Προς το περιεχόμενο

Εργοδότης ζητά συμφωνία μας σε μείωση αποδοχών. Τι κάνουμε;


random

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπική μου άποψη είναι ότι εταιρεία που δε μπορεί να πληρώνει τους εργαζόμενους της δεν έχει μέλλον καθώς αυτή είναι η τελευταία μεριά από την οποία κόβεις.

 

Και να κόψουν κάτι από σας το πολύ πολύ να καθυστερήσουν τα προβλήματα για λίγο αλλά θα τα βρείτε μπροστά σας αργά ή γρήγορα ... καλό θα ήταν να ξεκινήσεις να ψάχνεις από αυριο για άλλη δουλειά.

 

Δυστυχως ετσι ειναι, μια μειωση, θα αποφερει και μειωση της αποδοσης, οσο κι αν ξερεις οτι η εταιρια εχει πραγματικα προβλημα και οτι ειναι αναγκαια η μειωση. Η ψυχολογια αναγκαστικα θα πεσει, με αποτελεσμα τη μειωση της αποδοσης η οποια και θα ειναι μπουμεραγκ για την ιδια την εταιρια.

Φαυλος κυκλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αυτό δεν παίζει. Και μόνο λόγω της ψυχολογικής κατάστασης (αγανάκτησης) έχεις μειωμένη παραγωγικότητα. Θα σε απολύσει επειδή είσαι αντιπαραγωγικός?

καλά εννοείται. Ειναι που ειναι το κλίμα ..δέλλο,

ακουγοντας τη μια "εφυγε ο ταδε", "απολυθηκε ο δεινα", "κανει οτι μπορει να απολυθει με αποζημιωσει ο ετσι", "εχω ανεργο τον αντρα και φοβαμαι και για μενα"... τί να δουλεψεις.

θα παρουμε τωρα και το αρνητικό πριμ παραγωγικότητας, και θα πετάμε.:wub:

 

 

Γιατι μειωση; Οταν βγαζανε κερδη σου δωσανε bonus; Αν θελουν ας σε απολυσουν, ειδαλλως κανε τη παπια.

κοιτα.. μπονους δεν εδιναν

μια φορα που ολοκληρωσαμε ενα μεγαλο εργο, πηρα ενα χιλιαρικο.

 

αλλα οταν τα πραγματα πηγαιναν καλά , καθε 18-24 μηνες, εδινε μια αυξησουλα.

τωρα αν δεχτω τη μειωση θα γυρισω στο μισθο που ειχα 3,5 χρονια πίσω.

 

 

...ητήστε και τα οικονομικά στοιχεία της εταιρείας για το προηγούμενο έτος που ούτως ή άλλως ως ΑΕ πρέπει να τα δημοσιεύει και κρίνετε αν σας πουλάει παραμύθι.

 

 

Αν βρισκόμουν στη θέση του op, αυτό που θα έκανα, είναι να δω αν με την εμπειρία και τα προσόντα της 10ετίας υπάρχει περίπτωση να βρω άλλη δουλειά, ......... Προσωπικά, θα του έλεγα ότι δε δέχομαι τη μείωση μισθού με τα ίδια καθήκοντα. 10% μείωση μισθού -> 10% μείωση χρόνου εργασίας με 10% λιγότερα καθήκοντα. Κι αυτό για συγκεκριμένη περίοδο, με μέγιστο 6-12 μήνες χωρίς αλλάγη σύμβασης. Αλλιώς θα ζήταγα την απολυση μου υπενθυμίζοντας του το ακριβές ποσό αποζημίωσης.

οτι παει ασχημα, πάει. δε λεει ψεμματα.

πχ. προπερσι κερδη 10 ευρω, περσι κερδη 5, φετος (2010) παει για ζημια γυρω στα (-2).

 

 

μην μπουμε σε αλλες λεπτομερειες, (για το φιλο που ρωτησε ποσα..) γιατι θα βαλει κανενας ρουφ, το παζλ, και θα παρεξηγηθουμε.

 

 

Αυτο το τελευταίο που λες περι μειωμένου ωραριου δεν παιζει.

μειωμενο ωραριο, δεν λεει πολλα πραγματα εδώ. Και αν σχολαω στις 4 αντι στις 5, τι λες να κανω αυτη την εξτρα ώρα; να μοιραζω πιτσες ανασφάλιστος για να βγαλω τα λεφτα που μου κόβουν σήμερα;

 

 

-------

μαλλον προσανατολιζομαι στο ναι. οπως βλεπω την αγορά σήμερα, το μισθο που παιρνω, εστω και τον νεο τον μειωμένο, πολυ δυσκολα θα τον βρώ σε αλλη ελληνική εταιρεία.

Το τελευταιο 6μηνο ψάχνομαι για εξωτερικό, αλλα ακόμα τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι απλο, πρακτικο οσο και σημαντικο:

Οικογενεια, παιδια, δανεια, σοβαρες ανελαστικες υποχρεωσεις, κλπ, εχεις?

