Προς το περιεχόμενο

Xbox 360 Hacking v2


Toufas
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικές ερωτήσεις για να ξεκαθαρίσω κάποια πραγματάκια :

 

1) Η διαδικασία για να φλασαριστεί ένα phat XBOX360 με LT+ 3.0 είναι

- παίρνουμε το κλειδί του drive

- κάνουμε update στο τελευταίο dashboard 14699 μέσω USB (έχει σχέση σε ποιό είναι τώρα εφόσον το drive είναι αφλασάριστο; )

- φλασάρουμε το drive στο LT+ 3.0

σωστά; Ή εφόσον δεν είναι φλασαρισμένο μπορώ να πάρω το κλειδί και μετά από το dash update;

Γενικά τι πλεονεκτήματα έχει η αναβάθμιση του dashboard, αν το αφήσω σ' αυτό που έχει δεν θα μπορώ να παίζω τους νεότερους τίτλους;

 

2) Μπορώ να φλασάρω το 0800 v3 firmware σε ένα δεύτερο liteon drive για να το έχω αποκλειστικά για ripping χωρίς έξτρα εξοπλισμό (π.χ. x360usb pro κλπ);

Δηλαδή απλά να το συνδέσω στις sata ports (έχω motherboards και με via και με intel ICH7 chipset), και να το φλασάρω με το Flash Utility (για τα Liteons);

 

3) Για τη σωστή εγγραφή των backups πρέπει να αλλάζω κάθε φορά το Layer Break με το χέρι (π.χ. για XDG3 -> LB=2133520 ενώ για τα υπόλοιπα LB=1913760) ή το κάνει αυτόματα το νέο ABGX360 1.0.6; Χρησιμοποιώ τον κλασσικό συνδυασμό Liteon iHAS124-19B iXtreme firmware, Verbatim MKM-003, εγγραφή σε 4x με OPC ON στο Imgburn, πέρασμα από ABGX360 1.0.6 για topology injection.

 

Ευχαριστώ :)

Επεξ/σία από Candlemass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οδηγο για ποιο θεμα?
για φλασάρισμα

 

@ candlemass

Το τελευταίο dashboard update που λες περιέχει ένα αρχείο dae.bin που σημαίνει =FLAG και ban από το live. Ενδείκνυται να μην το κάνουν ακόμα οι χρήστες flashαρσιμένων κονσολών. Εγώ δεν το έχω κάνει και παίζω κανονικά τους τελευταίους τίτλους. Για την εγγραφή σου συνιστώ CloneCD λόγο του ότι τα δεδομένα άλλαξαν στην χωρητικότητα των παιχνιδιών είναι πολύ πιο εύκολο στην χρήση φίλε μου. Απλά επιλέγεις το .iso σου αφού το περνάς από latest version abgx. και κοιτάς δεξιά να σου γράφει LB=2133520 θα στο βγάλει μόνο του. (αν είναι XDG3) και μετά απλά πατάς εγγραφή στην επιλογή που θα σου βγάλει πατάς εγγραφή μέχρι τέλους και ΌΧΙ προσπάθεια για Overburn. Εγώ είμαι Verbatim σε x4 κομπλέ. και το x6 καλό είναι αλλά για περισσότερη ασφάλεια στο x4. Δεν χρειάζεται να κάνεις dashboard update για να περάσεις το LT+3 εγώ το πέρασα έχοντας την 13146 απλά στο rar που κατέβασα από ixtreme πάτησα στον φάκελο με το όνομα του drive μου τον άνοιξα και μετά επέλεξα τον post φάκελο όχι τον pre (λόγο της έκδοσης του dashboard μου 13146) και φλάσαρα πρώτα σε stock και μετά σε LT+ 3. (Lite-on driver )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω επειδη σας εχασα στην πορεια σε ολες αυτες τις σελιδες , καποιος που δεν το εχει πειραξει το xbox αν νοικιαζει παιχνιδια και τα αποθηκευει σε flash drive θα παιζουν κανονικα ?

