Προς το περιεχόμενο

Το Mac App Store διπλασιάζει τους νέους χρήστες του Evernote


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια τα + ειναι πολλα τι λεμε τωρα.

Πιο ευκολο ειναι και πιο ασφαλες να παρεις ενα προγραμμα απο το appstore οπου εχεις περασμενα τα στοιχεια της πιστωτικης σου μια φορα , με την εγγυηση της apple και βλεπεις σχολια και γνωμες αμεσα με ενα κλικ , απο πραγματικους κατοχους του προγραμματος.

 

Και ναι η πλειοψηφια δεν ξερει να ψαχνει σε site οποιασδηποτε εταιρειας (και ας ειναι γνωστη) , ή σε φορουμ , ουτε να περναει τα στοιχεια της πιστωτικης καθε φορα. Επισης πολλοι ,ιδιως αυτοι που αγοραζουν συνειδητα προϊοντα apple δεν θελουν να χασουν χρονο και κοπο ψαχνοντας στην παραπανω διαδικασια.

 

Τα λεω γνωριζοντας τι ειναι το φορματ , το defrag κλπ και εχοντας φαει πολυ χρονο σε blog , σε φορουμ , σε τορρεντς , σε warez κλπ. Απλα καποια στιγμη παυουν ολα αυτα να ειναι χομπυ και να σε κανουν να νιωθεις "χακερ" και θες οι ηλεκτρονικες συσκευες σου να κανουν αυτο που προοριζονται εξαρχης. Πιο απλη την ζωη σου.

 

Το μονο - ειναι οτι ετσι πεθαινει η λιανικη πωληση software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπε κανείς (ή τουλάχιστον εγώ) ότι δεν είναι καλό το mac app store. Μην το πάτε εκεί το θέμα.

Ναι συμφωνοι ,το πηγες γενικοτερα φιλοσοφικα , οτι σου την σπανε αυτοι που τα θελουν ετοιμα. Σε αυτους απευθυνεται ομως το appstore και προσπαθησα να σου εξηγησω οτι δεν ειναι τοσο κακο να τα θες ετοιμα ιδιως σε μια υπηρεσια που πληρωνεις γι αυτο. Τωρα την ενσταση για τα φορουμ (φανταζομαι και εκει το πας) την κατανοω σε καποιο βαθμο αλλα σκεψου οτι αυτος ειναι ο ρολος τους τελικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνοι ,το πηγες γενικοτερα φιλοσοφικα , οτι σου την σπανε αυτοι που τα θελουν ετοιμα. Σε αυτους απευθυνεται ομως το appstore και προσπαθησα να σου εξηγησω οτι δεν ειναι τοσο κακο να τα θες ετοιμα ιδιως σε μια υπηρεσια που πληρωνεις γι αυτο. Τωρα την ενσταση για τα φορουμ (φανταζομαι και εκει το πας) την κατανοω σε καποιο βαθμο αλλα σκεψου οτι αυτος ειναι ο ρολος τους τελικα.

 

όχι δεν απευθύνεται μόνο σε αυτούς κατ εμέ... είναι ένα πολύτιμο εργαλεία στα χέρια του ικανού προγραμματιστή να δείξει την δουλειά του παίζοντας λίγο ή πολύ με τους ίδιους όρους που θα παίξει και η φτασμένη εταιρία. Και αν η εφαρμογή του είναι καλή θα σκαρφαλώσει στα top κάνοντας ακόμα περισσότερους χρήστες να την ανακαλύψουν.

 

Και αυτό φυσικά μαζί με την ευκολία και του έμπειρου χρήστη είναι στα + του mac app store... έχω κάποιες ενστάσεις για αυτό αλλά σε γενικές γραμμές μου αρέσει σαν ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος έχει κόμπλεξ με τα Mac μου φαίνεται.

Συνήθως κόμπλεξ έχουν αυτοί που ζηλεύουν ή έχουν μικρό πουλάκι.....σύμφωνα με ψυχολόγους. (απλός εγω το είπα λίγο ποιο απλά)

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε.... γιατι αρχίσανε πάλι ορισμένοι τις μαμακίες....

 

Σε κάθε λειτουργικό ένα κεντρικό '(ή πολλά) αποθετήριο - πρόγραμμα εγκατάστασης εφαρμογών είναι καλό πράγμα...

