Προς το περιεχόμενο

«Διαδικτυακή ταυτότητα» για τους Αμερικανούς θέλει η κυβέρνηση Ομπάμα


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προαιρετικό είναι για να νομίζουμε ακόμα πως είμαστε ελεύθεροι σε σκέψη και έκφραση.

είναι αντισυνταγματικό και μη ανθρωπιστικό να παρακολουθείται η κάθε μας κίνηση με τη βία, εκτός κι αν πιστέψουμε ότι είναι επιλογή μας να υποβάλλουμε τους εαυτούς μας σε κάθε είδους φακέλωμα.

και για μερικούς που νομίζουν ότι είναι ελεύθεροι κι ότι δεν έχουν τίποτα να κρύψουν να δω πως θα ένιωθαν αν π.χ πηγαίνοντας να δουλέψουν για το κράτος ή για κάποια υπηρεσία, ο υπεύθυνος έβγαζε ένα χαρτάκι με τη μουσική που άκουγες στο γυμνάσιο, τις φωτογραφίες σου στο facebook, τις συναλλαγές σου με τις τράπεζες και τις πολιτικές σου πεποιθήσεις.

αλλά για συνομοσιολογίες στο ποδόσφαιρο όλοι τρώνε ώρες και ώρες συζητώντας...

η καταπάτηση των στοιχειωδών δικαιωμάτων μας είναι υπερβολή για να θεωρηθεί άξια συζήτησης....

 

Και τι ακριβως θα κερδισει αν ξερει τι μουσικη ακουγα στο γυμνασιο; ΘΑ μου κοψει μισθο γιατι δεν ακουγαμε τα ιδια; Για τις συναλλαγες ξεχνα το καλυπτονται απο το απορρητο. Για τις πολιτικες πεποιθησεις, σαν τη μουσικη απο το γυμνασιο ειναι. Αν ειμαι μεσα σε ενα καφενειο, και ολη μερα φωναζω υπερ του ταδε κομματος, και την αλλη μερα παω για δουλεια σε καποιον που τυχαια περασε εξω απο το καφενειο, θα με πειραξει που ξερει τι ψηφιζω; Τεστ αληθειας μου εκανε; αφου μονος μου το φωναζα.

Αυτη η προσπαθεια αποκριψης πραγματων που ολη την αλλη μερα τα διαλαλουμε σε ολο το συμπαν, και ο φοβος μη μαθουν οι αλλοι τις πιο αχρηστες και ανουσιες πληροφοριες μας (μουσικη που ακουγα στο γυμνασιο), με εκπλησσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οποίος γνωρίζει ελάχιστα οικονομικά θα ξέρει ότι οι ανάγκες είναι αυτές που δημιουργούν τις αγορές. Η κοινωνική δικτύωση (facebook klp) προέκυψε απο την ανάγκη για κοινωνική δικτύωση της πλειοψηφίας αρχικά ενός πανεπιστημιακού δικτύου και -τη συνέχεια ολοι τη γνωρίζουμε.

Αυτα τα άτομα ( και μαλιστα πανεπιστημιακου επιπεδου) τα οποία εν γνώση τους αποδέχθηκαν να δημοσιεύουν προσωπικές πληροφορίες πολύ απλά αποδέχθηκαν την ανάγκη για κουτσομπολιό, δικτύωση , συνεργασία, εύρεσης ετερου ήμισυ- πες τε το όπως θέλετε-ανάγκη η οποία υπήρχε και υπάρχει στην πλειοψηφία - οχι ολων -των ανθρώπων. Το γιατι οι άνθρωποι ( η πλειοψηφία) κακώς έχουν την ανάγκη να θελουν να ξερουν τι κάνει ο γειτονας, φίλος-φίλη και με αυτό τον τροπο - έχοντας την ανάγκη δηλαδή -δημιουργούν τις υπηρεσίες φακελωματος πιστεύω ότι πρέπει να μας το εξηγήσει κάποιος φίλος κοινωνιολόγος η ψυχολόγος. Ο mr facebook πάτησε ακριβώς εκεί ( στην ανάγκη αυτή) και κονομησε πολλά φράγκα φακελωνοντας μας.

