Προς το περιεχόμενο

Κατεβάστε δωρεάν (και νόμιμα) 1000 τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και γιατι να δωσεις 3-4 ευρω οταν μπορεις τσαμπα?

Τις τιμες βεβαια δεν τις καθοριζουμε εμεις.

Γιατι να αγορασω το friday εστω 5 ευρω και να μην το κατεβασω?

Με την ευκολια των tοrrents βεβαια εχουμε την ευχερια να δοκιμασουμε οποιοδηποτε game θελουμε, ακομα και αυτα που δεν τα ειχαμε ακουστα. Μιλουσαμε ομως για τα περιοδικα/cd που τα δανειζεις στο γειτονα ή στο φιλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και γιατι να δωσεις 3-4 ευρω οταν μπορεις τσαμπα?

Τις τιμες βεβαια δεν τις καθοριζουμε εμεις.

Γιατι να αγορασω το friday εστω 5 ευρω και να μην το κατεβασω?

Με την ευκολια των tοrrents βεβαια εχουμε την ευχερια να δοκιμασουμε οποιοδηποτε game θελουμε, ακομα και αυτα που δεν τα ειχαμε ακουστα. Μιλουσαμε ομως για τα περιοδικα/cd που τα δανειζεις στο γειτονα ή στο φιλο.

Γιατι 3-4 ευρώ είναι προσιτή τιμή. 15 όχι. Η Valve έχει πιάσει το νόημα και γιαυτό κατεβάζει τόσο τις τιμές.

Το τελευταίο έτος έχω αγοράσει αυθεντικά παιχνίδια σε προσφορές απο το steam όσα δεν έχω αγοράσει απο τότε που ασχολούμαι με pc gaming (12 χρόνια περίπου). Όσο οι τιμές είναι υψηλές, τόσο θα torrentιάζω. Όταν πέφτουν, τα αγοράζω.

Μπήκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλάβω είναι 15 κομμάτια και περιέχουν 1000 τραγούδια ή κάνει να ανέβουν και άλλα?

 

Όπως λέει και ο φίλτατος trustfm κάπου χάθηκε το νόημα σε όλη αυτή την συζήτηση. Για να επανέλθουμε λοιπόν στην ουσία του θέματος που συζητάμε, ας μου απαντήσει κάποιος αν ο σύντροφος Μίκης (δεν το λέω ειρωνικά) αν αποποιείται κάθε πνευματικού δικαιώματος που έχει και αν δεν επιθυμεί να εκπροσωπείται από την ΑΕΠΙ οπότε και πέρα από αυτά τα 1000 κομμάτια αν νομιμοποιούμαστε να κατεβάσουμε και άλλες συλλογές πχ:

 

http://aepi.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=516&Itemid=137

 

Απλή η ερώτηση, όσοι ασχολήθηκαν με την δημιουργία της συλλογής των 1000 κομματιών υποθέτω ότι θα ξέρουν να μας δώσουν μία απάντηση. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι 3-4 ευρώ είναι προσιτή τιμή. 15 όχι. Η Valve έχει πιάσει το νόημα και γιαυτό κατεβάζει τόσο τις τιμές.

Το τελευταίο έτος έχω αγοράσει αυθεντικά παιχνίδια σε προσφορές απο το steam όσα δεν έχω αγοράσει απο τότε που ασχολούμαι με pc gaming (12 χρόνια περίπου). Όσο οι τιμές είναι υψηλές, τόσο θα torrentιάζω. Όταν πέφτουν, τα αγοράζω.

Μπήκες;

Ωραια λογικη, αν θεωρω καλη τη τιμη το αγοραζω, αλλιως το torrentιαζω...

