Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Opera 11, με επεκτάσεις και ομαδοποίηση tabs


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το rapidshare εχουμε κανα καποια λυση? το oget δεν μου δουλευει.

Πως δε δουλεύει... Κατέβασες την τελευταία έκδοση;

Μη σε ξεγελάει το ότι η σελίδα φαίνεται να έχει να ανανεωθεί από το 2007 :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παίζει το xmarks σε opera ??

 

Όχι όπως στον Firefox και τον Chrome αλλά παίζει. Τσέκαρε https://addons.opera.com/addons/extensions/details/xmarks-mini/1.0/?display=en

 

Τώρα με την τελική έκδοση να κυκλοφορεί ίσως να μας δώσουν κανονική υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H <<Προσωπική γραμμή>> στις Γραμμές εργαλείων του 9.χχ δεν υπάρχει πλέον;

Πάνω από τα tabs που φορτώνουν αυτόματα, έχω και μια μπάρα με bookmarks, που με βολεύει αφάνταστα στον 9.χχ.

Tώρα..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Personal Bar έχει μετονομαστεί σε Bookmarks Βar . Την ενεργοποιείς κλασικά από το view - toolbars.

 

περισσότερα εδώ : (If you want the Bookmarks Bar to show in the old location of the Personal Bar) για ρύθμιση της θέσης της κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον το tab stacking, δεν είναι αρκετό για να με κάνει να αποχωριστώ τον FF (ελέω εξοικειώσεις με το AwesomeBar) αλλά περιμένω να το "δανειστούν" και οι υπόλοιποι της παρεας όπως κάνουν τόσα χρονια. Μάλλον θα μας πλασάρουν το 2011 τίποτα TabGrouping, SuperTabs η iTab ως τον καινούριο τροχό.

 

Αυτό που δεν βλέπω να συνηθίζω είναι η μόδα με τα tabs στην κορυφή του παραθυρου. Δεν μου αρέσει στον Chrome, δεν έβαλα ακόμα τις Beta του FF για αυτόν τον λόγο και λειπαμαι που μένει και σε αυτήν την έκδοση του Opera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν βλέπω να συνηθίζω είναι η μόδα με τα tabs στην κορυφή του παραθυρου. Δεν μου αρέσει στον Chrome, δεν έβαλα ακόμα τις Beta του FF για αυτόν τον λόγο και λειπαμαι που μένει και σε αυτήν την έκδοση του Opera.

Στον Opera αν επιλέξεις show menu bar, γίνεται όπως λες. Αλλά είναι βλακεία, σου τρώει χώρο χωρίς λόγο, δεν είναι τυχαίο που επικράτησε χωρίς το τίτλο παραθύρου, εξέλιξη είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δε δουλεύει... Κατέβασες την τελευταία έκδοση;

Μη σε ξεγελάει το ότι η σελίδα φαίνεται να έχει να ανανεωθεί από το 2007 :rolleyes:

Σωστός!!! δεν το κατεβασα καν γιατι όπως ειπες φαινεται να έχει να ανανεωθει απο το 2007, δουλευει μια χαρα. Σ'ευχαριστώ!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο πιο αργος απο παλια (εννοω το UI), δεν ξερω αν φταινε τα plugins.

 

Δυο ερωτησεις στα γρηγορα: πως παμε την bookmarks bar (παλαι ποτε personal bar) πανω απο την address bar.

 

Πως κρυβουμε τα εικονιδια των extensions που μπηκαν διπλα στο search field. Απο το appearance δεν καταφερα τιποτα απο τα δυο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι, μήπως ξαναγυρίσω στον αγαπημένο opera μετά απο λίγο καιρό στον chrome:

Γίνεται να ξεκινάμε τον browser και να εμφανίζεται το speed dial; Βάζω κενή σελίδα για homepage αλλά βγάζει κυριολεκτικά κενό tab. Έχω την επιλογή να μην κλείνει το πρόγραμμα μετά το τελευταίο tab. Στην 10 γινόταν νομίζω.

