Προς το περιεχόμενο

ιδιοκτήτης lenovo y560?


ra62

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βλεπω ότι η μιση κοινότητα έχει αποθεώσει το συγκεκριμένο μηχάνημα το οποίο έχει όντως πολύ καλά χαρακτηριστικά στην τιμή του, αυτό όμως δεν είναι αρκετό σε καμία περίπτωση. Άλλωστε τι να κάνεις ένα λαπτοπ με τον δυνατότερο επεξεργαστή που κρατάει η μπαταρία 20 λεπτά, φευγουν τα πλήκτρα και κινδυνέυεις να πάθεις εγκάυματα σε κάθε επαφή... Θέλω να ρωτήσω λοιπόν αν έχει κανεις εμπειρία με το συγκεκριμένο μηχάνημα καθώς θεωρώ πως σε ένα λαπτοπ είναι πολύ ποιο σημαντική ποιότητα κατασκευής και το σωστό στήσιμο από τα μεγάλα νούμερα που έχουν έχουν κυρίως ρόλο μάρκετινγκ (μια κάρτα γραφικών 1γβ δεν είναι απαραίτητα γρηγορόερη απο μια 500μβ...). Επίσης, το ότι η λενοβο έκανε εμπορική συμφωνία με την ιβμ δεν την κάνει αυτομάτως κορυφαία στο είδος της. Ελπίζω να μη δίνετε όλοι ενθουσιώδεις συμβουλές ελαφρά τη καρδία για μηχάνημα που θα κρατήσει 2 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.notebookcheck.net/Review-Lenovo-IdeaPad-Y560-Notebook.33963.0.html

 

To review ειναι με τον i7. Παρολα αυτα ουτε κραταει 20 λεπτα η μπαταρια, ουτε φευγουν τα πληκτρα κτλ (πως θα μπορουσε αλλωστε οταν μιλαμε για Lenovo = Ibm)

 

Και εδω αλλο : http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=5855&review=lenovo+ideapad+y560d+3d+notebook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι και πάλη όχι αν δεν δω laptop που να γράφει πάνω IBM δεν είναι ούτε και πρόκειται να είναι η να έχουν την ποιότητα της IBM πότε!

η lenovo είναι lenovo δεν είναι IBM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι και πάλη όχι αν δεν δω laptop που να γράφει πάνω IBM δεν είναι ούτε και πρόκειται να είναι η να έχουν την ποιότητα της IBM πότε!

η lenovo είναι lenovo δεν είναι IBM.

 

Ναι αλλα :

"Lenovo acquired the former IBM PC Company Division, which marketed the ThinkPad line of notebook PCs, in 2005 for approximately $1.75 billion."

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Lenovo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα ρε παιδια μην ειστε αμερικανακια.

η lenovo πηρε το τμημα pc της ibm.

ολα τα lenovo ειναι ibm και εχουν κορυφαια ποιοτητα κατασκευης.

το διαπιστωσα απο ενα που ειχα μια βδομαδα.

η ibm servers φτιαχνει πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω ότι η μιση κοινότητα έχει αποθεώσει το συγκεκριμένο μηχάνημα το οποίο έχει όντως πολύ καλά χαρακτηριστικά στην τιμή του, αυτό όμως δεν είναι αρκετό σε καμία περίπτωση. Άλλωστε τι να κάνεις ένα λαπτοπ με τον δυνατότερο επεξεργαστή που κρατάει η μπαταρία 20 λεπτά, φευγουν τα πλήκτρα και κινδυνέυεις να πάθεις εγκάυματα σε κάθε επαφή... Θέλω να ρωτήσω λοιπόν αν έχει κανεις εμπειρία με το συγκεκριμένο μηχάνημα καθώς θεωρώ πως σε ένα λαπτοπ είναι πολύ ποιο σημαντική ποιότητα κατασκευής και το σωστό στήσιμο από τα μεγάλα νούμερα που έχουν έχουν κυρίως ρόλο μάρκετινγκ (μια κάρτα γραφικών 1γβ δεν είναι απαραίτητα γρηγορόερη απο μια 500μβ...). Επίσης, το ότι η λενοβο έκανε εμπορική συμφωνία με την ιβμ δεν την κάνει αυτομάτως κορυφαία στο είδος της. Ελπίζω να μη δίνετε όλοι ενθουσιώδεις συμβουλές ελαφρά τη καρδία για μηχάνημα που θα κρατήσει 2 χρόνια...

