Προς το περιεχόμενο

ζέστη με θερμοπομπούς


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για θερμοπομπους 2500W χρειαζεται πραγματι 2.5 μμ καλωδιο?

Η ασφαλεια που θα τροφοδοτει τον θερμοπομπο ειναι 16Α αλλα επειδη το σπιτι ειναι παλιο δεν νομιζω να εχει 2.5 καλωδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

για θερμοπομπους 2500W χρειαζεται πραγματι 2.5 μμ καλωδιο?

Η ασφαλεια που θα τροφοδοτει τον θερμοπομπο ειναι 16Α αλλα επειδη το σπιτι ειναι παλιο δεν νομιζω να εχει 2.5 καλωδιο.

Στις οικίες με 16Α ασφάλεια ασφαλίζουν 2,5mm καλώδια. Αν είναι μικρότερα κινδυνεύει να λιώσει η μόνωση οπότε όσο παλιό και να είναι το σπίτι στην 16αρα ασφάλεια έχει 2,5mm καλώδιο.

Ο θερμοπομπός των 2500W καταναλώνει περίπου 11Α ρεύμα και είναι οριακά για 1,5mm καλώδιο (θα ζεσταίνετε πολύ) οπότε για σιγουρία 2,5!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Γεια σας παίδες

 

θέλω ένα καλό σώμα για το μπάνιο και αναζητώ μια πρόταση από τους gurus  :-D  για ένα από αυτά τα 2 σώματα:

 

https://www.skroutz.gr/s/61305/Rohnson-R062.html

https://www.skroutz.gr/s/12862132/Morris-MPH-20040.html

 

Η αδερφή μου έχει αγοράσει τον Rohnson και είναι ευχαριστημένη, αλλά αυτός ο Morris είναι πολύ hi-tech όμως.  :-D

 

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φυσικά δεν πρέπει να πέσει νερό με πίεση πάνω τους. Για την περίπτωση αυτή συνηθήζετε να μπένουν σε κάποιο ψηλό σημείο και σε μέρος τέτοιο του μπάνιου που είναι δύσκολο να φτάσει νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να 'ξερα. Συνάδελφοι στη δουλειά μου λένε το ακριβώς αντίθετο.  :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α

 

Τ αερόθερμα δεν έχουν κίνδυνο από τα νερά;

Αν πρόσεξες πρότεινα αερόθερμα με προδιαγραφές για μπάνιο , όχι κοινά αερόθερμα .

Γνώμη μου είναι ότι τα αερόθερμα ζεσταίνουν ποιο γρήγορα και στεγνώνουν την αυξημένη υγρασία του μπάνιου ποιο γρήγορα .

Βασικά ότι του αρέσει και έχει ο καθένας , αρκεί  να έχει προδιαγραφές για μπάνιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α

 

Αν πρόσεξες πρότεινα αερόθερμα με προδιαγραφές για μπάνιο , όχι κοινά αερόθερμα .

Γνώμη μου είναι ότι τα αερόθερμα ζεσταίνουν ποιο γρήγορα και στεγνώνουν την αυξημένη υγρασία του μπάνιου ποιο γρήγορα .

Βασικά ότι του αρέσει και έχει ο καθένας , αρκεί να έχει προδιαγραφές για μπάνιο .

Δεκτό φίλε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Νομίζω ότι υπάρχει μια διαφορά στους θερμοπομπούς και τους κονβέκτορες. Στο νετ λένε ότι ειναι το ίδιο και το αυτό.

Ερώτηση πρώτη: Έχω δει κάποιους θερμοπομπούς αλουμινίου που είναι χοντροί και πολύ βαριοί. Η τιμή τους είναι διπλάσια για τα ίδια ή και λιγότερα βαττ από ενα συμβατικό θερμοπομπό. Λειτουργούν κάπως σαν θερμοσυσσωρευτές;

Ερώτηση δεύτερη: Το ξερώ ότι ότι ρεύμα δώσεις τόση θερμική ενέργεια θα πάρεις. Οι θερμοπομποί βασίζουν την οικονομία τους στον ηλεκτρονικό θερμοστάτη. Το σπίτι μου είναι αρκετά παλιό, το ac παλιό και θορυβώδες και δεν μου αρέσει να με φυσάει. Στα κρύα βλέπω θερμοκρασίες ακόμα και 10 βαθμους χωρίς καποια θερμανση.

Ηθελα να δοκιμάσω να πάρω 2-3 θερμοπομπούς και να τους έχω μόνιμα αναμμένους στους 18 βαθμους περιπου. Να τραβάνε την υγρασια και σιγα σιγα να θερμαινεται και ότι ειναι στο σπιτι, ακόμα και οι τοιχοι. Πιστευετε ότι μακροπροθεσμα θα δουλευουν λίγο καθόλη την διάρκεια την ημέρας με τον ηλεκτρονικο θερμοστάτη τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...