Πρεπει να το τσιπαρουμε υποχρωτικα ? Η μπορει να γινει και με λογισμικο ?

Μια βοηθεια και σε μας που μπηκαμε στον κοσμο σας ,τον τελυταιο καιρο !!!!

Υπαρχει καπου ενας ελληνικος οδηγος ?

Σορυ αλλα η ηλικια με εχει ξεκουτιανει !!!

 

ρε αστέρια, έχω ακριβώς τα ίδια ερωτήματα. θα απαντήσετε ώστε να καταλάβουμε και εμείς οι άσχετοι?

Ευχαριστω

 

επίσης στην σελίδα αυτή http://www.xbox-maniac.gr/upgrade/index.htm αναφέρετε ξεκλειδωμα με software, γνωρίζει κανείς αν είναι εντάξει. μήπως είναι μουφα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε αστέρια, έχω ακριβώς τα ίδια ερωτήματα. θα απαντήσετε ώστε να καταλάβουμε και εμείς οι άσχετοι?

Ευχαριστω

 

επίσης στην σελίδα αυτή http://www.xbox-maniac.gr/upgrade/index.htm αναφέρετε ξεκλειδωμα με software, γνωρίζει κανείς αν είναι εντάξει. μήπως είναι μουφα?

 

 

πρεπει να τσιπαριστει/φλασαριστει για να παιξει ααντιγραφα παιχνιδια. και οσο για το σιτε που αναφερεις θα ηθελα να μαθω και εγω αν ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για φλασάρισμα

 

@ candlemass

Το τελευταίο dashboard update που λες περιέχει ένα αρχείο dae.bin που σημαίνει =FLAG και ban από το live. Ενδείκνυται να μην το κάνουν ακόμα οι χρήστες flashαρσιμένων κονσολών. Εγώ δεν το έχω κάνει και παίζω κανονικά τους τελευταίους τίτλους. Για την εγγραφή σου συνιστώ CloneCD λόγο του ότι τα δεδομένα άλλαξαν στην χωρητικότητα των παιχνιδιών είναι πολύ πιο εύκολο στην χρήση φίλε μου. Απλά επιλέγεις το .iso σου αφού το περνάς από latest version abgx. και κοιτάς δεξιά να σου γράφει LB=2133520 θα στο βγάλει μόνο του. (αν είναι XDG3) και μετά απλά πατάς εγγραφή στην επιλογή που θα σου βγάλει πατάς εγγραφή μέχρι τέλους και ΌΧΙ προσπάθεια για Overburn. Εγώ είμαι Verbatim σε x4 κομπλέ. και το x6 καλό είναι αλλά για περισσότερη ασφάλεια στο x4. Δεν χρειάζεται να κάνεις dashboard update για να περάσεις το LT+3 εγώ το πέρασα έχοντας την 13146 απλά στο rar που κατέβασα από ixtreme πάτησα στον φάκελο με το όνομα του drive μου τον άνοιξα και μετά επέλεξα τον post φάκελο όχι τον pre (λόγο της έκδοσης του dashboard μου 13146) και φλάσαρα πρώτα σε stock και μετά σε LT+ 3. (Lite-on driver )

 

το σωστο πιστευω ειναι να γυρισεις σε στοκ (αν εχεις φλασαρισμενη κονσολα) επειτα να κανεις update dash και επειτα βαζεις λτ3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρει πριν λίγες μέρες την slim με 4gb και kinect. Τι χρειάζεται για να διαβάζει εξωτερικό δίσκο πάνω απο 16gb και να κατεβαζω games και να τρέχουν απο τον δίσκο.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρει πριν λίγες μέρες την slim με 4gb και kinect. Τι χρειάζεται για να διαβάζει εξωτερικό δίσκο πάνω απο 16gb και να κατεβαζω games και να τρέχουν απο τον δίσκο.?