Το αν οι Ολλανδοί έχουν την αναγκη για ιντερνετικη ταυτότητα και στη συνέχεια αποδειχθεί ότι η πλειοψηφία των Αμερικανών έχει επισησ την ανάγκη για ιντερνετικη ταυτότητα και δημιουργηθεί ένας κολοσσός Ίντερνετ Id που θα αποθηκευει τα παντα για να μας διευκολύνει , να κάνει τις συναλλαγές μας ποιο άμεσες ποιο εύκολες κλπ με τις ευλογίες της πλειοψηφίας ποιον θα πρέπει να κατηγορησουμε ;

Θα ήταν σοφοτερο να κλείσουμε τώρα τον υπολογιστή μας, να διαγράψουμε όλα τα κοινωνικά προφίλ μας , να σταματήσουμε να αγοράζουμε οτιδήποτε online , να καταστρεψουμε τα κινητά μας γιατί έτσι πολύ απλά δεν θα μπορεί να μας παρακολουθεί κανένας. Μπορούμε να ζήσουμε χωρίς αυτά ; Θελουμε να ζήσουμε χωρίς αυτά ή μήπως τελικά δεν θελουμε ; Μηπως το τίμημα της παρακολούθησης που ολοι πληρώνουμε είναι τελικά ποιο φθηνό σε σχέση με αυτό που αποκομιζουμε . Ο δρόμος της ελάχιστης αντίστασης είναι ο δρόμος που επιλέγει η φύση . Ο δρόμος της ελάχιστης αντίστασης είναι αυτός που ακολουθούμε όταν αποχωριζομαστε τα χρήματα μας για να αποκτήσουμε κάτι άλλο το οποίο έχει μεγαλύτερη εσωτερική αξία για εμάς. Μήπως το τίμημα του ελέγχου και της οποίας παρακολούθησης υφισταμαι είναι τελικά ποιο μικρό σε σχέση με αυτό που αποκομιζω;

Ερώτημα θέτω φίλοι και πιστέψτε με και γω ο ίδιος προβληματισμένος είμαι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ για σχολιάστε αυτό http://kartesios.com/?p=14017 Αν και αξίζει να γίνει thread μόνο του.

Αμερική το κάναμε μου φαίνεται :fear:

 

edit: Το σχέδιο νόμου λέει άλλα πράγματα http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/c8827c35-4399-4fbb-8ea6-aebdc768f4f7/3sxedionomouepikoinonies.pdf

δεν είναι να διαβάζει εφημερίδες κανείς. Λέει ότι θα κρατούνται τα δεδομένα της κίνησης αλλά όχι το περιεχόμενο της επικοινωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

κοιτα φιλε μου εσενα μπορει να μη σε νοιαζει να ξερουν ανα πασα στιγμη οτι κ να κανεις στο ιντερνετ οπως κ θα γινει κ εκτος ινερνετ αυτο κ το δεχεσαι διοτι σε συμφερει επειδη εισαι ο μονος νομοταγης πολιτης με πεντακαθαρο κουτελο που δεν κατεβαζεις ποτε κανα τραγουδακι παρανομο η καμια ταινιουλα η στη τελικη το εχεις αποδεχτει (εχεις αποδεχτει τη μοιρα σου) δε σε νοιαζει ρε αδερφε ,δε σε νοιαζει να εισαι ελευθερος τοτε φιλερ μου αυτη ειναι δικια σου κριση Κ ΜΟΝΟ .

Επισης ναι εχουν πλακα περιμενε να δεις τι ερχετε κ εδω για το ελλαντα καρτα για οποιαδηποτε αγορα οποτε οπου κ να ειστε κ την χρισημοποιειται θα ξερουν που ησασταν ηδη . Επισης ετοιμαζεται ωστε ηδη να την χρισημοποιουμε για αγορες απο 1500ε κ πανω . ΑΑΑΑΑΑ για την φοροδιαφυγη ειναιιιιιιιιιι εεεεεε??? Μια η δηθεν τρομοκρατια ,μια η φορδιαφυγη για την δηθεν κριση,μια καντε το εμβολιο αλλιως την μαμησατε κ δυστηχωςτο κανανε οσοι κακομοιρηδες δε ξερανε τι παιζει....

