Προς το περιεχόμενο

Εργοδότης ζητά συμφωνία μας σε μείωση αποδοχών. Τι κάνουμε;


random

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσοι βρεθουν σε παρόμοια θεση,

δηλ, να κληθουν για υπογραφή νέας σύμβασης με μικρότερο μισθό,

να προσέξουν τις ημερομηνιες που αναφερουν απο πότε εχεις σχεση με την εταιρεια.

 

Αν γραφει μια ψευτικη (πιο πρόσφατη, πχ πριν 3 μηνες, ή σημερα που υπογράφεις), ενω εισαι ηδη εκει καποια χρόνια,

με την συμφωνία σου κινδυνευεις να μηδενίσεις την προϋπηρεσία σου.

 

και μετα να σε απολυσει, με την αποζημίωση που δικαιούται ενας νεοπροσληφθείς, δηλαδή τίποτα, ή 1 μισθό.

 

 

 

(δεν το έπαθα, αλλα "παιζει" κι αυτο )

random, είχα την εντύπωση ότι μια νέα σύμβαση ουσιαστικά ακυρώνει την όποια προϋπάρχουσα.

Σαν να μην υπήρχε δηλαδή.

Ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators

Υπόψη ότι για όσους προσλαμβάνονται από 1/1/11, το διάστημα για το οποίο δεν υφίσταται αποζημίωση έχει επεκταθεί από τους 2 στους 12 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Πόσα δίνεις;

2.Ναι,έχω διαβάσει κατα καιρούς όλα όσα έχετε πει,τουλάχιστον όσοι έχετε αρθρώσει λόγο εδώ μέσα.

 

 

post-66236-0-63496900-1294923449_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οικογενεια εχω,

ευτυχως δεν εχω :νοικι, καρτες, δανεια, χρεη, και θεματα υγειας.

 

μια ψιλοανελαστικη εχω, 7-8 κατοσταρικα. ανελαστική σαν δόση δανειου δεν ειναι, αλλα αν την κόψω, θα πρεπει μια απο τις γιαγιαδες να μετακομισει -ουσιαστικως- σπιτι μου, πραγμα που συνιστα σαφές πρόβλημα.

 

Προβλημα επιβίωσης δεν θα έχω, και αν το κοιταξουμε το δάσος, καποιος μπορει να πει οτι ειναι αχαριστία να κλαιγομαι εγώ ενω αλλοι με ενα χιλιάρικο μπορουν και ταϊζουν πολυτεκνες οικογενειες, αλλοι εφαγαν τον περασμενο χρονο μειώσεις 30-45%, και αλλοι εχουν 3 πτυχια και δεν βρισκουν δουλειά ούτε σε διανομή διαφημιστικών.

ο προβληματισμός μου δεν ηταν στο μετρητό, ή στο ακριβες ποσοστό μείωσης, ηταν, στο πως να χειριστώ σωστα το συγκεκριμένο δειλλιιμα που μας βάζουν.

 

Δηλ, ΟΚ να δεχτώ, κι εγω καλοπροαίρετα, να συμμετέχω στην επιβίωση της εταιρείας. Και του χρονου, να μας πουνε παλι, τα ίδια. και οσο δεχεσαι μείωση, τοσο θα μειωνεται η ενδεχόμενη αποζημίωση.

. αντε κλείνω τωρα, γιατι εχω νευρα. ας κανουμε για λιγο ακομα τους δουλευταραδες.

Οτι πληρώνει, παίρνει.

 

Επομενως πρακτικα, δε θα λεγαμε οτι εισαι "εγκλωβισμενος" ή "στη γωνια" για το μηνιατικο.... Αυτο, αν μη τι αλλο ειναι καλο B)

 

Στη θεση σου -κι αν καταλαβα σωστα για τι δουλεια μιλαμε- θα υπολογιζα οτι τα οικονομικα δεδομενα ειναι διαφορετικα πλεον :shifty:

 

Οι προηγουμενες καταστασεις οικονομικης ευμαρειας, ειναι εντελως απιθανο να επιστρεψουν...