Αν ηταν ετσι φιλε μου δεν θα υπηρχε καθολου εμποριο, θα ειχε κλεισει το μαγαζι :)

Καλοσυνη σου που αγοραζεις και καποια παντως, οι περισσοτεροι μας δεν αγοραζουμε τιποτα οσο υπαρχουν τα torrents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σχόλιο έκανα δεν ήμουν επικριτικός απέναντι στον Μίκη Θεωδοράκη,

το Σχόλιο μου ήταν ποιο γενικό και αφορούσε ποιο πολύ σε ένα σχόλιο που έλεγε

να τρέφονται ολόκληρες γενιές ανθρώπων από τα δικαιώματα χωρίς να προσφέρουν τίποτα

χωρίς να δημιουργήσουν κάτι καινούργιο ούτε να δουλέψουν ή απλά για να έχουν πιο χοντρό πορτοφόλι

αλλά αυτή είναι μεγάλη συζήτηση.

 

Άκουγα το ΑΞΙΟΣ ΕΣΤΙ το αυτοβιογραφικό Ντοκυμαντέρ του σκαι για τον Μίκη Θεωδοράκη

 

(Παρεπιπτώντος ψάχνω να το βρω για κατέβασμα κυκλοφορεί σε συλλογή 60 CD και 1 DVD αλλά η τιμή του είναι απαγορευτική 200ευρώ! http://www.e-shop.gr/show_mus.phtml?id=MUS.212746&ref=pathfinder)

 

Όντως δεν νομίζω να μπορείς να μιλάς για έναν τέτοιο άνθρωπο έτσι αν ξέρεις την ιστορία του αλλά μερικοί δεν την ξέρουν και δικαιολογούνται,

Μερικά Πράγματα βέβαια κρίνονται και εκ του αποτελέσματος για κάποιους άλλους.

 

Τα δικαιώματα Νομίζω μετά τα 75 Χρόνια από την κυκλοφορία ενός έργου καταργούνται αυτόματα

και δεν έχει πλέον δικαίωμα εκμετάλλευσης κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικό παράδειγμα μεσήλιξ που έχει χάσει επαφή με το παρόν. Συγχωρείσαι.

 

Όχι μόνο ξεκούτιανε ο Θεοδωράκης. Χαμένο εντελώς το έχει. Μια ματιά αν έριχνες στα τελευταία που λέει και γράφει θα αρκούσε.

 

??

Τι εννοείς?

 

 

---

Πολύ καλή κίνηση του Μ.Θ. Δίνει μια ευκαιρία να ακουστούν διαμάντια και απο άτομα που δε θα τα άκουγαν..

Όσο για τη κλάψα μερικών περι πνευματικών δικαιωμάτων κτλ.. έελεος! Όσο για την γκρίνια περί αγώνα του Θεοδωράκη.. τις στιγμές που έπρεπε.. ε ας το κοιτάξουν λίγο καλύτερα το θέμα.

Ακόμη και σήμερα, αυτή η κίνηση.. μορφή αγώνα είναι. Αρκεί να το αφήσεις να έρθει σε σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??

Τι εννοείς?

 

 

---

...

Όσο για τη κλάψα μερικών περι πνευματικών δικαιωμάτων κτλ.. έελεος! ...

 

Επειδή εσύ δεν μπορείς να παράξεις κάτι το πνευματικό, δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να προστατευτεί. Στα 1000 αυτά τραγούδια έχουν συμμετάσχει και χιλιάδες καλλιτέχνες που μόχθησαν για να φτάσουν στο επίπεδο αυτό. Ο μόχθος τους πρέπει να ανταμειφθεί. Και αν αυτή η δημιουργία είναι τέτοιου επιπέδου που μπορεί να αποφέρει έσοδα μετά από 40-50 χρόνια, καλώς το κάνει. Αξίζει σ' αυτόν τον καλλιτέχνη να το αποδίδονται έσοδα για ένα τέτοιο πνευματικό έργο.

Δηλαδή αν κάποιος με σωματική κυρίως εργασία καταφέρει και φτιάξει μια περιουσία(σπίτι) θα πρέπει μετά τα παιδιά του να την αποποιηθούν;

Οι περιουσία των καλλιτεχνών είναι τα πνευματικά δικαιώματα. Είναι πιο σπάνια και ποιο δύσκολα στην δημιουργία και πρέπει να βρεθεί τρόπος να προστατεύονται ακόμα περισσότερο.

