Προς το περιεχόμενο

ζέστη με θερμοπομπούς


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μόνη διαφορά μεταξυ των ηλεκτρικών τρόπων θέρμανσης (αεροθερμα, κονβεκτορες, θερμοπομπους και άλλα), είναι ο τρόπος με τον οποίον ζεσταίνουν. Άλλα χρησιμοποιούν θερμό αέρα ενώ άλλα βασίζονται στην ακτινοβολία ή έχουν μια μίξη των δύο τρόπων μετάδοσης της θερμότητας.

Για την πρώτη σου ερώτηση δεν γνωρίζω ακριβώς τους θερμοπομπούς που λες, αλλά αν θες θερμοσυσωρευτή, κοίτα στην κατηγορία των θερμοσυσωρευτών. Οι θερμοσυσωρευτές συμφέρουν στην περίπτωση που έχεις φθηνότερο νυχτερινό ρεύμα και μπορείς να το εκμεταλευτείς. Η διαφορά στην τιμή που αναφέρεις πιθανώς βασίζεται στην διαφορά ποιότητας κατασκευής.

Για την δεύτερη ερώτησή σου, θέλω να σχολιάσω πως το γεγονός ότι απλά αναφέρεις τον ηλεκτρονικό θερμοστάτη έτσι αόριστα, δείχνει ότι δεν έχεις υπόψιν σου πως δουλεύει ο μηχανισμός αυτός και πως καταφέρνει να κάνει οικονομία. Και ο λόγος που δεν το γνωρίζεις είναι γιατί απλά αυτό δεν υφίστατε. Οι απαιτήσεις σου σε θερμική ενέργεια εξαρτόνται από τον χώρο σου και τις προσωπικές σου απαιτήσεις. Για την ίδια ποσότητα θερμότητας, όλα τα ηλεκτρικά θερμαντικά μέσα (εκτός AC) θα κάψουν την ίδια ενέργεια.

Όσα αναφέρεις στην τέταρτη παράγραφό σου, δηλάδή 3 θερμοπομποί μονίμως αναμένει για να ζεσταθούν μέχρι και οι τοίχοι του σπιτιού, είναι ο δρόμος για να λάβεις έναν λογαριασμό από την ΔΕΗ, το ύψος του οποίου δεν θα μπορείς να πιστέψεις!!! Ο τοίχος έχει απώλειες θερμότητας, και όσο πιο ζεστός είναι τόσο μεγαλύτερες είναι αυτές δηλαδή τόσο πιο μεγάλες απαιτήσεις σε ρεύμα θα έχεις για να τους διατηρήσεις ζεστούς. Επίσης αν το σπίτι είναι παλίο, οι τοίχοι είναι χωρίς μόνωση, οπότε την περίπτωση να τους ζεστάνεις την ξεχνάς. Επίσης αν έχεις 3 θερμοπομπούς και δουλεύουν κάποια στιγμή και οι 3, δεν θα μπορείς να ανάψεις κουζίνα ή θερμοσίφωνα, ούτε καν τη σκούπα χωρις να πέσουν οι ασφάλειες (εικάζω μονοφασική παροχή σε παλαιά κατοικία.)

Τέλος για να μην σου υποδικνύω μόνο τα αρνητικα, η γνώμη μου είναι να επενδύσεις σε 1 καλό AC το οποίο εν καιρό θα κάνει απόσβεση μέσω των μειωμένων λογαριασμών θέρμανσης, και αφετέρου θα έχεις ενα σχετικά άνετα περιβάλον με μικρές απώλειες (κυρίως από χαραμάδες) καθώς τα AC δεν ακτινοβολούν και δεν ζεστένουν τους τοίχους (αποφεύγεις έτσι τις μεγάλες απώλειες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φανταζομαι για αμεση εκπομη και καλυτερη διασπορα της θερμότητας. Δεν εχω ξαναδει. Ειναι αρκετα λιγα watt και για λιγα τμ 10 μονο. Για κανα υπνοδωματιο καλο ακουγεται αν και με τοσα χρηματα βαζεις κλιματιστικο 9000btu οταν εχει προσφορες. Η noname ακομα και τωρα.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα ήθελα τις προτάσεις σας για θερμοπομπο για βορεινο δωμάτιο με μέτρια μόνωση, 14τμ περίπου με μπάτζετ 40-50 ευρώ. Με ενδιαφέρει να είναι κυρίως αθόρυβος και οικονομικός και όχι να μετατρέπει σε φούρνο το δωμάτιο, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, oikpro είπε

Θα ήθελα τις προτάσεις σας για θερμοπομπο για βορεινο δωμάτιο με μέτρια μόνωση, 14τμ περίπου με μπάτζετ 40-50 ευρώ. Με ενδιαφέρει να είναι κυρίως αθόρυβος και οικονομικός και όχι να μετατρέπει σε φούρνο το δωμάτιο, 

Για τοσο μικρο δωματιο κοιτα κατι σε 1500w οπως αυτο https://www.skroutz.gr/s/2764404/Atlantic-F117-Design-15.html Το στελνω λογω καλων αξιολογησεων,δεν το  εχω δοκιμασει,εγω εχω 2 των 2000w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, fastnq2 είπε

Για τοσο μικρο δωματιο κοιτα κατι σε 1500w οπως αυτο https://www.skroutz.gr/s/2764404/Atlantic-F117-Design-15.html Το στελνω λογω καλων αξιολογησεων,δεν το  εχω δοκιμασει,εγω εχω 2 των 2000w.

