Προς το περιεχόμενο

Εργοδότης ζητά συμφωνία μας σε μείωση αποδοχών. Τι κάνουμε;


random

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνωμη κανουμε πλακα τωρα? Αυτο πραγματικα ισχυει? Γιατι αν ισχυει κατι τετοιο μιλαμε πλεον για την απολυτη ξεφτιλα που θα κανει κοσμο και κοσμακη να παρει καταστασεις στα χερια του. Εγω παντως ξερω τι θα εκανα αν ο εργοδοτης μου ελεγε λιγο πριν κλεισω χρονο οτι "κοβεται" η συνεργασια μας μονο και μονο για να μην πληρωσει αποζημειωση (λεγεται Casus Belli).

 

Όχι δεν κάνουμε πλάκα.

Αν δεν έχεις κλείσει δωδεκάμηνο ξέχνα την αποζημίωση απόλυσης. Έχει μάλιστα το δικαίωμα να σε προσλάβει με μισθό κάτω του βασικού. Είναι μαθητεία! Άρα: μισθός κάτω του βασικού και πάνω στο χρόνο φεύγεις χωρίς αποζημίωση. Κάτι σαν.........

......

 

STAGE!

Μου φαίνεται μερικοί δεν έχετε καταλάβει τι ακριβώς έγινε το 2010 και τι έχει να γίνει το 2011 :fear:

Έχουν γίνει πράγματα που ξεφεύγουν τελείως από την "ανταγωνιστικότητα" και τη βιωσιμότητα των επιχειρήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αν αυτο γινεται στο ονομα του ανταγωνισμου τοτε εγω παω πασο εκτος και αν με το "ανταγωνισμος" εννουμε "βγαζω απο τη μεση τους απανταχου επιχειρηματιες μεσω οργισμενων εργατων" τοτε ναι το δεχομαι γιατι μπορει να μην ξερω για τους αλλους αλλα ξερω τουλαχιστον προσωπικα που θα φτασω με τον πρωτο κιολας που θα τολμησει να πραξει κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, διότι θεωρείται κάτι σαν μαθητεία :shock:. Τον προσλαμβάνουμε για ένα χρόνο δίνοντάς του μισθό κάτω του βασικού και όταν φτάνει το δωδεκάμηνο τον διώχνουμε χωρίς αποζημίωση. Cool huh?

 

Ναι αυτό το έχω ακούσει αλλά νόμιζα ότι ισχύει μόνο για όσους προσλαμβάνονται στο 2011 . Εδώ ζήτημα είναι να βρεις εργοδότη να πληρώνει πλέον , ποιά αποζημίωση :devil:

 

Όπα για τους κάτω των 25 λες εσύ τους νεοεισερχόμενους ; Αυτή θεωρείται άλλη κατηγορία σαν την πρακτική των ΤΕΙ ένα πράγμα. Είναι μαθητεία όπως λες και δεν παίρνουν αποζημίωση. Από τότε που βγήκε αυτό το πράγμα δεν σταυρώνω ούτε συνέντευξη , τα έχω φάει τα ψωμιά μου , όταν έχεις κλείσει τα 25 θεωρείσαι μεγάλος πλέον για την αγορά εργασίας . :devil: Θα το βρείτε στο site του ΟΑΕΔ , στα επιδοτούμενα προγράμματα ανήκει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτο γινεται στο ονομα του ανταγωνισμου τοτε εγω παω πασο εκτος και αν με το "ανταγωνισμος" εννουμε "βγαζω απο τη μεση τους απανταχου επιχειρηματιες μεσω οργισμενων εργατων" τοτε ναι το δεχομαι γιατι μπορει να μην ξερω για τους αλλους αλλα ξερω τουλαχιστον προσωπικα που θα φτασω με τον πρωτο κιολας που θα τολμησει να πραξει κατι τετοιο.

 

Και που να φτάσεις ρε ikaruga24, απο την στιγμή που τον κάθε επιχειρηματία καλύπτουν οι νόμοι που ψηφίζονται απο την "πλειοψηφία" των εκλεγμένων;Αντε στην καλύτερη να του σοδομίσεις την γυναίκα ή την κόρη ή τον γιο (περι ορέξεως).

Γνωστό το κόλπο.Θα προσλαμβάνουν προσωπικό για να καλύψουν τις ανάγκες σε περίοδο φόρτου/αδειών μονίμων και μετα los poulos,θα δουλεύουν πάλι με προσωπικό ασφαλείας.

Θα υπάρχουν εργαζόμενοι πασπαρτού που ξέρουν απο σοβάντισμα μέχρι πίτσες και προφανώς ανειδίκευτοι, αφού αμφιβάλλω αν ασκούν καν το αντικείμενό τους.