Η εχεις καπως, οικονομικως συνηθισει (sic) και δε θελεις να αλλαξει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω τη κακια μου?

 

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΤΕ!

 

 

οταν εγω παλιοτερα ανοιγα τα τοπικ σχετικα με εργασια και τα ειχα παρει με τα αφεντικα, με λεγατε παραξενο και οτι ζητουσα πολλα.

μετα οταν ελεγα οτι ζηταω πολλα λεφτα απο πελατες με λεγατε παραλογο - απατεωνα.

 

απο προσωπικη εμπειρια, εχω ακουσει ΤΑ απειρα αρνητικα σχολια σχετικα με το τροπο/ειδος της εργασιας/εργασιων που επιλεγω να κανω

αλλα πως γινεται συνεχεια εγω να εχω πιο υψηλο εισοδημα απο τους αλλους που το παιζουν εξυπνοι-μορφωμενοι-σοβαροι...???

 

δε θελω να πω οτι ειμαι πιο εξυπνος απο τους αλλους, απλα οι αλλοι ειναι θυματα που πιστευουν στα ψεμματα!

ΔΕ θελουν να καταλαβουν οτι ζουμε σε μια ζουγλα στην οποια ή θα εισαι θύμα ή θα εισαι θύτης. (ή θα φας ή θα σε φανε)

 

 

btw: βλεπω πολλους να επιλεγουν να γινονται delivery (σουβλακια-πιτσες) αλλα θυμαμαι τα σχετικα τοπικ "αφου δεν εχουν μελλον, γιατι το κανουν?" :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω τη κακια μου?

 

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΤΕ!

 

 

οταν εγω παλιοτερα ανοιγα τα τοπικ σχετικα με εργασια και τα ειχα παρει με τα αφεντικα, με λεγατε παραξενο και οτι ζητουσα πολλα.

μετα οταν ελεγα οτι ζηταω πολλα λεφτα απο πελατες με λεγατε παραλογο - απατεωνα.

 

απο προσωπικη εμπειρια, εχω ακουσει ΤΑ απειρα αρνητικα σχολια σχετικα με το τροπο/ειδος της εργασιας/εργασιων που επιλεγω να κανω

αλλα πως γινεται συνεχεια εγω να εχω πιο υψηλο εισοδημα απο τους αλλους που το παιζουν εξυπνοι-μορφωμενοι-σοβαροι...???

 

δε θελω να πω οτι ειμαι πιο εξυπνος απο τους αλλους, απλα οι αλλοι ειναι θυματα που πιστευουν στα ψεμματα!

ΔΕ θελουν να καταλαβουν οτι ζουμε σε μια ζουγλα στην οποια ή θα εισαι θύμα ή θα εισαι θύτης. (ή θα φας ή θα σε φανε)

 

 

btw: βλεπω πολλους να επιλεγουν να γινονται delivery (σουβλακια-πιτσες) αλλα θυμαμαι τα σχετικα τοπικ "αφου δεν εχουν μελλον, γιατι το κανουν?" :whistle:

 

Δεν ειναι ετσι ρε aledjo, ο ανθρωπος μπορει να ειναι και ντελιβερας, δεν ειναι το ειδος της εργασιας το προβλημα, πες οτι το ντελιβεραδικο που δουλευε, αρχιζε να εχει προβλημα, το ιδιο δε θα ηταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικογενεια, παιδια, δανεια, σοβαρες ανελαστικες υποχρεωσεις, κλπ, εχεις?

οικογενεια εχω,

ευτυχως δεν εχω :νοικι, καρτες, δανεια, χρεη, και θεματα υγειας.

 

μια ψιλοανελαστικη εχω, 7-8 κατοσταρικα. ανελαστική σαν δόση δανειου δεν ειναι, αλλα αν την κόψω, θα πρεπει μια απο τις γιαγιαδες να μετακομισει -ουσιαστικως- σπιτι μου, πραγμα που συνιστα σαφές πρόβλημα.

 

Προβλημα επιβίωσης δεν θα έχω, και αν το κοιταξουμε το δάσος, καποιος μπορει να πει οτι ειναι αχαριστία να κλαιγομαι εγώ ενω αλλοι με ενα χιλιάρικο μπορουν και ταϊζουν πολυτεκνες οικογενειες, αλλοι εφαγαν τον περασμενο χρονο μειώσεις 30-45%, και αλλοι εχουν 3 πτυχια και δεν βρισκουν δουλειά ούτε σε διανομή διαφημιστικών.

ο προβληματισμός μου δεν ηταν στο μετρητό, ή στο ακριβες ποσοστό μείωσης, ηταν, στο πως να χειριστώ σωστα το συγκεκριμένο δειλλιιμα που μας βάζουν.