κι αυτο ειναι επισης καλο: εαν μπορεις να το παρεις αποφαση και να σκεφτεις μελλοντικα :whistle:

 

Τη συγκεκριμενη δουλεια θα τη θεωρουσα εως "μελλοντικα τελειωμενη".

Με το "οτι πληρωνεις παιρνεις" προσωπικα διαφωνω, δεν το εφαρμοζω.

(προτιμω να παρω το καπελακι μου & να αποχωρησω,

παρα να την πληρωσουν μετα, αλλοι που δεν φταινε)

 

Μολονοτι δεν ειναι περιπτωση της δικης σου εργασιας τετοια,

σκεψου εφαρμογη του, σε υπηρεσιες υγειας για παραδειγμα :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK. Τα έξησα για ενα ολόκληρο μισάωρο.

 

ειδοποίησα και τον εργοδότη για να αφαιρέσει το αντίστοιχο ποσό απο το ημερομίσθιο.

συνεχίζω φορτσάτος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK. Τα έξησα για ενα ολόκληρο μισάωρο.

 

ειδοποίησα και τον εργοδότη για να αφαιρέσει το αντίστοιχο ποσό απο το ημερομίσθιο.

συνεχίζω φορτσάτος. :)

 

 

16:30-17:00 να ξύνεσαι..κάνει περισσότερο καλό.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK. Τα έξησα για ενα ολόκληρο μισάωρο.

 

ειδοποίησα και τον εργοδότη για να αφαιρέσει το αντίστοιχο ποσό απο το ημερομίσθιο.

συνεχίζω φορτσάτος. :)

Το πρόβλημα εντοπίζεται στο να καλομάθεις έτσι (ξυνόμενος) και να χάσεις τον επαγγελματισμό σου,προσοχή εδώ.Μπορεί να μην το ξέρουν/καταλάβουν οι τριγύρω,αλλά (θέλω να πιστεύω ότι) θα το καταλάβεις εσύ όταν συμβεί.

 

Είπαμε,βρες τη χρυσή τομή,με φυστίκια σκιουράκια,με μπανάνες πιθήκια,με λεφτά ανθρώπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Προβλημα επιβίωσης δεν θα έχω, και αν το κοιταξουμε το δάσος, καποιος μπορει να πει οτι ειναι αχαριστία να κλαιγομαι εγώ ενω αλλοι με ενα χιλιάρικο μπορουν και ταϊζουν πολυτεκνες οικογενειες, αλλοι εφαγαν τον περασμενο χρονο μειώσεις 30-45%, και αλλοι εχουν 3 πτυχια και δεν βρισκουν δουλειά ούτε σε διανομή διαφημιστικών.[..]

 

Κοιτάζοντας το δάσος επίσης κάποιος θα μπορούσε να πει πως είναι αχαριστία κάποιοι να αμοίβονται με 50k + το μήνα και εσένα να σου κόβουν ένα ποσοστό από έναν φυσιολογικό μισθό (φαντάζομαι).

:-)

 

 

Σαφής απάντηση στον προβληματισμό σου δεν υπάρχει πάντως, οι προσωπικοί παράγοντες που πρέπει να ζυγίσεις πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση είναι τόσοι πολλοί που είναι αδύνατο κάποιος τρίτος, ακόμα και δικός σου, να σε συμβουλέψει σωστά.

Απλά, ωμά, επιφανειακά, χωρίς ιδεολογικές κορώνες ή ξερωγω τι, η τακτική "κόβουμε για να μην απολύσουμε" είναι ξεκάθαρος εκβιασμός, δε πρέπει να δεχθείς καμία μείωση.

 

Όχι επειδή θα σου λείψουν τόσο τα λεφτά, μη κοροϊδευόμαστε, το ομολόγησες και ο ίδιος άλλωστε.

Η ανασφάλεια είναι αυτή που δε σε αφήνει να ηρεμήσεις.

