Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε η τελική έκδοση του LibreOffice 3.3


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα το θέμα, αλλά η αρχική ερώτηση που είχα και την είδα να εκφράζεται, δεν έχει απαντηθεί. Τελικά έχει νόημα να αντικαταστήσουμε το openoffice με το libre ή παραμένουμε στο openoffice μέχρι να δούμε κάποια σοβαρή διαφορά;;

 

 

Αυτη τη στιγμη, και αν δεν σε ενδιαφερει η ιδεολογια πισω απο το καθενα οχι. Στο μελλον που πιθανως να αρχισουν να διαφερουν βλεπουμε

 

 

 

θα χτυπήσει κόκκινο ο internet explorer εδώ στο ελλάντα ...(έρχεται μαζί με τα windows)

 

ή δεν είναι έτσι?

 

Οχι πια. Λυσσαξανε να τον βγαλουνε (καλα μεσα ειναι αλλα εστω σε ρωταει αν τον θες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπλέκεις πολλά θέματα μεταξύ τους και χρησιμοποιείς παραδείγματα που δεν αντιστοιχούν μεταξύ τους κάθε φορά.

 

1)Τι θα γινόταν αν και εφόσον, ας το αφήσουμε να το λύσουν αυτοί που ζουν στο παράλληλο σύμπαν όπου ισχύουν οι υποθέσεις σου...

 

3) Το vendor-lock φυσικά και είναι πάντα απόλυτο, μπορείς να αναφέρεις έστω και ένα αντιπαράδειγμα; Το android και το IOS θες να μας πεις ότι τα βοήθησε κάπως η nokia;

 

 

 

 

Καταρχήν έχεις επιθετικό στύλ.

 

1) Η υπόθεση εργασίας είναι πολύ απλή. Δεν σου ζητήθηκε να μαντέψεις τί θα γινόταν αν ο Bill Gates είχε 6 δάχτυλα. Αν δεν μπορείς να επεξεργαστείς μια τόση απλή υπόθεση... Επιπλέον η oracle πουλάει και το StarOffice, αλλά που είναι τα ποσοστά;

 

3) Το vendor-lock είναι σχετικό. Αυτό που είπε και δεν κατάλαβες είναι το εξής: Τόσα χρόνια είμασταν όλοι συνηθισμένοι στα Nokia, με το λειτουργικό τους και την οργάνωση των μενού κτλ. Μετά ήρθαν κάτι εντελώς νέα λειτουργικά, αφής με άλλο τρόπο λειτουργείας και φυσικά σύμβατα με ότι υπήρχε μέχρι τώρα. Νέοι φορτιστές, car-kit και ένα σωρό άλλα εξαρτήματα. Και όμως ο κόσμος άλλαξε. Το vendor-lock επίσης δεν ισχύει στο linux. Πότε εσύ ανακάλυψες το arch; Δεν θα έπρεπε από συνήθεια όλοι να χρησιμοποιούμε debian ή fedora; Είναι συμβατό τo rpm με to deb; Επίσης πόσοι άλλαξαν από coreldraw σε illustrator;

 

Ισχύει για μερικούς ανθρώπους, αλλά δεν είναι ο κανόνας.

 

Και κλείνωντας, όσο δύσκολα αδυνατείς να καταλάβεις το "τί θα γινόταν αν", τόσο εύκολα μπορείς να προβλέψεις τί θα γίνει στο μέλλον. Πώς γίνεται αυτό;

Επεξ/σία από marios_geo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δέσουν όλα αυτά με το αρχικό post, γνώμη μου είναι ότι δεν χρειαζόμαστε αλλο ένα project. Πρεπει να μαζευτούν πολλοί developers σε μία σουίτα.

 

Σίγουρα το να δουλεύουν πολλοι για το ίδιο πράγμα είναι καλύτερα , αλλα νομίζω οτι ούτως ή άλλως σε κάποιο βαθμό υπάρχει και οριζόντια διάχυση του κώδικα , οπότε κάποιες ομάδες χρησιμοποιούν κοινές βιβλιοθήκες ή ανταλλάσουν κώδικα κ.ο.κ.

 

Εξάλλου δεν μπορείς να πείς οτι είναι απόφαση της open source κοινότητας να υπάρχει τόση πολυμορφία.

Δεν του υποχρεώνει κανένας να είναι ο καθένας ξεχωριστά ούτε τους απαγορεύει να δουλέψουν με άλλους.

Απλά όταν κάτι το κάνεις γιατί γουστάρεις να το κάνεις και όχι γιατι σε 'υποχρεώνει' η εταίρια σου , προφανώς το κάνεις όπως θέλεις εσύ... Είναι σαν να μου λές οτι είναι άκυρο που υπάρχουν τόσες γλώσσες στον πλανήτη.. θα έπρεπε να υπάρχουν μόνο αγγλικά άντε και καμμιά άλλη... :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τη συζήτηση στο Link.png Site: ADSLgr μου λύθηκαν αρκετές απορίες.

 

Επειδή η Sun δε δεχόταν patches από άλλους developers, εκείνοι έφευγαν φτιάχνοντας τις δικές τους σουίτες. Τώρα με το LibreOffice αναμένεται να μαζευτούν όλοι σε αυτό. Το Go-OOo ήδη συγχωνεύθηκε με το LibreOffice.

