Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Opera 11, με επεκτάσεις και ομαδοποίηση tabs


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

οταν καποιος λεει μια γνωμη που οι περισσοτεροι δεν τη δεχονται αρχιζουν οι ειρωνειες ως συνηθως....ελληναρες μου!!! :P

 

Γνώμη θα ήταν π.χ αν έλεγες ότι είναι απίστευτα άσχημος..οκ γνώμη σου...

 

Το αν κάτι λες ότι είναι απίστευτα αργό και σέρνεται δεν είναι γνώμη... λες ότι συμβαίνει ένα γεγονός που μπορεί είτε να συμβαίνει όντως είτε όχι.. Και η ειρωνεία έρχεται γιατί κανείς άλλος εδώ δεν έχει δει αυτό να συμβαίνει.. αλλά μάλλον το αντίθετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μου βρείτε k αυτό γίνετε ο default browser, θέλω να γράφω στο url απλά το όνομα της σελίδας, πχ insomnia και να μην μου κάνει search στο google αλλα να μπαίνει στην σελίδα στην συγκεκριμένη περίπτωση στο insomnia.gr κάτι που κάνει ο firefox, είναι εφικτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μου βρείτε k αυτό γίνετε ο default browser, θέλω να γράφω στο url απλά το όνομα της σελίδας, πχ insomnia και να μην μου κάνει search στο google αλλα να μπαίνει στην σελίδα στην συγκεκριμένη περίπτωση στο insomnia.gr κάτι που κάνει ο firefox, είναι εφικτό ?

αν κατάλαβα καλά είναι παρόμοιο με το "i am feeling lucky" άρα μπορείς να κάνεις νέο search engine:

 

 

πας στο google, δεξί κλικ, create search ,στο τέλος του address βάζεις αυτό &btnI=I'm feeling lucky ,βάζεις τικ στο use as default search engine , αν γράψεις κάτι στο address bar θα σε πάρει στο πρώτο αποτέλεσμα, και έχεις και το field δίπλα για google search κανονικό

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κατάλαβα καλά είναι παρόμοιο με το "i am feeling lucky" άρα μπορείς να κάνεις νέο search engine:

 

 

πας στο google, δεξί κλικ, create search ,στο τέλος του address βάζεις αυτό &btnI=I'm feeling lucky ,βάζεις τικ στο use as default search engine , αν γράψεις κάτι στο address bar θα σε πάρει στο πρώτο αποτέλεσμα, και έχεις και το field δίπλα για google search κανονικό

 

 

Ωραιος, και το εκανα χειροκίνητα τοσο καιρο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι απιστευτα αργος (οποια εκδοση και αν χρησιμοποιησα σερνεται ακομα και αυτη εδω την 11) ειδικα αν η σελιδα που θες να φορτωσεις περιεχει πολυ java και flash περιεχομενο...εκει κυριολεκτικα αγκομαχαει ωσπου να την φορτωει... <_<

Καμιά φορά το user experience εξαπατά και όντως μπορεί να νομίσει κάποιος πως είναι "αργός". Μπορεί να συμβεί για διάφορους λόγους κι εξαρτάται από την αντίληψη του χρήστη.

 

Για παράδειγμα αν πας Settings > Advanced > Browsing θα προσέξεις τη ρύθμιση κάτω από το "Loading". Το default αν θυμάμαι καλά είναι μετά από 3 δευτερόλεπτα, αυτό σημαίνει πως θα δεις να γίνεται rendering στη σελίδα μετά από 3 δευτερόλεπτα αν αργεί ο server. Αν το βάλεις "redraw instantly" θα δεις επί τόπου να "ζωγραφίζεται" όποιο κομμάτι της σελίδας κατεβαίνει, αλλά έτσι ενώ μεν σου δίνει την αίσθηση του γρήγορου (όπως κάνουν άλλοι φυλλομετρητές) στη πραγματικότητα όμως αργεί πιο πολύ το loading λόγω του σπασίματος σε πολλά παράλληλα threads. Να φανταστείς πως ο Opera αυτή τη ρύθμιση την έχει δε ξέρω κι εγώ εδώ και πόσα χρόνια και όλοι οι άλλοι έχουν απλά ένα internal default.

