Προς το περιεχόμενο

ζέστη με θερμοπομπούς


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα 45τμ είναι ενιαίος χώρος; Αν ναι για να τον ζεστάνεις ολόκληρο με ένα μόνο σώμα το βλέπω πολύ δύσκολο. Αν σε ενδιαφέρει να ζεστάνεις ένα συγκεκριμένο μέρος του σπιτιού θα σου πρότεινα σόμπα με λάμπες χαλαζία. Δεν ξέρω τι διάρκεια ζωής έχουν οι λάμπες, αλλά έχουν το πλεονέκτημα οτι μπορούν να ζεστάνουν αρκετά το μέρος που "βλέπουν" σε απόσταση 1-2 μέτρων, ανεξάρτητα από το πόσο μεγάλο είναι το δωμάτιο. Τα καλοριφέρ σεσταίνουν τον χώρο συνολικά, που σημαίνει οτι αν ένα δωμάτιο είναι μεγάλο, δε θα σε ζεστάνει ακόμα και αν είσαι πολύ κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, zervinho είπε

Σεβαστό και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Γνωρίζετε να μου πείτε πώς λειτουργεί; Δηλαδή λειτουργούν όπως οι σόμπες;

Ο θερμοπομπος έχει μια ηλεκτρική αντίσταση, δουλεύει όπως όλες οι συσκευές με ηλεκτρική αντίσταση. Η αντίσταση του θερμοπομπου έχει μεγάλο μέγεθος και αργεί να ζεστάνει δεν πυρακτωνει άμεσα όπως στις υπόλοιπες συσκευες αυτό δίνει την εντύπωση σε πολλούς ότι ο θερμοπομπος κάνει περισσότερη οικονομία πράγμα που δεν ισχύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι ενιαίος. 25 + 20 δύο χώροι.δεν έχω την απαίτηση μια συσκευή να ζεσταίνει όλο το σπίτι αλλά έστω να ζεσταίνει-σπαει λίγο την υγρασία (έχω και αφυγραντήρα) στον χώρο που θα την έχω. Και για αυτό ακριβώς ρωτάω γιατί αιωρουμαι ανάμεσα σε θερμοπομπο κ σόμπα χαλαζία δίχως να έχω καταλήξει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zervinho είπε

Όχι δεν είναι ενιαίος. 25 + 20 δύο χώροι.δεν έχω την απαίτηση μια συσκευή να ζεσταίνει όλο το σπίτι αλλά έστω να ζεσταίνει-σπαει λίγο την υγρασία (έχω και αφυγραντήρα) στον χώρο που θα την έχω. Και για αυτό ακριβώς ρωτάω γιατί αιωρουμαι ανάμεσα σε θερμοπομπο κ σόμπα χαλαζία δίχως να έχω καταλήξει 

Θερμοπομπο χωρις δευτερη σκεψη και χωρίς πολλά λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2019 στις 4:09 ΠΜ, zervinho είπε

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα. Μπορεί κάποιος απλά και λαϊκά να μου εξηγήσει πώς λειτουργεί ο θερμοπομπός; Μένω μόνος μου σε μία μονοκατοικία(45τ.μ.) και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει η αγορά αυτού ή κάτι άλλο διαφορετικό.

Σε περίπτωση που αξίζει η αγορά του σκέφτομαι να πάρω αυτόν : https://www.skroutz.gr/s/20475638/Morris-MPH-20041.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Κατω χαμηλα εχει μια αντισταση.. Αναλογα την ποιοτητα συνηθως στα φθηνα ειναι σαν λεπτα σιδερακια ελικοειδή..

Στους ακριβους ο καθε κατασκευαστης βγαζει διαφορα σχεδια αντιστασης.. και πλασαρεται σαν πιο αποδοτικο σε σχεση με το ρευμα που καταναλωνει.. Εγω προσωπικα δεν ειδα καμία διαφορα στην αποδοση..!

Αυτη η αντιστατση εχει την ιδιοτητα να μην πυρώνει και να αποδιδει αμεσα! Αργοτερα εβγαλαν θερμοπομπο με mica. Η αντισταση αυτη θερμαινει την πλακα mica και ετσι εκπεμπει θερμοτητα στα πλα'ι'να αλλα και πανω.. Λενε οτι το mica βοηθαει και αποδιδει καλυτερα με τα ιδια watt!

Σ εναν ακριβο θερμοπομπο πληρωνεις την ποιοτητα κατασκευης-αξιοπιστια.. και τον καλυτερο θερμοστατη-ακριβείας.. Στην πραγματικοτητα η αποδοση ειναι το ιδιο με εναν φθηνο!πχhttps://www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/ilektrikes-suskeues-thermansis/konvektores/

Εγω θα επαιρνα σομπα carbon γιατι δουλευει με λιγοτερα watt απο τους θερμοπομπους και ακτινοβολει πολυ δυνατα στα πλαγια..! Οποτε αν δεις οτι δεν την παλευεις την βαζεις απεναντι σου και ευχαριστιεσαι ζεστη!!!  Προτεινω https://www.skroutz.gr/s/2351466/Juro-Pro-Ilios-Carbon.html?from=account_favorites#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Κατω χαμηλα εχει μια αντισταση.. Αναλογα την ποιοτητα συνηθως στα φθηνα ειναι σαν λεπτα σιδερακια ελικοειδή..

Στους ακριβους ο καθε κατασκευαστης βγαζει διαφορα σχεδια αντιστασης.. και πλασαρεται σαν πιο αποδοτικο σε σχεση με το ρευμα που καταναλωνει.. Εγω προσωπικα δεν ειδα καμία διαφορα στην αποδοση..!