Μήν νομίζεις οτι πρίν την τροποποίηση στις συλλογικές συμβάσεις το δικαίωμα στην αποζημίωση ήταν δεδομένο. Υπήρχε και η πατέντα σύμβασης ορισμένου χρόνου 11+1 μηνών (παίζει πολύ σε μεγάλα ξενοδοχεία).Φαντάζεσαι να δουλεύεις έτσι επι 10χρόνια;

Άλλα όπως είπαμε,τώρα θα κάνουν λαμογιές έχοντας τις ευλογίες του κράτους,ελέω ανταγωνιστικότητας.B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα φιλε Tenshi εγω το εχω πει οτι δεν εχω κανεναν για να με βοηθησει αν συμβει κατι τετοιο. Αν μου το κανει ουσιαστικα με σκοτωνει. 2 μηνες να μεινω χωρις εργασια εχω παρει τον los poulos που λες και γι αυτο αν ειναι να παω "κατω" δεν θα παω μονος μου μιας και δεν εχω να χασω απολυτως τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ξερει κανεις ποιος ειναι ο κατωτατος μισθος που οριζει η εθνικη συλλογικη συμβαση εργασιας? ακριβως ομως οχι στο περιπου..

γενικα διαβαζω οτι ειναι 740 ευρω..αν κοιταξει ομως κανεις του πινακες στις συμβασεις εργασιας ανα ειδικοτητα πχ υπαλληλος γραφειου, εχει κατωτατο μισθο 850 μικτα - 16%= 714 καθαρα

 

τι ισχυει τελικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις ποιος ειναι ο κατωτατος μισθος που οριζει η εθνικη συλλογικη συμβαση εργασιας? ακριβως ομως οχι στο περιπου..

γενικα διαβαζω οτι ειναι 740 ευρω..αν κοιταξει ομως κανεις του πινακες στις συμβασεις εργασιας ανα ειδικοτητα πχ υπαλληλος γραφειου, εχει κατωτατο μισθο 850 μικτα - 16%= 714 καθαρα

 

τι ισχυει τελικα?

 

Yπάρχουν η εθνική συλλογική σύμβαση εργασίας , οι κλαδικές συμβάσεις ( σε όποιους κλάδους υπάρχουν ) και πλέον υπάρχουν και οι επιχειρησιακές συμβάσεις . Εάν είσαι με την εθνική συλλογική σύμβαση 740 ευρώ μεικτά ( για κάτω των 3 χρόνων προυπηρεσία ) όπως το είπες .

 

Π.χ. Ένας υπάλληλος Α σε τράπεζα υπάγεται στην κλαδική σύμβαση των τραπεζών . Πληρώνεται αναλόγως ετών προυπηρεσίας , ειδικότητας , πτυχίων κ.λ.π. Ένας " δανεικός εργαζόμενος " Β στην ίδια τράπεζα ( έχει προσληφθεί μέσω τρίτης εταιρείας με σύμβαση ορισμένου χρόνου , δηλαδή έχει έναν άμεσο εργοδότη μία εταιρεία προσωρινής απασχόλησης συνήθως και τον έμμεσο εργοδότη την τράπεζα ) και τα ίδια προσόντα να έχει με τον Α , την ίδια θέση κ.λ.π. θα πάρει μόνο ότι ορίζει η γενική συλλογική σύμβαση , δεν έχει τα τυχερά της κλαδικής.

 

Δεν υπάρχει μία απάντηση στο ερώτημα σου δηλαδή ( το έχουμε ξαναπει και σε άλλα ποστ ) .

 

Υ.Γ. Α , κάτι ξέχασα. Εάν είσαι μέχρι 25 ετών άνεργος 592 ευρώ μεικτά . Για αυτό ξαφνικά όσοι ζητάνε προσωπικό ζητάνε μέχρι 25 ετών ( εκτός βέβαια όταν χρειάζονται υπάλληλο με προυπηρεσία που δεν μπορεί να έχει ένας νέος αυτής της ηλικίας ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλαω για τον κατωτερο μισθο που παιρνει ενας ανειδικευτος υπαλληλος για 8ωρο,5ημερης απασχολησης. Δε μπορει να μην υπαρχει συγκεκριμενη απαντηση.

Διαβαζω σε πολλα αρθρα για οριο μειωσης μισθου (μεσω επιχειρησιακων συμβασεων) μεχρι τα 740ευρω που οριζει η συλλογικη συμβαση. Αυτα τα 740 ειναι μικτα δηλαδη? Τοσο πολυ εχουμε ξεφτιλιστει? Εγω προσωπικα ειμαι αποφοιτος πανεπιστημιου και αμειβομαι ως υπαλληλος γραφείου. Αν μου γινει μειωση ο μισθος μου παει στα 690 ευρω καθαρα. Και θελω να μαθω αν ισχυει αυτο ή θα πρεπει το όριο της μείωσης μου να είναι μέχρι ένα συγκεκριμένο καθαρό μισθό..

 

Επισης ειμαι κατω των 25 αλλα οταν προσληφθηκα (μεσω οαεδ) δεν ενταχθηκα στην ρυθμιση για 80% του μισθου..μπορει να εφαρμοστει τωρα αυτο ενω ηδη εργαζομαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα οντως ο βασικος κατωτατος μισθος της εθνικης γενικης συλλογικης συμβασης ειναι 740 μικτα..