 

Πρόσφατα ένας φίλος σε πολύ παρόμοια θέση με την δική σου (οικογένεια - δεκαετή προϋπηρεσία και πρόταση μείωσης μισθού) δε δέχθηκε, την έκανε με ελαφρά και προτίμησε παίξει μόνος του σε τομέα όχι και τόσο σχετικό με το αντικείμενό του.

Ρίσκαρε.

Θα δείξει.

 

 

Άλλοι πάλι, ρισκάρουν εκ του ασφαλούς, γνωρίζοντας πως έχουν τις βάσεις να μη μείνουν στο ράφι (βλέπε παράδειγμα Ελληνοφρένειας - Αλαφούζου)..

 

Άλλοι απ'ότι φαίνεται έχουν χάψει την παραμύθα της υπομονής, ένα καλύτερο 2013 είναι μπροστά.

 

 

Δυσκολεύομαι να χαρακτηρίσω οποιαδήποτε απόφαση σωστή η λάθος.

Το μόνο σίγουρο είναι πως έχουμε πόλεμο, μη το γελάς μωρό μου, για δες πως με κοιτάει η σπιτονοικοκυρά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ακούγονται και στην εταιρεία που δουλεύω φήμες για μειώσεις μισθών (στους διευθυντές έχει επέλθει ήδη 10%), θα πω την άποψη μου:

 

ΘΑ ΔΕΧΟΜΟΥΝ την μείωση ευχαρίστως στα πλαίσια της οικονομικής κρίσης εάν

  1. Η εταιρεία (και συγκεκριμένα το τμήμα που είμαι) έδινε κάποιο έξτρα εισόδημα (π.χ. Bonus) στις προηγούμενες περιόδους με μεγάλα κέρδη. Τα κέρδη δεν τα μοιραστήκαμε τις ζημιές γιατί?
  2. Η εταιρεία δεν είχε ήδη απολύσει πολλά άτομα ( 60 ήταν η τελευταία δόση τον Σεπτέμβρη) με το πρόσχημα ότι δεν έχουμε δουλειές. Και εγώ μαζί με άλλους 10 συναδέλφους μου να δουλεύουμε την ίδια περίοδο 16 ώρες την ημέρα μέσα Σαββατοκύριακα για ένα μήνα σερί (απλήρωτες υπερωρίες)
  3. Η εταιρεία δεν είχε περάσει το μήνυμα ότι η Δωρεάν Υπερωρία είναι υποχρέωση του εργαζόμενου
  4. και άλλα πολλά μικρότερης όμως για μένα σημασίας

 

Η λύση στο μυαλό μου είναι να μην δεχθεί κανένας εργαζόμενος την μείωση μισθού σε εταιρείες με το παραπάνω προφίλ. Γίνεται? Όχι, είτε γιατί κάποιος έχει υποχρεώσεις (οικογένεια, δάνεια κτλπ) που δεν μπορεί να αναβάλει χάνοντας τη δουλειά του, είτε γιατί κάποιος άλλος μένει ακόμα με τους γονείς του (στα 30+) με μηδενικά σχεδόν έξοδα και δεν τον πολυνοιάζει μια μείωση της τάξης του 10 % , είτε .....

 

Επομένως ή θα γίνουν(-ουμε) πλειοψηφία οι εργαζόμενοι που θα αρνηθούν αυτή τη μείωση και μέσα από την μαζικότητα θα ακυρώσουμε αυτό το μέτρο ή θα συναινέσουμε σε αυτό ιδρύοντας μια Ελλάδα που έχει σβήσει εδώ και 50 τουλάχιστον χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα ένας φίλος σε πολύ παρόμοια θέση με την δική σου (οικογένεια - δεκαετή προϋπηρεσία και πρόταση μείωσης μισθού) δε δέχθηκε, την έκανε με ελαφρά .....

οταν λες,... "την έκανε".. τι εννοείς; παρειτήθηκε;

συναδελφός μου, που μπηκε σε αυτο το δίλλημα, προ μηνός, παραιτήθηκε. Κι αυτο ειναι η χειρότερη επιλογή που μπορεις να κάνεις (ειδικα με την 10ετια).

