Προς το περιεχόμενο

Μουσικές δημιουργίες μελών του Insomnia


YiN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαι λιγο ακομα πιανακι:-D

 

Παλι σε ρομαντικο και λυπητερο υφος.

 

 

Ω ρε μ@λ@κ@, γ@μ@ς μ@νες.

 

Αυτό το ''in my "moon" base..with my giant "laser"..'' κατα που πέφτει? Πελοπόννησο ή Βόρεια Ελλάδα? Θα έρθω να σε βρω να παίξουμε παρέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ''in my "moon" base..with my giant "laser"..'' κατα που πέφτει? Πελοπόννησο ή Βόρεια Ελλάδα? Θα έρθω να σε βρω να παίξουμε παρέα.

 

Ιονιο. :-D

 

Ανεβασε τιποτα να ακουσουμε!!

 

Να ρωτησω, οποιος γενικα ασχολειται με vst πιανα και τετοια , ποιο ειναι το καλυτερο απο θεμα ρεαλιστικοτητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιονιο. :-D

 

Ανεβασε τιποτα να ακουσουμε!!

 

Έχω ανεβάσει σε κάποια προηγούμενα ποστς και θέματα.

 

Εδώ μερικά:

 

Next To Me

 

Untitled

 

Αυτοσχεδιασμός (με χάλια ήχο)

 

PS: Ελα ρε, τι Ιόνιο τώρα? :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω ιδέα από πιάνο και βαθμούς δυσκολίας πάνω του, μου ακούγεται εντυπωσιακά δύσκολο το κομμάτι του tritonas.

 

I summon Manuel. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς:

 

8 ώρες κι ακόμη να ανταποκριθεί. ΑΙΣΧΟΣ.

 

Ήθελα να μπω μια μέρα που να έχω χρόνο σ' αυτό το thread, για να δώσω το χρόνο και την προσοχή που απαιτείται στις μουσικές δημιουργίες των συμ-forum-ίτων μου, οπότε δεν είχα δει το μήνυμα. Don't bite! :-)

 

Χωρίς να έχω ιδέα από πιάνο και βαθμούς δυσκολίας πάνω του, μου ακούγεται εντυπωσιακά δύσκολο το κομμάτι του tritonas.

 

I summon Manuel. :P

 

Λοιπόν, όσον αφορά το κομμάτι: σίγουρα έχει απαιτήσεις, δεν παίζεται για πλάκα από κάποιον τυχαίο. Πλην, όμως, επειδή τα τεχνικά του μέρη είναι λίγο ως πολύ τα προβλεπόμενα (συγχορδίες, αρπίσματα, χρωματικά κατεβάσματα κ.α. - σημείωση: δε μιλάω για την αισθητική και καλλιτεχνική αξία του κομματιού, αλλά καθαρά για τεχνική) που κάποιος σοβαρός πιανίστας έχει φάει πολλές ώρες να τα μελετάει - τα έχει ξανασυναντήσει μπροστά του, δεν είναι και κάποια πρόκληση δυσκολίας. Ειδικά για κάποιον ο οποίος έχει ασχοληθεί με σύγχρονο πιάνο και τεχνικές, αυτό θα είναι διάλειμμα. Πόσοι, τώρα, τέτοιοι υπάρχουν στην Ελλάδα; Ελάχιστοι.

 

Για να ανακεφαλαιώσουμε λοιπόν:

 

Κάποιος που απλά παίζει πιάνο (πχ μαθητής κοντά σε σοβαρό πτυχίο-δίπλωμα), θέλει μπόλικο διάβασμα. Κάποιους μήνες. Κάποια σημεία ειδικά, θα τον παιδέψουν πάρα πολύ.

 

Κάποιος που ασχολείται σοβαρά (παίζει σε συναυλίες, μελετάει αρκετές ώρες κάθε μέρα κτλ), μπορεί να το παίξει με σχετική ευκολία. 1-2 εβδομάδες. Κάποιες 100άδες τέτοιοι πιανίστες, υπάρχουν στην Ελλάδα.

 

Κάποιος που ασχολείται ΠΟΛΥ σοβαρά, μπορεί να το παίξει άνετα. Ακόμα και η πρώτη του ανάγνωση θα είναι αρκετά καλή. Σε 2-3 μέρες, το έχει. Δεν ξέρω αν υπάρχουν πάνω από μερικές δεκάδες τέτοιους πιανίστες στην Ελλάδα. Οι περισσότεροι φεύγουν στο εξωτερικό.

