Προς το περιεχόμενο

Μα ποσο τα σπαει αυτο το λαπτοπ....????


TechnoPrisoner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Turbo-X-Iron-i727-850.htm

 

πολυ δυνατα specs και τιμη super!

 

ειμαι ηδη κατοχος ενως turbo-x laptop εδω κ 3 χρονια και ειναι ΣΚΥΛΑ ΜΕΓΑΛΗ!!!με την καλη την εννοια :)

 

αν δεν ειχα λαπτοπ,αυτο θα ηταν η αγορα μου.

 

φανταζομαι την τιμη αυτου του λαπτοπ με σταμπα APPLE....κλαμα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

όντως καλή τιμή για τα χαρακτηριστικά

έχει ένα τυπογραφικό όμως, είναι 3.3 όχι 4.3

 

Χάρη στο Intel Quicksync του Intel Core i7 2720QM, θα μετατρέπετε HD Video για το smartphone ή το tablet σας ταχύτερα από ποτέ. Περαιτέρω, οι 4 πυρήνες του στα 2.2 GHz διπλασιάζονται μέσω της τεχνολογίας Intel Hyper-Threading για να μπορείτε να τρέχετε περισσότερες εφαρμογές ταυτόχρονα, ενώ όταν αισθανθούν την ανάγκη για περισσότερη ισχύ, ανεβάζουν τη συχνότητα έως και τα 4.3 GHz, χάρη στην τεχνολογία Intel Turbo Boost 2.0.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε; Πέσαν οι πωλήσεις στο ΠΛΑΙΣΙΟ και αρχίσατε τις διαφημίσεις;

 

Αν μου το έδιναν δωρεάν ίσως και να το έπαιρνα. Αν με τα ίδια χαρακτηριστικά το έβγαζε άλλη εταιρία και με πενταπλάσια τιμή θα το έπαιρνα.

 

Εν κατακλείδι, TURBO-X, προσωπικά, δεν πλησιάζω.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TechnoPrisoner το ότι εσύ αγοράσες ένα Τ-Χ και δεν σου έχει σκάσει, δε σημαίνει οτι ειναι σκυλιά (και όχι ΣΚΥΛΑ - το σκύλα έχει άλλη έννοια απο το ΣΚΥΛΙΑ). Ρώτα άλλους χρήστες ή ψάξε στο forum και θα διαβάσεις πολλά καντήλια. Όταν σου σκάσει και πας στο service θα δεις τη γλύκα.

 

Δεν θα αγόραζα φορητό T-X ουτε με ένα ευρώ. Καλύτερα acer (που ούτε αυτή έχω σε εκτίμηση).

 

Κάτι ακόμα. Μην συγκρίνεις Τ-Χ με apple. Είναι διαφορετικά πράγματα (περα απο επίπεδο, υποστήριξη, σταθερότητα, κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κάτι ακόμα. Μην συγκρίνεις Τ-Χ με apple. Είναι διαφορετικά πράγματα (περα απο επίπεδο, υποστήριξη, σταθερότητα, κλπ)

Προχθες πρωτη φορα ειδα apple aluminium απο κοντα (μιας και αγορασα ενα για τον αδερφο μου) και παρολο που ανεκαθεν ημουν αρνητικος στην μαρκα αυτη,

μπορω να πω οτι κατενθουσιαστικα! Μα πιο πολυ απο την ποιοτητα κατασκευης βεβαια, και απο καποια αλλα εξυπνα σχεδιαστηκα χαρακτηριστικα! Μπορει να ειναι ..αιωνες μπροστα απο τα αλλα λαπτοπ αλλα δυο πραγματα εξακολουθουν να με χαλανε..Η εγγυηση ενος ετους και η.. τιμη τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να ειναι ..αιωνες μπροστα απο τα αλλα λαπτοπ αλλα δυο πραγματα εξακολουθουν να με χαλανε..Η εγγυηση ενος ετους και η.. τιμη τους!