 

εχεις καποιο παραδειγμα στο μυαλο σου;

και εγω lenovo εχω και η μπαταρια κραταει 4.30(!!!!) ωρες σε κανονικη χρηση(office,net,με wifi ανοιχτο).

Που τα πολυδιαφημισμενα και πανακριβα vaio κρατανε με το ζορι 1.45-2.00 ωρες.(εχω και vaio και στο λεω σιγουρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις καποιο παραδειγμα στο μυαλο σου;

και εγω lenovo εχω και η μπαταρια κραταει 4.30(!!!!) ωρες σε κανονικη χρηση(office,net,με wifi ανοιχτο).

Που τα πολυδιαφημισμενα και πανακριβα vaio κρατανε με το ζορι 1.45-2.00 ωρες.(εχω και vaio και στο λεω σιγουρα).

Εμένα στο Vaio κρατάει 2 ωρίτσες χωρίς power saving.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα το Sony vaio z που ειχα (το πουλησα πριν 3μερες), κρατουσε εξαρχης η μπαταρια 2ωρες.

Και μιλαμε για λαπτοπ των 2.500 ευρω.

Εε απο αυτο τουλαχιστον το ΑΠΑΙΤΟΥΣΑ να κραταει η μπαταρια αρκετα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο laptop το έχω δουλέψει αρκετά. Είναι μια πολύ τίμια πρόταση στα 649 ευρώ καθώς διαθέτει εξαιρετικό σύστημα γραφικών(Intel HD+ATI 5730), πολύ καλά jbl ηχεία και άνετο πληκτρολογίο. Από εκεί και πέρα η οθόνη είναι μέτρια, το ίδιο και η ποιότητα κατασκευής. Προσωπικά αυτό που με χάλασε πειρσσότερο είναι τα απίστευτα γυαλιστερά πλαστικά που αφήνουν πολύ έντονες δαχτυλιές (δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο σε κανένα λαπτοπ) και το μέτριο σύστημα ψύξης. Η αυτονομία κυμαίνεται στις 2 ώρες με wifi κάτι που νομίζω είναι λογικό για multimedia laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο laptop το έχω δουλέψει αρκετά. Είναι μια πολύ τίμια πρόταση στα 649 ευρώ καθώς διαθέτει εξαιρετικό σύστημα γραφικών(Intel HD+ATI 5730), πολύ καλά jbl ηχεία και άνετο πληκτρολογίο. Από εκεί και πέρα η οθόνη είναι μέτρια, το ίδιο και η ποιότητα κατασκευής. Προσωπικά αυτό που με χάλασε πειρσσότερο είναι τα απίστευτα γυαλιστερά πλαστικά που αφήνουν πολύ έντονες δαχτυλιές (δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο σε κανένα λαπτοπ) και το μέτριο σύστημα ψύξης. Η αυτονομία κυμαίνεται στις 2 ώρες με wifi κάτι που νομίζω είναι λογικό για multimedia laptop.

Λογικότατο είναι.

Απ τη στιγμή που είναι >15" πόσο πρέπει να κρατάει;

Ούτε netbook είναι ούτε mac...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xristoforos89 για να πιάσει 4.30 ώρες τέτοιο λαπτοπ πρέπει να τρέχεις puppy linux με μπαταρία 9 κελιών, μάλλον αναφέρεσαι σε διαφορετική κατηγορία λάπτοπ της ίδιας εταιρίας.

panos2000gr τέτοιας μορφής απάντηση περίμενα και σε ευχαριστώ.650$ χωρίς το φπα εννοείς η με τον i3... σε άλλα φόρουμ έχω διαβάσει να έχουν πρόβλημα με τους drivers, είχες εσυ κανένα θέμα?για τις μετριότητες στους συγκεκριμένους τομείς ήμουν σχεδόν σίγουρος. Η αυτονομία

είναι όντως ικανοποιητική για την κατηγορία του(με τον i5 βέβαια θα μειώνεται..). Οι δακτυλιές δε θα είναι πρόβλημα αν υπάρχει σε λευκό όπως δείχνει το site http://shop.lenovo.com/us/products/lifestyle/ideapad/y-series/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panos2000gr τέτοιας μορφής απάντηση περίμενα και σε ευχαριστώ.650$ χωρίς το φπα εννοείς η με τον i3... σε άλλα φόρουμ έχω διαβάσει να έχουν πρόβλημα με τους drivers, είχες εσυ κανένα θέμα?για τις μετριότητες στους συγκεκριμένους τομείς ήμουν σχεδόν σίγουρος. Η αυτονομία