 

Νομίζω είμαστε καλυμμένοι. Ας πούμε ότι είναι δυσκολίας σπουδής Σοπέν.

 

Πχ εγώ ανήκω κάπου ανάμεσα στην πρώτη και τη δεύτερη κατηγορία (είμαι κατά βάση θεωρητικός μουσικός, όχι πιανίστας). Χρειάζομαι περίπου ενάμιση μήνα για να το παίξω. Κυρίως λόγω μερικών σημείων που έχει που είναι σούπερ παίδεμα. Εκεί προς το τέλος. Βγαίνουν, αλλά με κόστος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς:

 

 

 

Don't bite! :-)

 

 

 

 

 

 

Άντε καλά, επειδή ήσουν αναλυτικός στη χαρίζω =ρ

 

Ωρέ τρίτωνα γράψε και τίποτε για βιολί, θέλω να γράψω κι εγώ εκθέσεις σαν του Μανουέλ.

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκ πρωτης:P να πω οτι αισθανομαι μεγαλη τιμη που σχολιασε ο Manuel το "κομματι" και να ευχαριστησω ολους για τα καλα λογια:-)

 

Εκ δευτερης:P να πω οτι ανηκω καπου αναμεσα στην δευτερη με τριτη κατηγορια.Δεν εχω πτυχιο πιανου,μισω τους κλασσικους(εκτος απο 2-3).

 

Περα απτην δουλεια σε μαγαζια,συναυλιες,sτudio κλπ παιζω στο πιανο οτι μου βγαινει απο μεσα μου.Εχω μονο αρμονιας και ενορχηστρωσης αλλα τα εχω παρει παλια και γενικα απο θεωρια δεν σκαμπαζω,ξερω μονο θεωρητικα τι ειναι αυτα παιζω(πχ οτι αυτο ειναι 9η,7η κλπ.)

 

Και εκ τριτης:P:p:lol: να πω οτι πιστευω πως η μουσικη δημιουργια πρεπει να προερχεται απο την ψυχη του ανθρωπου και οχι με βαση την θεωρια κλπ.

 

Οσον αφορα το θεμα "δυσκολιας" πιστευω πως καποιος που ειναι εστω στην μεση προς ανωτερα του πιανου το χει ανετα.Τουλαχιστον εκει σταματησα και ειπα δεν ξαναπαταω σε ωδειο:P:-D

 

Manuel εισαι καθηγητης ?

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκ πρωτης:P να πω οτι αισθανομαι μεγαλη τιμη που σχολιασε ο Manuel το "κομματι" και να ευχαριστησω ολους για τα καλα λογια:-)

 

Σιγά το πρόσωπο. :P

 

Και εκ τριτης:P:p:lol: να πω οτι πιστευω πως η μουσικη δημιουργια πρεπει να προερχεται απο την ψυχη του ανθρωπου και οχι με βαση την θεωρια κλπ.

 

Βασικά απ' όπου και να βγάζεις, πάλι το αποτέλεσμα θα έχει θεωρητικές βάσεις, οπότε δεν έχει πολύ νόημα αυτό που λες. Για παράδειγμα, το να μην ξέρει κανείς ότι αυτό λέγεται "μείζονα συγχορδία", δε σημαίνει ότι γράφει από την ψυχή και όχι με βάση τη θεωρία. Και τα δύο τα κάνει.

 

Οσον αφορα το θεμα "δυσκολιας" πιστευω πως καποιος που ειναι εστω στην μεση προς ανωτερα του πιανου το χει ανετα.Τουλαχιστον εκει σταματησα και ειπα δεν ξαναπαταω σε ωδειο:P:-D

 

Ε, όχι και άνετα, ειδικά για ωδείο της Ελλάδας. Εκτός αν είναι κάποιος που αυτοσχεδιάζει πολύ (καλή ώρα εσύ) και γενικά περνάει πολύ χρόνο στο όργανο, όπου εκεί δεν έχει τόση σημασία τι τάξη είσαι.

 

Manuel εισαι καθηγητης ?

 

Ναι. Δες στην υπογραφή μου (open art).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά απ' όπου και να βγάζεις, πάλι το αποτέλεσμα θα έχει θεωρητικές βάσεις, οπότε δεν έχει πολύ νόημα αυτό που λες

 

Δηλαδη αυτος ο αυτοσχεδιασμος εχει θεωρητικες βασεις?

 

:confused:

 

Δηλαδη μπορει να εξηγηθει - αναλυθει ας πουμε με βαση την αρμονια κλπ ?

 

Σορρυ αν πεταξα καμια κοτσανα κυριε!..:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...