Προς το περιεχόμενο

[Δημοσκόπηση] Πόση σημασία δίνετε στην επίσημη τεκμηρίωση;


nske

  

91 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Συμβουλεύεστε την τεκμηρίωση των εφαρμογών;

    • Ναι, το θεωρώ σημαντικό για την αποδοτική χρήση τους
      27
    • Ναι, το θεωρώ σημαντικό για την αποδοτική χρήση τους, αλλά θα πρέπει να είναι στα ελληνικά
      4
    • Μόνο αν αντιμετωπίσω δυσκολία
      33
    • Μόνο αν αντιμετωπίσω δυσκολία και εφόσον είναι διαθέσιμη στα ελληνικά
      3
    • Σχεδόν ποτέ, για οτιδήποτε χρειαστεί βασίζομαι σε άλλες πηγές (π.χ. Googling ή Web Forums)
      24
  2. 2. Η ύπαρξη καλής επίσημης τεκμηρίωσης επηρεάζει σημαντικά την εντύπωσή σας για την ποιότητα μιας εφαρμογή;

    • Ναι
      70
    • Όχι
      20
  3. 3. Πότε ήταν η τελευταία φορά που συμβουλευτήκατε την επίσημη τεκμηρίωση κάποιας εφαρμογής;

    • Τις τελευταίες ημέρες
      41
    • Πριν κάποιες εβδομάδες
      24
    • Πάνε μήνες
      18
    • Ποτέ
      7


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με πρωτοβουλία του Δημήτρη (DIMITRISG) τίθεται αυτό το θέμα για ψηφοφορία.

 

Ο σκοπός είναι να διαπιστωθεί η σημασία που δίνουν οι χρήστες στην επίσημη τεκμηρίωση (documentation), γενικά αλλά και ειδικά στην μητρική μας γλώσσα.

 

Βέβαια, αναλόγως το είδος των εφαρμογών, η τεκμηρίωση μπορεί να είναι από εντελώς απαραίτητη για οποιαδήποτε χρήση μέχρι βοηθητική για πιο εξειδικευμένες χρήσεις, όμως γενικά η τάση μας σαν χρήστες ποια είναι: να συμβουλευόμαστε προκαταβολικά την τεκμηρίωση ή μόνο αφού συναντήσουμε κάποια δυσκολία; Ή μήπως πάλι λειτουργούμε εντελώς πειραματικά και αν δεν πετύχουμε το σκοπό μας τότε απευθυνόμαστε σε άλλες πηγές για βοήθεια (π.χ. forums);

 

Αν τώρα δίνουμε σημασία στην επίσημη τεκμηρίωση, κατά πόσο η μη ύπαρξη ελληνικής μετάφρασης αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να υπάρχει, βέβαια η αλήθεια είναι πως πρώτη κίνηση είναι το Google και μετά όλα τα υπόλοιπα μιας και συνήθως εφόσον πρόκειται για πρόβλημα όλο και κάποιος άλλος θα το είχε και θα υπάρχει λύση έτοιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω την τεκμηρίωση όταν θέλω να κάνω κάτι έξω από όσα καταφαίρνεις "διαισθητικά". Αν δεν καταλάβω τι λέει το man ή δεν με καλύπτει η ονλάιν τεκμιρίωση, θα ψάξω για άλλους που είχαν την ίδια απορία στο ίντερνετ (ουίκι, φόρουμ, λίστες, κάτι υπάρχει πάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ευχαριστώ nske,

Επίσης αρκετές φορές τυχαίνει να χρησιμοποιώ μια εφαρμογή για αρκετό διάστημα και ενώ πιστεύω πως γνωρίζω την λειτουργία της, διαβάζοντας την τεκμηρίωση διαπιστώνω ότι υπάρχουν χαρακτηριστικά, ή είχα εσφαλμένη/ελλιπή εντύπωση για την λειτουργία κάποιον άλλον. Βέβαια όταν υπάρχει και στα ελληνικά προσωπικά με κουράζει λιγότερο το διάβασμά της :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Συμβουλεύεστε την τεκμηρίωση των εφαρμογών;

Συνήθως όχι. Οι μηχανές αναζήτησης κυριαρχούν τόσο για τα πρώτα βήματα σε κάτι νέο όσο και στην αναζήτηση για επίλυση προβλημάτων. Άν δεν έχω σύνδεση στο διαδίκτυο, υποχρεωτικά διαβάζω (στα πεταχτά/browsing) ότι υπάρχει διαθέσιμο.