 

Δηλ, ΟΚ να δεχτώ, κι εγω καλοπροαίρετα, να συμμετέχω στην επιβίωση της εταιρείας. Και του χρονου, να μας πουνε παλι, τα ίδια. και οσο δεχεσαι μείωση, τοσο θα μειωνεται η ενδεχόμενη αποζημίωση.

. αντε κλείνω τωρα, γιατι εχω νευρα. ας κανουμε για λιγο ακομα τους δουλευταραδες.

Οτι πληρώνει, παίρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ετσι ρε aledjo, ο ανθρωπος μπορει να ειναι και ντελιβερας, δεν ειναι το ειδος της εργασιας το προβλημα, πες οτι το ντελιβεραδικο που δουλευε, αρχιζε να εχει προβλημα, το ιδιο δε θα ηταν;

 

ΟΧΙ δεν ειναι το ιδιο γιατι ο αμα κλεισει το μαγαζι που δουλευει ο ντελιβερας, υπαρχει και το απεναντι σουβλατζιδικο

χωρις να υπαρχει θεμα ηθικης οπως στις περισσοτερες επιστημονικες δουλειες οπου παιζει θεμα αξιοπιστιας,

"γιατι ησουν σε αυτο το μαγαζι? γιατι εφυγες? ποσα λεφτα του εβγαζες του αφεντικου εκει? τα ξερεις τα κολπα του? θα μου τα πεις και μενα? εισαι χαφιες? θα με προδωσεις? πηρες πελατες απο το προηγουμενο αφεντιικο?" και αλλα πολλα

και επισης σε μια περιοχη υπαρχουν πιο πολλες θεσεις εργασιας delivery παρα οτιδηποτε αλλο.

 

δε λεω οτι ειναι το καλυτερο αλλα σε σχεση με καποια αλλα "δηθεν" ειναι πολυυυυυ καλυτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλέτζο,είχες πει επίσης ή μάλλον είχες φτιάξει και το μανιφέστο του Απόλλωνος Τρακαστράτου,αν θυμάσαι...

Ράντυ, το κόλπο είναι εκεί ακριβώς που εστίασες:

>if you pay bananas you'll buy monkeyz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλέτζο,είχες πει επίσης ή μάλλον είχες φτιάξει και το μανιφέστο του Απόλλωνος Τρακαστράτου,αν θυμάσαι...

 

 

ναι και? τι σχεση αυτο τωρα?

μιλας για χρονια πριν και γω σου λεω οτι ακομα πιο πολλα χρονια πριν ετρωγα τζαμπα καθε μερα απο τη φοιτητικη λεσχη.

που κολαει ομως αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετικά μιλώντας πάντα,ο συνολικός χαρακτήρας που δείχνουμε στα fora είναι τα επιμέρους απανθίσματα/ενδείξεις ψηγμάτων,σωστά;

 

Πως απ' τη μία θες στο λεωφωρείο να μην κρατιέσαι απ' τις χειρολαβές και να στηρίζεσαι στους άλλους κι απ' την άλλη να θες το απόσταγμα της δικιάς σου εργασιακής φιλοσοφίας (ή τουλάχιστον αυτής που κοινοποιείς) να την ενστερνιστούν;

 

 

Το πολύ-πολύ να γινόσουν ένας τοπικός θεός,διδάσκοντας Κάμα Τσούχτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετικά μιλώντας πάντα,ο συνολικός χαρακτήρας που δείχνουμε στα fora είναι τα επιμέρους απανθίσματα/ενδείξεις ψηγμάτων,σωστά;

 

Πως απ' τη μία θες στο λεωφωρείο να μην κρατιέσαι απ' τις χειρολαβές και να στηρίζεσαι στους άλλους κι απ' την άλλη να θες το απόσταγμα της δικιάς σου εργασιακής φιλοσοφίας (ή τουλάχιστον αυτής που κοινοποιείς) να την ενστερνιστούν;

 

 

Το πολύ-πολύ να γινόσουν ένας τοπικός θεός,διδάσκοντας Κάμα Τσούχτρα.

 

 

1) γιατι δε τα εξηγεις με απλα λογια?

2) εχεις διαβασει ολα αυτα που εχω γραψει κατα καιρους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι βρεθουν σε παρόμοια θεση,

δηλ, να κληθουν για υπογραφή νέας σύμβασης με μικρότερο μισθό,

να προσέξουν τις ημερομηνιες που αναφερουν απο πότε εχεις σχεση με την εταιρεια.

 

Αν γραφει μια ψευτικη (πιο πρόσφατη, πχ πριν 3 μηνες, ή σημερα που υπογράφεις), ενω εισαι ηδη εκει καποια χρόνια,

με την συμφωνία σου κινδυνευεις να μηδενίσεις την προϋπηρεσία σου.

 

και μετα να σε απολυσει, με την αποζημίωση που δικαιούται ενας νεοπροσληφθείς, δηλαδή τίποτα, ή 1 μισθό.

 

 

 

(δεν το έπαθα, αλλα "παιζει" κι αυτο )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...