Προς το περιεχόμενο

Γάλλος προτείνει ασυνήθιστη λύση για 3D χωρίς γυαλιά


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου φαινεται καπως ανατριχιαστικο!

 

Εκτος αυτου, 1000 φορες τα γυαλια παρα να εχω καποιον διπλα μου να κανει αυτο το "τικ" συνεχεια. Ειναι παραπανω απο γελοιο και αντι για την ταινια θα γελαω με αυτον!

Αληθεια, αν βαλει καποιος αυτες τις συσκευες στους ωμους, μπορει να κανει το "τικ" του επιτιμου? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ξέρω αν καταφέρει να γίνει εμπορική μια τέτοια ιδέα, αλλά φαντάζομαι πως αρκετοί από εσάς (που δεν έχετε πεθάνει στα γέλια) θα γνωρίζετε τον τρόπο που λειτουργούν οι, αντίστοιχης τεχνολογίας, συσκευές αδυνατίσματος. Τοποθετούνται με μικρές βεντούζες στα προς αδυνάτισμα τμήματα του σώματος (κοιλιά, γοφοί, κλπ). Ηλεκτρομαγνητικοί παλμοί ερεθίζουν/διεγείρουν συγκεκριμένους μύες με συγκεκριμένη συχνότητα. Έτσι επιτυγχάνεται ενεργοποίηση του μυ χωρίς κάποια προσπάθεια από το ίδιο το άτομο. Η όλη διαδικασία λέγεται παθητική εκγύμναση μυών και έχει αρκετή εμπορική εφαρμογή σε άτομα που θέλουν να αποφύγουν τον κόπο της φυσικής εκγύμνασης.

 

Επίσης η μέθοδος της ηλεκτρικής διέγερσης χρησιμοποιείται επιτυχώς σε αθλητικές κλινικές και ιατρικά κέντρα αποκατάστασης για τη θεραπεία διαφορετικών συμπτωμάτων και παθήσεων με την επωνυμία TENS Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation.

 

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η συγκεκριμένη τεχνολογία υπάρχει από καιρό και είναι αποδεκτή, τόσο εμπορικά όσο και ως νοοτροπία, από όχι μικρό ποσοστό ανθρώπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα τη βλακεία να φάω φρυγανιές πριν δω το βιντεάκι. Ακόμα τις μαζεύω από το γραφείο! :D Επικίνδυνο δεν είναι, αλλά αστείο είναι σίγουρα! Και όταν άρχισε να κάνει αυτά τα ματάκια, με "έπιασα" να τα μιμούμαι!! Κορυφαίο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε δουλεύει το κόλπο του τύπου είτε όχι, το μόνο σίγουρο είναι ότι οι παλαβομάρες αυτές δείχνουν το δρόμο. Το 3D θα πιάσει πραγματικά μόνο όταν ωριμάσουν (ή επινοηθούν) οι τεχνολογίες που θα επιτρέπουν την θέαση τέτοιου υλικού χωρίς γυαλιά.

Συν απειρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν καταφέρει να γίνει εμπορική μια τέτοια ιδέα, αλλά φαντάζομαι πως αρκετοί από εσάς (που δεν έχετε πεθάνει στα γέλια) θα γνωρίζετε τον τρόπο που λειτουργούν οι, αντίστοιχης τεχνολογίας, συσκευές αδυνατίσματος. Τοποθετούνται με μικρές βεντούζες στα προς αδυνάτισμα τμήματα του σώματος (κοιλιά, γοφοί, κλπ). Ηλεκτρομαγνητικοί παλμοί ερεθίζουν/διεγείρουν συγκεκριμένους μύες με συγκεκριμένη συχνότητα. Έτσι επιτυγχάνεται ενεργοποίηση του μυ χωρίς κάποια προσπάθεια από το ίδιο το άτομο. Η όλη διαδικασία λέγεται παθητική εκγύμναση μυών και έχει αρκετή εμπορική εφαρμογή σε άτομα που θέλουν να αποφύγουν τον κόπο της φυσικής εκγύμνασης.

 

Επίσης η μέθοδος της ηλεκτρικής διέγερσης χρησιμοποιείται επιτυχώς σε αθλητικές κλινικές και ιατρικά κέντρα αποκατάστασης για τη θεραπεία διαφορετικών συμπτωμάτων και παθήσεων με την επωνυμία TENS Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation.

 

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η συγκεκριμένη τεχνολογία υπάρχει από καιρό και είναι αποδεκτή, τόσο εμπορικά όσο και ως νοοτροπία, από όχι μικρό ποσοστό ανθρώπων.

 

Σε ότι αφορά την εκγύμναση, αυτές οι συσκευές πρέπει να χρησιμοποιούνται με σύνεση διότι μπορεί να κουράσουν τους μυς ασύγκριτα περισσότερο από την φυσική άσκηση.

Π.χ. 100 τέτοιες διεγέρσεις μπορεί να αντιστοιχούν σε εκατοντάδες φυσικές συσπάσεις και να καταστραφούν οι μύες.

Γι' αυτό και δίνονται οδηγίες σχετικά με την διάρκεια της χρήσης που πρέπει να τηρούνται.

 

Εν προκειμένω, με τα μάτια τι γίνεται ;

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχαχαοχαχοαχαοχοχαοχαοχααχοαχαοα!!!!!!!!! μιλάμε είναι απίστευτο!!!

Φαντάσου να σε δει μάνα σου να κάνουν έτσι τα μάτια σου μπροστα στο πισί !!!!!!!!! θα φέρει 3 παπάδες να σε διαβάσουν!!!!!! αχαχχοχαοχοαχαοχαοχαοοαχαοχα !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κανει και τωρα η οθονη αυτο μιας και ανανεωνει την εικονα συνεχεια(60 hz=60 φορες το δευτερολεπτο).Μαλιστα υπαρχουν και τα ειδικα γυαλια με μια οθόνη στο καθε ματι που δινουν 3D (π.χ το παλιο virtual boy και μαλιστα θα βγουν και αλλα απο sony ειχα διαβασει)!

Tο θεμα ειναι οτι δεν αρκει μια οθονη μιας και εχουμε 2 ματια.

και ομως αρκεί μονο μια οθόνη αρκει να σου προβάλει στο πολλαπλάσιο 2 εικόνες στο κλάσμα του δευτερόλεπτου!

Η συχνότητα μπορεί να κάνει τα πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που κάποιοι το περνουν στα σοβαρά :mrgreen:

fake είναι

πάρτε και ένα άλλο βιντεο του τύπου

http://www.youtube.com/watch?v=lde77E4PY4Q

 

Μπορεί και να 'ναι... Αλλά τι σχέση έχει το ένα βίντεο του τύπου με το άλλο? Το ένα είναι ξεκάθαρα διαφημιστικό και το άλλο παρουσιάζεται ως επιστημονικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...