 

Δλδ τόσα χρόνια που εγώ υπερηφανευόμουν για το synaptic άσχημα έκανα. Η ευκολία εύρεσης και εγκατάστασης εφαρμογών είναι ένα από τα μεγαλύτερα όπλα του κάθε λειτουργικού το οποίο απο μόνο του ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ? ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΩ? .....ΤΙΠΟΤΑ.....

 

Ένα από τα μεγαλύτερα καλά όποιων διανομών linux είχα ήταν το ότι για να εντοπίσω μια εφαρμογή και να την εγκαταστήσω άνοιγα απλά το package manager μου.... (και ναι έχω περάει και από την εποχή του su config, make, make install....και θυμάμαι καλά....)

 

Το AppStore στο MacOS είναι μια πάρα πολύ καλή ιδέα που βρίσκεται πάρα πολύ κοντά στα package manager των διανομών linux.

 

Με ένα πρόγραμμα μόνο:

1) δεν χρειάζεται να ανοίγεις σελίδες στον browser σου και να πηγαίνεις σε διάφορά sites εταιριών .

2) έχεις άμεση πρόσβαση σε κριτικές (όχι ελεγχόμενες από τον δημιουργό του λογισμικού). περιγραφή και screnshots.

3) έχεις σίγουρα καθαρό software.

4) Ακόμα μεγαλύτερη ευκολία και αμεσότητα στην εγκατάσταση.

5) ΑΜΕΣΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ για οποιαδήποτε διαθέσιμα updates

6) Διακινδυνεύεις τα προσωπικά σου στοιχεία (αριθμοί πιστωτικής κάρτας κλπ) μόνο μία φορά και προς μία εταιρία που δεν κάνει μ`μακίες σε τέτοια θέματα.

ενώ

7) έχεις (διατηρείς) τη δυνατότητα και την ευχέρεια να εγκαθιστάς εφαρμογές με τον κλασικό τρόπο.

 

 

Αν τώρα κάποιος αντιδρά επειδή θα τον δυσκολέψει (πιθανόν, ίσως, αν... κτλ) στο μέλλον στην εγκατάσταση σπασμένων εφαρμογών... τι να πω..... αρνούμαι να συζητήσω μαζί του. (άλλωστε και για να μην ξεχνιόμαστε το FOSS δε σημαίνει δωρεάν σημαίνει ελευθερία πρόσβασης στον source code (μεταξύ άλλων).

Αν κάποιος αντιδρά επειδή ως φιλοσοφία μπορεί να οδηγήσει σε ένα ακόμα πιο κλειστό περιβάλλον λογισμικού, δέχομαι τον προβληματισμό του και μάλιστα συμφωνώ μαζί του.... Τη στιγμή που η …apple επιλέξει να κλείσει το MacOS στα πρότυπα του iOS, με έχασε ως πελάτη και γυρνάω με χαρά στο linux ως βασικό μου OS. Δεν απασχολεί τόσο το OS (εφόσον βασίζεται σε unix ή linux), με απασχολούν οι εφαρμογές που μου επιτρέπουν να κάνω τη δουλειά μου, και μπορώ κάλλιστα να ζήσω με το openoffice)

Αν κάποιος μου πεί ότι θα οδηγήσει σε αύξηση της τιμής των εφαρμογών λόγω του ποσοστού που παρακρατεί η apple, να το συζητήσουμε, είναι άλλωστε πιθανό.

 

Ας μην αρχίσουμε λοιπόν τις ίδιες χιλιοειπωμένες βλακείες για την κακή apple, τους ηλίθιους και καλά χρήστες των προϊόντων και τις λοιπές trollies

 

Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το AppStore στο MacOS είναι μια πάρα πολύ καλή ιδέα που βρίσκεται πάρα πολύ κοντά στα package manager των διανομών linux.

 

 

Σαν concept ναι.ειναι κοντα.

 

Σαν τεχνικο μερος ομως καμια σχεση.

 

Το πρωτο ειναι ουσιαστικα ετοιμα links..

 

Το δευτερο ειναι ριζωμενο βαθια στο λειτουργικο.

 

Αλλα ναι.Σαν ιδεα ειναι ας πουμε κοντα - παντα απτην σκοπια του τελικου χρηστη.

 

 

βρε alexzzz ..ντααξ ηρεμησε και συ,..τι τον λες "νεουδι"..ουτε στρατοπεδο να ηταν το forum..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε alexzzz ..ντααξ ηρεμησε και συ,..τι τον λες "νεουδι"..ουτε στρατοπεδο να ηταν το forum..

 

αν πει ότι εννοεί εμένα θα πω και άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...