Αυτη η αντιστατση εχει την ιδιοτητα να μην πυρώνει και να αποδιδει αμεσα! Αργοτερα εβγαλαν θερμοπομπο με mica. Η αντισταση αυτη θερμαινει την πλακα mica και ετσι εκπεμπει θερμοτητα στα πλα'ι'να αλλα και πανω.. Λενε οτι το mica βοηθαει και αποδιδει καλυτερα με τα ιδια watt!

Σ εναν ακριβο θερμοπομπο πληρωνεις την ποιοτητα κατασκευης-αξιοπιστια.. και τον καλυτερο θερμοστατη-ακριβείας.. Στην πραγματικοτητα η αποδοση ειναι το ιδιο με εναν φθηνο!πχhttps://www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/ilektrikes-suskeues-thermansis/konvektores/

Εγω θα επαιρνα σομπα carbon γιατι δουλευει με λιγοτερα watt απο τους θερμοπομπους και ακτινοβολει πολυ δυνατα στα πλαγια..! Οποτε αν δεις οτι δεν την παλευεις την βαζεις απεναντι σου και ευχαριστιεσαι ζεστη!!!  Προτεινω https://www.skroutz.gr/s/2351466/Juro-Pro-Ilios-Carbon.html?from=account_favorites#reviews

Σόμπα αλογόνου είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Σόμπα αλογόνου είναι; 

Η αλογονου ειναι αυτη που φωτιζει πολυ..(η πρωτη λαμπα)

Η carbon θεωρειται καλυτερη και απο τις χαλαζια. Εμφανισιακα ειναι γυαλινος διαφανης σωληνας που μεσα υπαρχει ενα νημα. Το συρματακι-νημα εκπεμπει λιγοτερο φως και απο τις χαλαζια. Φαινεται οτι εκπεμπουν πιο δυνατη υπερυθρη θερμανση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Μην περιμένεις από θερμοπομπό να σου ζεστάνει δωμάτιο.

Πρέπει να'σαι μπροστά του και κοντά για να ζεσταθείς.

Δεν αξίζει τον κόπο.

Μια χαρά ζεσταίνει,σε χωρο μέχρι 25τμ (ένα υπνοδωμάτιο δηλαδή) ενας απλός φθηνός 2000w κάνει μια χαρά δουλειά. Φυσικά για μόνιμη λύση και σε κάνα σπίτι 150 τμ δεν κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Μια χαρά ζεσταίνει,σε χωρο μέχρι 25τμ (ένα υπνοδωμάτιο δηλαδή) ενας απλός φθηνός 2000w κάνει μια χαρά δουλειά. Φυσικά για μόνιμη λύση και σε κάνα σπίτι 150 τμ δεν κάνει. 

Για τέτοιους μικρούς χώρους, ένα καλό αερόθερμο κάνει καλύτερη δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2019 στις 1:27 ΠΜ, Vassilis_24 είπε

Μην περιμένεις από θερμοπομπό να σου ζεστάνει δωμάτιο.

Πρέπει να'σαι μπροστά του και κοντά για να ζεσταθείς.

Δεν αξίζει τον κόπο.

Οι θερμοπομποι εχουν καλη ποιοτητα ζεστης και ζεσταινουν γρηγορα σε σχεση με καλοριφερ λαδιου! Αν δεν εκαιγαν τοσο ρευμα θερμοπομπο θα χρησιμοποιουσα!

Ειχες περισσοτερες απωλειες σε σχεση με την αποδοση του θερμοπομπου γι αυτο το εβλεπες ετσι! Δεν ειναι τυχαιο που πιο πανω γραφω αυτο: Εγω θα επαιρνα σομπα carbon γιατι δουλευει με λιγοτερα watt απο τους θερμοπομπους και ακτινοβολει πολυ δυνατα στα πλαγια..! Οποτε αν δεις οτι δεν την παλευεις την βαζεις απεναντι σου και ευχαριστιεσαι ζεστη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γνωρίζει κανείς πως συμπεριφέρονται οι θερμοπομποί σε συνεχή λειτουργία και αρκετό κρύο. 

Δηλαδή μιλάμε για ένα κουτί σα φυλάκιο από αλουμίνιο που κάθεται ένας φύλακας ο οποίος ανοιγοκλείνει το παραθυρο συχνα πυκνα. Θελουμε να δουλευει 24/7 και μπορεί το κρύο κάποιες φορές να είναι και μηδεν βαθμούς ειδικά το βράδυ. Θα δουλεύει ή θα σταματάει με το πολύ κρύο ?

Να διευκρινησω οτι μιλαμε για ποιοτικο θερμοπομπο πχ nobo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2020 στις 1:21 ΜΜ, james9tito είπε

Γνωρίζει κανείς πως συμπεριφέρονται οι θερμοπομποί σε συνεχή λειτουργία και αρκετό κρύο. 

Δηλαδή μιλάμε για ένα κουτί σα φυλάκιο από αλουμίνιο που κάθεται ένας φύλακας ο οποίος ανοιγοκλείνει το παραθυρο συχνα πυκνα. Θελουμε να δουλευει 24/7 και μπορεί το κρύο κάποιες φορές να είναι και μηδεν βαθμούς ειδικά το βράδυ. Θα δουλεύει ή θα σταματάει με το πολύ κρύο ?

Να διευκρινησω οτι μιλαμε για ποιοτικο θερμοπομπο πχ nobo. 

Μια χαρα θα δουλευει. Απλά ρευμα αρκετό θα καίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...