Λοιπον φιλε μου ειναι στην κριση του καθενος αλλα επετρεψε μου ΑΝΟΗΤΟΣ ειναι αυτος που ΔΕΝ ΣΕΒΕΤΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΘΕΙ απο την γεννηση του ...αλλα δε γινεται να υπαρχει ανθρωπος τοσο εξυπνος... παρα μονο οπως ειπα ανοητος μη πω εχει καποιον συμφερον ...

 

Καθυστερημένο reply στο αφελέστατο post σου...

 

Προσωπική μου άποψη είναι σε κάθε περίπτωση , χωρίς τις συνοδευτικές αρλούμπες που έγραψες.

Δεν είμαι εκπρόσωπος κανενός.

 

Όσο για την έννοια της ελευθερίας, κάποιοι θεωρούν ελευθερία το να μπορούν να κλέβουν τραγούδια - ταινίες στο internet.

Μέχρι εκεί φτάνει το μυαλό τους.

Το δικό μου μυαλό φτάνει αρκετά πιο πέρα από αυτό , τολμώ να πω..

 

Δεν θεωρώ ελευθερία , στην εποχή της διαδραστικότητας και της ηλεκτρονικής επικοινωνίας να μείνω στο μεσαίωνα.

 

Με αυτή τη λογική , θα πρέπει να σταματήσω άμεσα

να χρησιμοποιώ κινητό,

να ψωνίζω με κάρτες,

να κάνω ηλεκτρονικές αγορές,

να χρησιμοποιώ το διαδίκτυο,

να έχω δική μου τηλεφωνική γραμμή,

να δίνω τα στοιχεία μου οπουδήποτε,

να έχω συναλλαγές με τράπεζες,

να είμαι συνδρομητής οπουδήποτε μπορούν να συλλέξουν συναλλακτικές συνήθειες μου και στοιχεία μου κλπ.

 

Επιπρόσθετα, να κάνω πλαστική για να αλλάξουν τα χαρακτηριστικά του προσώπου μου και να αφαιρεθούν τα δαχτυλικά μου αποτυπώματα από τις παλάμες και τα δάχτυλα μου,

να βεβαιωθώ ότι δεν έχω αφήσει πουθενά ίχνη DNA από τα οποία να μπορώ να ταυτοποιηθώ,

να πάω να ζήσω στα βουνά του Αφγανιστάν ή του Περού αποκομένος από τον υπόλοιπο κόσμο,

και διάφορα τέτοια επιστημονικής φαντασίας...

 

Μόνο έτσι μπορεί κάποιος να ανακτήσει την απόλυτη ελευθερία την οποία είχε όταν γεννήθηκε.

Και τι να την κάνει;

Ας πάει να δέσει καλύτερα μια πέτρα στο λαιμό του και να βουτήξει στα βράχια της Πειραϊκής..

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι οποιεσδήποτε σκοτεινές δυνάμεις του ερέβους (666 και λοιπά νούμερα),

δεν έχουν ήδη συλλέξει τις πληροφορίες που θέλουν για το άτομο σου, ή δεν μπορούν να τις συλλέξουν ανά πάση στιγμή εάν το θεωρήσουν σκόπιμο ;

 

Τα διαφημιστικά emails - SMS - επιστολές που απευθύνονται σε εσένα (πολλές φορές και αναφερόμενοι σε εσένα με το μικρό σου όνομα), από ποιες μυστικές υπηρεσίες άραγε να έχουν συνταχθεί ;

Μήπως οι εταιρίες μάρκετινγκ διευθύνονται από τις μυστικές υπηρεσίες των κρατών ή τις μυστικές λέσχες αυτών που ελέγχουν τον πλανήτη ;

 

 

Τόσο αφελής είσαι; Νομίζεις ότι χρειάζονται μια κάρτα για να σε φακελώσουν ;

Grow Up man!