Επίσης, προσπάθησα να αλλάξω το shortcut για άνοιγμα link σε background page/tab απο ctrl+shift+enter σε ctrl+enter όπως είναι στον chrome, αλλά συνεχίζει να γίνεται με ctrl+shift+enter...Άλλα shortcuts ρυθμίστηκαν καλά, αυτό μου κολλάει. Έψαξα τι άλλο γίνεται με ctrl+enter, είναι μόνο το wand, και το έσβησα για δοκιμή παρόλο που δεν πιστεύω να παίζει ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό που δεν βλέπω να συνηθίζω είναι η μόδα με τα tabs στην κορυφή του παραθυρου. Δεν μου αρέσει στον Chrome, δεν έβαλα ακόμα τις Beta του FF για αυτόν τον λόγο και λειπαμαι που μένει και σε αυτήν την έκδοση του Opera.

 

για ποιον λόγο ακριβώς λυπάσαι; είναι τόσο δύσκολο να κάνεις δεξί κλικ ,customize , appearance , placement bottom;

 

 

Δυο ερωτησεις στα γρηγορα: πως παμε την bookmarks bar (παλαι ποτε personal bar) πανω απο την address bar.

 

 

(If you want the Bookmarks Bar to show in the old location of the Personal Bar)

 

Αν δεν δουλέυει το παραπάνω εγώ εχω κάνει το εξής.

 

Βάζω off την address bar . Και top την bookmarks και Navigation.

H Navigation εμφανίζεται κάτω από την bookmarks , και της αφαιρώ όλα τα κουμπιά , και της βάζω αυτά που είχε η address .

Δες πιο κάτω λίγο πρόχειρα πως φαίνεται χωρίς να έχω βάλει ολα τα εικονίδια της address στην navigation.

post-48616-0-78431200-1292679237_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα πέτυχε πάντως, παρόλο που δεν με ενοχλούσε και η παλιά θέση.

 

Επίσης, διορθώθηκαν κάτι χαζοbugs σε φόρουμ που είχα μόνο εγώ, όπως η εξαφάνιση των σελιδοδεικτών στην κάτω μεριά του Insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι, μήπως ξαναγυρίσω στον αγαπημένο opera μετά απο λίγο καιρό στον chrome:

Γίνεται να ξεκινάμε τον browser και να εμφανίζεται το speed dial; Βάζω κενή σελίδα για homepage αλλά βγάζει κυριολεκτικά κενό tab. Έχω την επιλογή να μην κλείνει το πρόγραμμα μετά το τελευταίο tab. Στην 10 γινόταν νομίζω.

Επίσης, προσπάθησα να αλλάξω το shortcut για άνοιγμα link σε background page/tab απο ctrl+shift+enter σε ctrl+enter όπως είναι στον chrome, αλλά συνεχίζει να γίνεται με ctrl+shift+enter...Άλλα shortcuts ρυθμίστηκαν καλά, αυτό μου κολλάει. Έψαξα τι άλλο γίνεται με ctrl+enter, είναι μόνο το wand, και το έσβησα για δοκιμή παρόλο που δεν πιστεύω να παίζει ρόλο.

 

settings->preferences->general->startup->start with speed dial

 

 

για background tab είναι βολικό με το μεσαίο κουμπί του mouse (δηλαδή πατώντας τον τροχό) , εναλλακτικά με keyboard πρέπει να υπάρχει κάποια εντολή για την βάλεις εκεί που κάνεις edit τα keyboard shortcuts αλλά δεν την ξέρω, αργότερα θα δω μήπως βρω κάτι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω επιλογή τέτοια στο preferences. Έχω μόνο αυτές που φαίνονται στην εικόνα και καμιά δεν ανοίγει σε speed dial.

 

Για το shortcut, επιλέγω, ψάχνω για "background page" στο πεδίο αναζήτησης των συντομεύσεων πληκτρολογίου, και βρίσκω στο Browser widget την εν λόγω συντόμευση, και απο "Enter ctrl shift" την αλλάζω σε "Enter ctrl". Και δεν γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...