Και δεν μιλάμε μόνο για τραγούδια και ταινίες. Υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα σε πράγματα όπως λογισμικά, πατέντες ευρεσιτεχνίας και πολλά άλλα. Βεβαίως η δημιουργία τέτοιων στην Ελλάδα απλά δεν υπάρχει. Εδώ έχουμε ξεκουτιάνει τελείως, έχουμε καταντήσει φραπεδόμαγκες και άμα λάχει ξεφτιλίζουμε την δουλειά του άλλου για να έχουμε ήσυχη την συνείδηση μας όταν "κατεβάζουμε". Στην ουσία ,ακόμα και όταν το χρησιμοποιούμε μόνο στο σπίτι για μας, εκμεταλλευόμαστε την δουλειά κάποιου άλλου χωρίς να τον ανταμείψουμε. Αυτό λέγεται κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει αμφιβολια πως οσοι εκφραζονται αρνητικα για τον Θοδ/κη ήταν ΠΑΝΤΟΤΕ αρνητικα προδιαθετειμενοι απεναντι του. Αλλα γραφτηκαν και πολλα τρελλα, οπως

 

λες και προκειται για καποιον νεο ηθοποιο που εχει αναγκη να μενει συνεχως στο προσκηνιο :lol:

ή

 

Καποιοι εμαθαν τον Θ/κη τη δεκαετια του 90 και νομιζουν οτι τοτε ηταν που μεσουρανουσε... Ας μαθει λοιπον ο φιλος μας οτι οσο μεσουρανουσε τοτε τοσο μεσουρανει και σημερα. Η ιστορια του συγκεκριμενου ανθρωπου ειναι πολυ παλαιοτερη απ τη δεκαετια του 90.

 

Καλο ειναι οταν μιλαμε για συνθετικο εργο να βαζουμε τα πολιτικα ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ.

 

 

 

Oχι βεβαια, για να το δανειστουν σημαινει οτι ενδιαφερονται. Και γιατι να το αγορασουν οταν μπορουν να το εχουν τσαμπα?

Σε ευχαριστω πολυ που μου ανοιξες τα ματια και μου εμαθες ποιος ειναι ο Θεοδωρακης.

Την πολιτικη δεν γινεται να τη βαλεις στην ακρη αγαπητε, οταν ολο το εργο του βασιζεται πανω στην πολιτικη. Δεν μιλαμε για το Ρουβα εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 απο μενα, να μας πει ο φιλος τι εχει κάνει εκεινος -ειδικα για τους αλλους- για να μπορει να χαρακτηριζει την πορεία του μίκη γελοία.

 

Off Topic

 

 

 

Μάλλον για κάποιους σαν κι εσένα, πορεία στα κοινά έχουν μόνο όσοι κάνουν ρουσφέτια, γυρίζουν δεξιά-αριστερά και δίνουν ψεύτικες υποσχέσεις, αυτοί που έφεραν την χώρα εδώ!

Την πορεία κάποιου δεν την κρίνεις από τα χρόνια που θυμάσαι εσύ. Είσαι 34 χρονών άρα όταν άρχισες να καταλαβαίνεις (18) αυτός ήταν 69. Περίμενες στα 69 να τον βλέπεις στους δρόμους να αγωνίζεται. Παρόλα αυτά ξέρεις πολλούς στην ηλικία (85) του να είναι τόσο δραστήριοι;

Με προσβάλει σαν Έλληνα και σαν άνθρωπο να διαβάζω κάτι τέτοιο, αλλά επειδή πρώτα πρώτα είναι του χαρακτήρα μου και έπειτα σέβομαι το forum δεν θα σου πω κάτι ποιο βαρύ. :angry:

 

