Προς το περιεχόμενο

Γάλλος προτείνει ασυνήθιστη λύση για 3D χωρίς γυαλιά


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αντι λοιπόν να ανοιγοκλείνουν τα ματια μας σαν δαιμονισμένοι δεν θα ηταν καλύτερο να το κανει η οθόνη αντι για εμας;

Το ιδιο αποτέλεσμα δηλαδή θα έχει αν οχι καλύτερο :)

 

Το κανει και τωρα η οθονη αυτο μιας και ανανεωνει την εικονα συνεχεια(60 hz=60 φορες το δευτερολεπτο).Μαλιστα υπαρχουν και τα ειδικα γυαλια με μια οθόνη στο καθε ματι που δινουν 3D (π.χ το παλιο virtual boy και μαλιστα θα βγουν και αλλα απο sony ειχα διαβασει)!

Tο θεμα ειναι οτι δεν αρκει μια οθονη μιας και εχουμε 2 ματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσάς στα μάτια πήγε το μυαλό σας;Εμένα γιατί πήγε κατευθείαν στον εγκέφαλο;Χωρίς να είμαι ειδικός υποθέτω ότι οι συσκευές αυτές αλλοιώνουν τα ερεθίσματα που φτάνουν στον εγκέφαλο, ο οποίος εν συνεχεία δίνει τις σχετικές εντολές στα μάτια...

 

Σαν αρρωστάκι έκανε πάντως Γουιζάζ γκλάσες όπως έλεγε. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσάς στα μάτια πήγε το μυαλό σας;Εμένα γιατί πήγε κατευθείαν στον εγκέφαλο;Χωρίς να είμαι ειδικός υποθέτω ότι οι συσκευές αυτές αλλοιώνουν τα ερεθίσματα που φτάνουν στον εγκέφαλο, ο οποίος εν συνεχεία δίνει τις σχετικές εντολές στα μάτια...

 

Σαν αρρωστάκι έκανε πάντως Γουιζάζ γκλάσες όπως έλεγε. :P

Μπα, απλώς στέλνει σήμα απευθείας στους μύες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γέλασα με τα comms αλλά έχω την εντύπωση πως κάπως έτσι (τρελή υπερβολή αλλά λέμε... :P) θα αντέδρασαν όσοι τους είπαν στις αρχές του 19ου αιώνα ότι θα μπορούσαν να αποτυπώσουν στο χαρτί αυτό που έβλεπαν μία δεδομένη στιγμή.

Πιστεύω ότι είναι μια άγαρμπη (αισθητικά κυρίως) αρχή για κάτι καλό στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η μεγαλύτερη βλακεία που έχω δει (άντε ίσως μια από τις μεγαλύτερες - αν και δεν μου έρχεται κάτι ισάξιο προς το παρόν-) και επίσης είναι κακό για την υγεία... εκτος αν βλέπεις μια ταινία τον χρόνο.. και πάλι όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε δουλεύει το κόλπο του τύπου είτε όχι, το μόνο σίγουρο είναι ότι οι παλαβομάρες αυτές δείχνουν το δρόμο. Το 3D θα πιάσει πραγματικά μόνο όταν ωριμάσουν (ή επινοηθούν) οι τεχνολογίες που θα επιτρέπουν την θέαση τέτοιου υλικού χωρίς γυαλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είχα δει αυτή την είδηση στο Engadget αλλά την θεώρησα απλά πλάκα :confused:

Άλλα αν τελικά μιλάει σοβαρά θα υπάρχει πρόβλημα , μετά από ώρες χρήσης τα χαστουκιά θα πέφτουν σύννεφο από τον γυναικείο πληθυσμό αφού από το τικ που θα μας μείνει θα νομίζουν ότι τους κλείνουμε το μάτι με πονηρό σκοπό :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

και το final version θα είναι κάπως έτσι...

 

 

a-clockwork-orange-2.jpg

 

 

 

Την είχα δει αυτή την είδηση στο Engadget αλλά την θεώρησα απλά πλάκα :confused:

Άλλα αν τελικά μιλάει σοβαρά θα υπάρχει πρόβλημα , μετά από ώρες χρήσης τα χαστουκιά θα πέφτουν σύννεφο από τον γυναικείο πληθυσμό αφού από το τικ που θα μας μείνει θα νομίζουν ότι τους κλείνουμε το μάτι με πονηρό σκοπό :lol: :lol: :lol:

 

Συνεχιστε ετσι, κι αν καταφερω να σταματησω να κυλιομαι στο πατωμα απ τα γελια και ηρεμησω για να κοιμηθω, να μου γραψετε! ΑΧχαχαχαχχα :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε σεις ο άνθρωπος έχει όραμα και κανείς δεν τον ακούει (είναι και σκηνοθέτης) :P :P

 

Πέρα απ' την πλάκα, εγώ είμαι μαζί του! Και το ανησυχητικότερο είναι ότι μ' άρεσε και το παραπάνω βίντεο (τουλάχιστον υπάρχουν άλλοι 42 users στο youtube που είναι το ίδιο psycho με μένα)

 

edit: μπορεί να μη σχετίζεται με την εφεύρεση της εν λόγω συσκευής (αν πρόκειται πραγματικά για συσκευή και το βίντεο δεν είναι επεξεργασμένο).

Επεξ/σία από Zugzwang
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απ' την πλάκα, εγώ είμαι μαζί του! Και το ανησυχητικότερο είναι ότι μ' άρεσε και το παραπάνω βίντεο (τουλάχιστον υπάρχουν άλλοι 42 users στο youtube που είναι το ίδιο psycho με μένα)

Το ανησυχητικότερο νομίζω είναι ότι μέτρησες 42 users του youtube :mrgreen:

 

Εντελώς ψεύτικο μου φαίνεται το βίντεο ,τα μάτια μας τα ανοιγοκλείνουμε 10 φορές και πονάνε όχι όσες πρέπει για να δούμε 3d!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανησυχητικότερο νομίζω είναι ότι μέτρησες 42 users του youtube :mrgreen:

 

Εντελώς ψεύτικο μου φαίνεται το βίντεο ,τα μάτια μας τα ανοιγοκλείνουμε 10 φορές και πονάνε όχι όσες πρέπει για να δούμε 3d!

 

Δεν είμαι σίγουρη τι εννοείς αλλά στα likes του βίντεο αναφέρομαι, 43 μαζί με το δικό μου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...