Προς το περιεχόμενο

Γάλλος προτείνει ασυνήθιστη λύση για 3D χωρίς γυαλιά


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η τεχνολογία εξελίσσεται πολύ γρήγορα για να μπαίνουμε σε τέτοιες ταλαιπωρίες.

Toshiba to Launch No-glasses 3D TV This Year in Japan

 

http://www.pcworld.com/article/206852/toshiba_to_launch_noglasses_3d_tv_this_year_in_japan.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η τεχνολογία εξελίσσεται πολύ γρήγορα για να μπαίνουμε σε τέτοιες ταλαιπωρίες.

Toshiba to Launch No-glasses 3D TV This Year in Japan

 

http://www.pcworld.com/article/206852/toshiba_to_launch_noglasses_3d_tv_this_year_in_japan.html

 

ναι η τηλεοραση θα καθοριζει και που θα καθεσαι.... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι η τηλεοραση θα καθοριζει και που θα καθεσαι.... :-(

 

Ντάξει, διάλεξε, ή θα σου καθορίσει που θα κάθεσαι ή θα σου καθορίσει τι θα φοράς (3d γυαλιά)

 

Αλλιώς το 3d το ξεχνάς ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ακόμα νωρίς για να βγάζουμε συμπεράσματα. Σε μικρό χρονικό διάστημα δεν θα υπάρχουν περιορισμοί θέασης. Θεωρώ τα γυαλιά τελειωμένη υπόθεση στο άμεσο μέλλον. Βέβαια μέχρι να μειωθούν οι τιμές και να γίνουν οικονομικά πιο προσιτές οι συγκεκριμένες τηλεοράσεις για το μέσο καταναλωτή , θα παίζουν στο παιχνίδι και τα γυαλιά.

 

Πολύ ενδιαφέρουσα και κατατοπιστική είναι η παρουσίαση του θέματος από το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΟΛΟΓΡΑΦΙΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει, διάλεξε, ή θα σου καθορίσει που θα κάθεσαι ή θα σου καθορίσει τι θα φοράς (3d γυαλιά)

 

Αλλιώς το 3d το ξεχνάς ;)

 

με τα γυαλια δεν εχω προβλημα. συγκεκριμενα με τα passive τα active ειναι μουφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες active αναφέρεσαι σε αυτά που κυκλοφορούν μαζί με κάτι 3d tv όπως ένα μοντέλο της Sony;

Αν ναι, έχω προσωπική άποψη. Αγόρασε μια τέτοια πρόσφατα μια φίλη μου και πήρε και 2 ζευγάρια γυαλιά (100 περίπου ευρώ το ζευγάρι). Παράγγειλε απ' έξω ταινίες bluray 3d, γιατί υπάρχουν ελάχιστες στην Ελλάδa, και έπαθα την πλάκα μου. Τόσο καλό 3d μόνο στο σινεμά (Avatar) έχω δει !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρος.

Νευρωση ανελκτηρα βλεφαρου: κοινο κοινητικο νευρο.Για EMS πρεπει το ηλεκτροδιο να τοποθετηθει οπισθοβολβικα

Ο τυπος τοποθετει τα ηλεκτροδια στη " γραμμη του Pitanguy" , στο σημειο που περνα ο κροταφικος κλαδος του προσωπικου.

Αν το βυσμα ηταν EMS θα εκανε συσπασεις ο μετωπιαιος μυς σηκωνοντας για λιγο (λεπτα) γρηγορα τα φρυδια.

Τα ματια δεν βλεπουν frames/sec.Ο εγκεφαλος χανει την αισθητηριακη διακριση μετα απο καποια συχνοτητα (απλα δεν ειναι αναγκαιες μεγαλυτερες συχνοτητες για ομαλη αντιληψη κινησης)

Το 3D δεν εχει σχεση

Ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες active αναφέρεσαι σε αυτά που κυκλοφορούν μαζί με κάτι 3d tv όπως ένα μοντέλο της Sony;

Αν ναι, έχω προσωπική άποψη. Αγόρασε μια τέτοια πρόσφατα μια φίλη μου και πήρε και 2 ζευγάρια γυαλιά (100 περίπου ευρώ το ζευγάρι). Παράγγειλε απ' έξω ταινίες bluray 3d, γιατί υπάρχουν ελάχιστες στην Ελλάδa, και έπαθα την πλάκα μου. Τόσο καλό 3d μόνο στο σινεμά (Avatar) έχω δει !!!

 

active shutter

 

δηλαδη γυαλια που κανουν οτι κανει ο τυπος με τα βλεφαρα

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Liquid_crystal_shutter_glasses#Disadvantages

 

http://www.youtube.com/watch?v=5c8hthlNpos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το Nintento 3DS άνοιξε τον δρόμο για 3d εικόνα χωρίς γυαλιά και άλλα παρεμφερή...Πιστεύω πως σύντομα θα έχουμε στην αγορά τις πρώτες οθόνες 3D χωρίς γυαλιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουν λύση το πρόβλημα του 3D χωρίς γυαλία είδη, είτε χρησιμοποιόντας το υλικό των 3D γυαλιών ως ενσωματομένο φίλτρο μέσα στην τηλεόραση είτε με άλλους τρόπους.

Το βιντεάκι αυτό πέρα του εάν πραγματικά λειτουργεί το συγκεκριμένο πείραμα είναι ένα ατυχές παράδειγμα προς αποφυγή, χωρίς να μπορεί να αποκλείση κάποιος και τις βλάβες που μπορεί να προκαλέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...