Μου φαίνεται ελάχιστα ακριβό, και ξέχασα να πω πως θα ήθελα να είναι δαπέδου. Έχω βρει αυτό εδώ https://www.praktiker.gr/m/p/thermopompos-united-mica-uhm-786-65209 15 ευρώ κάτω από σκρουτζ και χωρίς μεταφορικά αλλά και πάλι ξεπερνά το μπάτζετ μου, αλλά φαίνεται τούμπανο (δεν μπορώ να ξέρω από κατανάλωση τι καταπίνει) αλλά και https://www.praktiker.gr/m/p/thermopompos-mica-praktiker-1500w-85909 με τα μισά χρήματα, που όμως θα είναι κορώνα γράμματα... Για το 2ο τί λέτε αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το δεύτερο φαίνεται και από την κατασκευή πολύ φθηνό, ανάμεσα στα δύο θα διάλεγα το πρώτο, καλό  που έχει θερμοστάτη και για 2200 που σημαίνει ότι αν το χρειαστείς σε μεγαλύτερο δωμάτιο θα είναι καλό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, oikpro είπε

Μου φαίνεται ελάχιστα ακριβό, και ξέχασα να πω πως θα ήθελα να είναι δαπέδου. Έχω βρει αυτό εδώ https://www.praktiker.gr/m/p/thermopompos-united-mica-uhm-786-65209 15 ευρώ κάτω από σκρουτζ και χωρίς μεταφορικά αλλά και πάλι ξεπερνά το μπάτζετ μου, αλλά φαίνεται τούμπανο (δεν μπορώ να ξέρω από κατανάλωση τι καταπίνει) αλλά και https://www.praktiker.gr/m/p/thermopompos-mica-praktiker-1500w-85909 με τα μισά χρήματα, που όμως θα είναι κορώνα γράμματα... Για το 2ο τί λέτε αξίζει;

Και στα δυο μοντελα που αναφερεις γραφει πεντακαθαρα τι καταπινουν απο καταναλωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν υποθέσουμε πως δεν πρόκειται ποτέ να πιάσει θερμοκρασία και να σβήσει, καίει το ίδιο να τον έχεις στους 20 σε σχέση με πχ 25 ετσι δεν ειναι?

Επεξ/σία από idomeneas7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 9 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμιά προσφορά σε θερμοπομπό 2000-3000w με εγγύηση 5 χρόνια τουλάχιστον?

Η μήπως τελικά να παω σε κατι τετοιο izzy MC-2000A Mica 2000W στα 43 ευρω

https://www.tsampas.gr/product/12931/izzy-mc-2000a-θερμοπομπός-mica-2000watt-hy-200a 

και να ξεχάσω ηλεκτρονικό θερμοστάτη και εγγύηση 5 χρονια?

Στην τελική στο θέμα του ηλεκτρονικού θερμοστάτη θέρμανση στον χώρο είναι δεν παει τζάμπα το να δουλέψει παραπάνω σαν να άφησες την βρύση ανοιχτή.

Δεν αντισταθμιζεται και αυτό καπως αν το βάζεις και χαμηλότερα μισο βαθμο..?

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παρει καλοριφερ λαδιου με ηλεκτρονικο θερμοστατη, και εκανε οτι να ναι. Παντα περισσοτερο απο οτι χρειαζόμουν. Απο οτι εχω ακουσει, οι νορβηγικοι εχουν καλους θερμοστατες.

Τελικα πηρα serton με 5 χρόνια εγγυηση. Ο αναλογικος θερμοστατης δουλευει μια χαρα, αρκει να συνηθίσεις τη ρυθμιση που βαζεις. Για τα λεφτα του, θα τον ξαναέπαιρνα σίγουρα.

Ενας αντίστοιχος αλλης εταιριας, για να βάλεις τα μέγιστα βατ, έπρεπε αναγκαστικα να ανάψει και το βεντιλατερ που είχε. Στον serton το αναβεις όποτε θες με το κουμπάκι του.

Και προφανώς είναι σαν να αφήσεις την βρύση ανοιχτή, εάν δεν χρειάζεσαι τόση ζέστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αγορασα ενα ATLANTIC F119 DESIGN 2000W+KIT ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ 85ευρω αν και ηθελα το 2500w.

θα δοκιμασω αυτο που ηρθε και οταν τον βγαλει ξανα το eshop ισως παρω αλλο ενα μιας και δινουν 5 χρονια εγγυηση.

 

κοιταξα κατι παρομοια στον κωτσοβολο και κανουν μπαμπουινιες με την εγγυηση..

Ενω λενε 5 χρονια μετα λενε οτι τα θεμαντικα μερη του θερμοπομπου εχουν 2.

Ειναι να τον παρεις να βγαλεις το μεσα και να αφησεις το σασι στην παραλια ολο το χειμωνα και να τους πεις .. σκουριασε.

 

το αλλο το izzy mica 2000w στα 43 ευρω που ελεγα να το παρω και αυτο.. εξαντληθηκε στα χρηματα αυτα.

 

.....................................................................

πολύ καλος ο serton που λες μιας και εχει 5 χρόνια εγγύηση.

Αρκεί βέβαια να μην είναι σαν τους άλλους του κωτσοβολου.

 

Εδω να ρωτησω τι παίζει με το mica?

Δεν θα έπρεπε να είναι ανοιχτός για να κερδίσεις τα μέγιστα?

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...