Σε θέμα σχεδίασης και δοκιμών είναι αιώνες μπροστα, αλλά σε εξαρτήματα (επεξεργαστές, δίσκους, κλπ) είναι λίγο πίσω σε σχέση με την υπόλοιπη αγορά. Για την τιμή συμφωνώ αλλά δεν την επικρίνω. Προτιμώ -μιλώ για το μέσο χρήστη - να πληρώσω κάποιο μηχάνημα που θα κάνει τη δουλειά του/μου χωρίς να μου σπάει τα νεύρα κάθε τρεις και λίγο και αυτό δυστυχώς μόνο τα mac το καταφέρνουν. Για την εγγύηση πάλι πιστεύω οτι ειναι απο τις πιο ειλικρινείς εταιρείες. Οι περισσότερες εταιρείες χρησιμοποιούν την εγγύηση για να πετυχαίνουν πωλήσεις αλλά μέχρι εκεί, γιατί ουσιαστικά το προϊόν τους δεν εχει βελτιωθεί καθόλου. Θα το ξαναπω αναδιατυπωμένο. Προτιμώ ένα μηχάνημα με 1 χρόνο εγγύηση και χωρίς μπελάδες παρά 2 χρόνια εγγύηση και τακτικές επισκέψεις στον τεχνικό (κόστος δεν είναι μόνο το εξάρτημα αλλά και ο χρόνος και οι χαμένες ΔΙΚΕΣ μου εργατώρες).

 

Όταν οι WD και seagate αύξησαν την εγγύηση απο 1 στα 2-3 χρόνια το κανανε για να πουλήσουν, αλλά οταν εσενα σου έσκαγε ο δίσκος και έχανες τα δεδομένα σου, να την χέσεις την εγγύηση. Και δεν ξέρω αν το παρατήρησες, αλλά μετά την αύξηση της εγγύησης παρατηρήθηκε και μια ελαφρά αύξηση των «ξαφνικών θανάτων δίσκων».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Και δεν ξέρω αν το παρατήρησες, αλλά μετά την αύξηση της εγγύησης παρατηρήθηκε και μια ελαφρά αύξηση των «ξαφνικών θανάτων δίσκων».

Προσωπικα πιστευω οτι με τον καιρο, που πεφτουν οι τιμες, μειωνεται και η κατασκευαστικη ποιοτητα του εκαστοτε προιοντος.

Πιο φθηνα υλικα,λιγοτερος χρονος δημιουργιας.. -> εμφανιση περισσοτερων προβληματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα πιστευω οτι με τον καιρο, που πεφτουν οι τιμες, μειωνεται και η κατασκευαστικη ποιοτητα του εκαστοτε προιοντος.

Πιο φθηνα υλικα,λιγοτερος χρονος δημιουργιας.. -> εμφανιση περισσοτερων προβληματων.

Ακριβώς! Βλέπε acer, T-X, innovator, κλπ. Παλιά, οταν κάτι ήταν για βαριά χρήση το λέγαμε «επαγγελματικό» και ξέραμε εκ των προτέρων οτι ήταν ακριβό και ανθεκτικό στη χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ ένα μηχάνημα με 1 χρόνο εγγύηση και χωρίς μπελάδες παρά 2 χρόνια εγγύηση και τακτικές επισκέψεις στον τεχνικό (κόστος δεν είναι μόνο το εξάρτημα αλλά και ο χρόνος και οι χαμένες ΔΙΚΕΣ μου εργατώρες).

 

Δεν θα πω για τα υπόλοιπα. Κρατάω μόνο αυτό γιατί, απλούστατα, οι περισσότεροι το ξεχνάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κραξημο που εχει πεσει για τα Turbox το ειχα διαβασει πριν ακομα παρω το δικο μου,παρολα αυτα προτιμησα να το δοκιμασω διοτι αντιστοιχα καντνηλια/μπινελικια ειχα διαβασει κ για επωνυμα λαπτοπς,κακα τα ψεματα,παντα θα υπαρχουν ευχαριστημενοι κ ταυτοχρονα δυσαρεστημενοι πελατες απο τις ιδιες αντιστοιχες εταιρειες και αυτο ισχυει οχι μονο για λαπτοπ αλλα γενικοτερα για πολλα αγαθα/προιοντα.

 

να πω την αληθεια κ το δικο μου ειχε βγαλει προβλημα μετα απο 2,5 χρονια,οχι πολυ σοβαρο,αλλα ηταν εντος εγγυησης(την οποια ειχα αγορασει και παντα θα αγοραζω πακετο εξτρα εγγυησης για οποιαδηποτε μαρκα λαπτοπ και αν αγορασω στο μελλον),το θετικο ομως ηταν οτι το σερβις εκανε 4-5 μερες να το παραδωσει(αλλαγη motherboard,προβλημα στην καρτα γραφικων,εμφανιζε που κ που πρασινα χιονια στο μαυρο) τη στιγμη που εχω διαβασει αλλες περιπτωσεις για κοσμο που περιμενε κ μηνα κ παλι το προβλημα δε λυθηκε.ειμαι σιγουρος οτι και παλι θα υπαρχουν ατομα ευχαριστημενα και δυσαρεστημενα τοσο για το σερβις των turbox οσο και για αλλων εταιρειων.

