Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Opera 11, με επεκτάσεις και ομαδοποίηση tabs


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν μου βρείτε k αυτό γίνετε ο default browser, θέλω να γράφω στο url απλά το όνομα της σελίδας, πχ insomnia και να μην μου κάνει search στο google αλλα να μπαίνει στην σελίδα στην συγκεκριμένη περίπτωση στο insomnia.gr κάτι που κάνει ο firefox, είναι εφικτό ?

Σε ενα κενο tab πατας F2 και το ονομα της σελιδας.[αν ειναι αυτο που ψαχνεις]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτήσω και εγώ αν γίνετε μόλις κλείνεις μια καρτέλα να σε πηγαίνει σε αυτήν που είναι ακριβώς αριστερά σε αυτήν που μόλις έκλεισες - ούτε στην δεξιά, ούτε στην τελευταία ενεργή, ούτε πουθενά αλλού :P - απλά στην αριστερή. Υπάρχει πουθενά ή πρέπει να περιμένω κάποιο addon - όπως έχω βρει στο chrome - που να κάνει το πιο πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παρ'όλο που χρησιμοποιώ opera αρκετό καιρό σε αυτήν την έκδοση έχω κάποια κολλήματα

και επίσης site όπως πχ sportfm ,newsit δεν μου ανοίγουν κανονικά.Σαν κάτι να μην λειτουργεί όπως πρέπει.

Έχει κάποιος άλλος πρόβλημα όπως εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

επίσης χάλασα την μηχανή του google, πως την επαναφέρω ?

 

Ένας τρόπος:

Πηγαίνεις πάνω δεξιά στο πεδίο αναζήτησης.

Πατάς στο κουμπί που βρισκεται στα αριστερά του πεδίου (θα έχει το εικονίδιου του google κατά πάσα πιθανότητα)

Από το dropdown επιλέγεις "Manage search engines"

Στο νέο παράθυρο επιλέγεις το Google και πατάς "edit"

Στο νέο παράθυρο πατάς Details και στο πεδίο Address βάζεις:

>
http://www.google.com/search?q=%s&sourceid=opera&num=%i&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest

επίσης κάνεις κλικ στο "Use as default engine"

πατάς ok και ok για να κλείσουν τα δυο παράθυρα.

 

Ο άλλος τρόπος είναι όπως ειπώθηκε, πηγαίνοντας στο www.google.com και με δεξί κλικ στο πεδίο αναζήτησης, επιλέγεις "Create Search..." κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι πρέπει να γράψω στο keyword?

ποια είναι η λέξη κλειδί που μου ζητάει?

Λέξη κλειδί δεν θα χρειαστεί και πολύ, απλά βάλε τυχαία ένα γράμμα του αγγλικού αλφαβήτου που δεν το χρησιμοποιεί άλλη μηχανή αναζήτησης που έχεις (πληροφοριακά αυτό χρησιμεύει όταν π.χ έχεις πολλές μηχανές αναζήτησης, και μπορείς να γράψεις στο address field το γράμμα "u" σαν λέξη κλειδί ας πούμε που μπορεί να το βάλεις για το youtube , κενό και μετά την αναζήτηση)

 

 

 

δε τα καταφερα :(

 

επίσης χάλασα την μηχανή του google, πως την επαναφέρω ?

δεν ξέρω γιατί δεν σου δουλεύει πάντως για να το επαναφέρεις λογικά αν πας στα search engines θα έχεις 2 google (το ένα που ήταν πριν και το άλλο που έκανες, σβήσε αυτό που έκανες και κάνε default τo άλλο google)

 

Να ρωτήσω και εγώ αν γίνετε μόλις κλείνεις μια καρτέλα να σε πηγαίνει σε αυτήν που είναι ακριβώς αριστερά σε αυτήν που μόλις έκλεισες - ούτε στην δεξιά, ούτε στην τελευταία ενεργή, ούτε πουθενά αλλού :P - απλά στην αριστερή. Υπάρχει πουθενά ή πρέπει να περιμένω κάποιο addon - όπως έχω βρει στο chrome - που να κάνει το πιο πάνω;

 

δεν ξέρω αν γίνεται αυτό που λες, πάντως έχεις 3 επιλογές όταν κλείνεις tab, (ctr+F12 ->advanced -> tabs -> when closing tabs) , μπορεί να σε ικανοποιήσει κάποια από αυτές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δεν ξέρω γιατί δεν σου δουλεύει πάντως για να το επαναφέρεις λογικά αν πας στα search engines θα έχεις 2 google (το ένα που ήταν πριν και το άλλο που έκανες, σβήσε αυτό που έκανες και κάνε default τo άλλο google)

 

@apoel1926, αυτό που αναφέρεις ότι μπορείς να έχεις το "google feeling lucky" στο address field και κανονικό google search στο δίπλα πεδίο ισχύει; Γιατί σε μένα επικρατεί και στα δύο το ίδιο (όποιο κάνω default) search engine. Πρέπει να επιλέξω από το dropdown το google κάθε φορά, αν κάνω default το "google feeling lucky".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παρ'όλο που χρησιμοποιώ opera αρκετό καιρό σε αυτήν την έκδοση έχω κάποια κολλήματα

και επίσης site όπως πχ sportfm ,newsit δεν μου ανοίγουν κανονικά.Σαν κάτι να μην λειτουργεί όπως πρέπει.

Έχει κάποιος άλλος πρόβλημα όπως εγώ;

 

Μια χαρα ανοιγουν και τα δυο που δοκιμασα. Η μονη βλακεια με τον sportfm ειναι οτι δεν δουλευει το block content καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν γίνεται αυτό που λες, πάντως έχεις 3 επιλογές όταν κλείνεις tab, (ctr+F12 ->advanced -> tabs -> when closing tabs) , μπορεί να σε ικανοποιήσει κάποια από αυτές.

 

Τις έχω δει αυτές τις επιλογές γι'αυτό ρωτάω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να πηγαίνω στην αριστερή καρτέλα, μιας και αυτές δεν μου κάνουν. Μάλλον θα βολευτώ με addon όποτε και όταν βγει, μέχρι τότε και ο chrome καλός είναι. <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@apoel1926, αυτό που αναφέρεις ότι μπορείς να έχεις το "google feeling lucky" στο address field και κανονικό google search στο δίπλα πεδίο ισχύει; Γιατί σε μένα επικρατεί και στα δύο το ίδιο (όποιο κάνω default) search engine. Πρέπει να επιλέξω από το dropdown το google κάθε φορά, αν κάνω default το "google feeling lucky".

ναι έχεις δίκαιο :(

 

μία λύση είναι η χρησιμοποίηση του search του speed dial, αν και δεν είναι και τόσο βολικό όσο τα άλλα δύο

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...