είναι όντως ικανοποιητική για την κατηγορία του(με τον i5 βέβαια θα μειώνεται..). Οι δακτυλιές δε θα είναι πρόβλημα αν υπάρχει σε λευκό όπως δείχνει το site http://shop.lenovo.com/us/products/lifestyle/ideapad/y-series/index.html

 

Σε λευκό δεν το έχω δει πουθενά live, αλλά σίγουρα θα είναι πολύ προτιμότερο από το μαύρο για τις δαχτυλιές. Για το ζήτημα της αυτονομίας, τόσο ο i3 όσο και ο i5 είναι στα 35watt οπότε δε νομίζω ότι θα δεις ιδιαίτερη διαφορά. Όντως με μια μικρή ματιά σε διάφορα forums μπορεί κανείς να βρεί εκατοντάδες παράπονα για τους drivers, για την οθόνη (λύθηκαν με τον τελευταιο bios upgrade) καθώς και προβλήματα υπερθέρμανσης. Η γνώμη μου είναι ότι η Lenovo θα μπορούσε να έχει ένα best seller με ένα πιο προσεγμένο κάσωμα, μια ελάχιστα καλύτερη οθόνη και λιγότερες χαζομάρες που έχει φορτώσει στο μηχάνημα (απαράδεκτα touchpad buttons και full bloatware).

 

Προσωπικά αν και το αγόρασα στα 580 ευρώ με το i3 (προσφορά Κωτσόβολου 649 - 10% μετρητοίς), προτίμησα να μην το κρατήσω καθώς δεν με "κέρδισε" ως μηχάνημα. Όπως είπα και παραπάνω τα τεχνικά χαρακτηριστικά από μόνα τους δεν μου λένε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xristoforos89 για να πιάσει 4.30 ώρες τέτοιο λαπτοπ πρέπει να τρέχεις puppy linux με μπαταρία 9 κελιών, μάλλον αναφέρεσαι σε διαφορετική κατηγορία λάπτοπ της ίδιας εταιρίας.

panos2000gr τέτοιας μορφής απάντηση περίμενα και σε ευχαριστώ.650$ χωρίς το φπα εννοείς η με τον i3... σε άλλα φόρουμ έχω διαβάσει να έχουν πρόβλημα με τους drivers, είχες εσυ κανένα θέμα?για τις μετριότητες στους συγκεκριμένους τομείς ήμουν σχεδόν σίγουρος. Η αυτονομία

είναι όντως ικανοποιητική για την κατηγορία του(με τον i5 βέβαια θα μειώνεται..). Οι δακτυλιές δε θα είναι πρόβλημα αν υπάρχει σε λευκό όπως δείχνει το site http://shop.lenovo.com/us/products/lifestyle/ideapad/y-series/index.html

 

οχι δεν εχω το ιδιο.

Εχω το Y550 με core2duo μεσα.15αρα οθονη,4giga ram,gt240, και κραταει οσο αναφερω.

Εχω το λευκο και δεν φαινεται καμια δαχτυλια πανω.Στο καπακι μονο φαινεται που εχει μαυρο γυαλιστερο χρωμα.

Οσον αφορα τις θερμοκρασιες που αναφερει το παιδι παραπανω, δεν καταλαβαινω κατι.

Ανεβαζει τοσο πολυ θερμοκρασιες;

Εμενα το δικο μου πανω απο 36 δεν παει. Βεβαια μιλαμε για εντελως διαφορετικα μηχανηματα, αλλα θεωρω πως η ibm

εχει απο τα καλυτερα συστηματα ψυξης. Οπως και στα desktop βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αυτό που με χάλασε πειρσσότερο είναι τα απίστευτα γυαλιστερά πλαστικά που αφήνουν πολύ έντονες δαχτυλιές (δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο σε κανένα λαπτοπ).

Επιδη δεν εχεις δει το qosmio x500!

Tο δικο μου εχει αυτονομια(ιντερνετ και απλες εργασιες)μονο 1ωρα και 20λεπτα(με μπαταρια 12 cell)!!! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...