ή δέχεσαι, ή δεν δέχεσαι τη μείωση.

αν δεχτεις ηρεμείς (για κανα χρόνο), με τίμημα τη μείωση μισθου.

αλλιώς παιρνεις μια αποζημίωση.

 

 

.................................................................................

Πάντως, εγω την αποφαση μου την πήρα, οπότε, μπορουμε να συνεχίσουμε απο δω και πέρα, πιό γενικά επι του θεματος, ή να το κλείσουμε.ευχαριστώ όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψη ότι για όσους προσλαμβάνονται από 1/1/11, το διάστημα για το οποίο δεν υφίσταται αποζημίωση έχει επεκταθεί από τους 2 στους 12 μήνες.

 

Να σε διορθώσω λίγο εδώ: Δε χρειάζεται να προσληφθείς μέσα στο 2011, χρειάζεται να απολυθείς μέσα στο 2011.

Δηλαδή: Κάποιος που προσλήφθηκε Αύγουστο του 2010 και απολύεται Ιανουάριο του 2011 δεν παίρνει αποζημίωση.

:whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε διορθώσω λίγο εδώ: Δε χρειάζεται να προσληφθείς μέσα στο 2011, χρειάζεται να απολυθείς μέσα στο 2011.

Δηλαδή: Κάποιος που προσλήφθηκε Αύγουστο του 2010 και απολύεται Ιανουάριο του 2011 δεν παίρνει αποζημίωση.

:whistle:

 

Όπα αυτό δεν το είχα συνειδητοποιήσει... :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα αυτό δεν το είχα συνειδητοποιήσει... :fear:

 

Βέβαια, διότι θεωρείται κάτι σαν μαθητεία :shock:. Τον προσλαμβάνουμε για ένα χρόνο δίνοντάς του μισθό κάτω του βασικού και όταν φτάνει το δωδεκάμηνο τον διώχνουμε χωρίς αποζημίωση. Cool huh?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες,... "την έκανε".. τι εννοείς; παρειτήθηκε;

συναδελφός μου, που μπηκε σε αυτο το δίλλημα, προ μηνός, παραιτήθηκε. Κι αυτο ειναι η χειρότερη επιλογή που μπορεις να κάνεις (ειδικα με την 10ετια).

ή δέχεσαι, ή δεν δέχεσαι τη μείωση.

αν δεχτεις ηρεμείς (για κανα χρόνο), με τίμημα τη μείωση μισθου.

αλλιώς παιρνεις μια αποζημίωση.

 

 

Α, ναι, δε δικαιούταν κιόλας αποζημίωση, δεν ήταν υπάλληλος ακριβώς της εταιρίας, τυπικά θεωρούταν συνεργάτης or something, αλλά ουσιαστικά ήταν σαν υπάλληλος, δηλαδή υπήρχε συγκεκριμένος μισθός, ιεραρχία, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε διορθώσω λίγο εδώ: Δε χρειάζεται να προσληφθείς μέσα στο 2011, χρειάζεται να απολυθείς μέσα στο 2011.

Δηλαδή: Κάποιος που προσλήφθηκε Αύγουστο του 2010 και απολύεται Ιανουάριο του 2011 δεν παίρνει αποζημίωση.

:whistle:

 

Συγνωμη κανουμε πλακα τωρα? Αυτο πραγματικα ισχυει? Γιατι αν ισχυει κατι τετοιο μιλαμε πλεον για την απολυτη ξεφτιλα που θα κανει κοσμο και κοσμακη να παρει καταστασεις στα χερια του. Εγω παντως ξερω τι θα εκανα αν ο εργοδοτης μου ελεγε λιγο πριν κλεισω χρονο οτι "κοβεται" η συνεργασια μας μονο και μονο για να μην πληρωσει αποζημειωση (λεγεται Casus Belli).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...