 

Επίσης άλλη μία ρύθμιση (στο Network) που μπορεί να δώσει την αίσθηση του αργού ή του γρήγορου είναι το total connections και το max connections per server. Χρειάζεται κι εκεί μια ισορροπημένη ρύθμιση, αλλά εξαρτάται και από τη ποιότητα σύνδεσης στο διαδίκτυο του κάθε χρήστη.

 

Όσο για τη ταχύτητα rendering ο Opera ήταν ανέκαθεν ο πιο γρήγορος φυλλομετρητής που υπήρχε (εδώ και πάνω από 10 χρόνια) και μόνο ο Chrome τον κοντράρει σοβαρά (με το καλό περιμένουμε και τις νεότερες εκδόσεις άλλων).

 

Η ταχύτητα με την οποία αποκρίνονται οι όποιοι servers για να δώσουν τα στοιχεία προς download δεν είναι πρόβλημα του Opera.

 

Αυτά χοντρικά, γιατί αν το παραψειρίσεις θα βρεις κι άλλες λεπτομέρειες που δίνουν την άισθηση του αργού και του γρήγορου.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κατάλαβα καλά είναι παρόμοιο με το "i am feeling lucky" άρα μπορείς να κάνεις νέο search engine:

 

 

πας στο google, δεξί κλικ, create search ,στο τέλος του address βάζεις αυτό &btnI=I'm feeling lucky ,βάζεις τικ στο use as default search engine , αν γράψεις κάτι στο address bar θα σε πάρει στο πρώτο αποτέλεσμα, και έχεις και το field δίπλα για google search κανονικό

 

πως να κάνω νέο search engine???

και να ξεκαθαρίσουμε κάτι

αναφέρεσαι στο Opera έτσι, όχι σε όλους τους browsers?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πατήσεις δεξί κλικ στο search box μιας μηχανής αναζήτησης και πατήσεις Create Search φτιαχνεις δικό σου custom search. Εγω το εχω αυτό στο YouTube για παράδειγμα και ψαχνω απλα γραφοντας "youtube blabla" στην address bar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πατήσεις δεξί κλικ στο search box μιας μηχανής αναζήτησης και πατήσεις Create Search φτιαχνεις δικό σου custom search. Εγω το εχω αυτό στο YouTube για παράδειγμα και ψαχνω απλα γραφοντας "youtube blabla" στην address bar.

τι πρέπει να γράψω στο keyword?

ποια είναι η λέξη κλειδί που μου ζητάει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

οταν καποιος λεει μια γνωμη που οι περισσοτεροι δεν τη δεχονται αρχιζουν οι ειρωνειες ως συνηθως....ελληναρες μου!!! :P

 

ας ήταν τεκμηριωμένη και με αποδείξεις για να μην αρχίσουν οι ειρωνείες... :rolleyes:

 

κατά τα άλλα με κάλυψε ο PCharon :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορω πως υπαρχει κοσμος που χρησιμοποιει τον οπερα εφοσον ειναι απιστευτα αργος (οποια εκδοση και αν χρησιμοποιησα σερνεται ακομα και αυτη εδω την 11) ειδικα αν η σελιδα που θες να φορτωσεις περιεχει πολυ java και flash περιεχομενο...εκει κυριολεκτικα αγκομαχαει ωσπου να την φορτωει... <_<

 

Πλάκα κάνεις έτσι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι πρέπει να γράψω στο keyword?

ποια είναι η λέξη κλειδί που μου ζητάει?

 

Την λέξη που θες να γραφεις στο address bar για να γινεται η αναζητηση αυτή. Οτι θες βαζεις. Και μετά με <keyword> blahblah στο address bar κανεις την custom search σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...