Προς το περιεχόμενο

Xbox 360 Hacking v2


Toufas
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι και εγω ? Με BenQ drive φλασαρισμενο στην 1,51 μπορω να το φλασαρψ στην 2.0 και να περάσω το νεο update? Θα κρατησει το φλασαρισμα η πρεπει να το ξαναφλασαρω? Δεν έχω το original fw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν του κάνεις το νέο dashboard update απλά θα ξεφλασαριστει η κονσόλα σου και θα παίζει μόνο αυθεντικά παιχνίδια.

 

Για να μπορείς να παίξεις όλα τα παιχνίδια πρέπει απλά να το ξανά φλασαρεις σε ixtreme lt+ 2.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν του κάνεις το νέο dashboard update απλά θα ξεφλασαριστει η κονσόλα σου και θα παίζει μόνο αυθεντικά παιχνίδια.

 

Για να μπορείς να παίξεις όλα τα παιχνίδια πρέπει απλά να το ξανά φλασαρεις σε ixtreme lt+ 2.0

Επειδή το είχα ξαναρωτήσει αυτό για το Hitachi-LG μου. Αρκεί να του περάσω το νέο dashboard και θα ξεφλασαριστεί αυτόματα; Ή πρέπει να του βάλω το παλιό original firmware και μετά να βάλω το dasboard;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα hitachi και το νέο dashboard update να περάσεις δεν θα το ξε φλασαρει γιατί απλά το σνομπαρει η ms και δεν το άλλαξε μοντέλο.

 

Όσο τώρα για το νέο φλασαρισμα ακόμα δεν έχει βγει ixtreme lt+ 2.0 για τα hitachi drive των παλιών xbox360.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Οπότε αν βγει κάποτε ixtreme lt+ 2.0 για το δικό μου, θα πρέπει να το ξεφλασάρω μόνος μου με rollback και δεν θα γίνει αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, ειχα παρει το xbox ενα χρονο μετα απο την κυκλοφορια του και εχει drive samsung. Το ειχα φλασαρει τοτε σε ενα συνοικιακο μαγαζι οπου δεν εχω ιδεα τι firmware ειχε περασει αλλα τοτε δεν ειχαν βγει τα ixtreme. Μεχρι τωρα επαιζε τα παιχνιδια μια χαρα, εχω κανει και το προτελευταιο update που χρειαζοταν το deus ex χωρις κανενα προβλημα.

 

Σημερα δοκιμασα να βαλω το νεο Elder Scrolls V και το clone cd αλλα και το dvd decrypter μου βγαζουν σφαλμα οτι δεν χωρανε ολα τα δεδομενα στο dvd, το εψαξα σε καποια φορουμ και προτειναν να επιλεξω να γραψει μεχρι εκει που χωραει. Μολις το εβαλα στην κονσολα μου λεει οτι πρεπει να γινει Update αλλα δεν υπαρχει το αρχειο update στο dvd. Προσπαθησα να το εγκαταστησω και απο cd αλλα και απο φλασακι οπου και στις 2 περιπτωσεις κατεληγα σε e66 error με ενα κοκκινο λαμπακι. Εχει κανεις ιδεα τι πρεπει να κανω για να περασω το Update και να παιξω το παιχνιδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, ειχα παρει το xbox ενα χρονο μετα απο την κυκλοφορια του και εχει drive samsung. Το ειχα φλασαρει τοτε σε ενα συνοικιακο μαγαζι οπου δεν εχω ιδεα τι firmware ειχε περασει αλλα τοτε δεν ειχαν βγει τα ixtreme. Μεχρι τωρα επαιζε τα παιχνιδια μια χαρα, εχω κανει και το προτελευταιο update που χρειαζοταν το deus ex χωρις κανενα προβλημα.