 

αυτο που καταλαβα με τα λαπτοπς εινα να σου "κατσει" καλη μοναδα.

 

να πω τελος οτι το λαπτοπ το χρησιμοποιω επαγγελματικα(djing) και το αποκαλω ΣΚΥΛΑ το δικο μου λαπτοπ γιατι ειναι πραγματικα ΣΚΥΛΑ και οχι απλα ενα σκυλι,το τι καπνος,σταχτη,ποτα εχουν πεσει επανω του και δεν εχει σταματησει!το αποκορυφωμα ηταν οταν εστησα το λαπτοπ σε ενα club οπου ειχαν στημενα 2 τερααααστια subwoofers ακριβως κατω απο το dj booth οπου και ειχα στησει το λαπτοπ,ημουν σχεδον σιγουρος οτι θα κολλησει καποια στιγμη και το λεω αυτο γιατι ο παγκος οπου επανω ηταν τοποθετημενο το λαπτοπ ετριζε/τρανταζοταν απιστευτα,αφου το audio interface του TRAKTOR(usb καρτα ηχου σχετικα στιβαρη) μετακινουταν/αλλαζε θεση λογω των subwoofer.και η σκυλα το εβγαλε το σετ 3 ωρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θετικο ομως ηταν οτι το σερβις εκανε 4-5 μερες να το παραδωσει

 

Αυτό είναι θετικό...????

 

Για φαντάσου έναν επαγγελματία που δουλεύει μόνο στο pc του.!!

 

Έχεις ιδέα πόσο πίσω θα έμενε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι θετικό...????

 

Για φαντάσου έναν επαγγελματία που δουλεύει μόνο στο pc του.!!

 

Έχεις ιδέα πόσο πίσω θα έμενε...

 

αν ηταν macbook/toshiba/sony κτλ δηλαδη θα το διορθωναν σε λεπτα?

 

και να ξερεις οτι ενας πραγματικος επαγγελματιας δε δουλευει με ενα μηχανημα μονο και αυτο ειτε δουλευει με pc ειτε με mac,παντα κραταει back-up και παντα εχει εναλλακτικη λυση σε περιπτωση προβληματος,αυτα ειναι ΣΤΑΝΤΑΡ αν θελει να θεωρειτε καποιος επαγγελματιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ηταν macbook/toshiba/sony κτλ δηλαδη θα το διορθωναν σε λεπτα?

 

και να ξερεις οτι ενας πραγματικος επαγγελματιας δε δουλευει με ενα μηχανημα μονο και αυτο ειτε δουλευει με pc ειτε με mac,παντα κραταει back-up και παντα εχει εναλλακτικη λυση σε περιπτωση προβληματος,αυτα ειναι ΣΤΑΝΤΑΡ αν θελει να θεωρειτε καποιος επαγγελματιας

 

Αν ήταν dell παίζει να του το διόρθωναν και την ίδια μέρα..!

 

Και, άλλο να δουλεύεις με το κανονικό σου pc και άλλο με τα back up και το "δεύτερο¨pc που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν dell παίζει να του το διόρθωναν και την ίδια μέρα..!

 

Και, άλλο να δουλεύεις με το κανονικό σου pc και άλλο με τα back up και το "δεύτερο¨pc που έχεις.

 

το "αν" δε αποτελει απαντηση ακριβειας και μιλας για μια συγκεκριμενη εταιρεια και εστω οτι αυτο ισχυει για την DELL(μακαρι να ειναι ετσι,τωρα που ζω στο εξωτερικο θα το σκεφτομουν για DELL μιας και δε θα μπορω να εχω σερβις για TurboX),ισχυει ομως και για τα υπολοιπα brands?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το "αν" δε αποτελει απαντηση ακριβειας και μιλας για μια συγκεκριμενη εταιρεια και εστω οτι αυτο ισχυει για την DELL(μακαρι να ειναι ετσι,τωρα που ζω στο εξωτερικο θα το σκεφτομουν για DELL μιας και δε θα μπορω να εχω σερβις για TurboX),ισχυει ομως και για τα υπολοιπα brands?

 

Προφανώς δεν έχεις ακούσει για το service της dell...

Παίρνεις τηλ και αν όχι την ίδια, την επόμενη μέρα έρχεται τεχνικός στο σπίτι σου και σου φτιάχνει το πρόβλημα χωρίς πολλά πολλά..!

 

Έχω τύχει σε περίπτωση που ήθελε άλλαγμα μητρική και ο τεχνικός την άλλαξε εκείνη την ώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...