Πρόσφατο παράδειγμα (ναι ξέρω δεν είναι από Linux αλλά δεν έχω τέτοιο πρόσφατο παράδειγμα). Για να ασχοληθώ με αυτό έπρεπε να στήσω/ρυθμίσω έναν mssql2005Express σε XP SP2 το οποίο για να παίξει πρέπει να είσαι μεγάλος πιγκουίνος. Όλα τα βρήκα στο διαδίκτυο. Δεν άνοιξα ούτε μισή σελίδα εγχειρίδιο.

 

Η ύπαρξη καλής επίσημης τεκμηρίωσης επηρεάζει σημαντικά την εντύπωσή σας για την ποιότητα μιας εφαρμογή;

Ναί θέλω καλή τεκμηρίωση, ΑΛΛΑ...

Συνήθως, παρόλο που η τεκμηρίωση είναι εκτεκταμένη και πολύ καλά και τεχνικά γραμμένη, για κάποιο λόγο δεν καλύπτει τις ανάγκες ενός μέσου χρήστη που συνήθως λειτουργεί με την λογική "λύση θέλω, τώρα την θέλω" και όχι με την λογική "ααα, τι ωραίο εγχειρίδιο, τώρα που τελείωσα το "Πόλεμος και Ειρήνη" ας κάτσω να το διαβάσω και αυτό".

Πρόσφατο παράδειγμα. Linux που ήταν adsl-router-gateway στο lan έπρεπε να γίνει απλό PC.

Για να μην γράφω ιστορίες, δεν είχα διαδίκτυο και έπρεπε να διαβάσω το man iptables για να ξαναστείσω 3-4 απλούς κανόνες για να έχει το PC δίκτυο (τα εξ ορισμού policies μετά το flush ήταν DROP, παντού).

Ε, από το man iptables δεν έβγαλα άκρη παρά τις ~2000 σελίδες (που δεν είχα χρόνο να τις διαβάσω/μελετήσω)

Διαβάζοντας τους παλιούς κανόνες που έδειχναν πάνω κάτω τι έπρεπε να γίνει, έφτιαξα τους νέους και έπαιξαν.

Τί ζητούσα ; Δύο τρία απλά, αλλά πλήρη, παραδείγματα που να καλύπτουν τις ανάγκες του "χαζού" του "μέσου" και του "securita" χρήστη.

 

Πότε ήταν η τελευταία φορά που συμβουλευτήκατε την επίσημη τεκμηρίωση κάποιας εφαρμογής;

Χθές και σήμερα για τα iptables και το μετάνοιωσα οικτρά :(

 

 

Προσθήκη.

Όσο αφορά τα Ελληνικά, συγχωρέστε με αλλά η μεταφορά όρων πληροφορικής (και όχι μόνο) από τα Αγγλικά στα Ελληνικά παρόλο που σε αρκετές περιπτώσεις είναι ευφυέστατη, ευρηματική και πρωτότυπη, εμένα δεν με καλύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Συμβουλεύεστε την τεκμηρίωση των εφαρμογών;

Μονο όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

 

Η ύπαρξη καλής επίσημης τεκμηρίωσης επηρεάζει σημαντικά την εντύπωσή σας για την ποιότητα μιας εφαρμογή;

Ναί, θέλω καλή τεκμηρίωση.

 

Πότε ήταν η τελευταία φορά που συμβουλευτήκατε την επίσημη τεκμηρίωση κάποιας εφαρμογής;

Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε και δε θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...