 

Αντί αυτής της κάλπικης "ελευθερίας",

προτιμώ την ελευθερία του να έχω μια δουλειά για να μπορώ να ζήσω αξιοπρεπώς,

την ελευθερία του να επιλέγω αυτούς που θα με κυβερνήσουν από μια σοβαρή λίστα επιλογών που δεν μου τις έχουν φορέσει οι κάθε λογής κατεστημένοι μπάσταρδοι (ντόπιοι και διεθνείς),

την ελευθερία να πληρώνω ασφαλιστικές εισφορές που να έχουν ένα γαμ.....νο αντίκρυσμα (και να μην μου τις υφαρπάζει νταβατζιλίδικα το μπουρδ@@@κράτος που ζω για να πληρώσει τις πλαστές - υπερβολικές συνταγές των βρωμογιατρών - αντιπροσώπων φαρμακευτικών εταιριών, την αλητεία των επίορκων προδοτών "λειτουργών" του ΕΣΥ, και τις χαριστικές συνταξιοδοτήσεις του κάθε κωπρίτη συμπολίτη μου που βγήκε στη σύνταξη με 15 και 20 χρόνια δουλειάς και της κάθε κλώσσας που δεν μπορεί να δουλέψει μετά τα 50, λες και δούλευε πριν ) ,

την ελευθερία του να μην πληρώνω με τους φόρους μου και το μερίδιο αυτών που φοροδιαφεύγουν, τις μίζες των πολιτικών και των δημοσίων υπαλλήλων, και τους 700 χιλιάδες αργόμισθους του δημοσίου που μου κάθονται στο σβέρκο χωρίς να κάνουν τίποτα,

την ελευθερία του να μην με χρεώνει η κάθε κωλοτράπεζα της δεκάρας 18% επιτόκιο στις πιστωτικές κάρτες όταν μου δίνει 2% για τις καταθέσεις μου,

την ελευθερία του να περπατάω χωρίς να χρειάζεται να κάνω σλάλομ για να αποφεύγω τα αμάξια - μηχανάκια που έχει παρκάρει ο κάθε ξεφτυλισμένος αλήτης πάνω στα πεζοδρόμια και πάνω στις διαβάσεις πεζών,

την ελευθερία του να οδηγώ το αυτοκίνητο μου και τη μηχανή μου χωρίς να κινδυνεύει η ζωή μου από τον κάθε λογής μαλ### και την κάθε γίδα που πήρε το δίπλωμα με λάδωμα/ που οδηγάει τύφλα στο μεθύσι / που οδηγάει χρέπι χωρίς φρένα-λάστιχα/ που κάνει σφήνες και κόντρες/που χώνεται στα φανάρια και στις διασταυρώσεις κλπ. κλπ.

 

 

Αυτές τις ελευθερίες θεωρώ πολύ σημαντικότερες από τις μαλ@@@@ που διαβάζω από τους συνωμοσιολόγους της δεκάρας.. :mad:

 

 

<offtopic>

 

Όσο για το όριο των 1500 ευρώ που ανέφερες για τις συναλλαγές λιανικής (και κατ' επέκταση τα μέτρα που έχουν παρθεί ή θα παρθούν για να μπει μια τάξη σε αυτό το απίστευτο μπου@@@@ που λέγεται Ελλάδα) :

Υπάρχει μια πολύ απλή λογική σε αυτό.Να μαζευτεί η χοντρή φοροδιαφυγή η οποία έχει ξεφύγει από κάθε έλεγχο..

Όταν 1 εκατομύριο έλληνες (ελ. επαγγελματίες, γιατροί , δικηγόροι κλπ. ) δηλώνουν φτωχοί , δε νομίζω ότι χρειάζεται κανένας Αινστάιν για να καταλάβει σε τι αποσκοπεί αυτό.

Σε είσπραξη μερικών ΔΙΣ ευρώ που χάνονται από φοροδιαφυγή κάθε χρόνο.