 

Σημερα δοκιμασα να βαλω το νεο Elder Scrolls V και το clone cd αλλα και το dvd decrypter μου βγαζουν σφαλμα οτι δεν χωρανε ολα τα δεδομενα στο dvd, το εψαξα σε καποια φορουμ και προτειναν να επιλεξω να γραψει μεχρι εκει που χωραει. Μολις το εβαλα στην κονσολα μου λεει οτι πρεπει να γινει Update αλλα δεν υπαρχει το αρχειο update στο dvd. Προσπαθησα να το εγκαταστησω και απο cd αλλα και απο φλασακι οπου και στις 2 περιπτωσεις κατεληγα σε e66 error με ενα κοκκινο λαμπακι. Εχει κανεις ιδεα τι πρεπει να κανω για να περασω το Update και να παιξω το παιχνιδι;

 

 

θελεις φλασαρισμα σε 2.01

 

το xbox σου ειχε απο την αρχη samsung ή στο αλλαξαν? γιατι παλιοτερα δε γινοντουσαν ολα τα drive και στο αλλαζαν με παλιοτερο. αν εισαι απο αθηνα φερτο να το δουμε

 

ξερετε σε ποιο φακελο του δισκου αποθηκευουμε τα updates των παιχνιδιων οσοι δεν τα κατεβαζουμε απο το xbox live;

 

 

δεν παιζει ρολο αν τα κατεβαζεις απο Live ή τα περνας απο cd. τι θελεις να κανεις ακριβως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερετε σε ποιο φακελο του δισκου αποθηκευουμε τα updates των παιχνιδιων οσοι δεν τα κατεβαζουμε απο το xbox live;

Ο φάκελος γενικά είναι ο Partition3\Cache. Ωστόσο το κάθε παιχνίδι πάει σε δικό του υποφάκελο, ανάλογα με το ID του. Αν δεν γνωρίζεις αυτόν τον κωδικό εκ των προτέρων είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη, καθώς υπάρχουν αρκετοί φάκελοι μέσα στο Cache. Εκεί θα χρειαστεί ένα γκουγκλάρισμα, ενώ αν το παιχνίδι είναι έκδοση μπάρμπα θα πρέπει να ξέρεις και το ακριβές του release. Πχ. σε πολλές περιπτώσεις τα διάφορα scene groups διανέμουν διαφορετικές εκδόσεις του ίδιου παιχνιδιού, οπότε μοιραία αλλάζει και το ID (άρα και ο υποφάκελος).

 

Για να μεταφέρεις τα αρχεία του update στο σκληρό, θα χρειαστείς το "Hard Drive Transfer Cable" της Microsoft και ένα πρόγραμμα σαν το Xplorer360 Extreme 2.

 

edit: Αυτά ίσχυαν μέχρι πέρσι. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι φέτος με τα καινούρια dashboards, οπότε κρατώ μια μικρή επιφύλαξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nzeppos Δεν τα ξέρεις και τόσο καλά.

 

Όλα τα game updates αποθηκεύονται στο φάκελο partition3\cache(Γι' αυτό και αν κάνεις clear cache από το μενού του 360 χάνονται όλα τα game updates) και το save κάθε παιχνιδιού αποθηκεύονται σε φάκελο δικό του που μπορείς να τον δεις αν ανοίξεις το δίσκο με προγράμματα όπως το usb xtaf gui ver. 44 σου λέει ποιο παιχνίδι είναι ο κάθε φάκελος.

 

Όπως και ούτε το καλώδιο είναι υποχρεωτικό αφού μπορείς πολύ απλά να ανοίξεις το κουτί του phat xbox 360 hard disk και να συνδέσεις τον 2.5 ιντσών σκληρό δίσκο στο pc σου σε μια sata θήρα και τρέχοντας το πρόγραμμα usb xtaf gui ver. 44 τον βλέπει κανονικότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, ναι σωστά. Είχα ξεχάσει πώς ακριβώς γίνεται, έχω κανα χρόνο να ασχοληθώ (αφού πλέον όλα τα 360 και PS3 μου τρώνε σκόνη στο υπόγειο). Τα updates αποθηκεύονται χύμα στον partition3\cache και τα saves πάνε στο σχετικό υποφάκελο του παιχνιδιού (με όνομα φακέλου το game ID).

 

Όσο για τον τρόπο ανάγνωσης του δίσκου, θεωρώ ότι είναι απείρως ευκολότερο να χρησιμοποιήσεις το -plug 'n' play- transfer kit (δηλ. το "καλώδιο"), παρά να ανοίξεις ολόκληρο το κουτί του δίσκου. Για μία και μοναδική φορά ίσως είναι καλύτερο το άνοιγμα, αφού γλυτώνουμε τα λεφτά του καλωδίου. Αλλά αν είναι να βάζουμε νέα updates κάθε τρεις και λίγο, τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...