Παρακάτω παραθέτω ένα "Μικρό Βιογραφικό" του Μίκη Θεοδωράκη μήπως και ανοίξεις τα μάτια σου!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας σώζει τίποτα. Το 90% των Ελλήνων δεν μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει πνευματική εργασία και πιο τα αποτέλεσμα αυτής. Οι χώρες όπως οι ΗΠΑ (με τα πολλά στραβά τους) είναι δεκαετίες μπροστά από εμάς γιατί έχουν τεράστια παραγωγή πνευματικού έργου. Σε όλα τα επίπεδα. Στις τέχνες και στις επιστήμες. Δύστυχος στα σουβλάκια, στο τζατζίκι και στον φραπέ δεν μπορούν να μπούν πνευματικά δικαιώματα.

 

Και όσο αφορά την πολιτική διαδρομή του θεοδωράκη, μπορεί να κατέληξε υπουργός χωρίς χαρτοφυλάκιο του Μητσοτάκη, αλλά και κάποτε, όταν ο λόγος του μετρούσε πολύ, έθεσε στον ελληνικό λαό ένα δίλημμα. Κάραμανλής ή τανκς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εσύ δεν μπορείς να παράξεις κάτι το πνευματικό, δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να προστατευτεί.

 

Φαντάζομαι μιλάς γενικά.. Γιατί δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το αν έχω ή οχι δημιουργήσει κάτι..

 

Επίσης πιστεύω οτι η κίνηση έγινε αφού έχουν τακτοποιηθεί θέματα πνευματικών δικαιωμάτων. Πέραν τούτου είναι τόσο μεγάλη αυτή η προσφορά και έχουν τέτοια αξία αυτά τα τραγούδια, που αν έστω και με αυτό τον τρόπο θα μπορούν να διατεθούν σε όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο, τότε ας γίνει έτσι.

 

btw, δεν πήρε πουθενά το μάτι μου κάποιον μουσικό που συμμετείχε να διαμαρτύρεται (αν και δεν έχω παρακολουθήσει στενά το θέμα, οπότε μπορεί να κάνω λάθος) παρα μόνο τη γνωστή μερίδα γκρινιάριδων που ψάχνουν το παραμικρό για να βγάλουν λίγη μιζέρια ακόμη.

 

Εσύ θα έπαιρνες σοβαρά κάποιον που πιστεύει πως, Ρώσοι και Κινέζοι θέλουν να <<αγοράσουν>> το χρέος της ελλαδίτσας;

 

Δεν μπορώ να γνωρίζω τι μπορεί να έχει ειπωθεί σε κάτω απο το τραπέζι συζητήσεις. Πάντως παράξενο δε μου φαίνεται, αλλά σίγουρα και αν γινόταν κάτι τέτοιο θα ήταν με όρους που θα απέφεραν κέρδος σε όποιον το έκανε. Προφανώς και δε θα το κανε για την "ψυχή της μάνας της" η κίνα.

Όπως είπα όμως, δεν γνωρίζω ούτε τι ακριβώς μπορεί να έχει ειπωθεί, ούτε τους όρους ούτε τίποτα για να στηρίξω τη μια ή αλλη άποψη.

Ήδη η ελλάδα έχει αρχίσει και ξεπουλιέται, και κάνει πράγματα που οδεύουν σε ξεπουλήματα και ιδιωτικοποιήσεις (τελευταίο παράδειγμα η κατάργηση των αθλητικών και μουσικών σχολείων..).

 

Αν υποθετικά λοιπόν δεν είχα την επιλογή του να "Σταθώ σαν χώρα μόνη μου στα πόδια μου" λόγω αναξιότητας πολιτικών και στημένων παιχνιδιών, και μου δίναν δύο επιλογές: Ξεπουλήσου για το τίποτα (βλ. παρούσα κατάσταση) ή δώσε μου για να σε βοηθήσω (βλ. σχετικές προτάσεις για κίνα, ρωσσία), το δεύτερο μου φαίνεται καλύτερο. (μεταξύ των δύο πάντα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...