν δόκιμο αν είχες φροντίσει να διατυπώσεις την άποψή σου και τα επιχειρήματά σου σε κάποιο σημείο του θέματος. Δυστυχως δεν φρόντισες να μας τα γνωστοποιήσεις ουτε τώρα που ασχολείσαι να "ξεκατινιάζεις" απλώς τις απαντήσεις μου ως άλλη μεσημεριανή πανελίστρια. Ποιά η χρησιμότητα πέρα απο το flame; :blink:

[/offtopic]

 

 

 

Απαντήσεις γρήγορες:

1. Και οι 3 browsers που αναφέρθηκαν σε ενα μέσο συστημα, λειτουργούν το ιδιο γρήγορα με απειροελάχιστες διαφορες σε φυσιολογικές συνθήκες χρήσης. Ο χρόνος εναρξης του chrome είναι σαφως μικρότερος των άλλων κι αυτο δικαιολογείται λόγω σχεδίασης. Παρ'ολα αυτα υπάρχουν ρυθμίσεις για τον ff που τον κάνουν ισως και γρηγορότερο στην πλοήγηση κι απο τον default opera ή τον default chrome (πχ. το redraw που μολις χθες ανακάλυψες linus_21). Προσωπική εκτίμηση είναι οτι η webkit είναι η καλυτερη/σωστότερη/γρηγορότερη layout engine αλλα η υλοποίηση (chrome , safari) είναι ακόμα ανώριμη. Προς το παρον θα μου επιτρέψεις να χρησιμοποιώ τον ταχύτατο στο παλιό σύστημά μου firefox, στημένο άψογα, με τα addons που μου λύνουν τα χερια. Δεν ντρέπομαι να πω οτι θα αλλάξω μόλις βρω κατι καλύτερο και δεν με νοιάζει αν πρέπει να ταχθώ σε κάποια ομάδα των "ΕΜΕΙΣ" για να με αγαπήσεις.

 

 

2. Ο jdownloader αναφέρθηκε ως παράδειγμα προγράμματος-σαλιγγαριού γιατί συζητήθηκε η ταχύτητα έναρξης του chrome. Οταν ενοχλεί η ταχ. έναρξης του browser, θα επρεπε να ενοχλεί και η ταχ. εναρξης αλλων 10 προγραμμάτων που εχουν "θεοποιηθεί" στις κοινότητες. Μια φορά τρέχεις τον browser, μια και τον downloader. 30" κάνει το jdownloader σε συστημα που ανοίγει τον FF σε 6" και τον chrome σε 2". Αρα δεν παίζει ρόλο ο χρόνος εναρξης αλλα η λειτουργικότητα, η ομαδοποίηση των εργασιων και ενδεχομένως η συνήθεια. Δυστυχως οπως προανέφερα οι παρωπίδες, ο μικρόκοσμος του "αυτο ξέρω-αυτο εμπιστεύομαι" και ο τεχνολογικος αναλφαβητισμός , δεν αφήνουν τον άνθρωπο να δεί πέρα απο το δάχτυλό του. Οποιος φωνάζει λοιπον για ταχύτητα πρέπει να έχει ανάλογα γρήγορο σύστημα, σωστά φτιαγμένο συστημα που να τρέχει ολες τις εφαρμογές γρηγορα, οχι μονο του προφορτωμένου .NET framework. Οταν όμως μιλάς για ταχύτητα και έχεις (υποτιθεσθω) φορτωμένα 10 άχρηστα προγράμματα απο το startup δίπλα στο ρολόι, τότε τα επιχειρήματα περι ταχύτητας φθινουν. Αυτό είπα.. ;)

 

 

3. Αυτο που σήμερα γίνεται με τον chrome θα γίνει αυριο με τον ξε-chrome. Η ατέρμονη συζήτηση ποιος τον έχει μακρύτερο είναι κάτι που αντιμετώπισα όταν αρχικά συζητούσα -και εδω μέσα- για τις καινοτομίες που ειχε ο chrome στις πρώτες του beta εκδόσεις και μου την έπεφταν οι FFαξες, και οι IExplorαδες. Το κύριο αντίπαλο επιχείρημα που έπρεπε να αντιμετωπίσω ήταν οτι τρέχει σε .NET και δένεται με το λειτουργικό της μισητής MS! Τότε η JAVA ήταν λατρεμένη θεότητα, όλα τα προγράμματα έπρεπε να είναι γραμμένα σε Java και η ταχύτητα έναρξης και τα memory leaks αδιάφορα, μπροστά στο portability. Εγω τα ίδια έλεγα και τότε, τα ίδια λέω και σήμερα, "ΕΣΕΙΣ" (οπως λες) αλλάξατε και αλλάζετε απόψεις σαν τα πουκάμισα. Τώρα θεοποιείτε το .NET framework στο οποίο ξέρω να προγραμματίζω απο το 2001 (όταν ακόμα κάποιοι έπαιζαν με τα playmobil τους) και προσπαθώ να πείσω για τα πλεονεκτήματά του. Ερχεσαι τώρα Linus_21 να με πείσεις για την ταχύτητά του; Η μήπως θέλεις να με πείσεις για τα +/- του opera που τον ξέρω από τα τέλη της προηγούμενης δεκαετίας; Τρέλα περνάμε!! :lol: :blink: :blink:

 

 

4. Επειδή δεν κατάλαβες γιατι δεν τάσσομαι υπέρ ενός ή υπέρ του άλλου: Οι browsers δεν ειναι ποδοσφαιρικές ομάδες για να ταχθούμε σε κάποιο στρατό υποστήριξης. Εν προκειμένω πρόκειται για ένα δωρεαν πρόγραμμα που το κατεβάζει όποιος θέλει και το δοκιμάζει. Ειναι αστείο να υποννοείται κάποιο συμφέρον από τη χρήση ενός δωρεάν προγράμματος πέρα από την αυτοικανοποίηση του χρήστη οτι έχει τον "καλύτερο" browser. Δεν με αφορά το θέμα, εχουν γίνει πάμπολα flames "ολοι εναντίον όλων", δυστυχως δεν θέλω να συμμετέχω και δυστυχως συμβαίνει τωρα... :(

 

 

Περα απ'αυτα αδυνατώ να βοηθήσω την συζήτηση, προυποθέτω οτι υπάρχουν οι βασικές ικανότητες ανάγνωσης και κατανόησης και θέλησης επικοινωνίας. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μάλιστα, δεν το γνώριζα, ότι δεν έχω το δικαίωμα να σχολιάσω οτιδήποτε άλλο πέρα από αθλητικά, διότι το 80% των μηνυμάτων μου είναι στα θέματα αυτά. Μόλις το έμαθα και αυτό. Ευχαριστώ πολύ. :lol:

 

 

 

 

1. Όχι δεν είναι απειροελάχιστες οι διαφορές σε φυσιολογικές συνθήκες στο browsing. Η διαφορά του Firefox έναντι των άλλων δύο, είναι κάτι παραπάνω απο εμφανής. Και αυτό ισχύει για το δικό μου σύστημα που υποθέτω θεωρείτε καλό. Για τον χρόνο έναρξης δεν έχουμε κάτι να πούμε. Συμφωνούμε. Ο Firefox στο θέμα αυτό είναι κάτι παραπάνω από τραγικός. Οι τεχνικές λεπτομέρεις είναι θέμα των προγραμματιστών και δικές σου. Δεν με απασχολούν.

 

Θα μου επιτρέψεις να σου υπενθυμίσω, ότι δεν προσπαθώ να σου αλλάξω τα μυαλά ώστε να αποχωριστείς των Firefox. Γούστο σου και καπέλο σου. Θα σου υπενθυμίσω επίσης, ότι διαβάζοντας επιχειρήματά σου για χύτρες και καπό και άψογα στημένα συστήματα έτοιμα προς χρήση του Firefox, μου δίνεις το δικαίωμα να απαντάω σε τυχόν διαφωνίες σου με άλλο χρήστη. Ούτε παριστάνω τον δικηγόρο του, ούτε με απασχολεί αν συμφωνεί μαζί μου. Όταν λοιπόν προσπαθείς να κάνεις το άσπρο μαύρο, θα παίρνεις και την κατάλληλη απάντηση.

 

Το εμείς προκύπτει από την γενικότερη τάση φυγής που υπάρχει από τον Firefox. Προκύπτει από την έντονη αναμονή που υπάρχει για τον ff 4 λόγω της απογοήτευσης μεγάλου μέρους των χρηστών του, όπως και εγώ. Προκύπτει από τον ενθουσιασμό κάθε νέου χρήστη με την χρησιμοποίηση Chrome κυρίως. Προκύπτει από την συνεχή πτώση του marketshare του firefox και την άνοδο των υπολοίπων. Όλα αυτά υπάρχουν εκεί έξω. Αν πιστεύεις ότι όλες αυτές οι συζητήσεις προέρχονται από fanboys και τεχνολογικά αναλφάβητους χούλιγκαν, είσαι γελασμένος και προσκολημένος.

 

2. Συνεχίζω να το θεωρώ άστοχο παράδειγμα.

 

3. Ποιος την έχει μεγαλύτερη την ταχύτητα είναι κάτι που απασχολεί τους περισσότερους μας. Γιατί αγοράζουμε νέα μηχανήματα, νέες κάρτες, νέους επεξεργαστές? Θέλουμε ταχύτητα. Σήμερα είναι ο Chrome, αύριο θα ναι ο Midori. Αν αύριο είναι ο Midori εγώ κατα 99% θα στραφώ εκεί. Μην με μπλέκεις με τεχνικά θέματα. Είμαι αναλφάβητος χούλιγκαν. Just give me more speed και μην μου ζητάς τα ρέστα για τον λόγο που αδιαφορώ που ο browser σου (που υπερασπίζεσαι μέχρι τελικής πτώσεως),αυτή τη στιγμή είναι ο πιο αργός.

 

4. Κι όμως το κάνεις. Δεν πειράζει. Δεν παρεξηγώ. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, linus_21, δεν θα σε "ταίσω" άλλο.

 

Σου έστειλα pm για τα προσωπικά. Τα τεχνικά ούτως ή άλλως δεν σε ενδιαφέρουν, τα μεσημεριανά δεν τα ξέρω, τα ποδοσφαιρικά τα καλύπτεις με άλλους, οπότε, άντε γεια.. :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...