 

γιατι, δοκιμασες εξωτερικο σκληρο δισκο και δεν λειτουργουσε?(δεν νομιζω να χρειαζεται κατι για να δουλεψει ο σκληρος σου στην κονσολα) . για να τρεχουν τα παιχνιδια σου απτον σκληρο σου δισκο πρεπει ή να το κανεις rgh/jtag ή να παρεις το το x360key το οποιο ειναι και πιο ευκολο να γινει αλλα θα πρεπει να τραβηξεις το κλειδι απτο drive σου οποτε θα χρειαστεις και αλλα εργαλεια οπως x360usb pro κτλ. και ολα αυτα παλι αναλογως με τι drive εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι, δοκιμασες εξωτερικο σκληρο δισκο και δεν λειτουργουσε?(δεν νομιζω να χρειαζεται κατι για να δουλεψει ο σκληρος σου στην κονσολα) . για να τρεχουν τα παιχνιδια σου απτον σκληρο σου δισκο πρεπει ή να το κανεις rgh/jtag ή να παρεις το το x360key το οποιο ειναι και πιο ευκολο να γινει αλλα θα πρεπει να τραβηξεις το κλειδι απτο drive σου οποτε θα χρειαστεις και αλλα εργαλεια οπως x360usb pro κτλ. και ολα αυτα παλι αναλογως με τι drive εχεις.

 

Λειτουργεί αλλά ο 100GB που έβαλα τον φόρμαρε και τον βλέπει 16GB. είναι εξωτερικός δίσκος συνδεδεμένος με usb στο xbox. Εγώ θέλω να κατεβάζω στον σκληρό από τον υπολογιστή μου και να βάζω τον σκληρό στο xbox και να παίζει τα παιχνίδια που κατέβασα? Γίνετε?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αν θες να τρέχεις τα παιχνίδια καθαρά από δίσκο χωρίς δισκάκι τότε πρέπει να κάνεις υποχρεωτικά rga ή jtag τη κονσόλα σου ή να αγορασεις το x360key.

 

Όσο τώρα αφορά ότι είδε μόνο τα 16gb από το δίσκο που έβαλες στη usb είναι γιατί έχει όριο μέχρι 16gb και 2 usb flash disk να μπορείς να τα κάνεις memory card για saves κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rga ή jtag, τι προτείνετε γιατί είναι καινούργια σε εγγύηση και κάποιον οδηγό η λινκ. ευχαριστώ.

 

τα 16gb στα δειχνει για memory card ο υπολοιπος σκληρος λειτουργει κανονικα και ας ειναι 100gb, εγω εχω 500αρη συνδεδεμενο. Αν κανεις rgh ειναι καινουργιο glitch hack και πολλα υποσχομενο. Για να το κανεις ομως θελει καποιες ειδικες γνωσεις διοτι θα πρεπει να ανοιξεις κονσολα να κολλησεις να κοψεις και επειτα αρχιζει η βαβουρα με τα προγραμματα, επισης αν το κανεις χανεις σιγουρα και το Live και για να το δωσεις σε καποιον να στο κανει θα παρει απο 60 εως 80 ευρω. Αν ομως παρεις το x360key ειναι πολυ πιο ευκολο στην εγκατασταση και αν θες στο κανω και εγω δωρεαν! και εχεις και το Live και παιζεις τα games απτον σκληρο. Δεν σου λεω οτι 100% θα παιζεις αφοβα στο Live (παντα υπαρχει κινδυνος) αλλα σου λεω οτι εχει πολυ πιο παραπανω ασφαλεια απτο rgh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το x360key οταν μπαινω στο live πρεπει να χρησιμοποιω original δισκακι ή μπορω και απο το σκληρο?

 

Με το x3key μπορεις να παιξεις η απο το σκληρο δισκο(emulation)και μπαινεις live η απο το driver σας(passthru).

αν θες να παιξεις καποιο original δισκακι θα πρεπει να ανοιξεις την κονσολα σου μεσω του drive δηλαδη πατας να ανοιξει το drive και ανοιγει η κονσολα. αν παιζεις αντιγραφο απτον σκληρο σου τοτε ανοιγεις κανονικα ή μεσω του remote του xkey.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...