 

Α. Να μπορεί να γίνει ταυτοποίηση του προσώπου που πληρώνει για μια αγορά , και να συγκριθούν οι αγορές του με την φορολογική του δήλωση.

Πχ. Αν κάποιος έχει κάνει πληρωμές -έξοδα 15.000 ευρώ σε ένα χρόνο και δηλώνει εισοδήματα 10.000,

τότε είναι ένοχος φοροδιαφυγής και ψευδούς φορολογικής δήλωσης χωρίς άλλες διατυπώσεις.

 

Β. Πολλές επιχειρήσεις (μεσαίες και μικρές ελληνικής ιδιοκτησίας κατά 99%) ενώ κόβουν αποδείξεις κανονικά,

δηλώνουν άλλα αντί άλλων ΦΠΑ στις περιοδικές δηλώσεις (πολύ λιγότερο από αυτό που πραγματικά έχουν εισπράξει)..

Εδώ μιλάμε για υπεξαίρεση φόρων που έχουν παρακρατηθεί από τους πελάτες (κλοπή) , και όχι για απλή φοροδιαφυγή.

 

Για να τσεκάρει κάποιος έφορας την ορθότητα των δηλώσεων μιας επιχείρισης,

θα πρέπει να αθροίσει με το χέρι όλα τα Ζ των ταμειακών μηχανών και να τα τσεκάρει με τις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ

(και τις χειρόγραφες μία - μία και τα τιμολόγια πωλήσεων)..

 

Το να υπάρχει ηλεκτρονική καταχώριση των πωλήσεων δίνει ένα τρομερό εργαλείο στο κράτος,

να τσεκάρει αν ο ΦΠΑ των πωλήσεων που δηλώνει η επιχείρηση είναι τουλάχιστον αυτός που έχει στους servers του από τις αποθηκευμένες προσωποποιημένες συναλλαγές.

Αν δεν ισχύει αυτό, αποδυκνείεται defacto η φοροκλοπή και ο σκιτζής επιχειρηματίας θα το πληρώσει.

 

Γ. Για να γίνεται όσο το δυνατόν λιγότερη επαφή παραβατών και ελεγκτών (εφοριακών) , η οποία έχει τα γνωστά αποτελέσματα (λάδωμα)...

Όλοι κάνουν τη δουλειά τους (επιχειρηματίες - εφοριακοί) σε βάρος του νομοταγή φορολογούμενου..

 

Δ. Για να γίνεται αδύνατη η έκδοση εικονικών παραστατικών. Πχ. κάποιο μαγαζί πουλάει χωρίς αποδείξεις , και κάποια στιγμή κόβει εικονικές αποδείξεις για να μην είναι εντελώς εκτεθειμένο σε κάποιο έλεγχο (για να μην εμφανίζει τεράστια υπόλοιπα αποθήκης, να μην βγάζει πιστωτικό ΦΠΑ κλπ.).

Ή για να μην κόβονται αποδείξεις σε χαμηλότερη αξία από την πραγματική.

Και τέλος πάντων για να κάνει πολύ δύσκολη τη ζωή και του αγοραστή και του πωλητή που έχουν λερωμένη τη φωλιά τους..

 

Πιστεύω ότι θα έχει κάποια αποτελέσματα.

Το ίδιο ισχύει και για τις συναλλαγές μεταξύ επιχειρήσεων , όπου εκεί γίνεται χαμός με τα εικονικά τιμολόγια.

Σε βάζει στο τρυπάκι να το ξανασκεφτείς για να μην μπλέξεις.

 

Δεν φταίνε οι σκοτεινές δυνάμεις για το ότι ικανή πλειοψηφία ελλήνων παραμένουν ραγιάδες και κλεφτοκοτάδες.

Με βάση αυτούς εκλέγονται πολιτικοί και κυβερνήσεις, με βάση αυτούς λειτουργεί το δημόσιο, με βάση αυτούς λειτουργεί ο ιδιωτικός τομέας, με βάση αυτούς λειτουργεί όλη η κοινωνία..

 

</offtopic>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...