Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Opera 11, με επεκτάσεις και ομαδοποίηση tabs


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οντως δεν το ειχα παρατηρισει ποτε. Τωρα που μου το πες φοβαμαι θα μου σπασει και μενα τα νευρα :lol:

 

Διορθώνεται έτσι:

Remove gap

(download το αρχείο + αλλαγή σε 0 αυτό -> opera:config#Chrome%20Integration%20Drag%20Area%20Maximized )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επίσης, δεν ξέρω πόσοι το παρατήρησαν, αλλά επιτέλους διορθώθηκε το bug που όταν άνοιγες κάποιο εξωτερικό link (πχ. σου το είχαν στείλει στο msn) το άνοιγε σε private tab...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλός αν και πιστός του chrome..αλλα μπορείτε να μου πείτε αν γίνετε να φορτώσω ολα τα tabs που έχω αποθηκευμένα στον chrome χωρίς να κάτσω να τα φτιάχνω από την αρχή..???ε..

 

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλός αν και πιστός του chrome..αλλα μπορείτε να μου πείτε αν γίνετε να φορτώσω ολα τα tabs που έχω αποθηκευμένα στον chrome χωρίς να κάτσω να τα φτιάχνω από την αρχή..???ε..

 

Ευχαριστώ..

Πρεπει να εχεις λογικα επιλογη στον chrome για export τους σελιδοδεικτες και μετα απο τον opera θα πας μενου-->ρυθμισεις-->εισαγωγη εξηγωγη-->εισαγωγη σελιδοδεικτων html και λογικα δεν θα χεις προβλημα. Μηπως ξερει κανεις πως να ενεργοποιησουμε τον φωνητικο ελεγχο γιατι μου πεταει συνεχεια ενα μηνυμα οτι η μεταφορτωση απετυχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να εχεις λογικα επιλογη στον chrome για export τους σελιδοδεικτες και μετα απο τον opera θα πας μενου-->ρυθμισεις-->εισαγωγη εξηγωγη-->εισαγωγη σελιδοδεικτων html και λογικα δεν θα χεις προβλημα. Μηπως ξερει κανεις πως να ενεργοποιησουμε τον φωνητικο ελεγχο γιατι μου πεταει συνεχεια ενα μηνυμα οτι η μεταφορτωση απετυχε.

 

ευχαριστώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ χρόνια Opera, πολύ ενδιαφέρον το "Tab Stacking" (έχει κάποια μικρά bugs -εκτός και αν είναι features!), από εκεί και πέρα θέλει δουλίτσα ακόμη όσον αφορά την συμβατότητα του με ορισμένες σελίδες. Γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος μαζί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για παράδειγμα αν πας Settings > Advanced > Browsing θα προσέξεις τη ρύθμιση κάτω από το "Loading". Το default αν θυμάμαι καλά είναι μετά από 3 δευτερόλεπτα, αυτό σημαίνει πως θα δεις να γίνεται rendering στη σελίδα μετά από 3 δευτερόλεπτα αν αργεί ο server. Αν το βάλεις "redraw instantly" θα δεις επί τόπου να "ζωγραφίζεται" όποιο κομμάτι της σελίδας κατεβαίνει, αλλά έτσι ενώ μεν σου δίνει την αίσθηση του γρήγορου (όπως κάνουν άλλοι φυλλομετρητές) στη πραγματικότητα όμως αργεί πιο πολύ το loading λόγω του σπασίματος σε πολλά παράλληλα threads. Να φανταστείς πως ο Opera αυτή τη ρύθμιση την έχει δε ξέρω κι εγώ εδώ και πόσα χρόνια και όλοι οι άλλοι έχουν απλά ένα internal default.

 

 

 

Λοιπόν το δοκίμασα και έχεις δίκιο. Η διαφορά είναι τεράστια στο φόρτωμα συγκεκριμένων ιστοσελίδων με επελεγμένο το "redraw instantly". Άψογος ;)

 

Μου φαίνεται διπλάσιος σε ταχύτητα με το redraw instantly.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος από το Preferences -> Advance -> Voice.

 

Όσον αφορά τα bookmarks μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Xmarks.

 

Παίζει το xmarks σε opera ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατι αλλο που ειναι αρκετα σπαστικο. Οι urls απο τα sites στο speed dial να μην αποθηκευονται στην address bar. Παλια δεν το εκανε αυτο. Ξερει κανεις καποιο τροπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Kατι αλλο που ειναι αρκετα σπαστικο. Οι urls απο τα sites στο speed dial να μην αποθηκευονται στην address bar. Παλια δεν το εκανε αυτο. Ξερει κανεις καποιο τροπο?

Από ό,τι βλέπω μόνο history και bookmarks περνάνε στο autocomplete της address bar. Οπότε μια λύση είναι να τα κάνεις και bookmark :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ό,τι βλέπω μόνο history και bookmarks περνάνε στο autocomplete της address bar. Οπότε μια λύση είναι να τα κάνεις και bookmark :)

 

Μαλλον δεν ημουν αρκετα σαφης. Δεν μιλαω για το autocomplete. Πες πχ. εχω το insomnia στο speed dial. Αυτοματα παιρνει το url στην address bar. Αυτο θελω να εξαφανιστει. Να μην υπαρχουν δλδ ολα τα sites του speed dial και στο dropdown της address bar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...