 

1)επειδη προκειται στην επιχειρηση που εργαζομαι να εφαρμοστουν ατομικες συμβασεις, δεδομενου οτι εχω προσληφθει μεσω διετους προγραματος οαεδ οπου επιδοτουνται οι εισφορες, προβλεπεται να μου γινει μειωση στο μισθο μου? (ειναι ο βασικος για αποφοιτο αει, υπαλληλο γραφειου)

 

2)τι προβλεπουν οι επιχειρησιακες και ατομικες συμβασεις σχετικα με την διαρκεια της νεας συμβασης, οτι μετα την ληξη τους επανερχεσαι στο προηγουμε καθεστως?

 

3)έχει δυνατοτητα απολυσης στο διαστημα αυτο? πχ 6μηνο για το οποιο θα ισχυει η νεα συμβαση?

 

4) σε περιπτωση απολυσης η αποζημιωση υπολογιζεται με τον νεο η τον αρχικο μισθο?

 

αν γνωριζει καποιος ας απαντησει, με ενδιαφερει κυριως το 1)

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τακτική που ακολουθούν πάντως ακόμα και σε πτυχιούχους εργαζόμενους είναι η ίδια με τους απλούς εργάτες. Μόλις πάνε να κλείσουν το χρονικό διάστημα που αποκτούν κάποια δικαίωματα, είτε τους απολύουν με τις συνήθεις δικαιολογίες είτε έχουν υπολογίσει το διάστημα της σύμβασης (έαν κ εφόσον υπάρχει η τελευταία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανήκω (ως τώρα), στους τυχερούς. Σε εκείνους που δουλεύουν σε μια μεγάλη εταιρεία, που τα μεγέθη της έχουν πέσει (αλλά όχι γκρεμοτσακιστεί), και που το κλίμα είναι ακόμα σχετικά καλό.

Βέβαια, έγινε "αβαβα" μια αυξηση που ειχαμε συννενοηθεί για Γεναρη 2011, αλλά τέτοια ωρα , τετοια λόγια.

Και φυσικά, με πολλά πάγια χρεη, δε μπορώ να κουνηθώ και πολύ!

Βλέπω όμως γύρω μου, στον κουμπάρο μου, μείωση μισθού (για 6 μήνες, τόσο επιτρέπει ο νόμος),με ταυτοχρονη μικρή μείωση ωραρίου, και τώρα που τελειώνει το 6μηνο, νεα ιδιωτική σύμβαση, για κανονικό ωράριο, με +5% απο το μειωμενο (δηλαδή -25% περίπου απο τον προηγ.μισθό)...

Βλέπω τη γυναίκα μου, να τους ανακοινώνουν 20% απολύσεις από κάθε τμήμα (επίσης μεγάλη εταιρεία), και -15% μισθούς. *(στα στελέχη -30%).

Βλέπω τους γονείς μου να κλείνουν το μαγαζί που είχαν, γιατί δε μπορούν αλλες ζημιές (2 χρόνια ΠΟΛΥ μεσα)....

Ο αδερφός μου, το ίδιο...

Τα νέα παιδιά, να τα πηδάνε με τα stage, τις μαθητείες, κλπ...

 

 

Και αναρωτιεμαι....ρε πούστη μου, οχι μονο γιαουρτια και ντομάτες, αλλά και αγγουρια πρέπει να τους πετάμε....

 

ΥΓ: οσο για το "γιατι δεν γίνεσαι πιτσαδόρος", να έχεις σίγουρη δουλειά, που ακούστηκε εμμέσως πλην σαφώς πριν, το θεωρώ τουλάχιστον ατυχες...Τουλάχιστον όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταγα για αγγελιες στο skywalker.gr

και ζητανε κατι τρελλα πραγματα οι τυποι.

πρεπει να ξερεις 30 γλωσσες προγραμματισμου,να εχεις 20 χρονια προυπηρεσια,και δινουν "ανταγωνιστικο πακετο αποδοχων"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε τον κατώτατο μισθό 9χρονου εργάτη στην Κίνα;

 

Μην googlάρετε, θα τον μάθουμε σύντομα, the hard way...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Καλημέρα, και στους καναπέδες μας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταγα για αγγελιες στο skywalker.gr

και ζητανε κατι τρελλα πραγματα οι τυποι.

πρεπει να ξερεις 30 γλωσσες προγραμματισμου,να εχεις 20 χρονια προυπιρεσια,και δινουν "ανταγωνιστικο πακετο αποδοχων"

 

Στον τομέα μου το ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών = πληρωμή μόνο με ποσοστά αφού τα εισπράξουμε από τους πελάτες που δε θα πάρεις ποτέ γιατί έως τότε θα σε έχουμε σουτάρει και θα έχουμε πάρει άλλο κορόιδο. Οι τίτλοι τους μαράνανε , account manager και δε συμμαζεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...