 

Περισσότερα διαβάστε εδώ: http://www.documentfoundation.org/faq/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

2 ερωτησούλες:

 

1ον Μιας και τόσα χρόνια χρήσης του OOo έχω χτίσει ένα καλό λεξικό προσθέτοντας στο ήδη υπάρχον λεξικό λέξεις που δεν υπήρχαν, υπάρχει η δυνατότητα να μεταφέρω το λεξικό του OOo στο LibreOffice; (Linux)

 

2ον Αυτό που θα έλυνε τα σοβαρότερα προβλήματα θα ήταν η χρήση κοινών προτύπων. Η καθιέρωση ενός καλού format για αρχεία κειμένου, ενός υποτιθέμενου πανίσχυρου odt ας πούμε που θα "υποχρέωνε" όλους να το επιλέξουν θα έλευνε τις συμβατότητες ανάμεσα στις διαφορες πλατφόρμες; Στο εργαστήριό μου, εγκατέστησα σε μερικά pc Debian προκειμένου να απαλλαγώ από τη συντήρηση και τα αλλεπάλληλα format που έκανα στα XP λόγω της χρήσης τους από πολλούς διαφορετικούς και συχνά άσχετους χρήστες. Πολλοί αντιμετωπίζουν πρόβλημα με την αλλαγή της μορφοποίησης των doc και docx αρχείων όταν τα ανοίγουν με το OOo. Αυτό θα λυνόταν αν χρησιμοποιούταν ένα κοινό ανοιχτό format από όλες τις πλατφόρμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καταρχήν έχεις επιθετικό στύλ.

 

1) Η υπόθεση εργασίας είναι πολύ απλή. Δεν σου ζητήθηκε να μαντέψεις τί θα γινόταν αν ο Bill Gates είχε 6 δάχτυλα. Αν δεν μπορείς να επεξεργαστείς μια τόση απλή υπόθεση... Επιπλέον η oracle πουλάει και το StarOffice, αλλά που είναι τα ποσοστά;

 

3) Το vendor-lock είναι σχετικό. Αυτό που είπε και δεν κατάλαβες είναι το εξής: Τόσα χρόνια είμασταν όλοι συνηθισμένοι στα Nokia, με το λειτουργικό τους και την οργάνωση των μενού κτλ. Μετά ήρθαν κάτι εντελώς νέα λειτουργικά, αφής με άλλο τρόπο λειτουργείας και φυσικά σύμβατα με ότι υπήρχε μέχρι τώρα. Νέοι φορτιστές, car-kit και ένα σωρό άλλα εξαρτήματα. Και όμως ο κόσμος άλλαξε. Το vendor-lock επίσης δεν ισχύει στο linux. Πότε εσύ ανακάλυψες το arch; Δεν θα έπρεπε από συνήθεια όλοι να χρησιμοποιούμε debian ή fedora; Είναι συμβατό τo rpm με to deb; Επίσης πόσοι άλλαξαν από coreldraw σε illustrator;

 

Ισχύει για μερικούς ανθρώπους, αλλά δεν είναι ο κανόνας.

 

Και κλείνωντας, όσο δύσκολα αδυνατείς να καταλάβεις το "τί θα γινόταν αν", τόσο εύκολα μπορείς να προβλέψεις τί θα γίνει στο μέλλον. Πώς γίνεται αυτό;

 

Κρίμα αν το στύλ μου σου φάνηκε επιθετικό. Δεν είμαι όμως. Το ξεκαθάρισα;

 

Η "υπόθεση εργασίας" σου είναι λιγότερο πιθανή από το 6ο δάχτυλο του Gates να κάνει σόδομα και γόμορα στο 7ο δάχτυλο του Stalman. Και για αυτό μπορούμε να ευχαριστούμε τη GNU software license agreement βάση της οποίας το GNU software θα διαθέτει πάντα το source ώστε να μπορείς να το κάνεις μόνος σου compile. Επιπλέον όλοι οι παραδοσιακοί unix vendors κατάλαβαν τη σημασία του να υπάρχει κάτι σαν το linux και το υποστηρίζουν. Εαν εσένα η υπόθεση εργασίας σου σου φαίνεται να έχει οποιοδήποτε νόημα εμένα μου φαίνεται αυταπόδεκτα και προφανώς γελοία. Και δεν είμαι επιθετικός, ακριβολόγος είμαι.

 

Το παράδειγμά σου για το vendor lock ενισχύει αυτά που λέω... Η nokia είχε επικρατήσει για διάφορους λόγους, όμως στον ελεύθερο ανταγωνισμό έμεινε πίσω και έχασε το έδαφός της. Ο μόνος λόγος που τα win (και το office) δεν έχουν ακόμα τέτοιο πρόβλημα είναι ο ΑΘΕΜΙΤΟΣ ανταγωνισμός και μόνο. Οσον αφορά τη σύγκρισή σου με φορτιστές κλπ, επίσης είναι ένα κλασσικό παράδειγμα ότι αυτό που χρειάζεται ο κόσμος είναι κοινά πρότυπα και όχι τον κάθε κατασκευαστή να φτιάχνει τα δικά του. Νομίζω αναφέρθηκε σε αυτό το thread αλλά μάλλον δεν το πρόσεξες/κατάλαβες. Αυτό όμως δεν δείχνει ότι δεν χρειαζόμαστε ποικιλία αλλά ότι δεν χρειαζόμαστε το ίδιο πράγμα σε ασύμβατες εκδόσεις. Για να καταλήξω ότι το debian με το fedora και τις άλλες διανομές ΔΕΝ ειναι το ίδιο. Εφόσον χρησιμοποιείς linux οπως λες θα έπρεπε να το είχες προσέξει. Και χαίρομαι που δεν είμαι αναγκασμένος να χρησιμοποιώ μια από τις δυο.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις (και όσοι άλλοι διαμαρτύρονται για την πληθώρα επιλογών) είναι ότι το κάθε free software, από διανομή μέχρι το τελευταίο utility, διαδίδεται με βάση την αξία του (πόσο καλά κάνει το σκοπό του ή πόσο πρωτοποριακό είναι) και εφόσον υπάρχει έστω και ένας που πιστεύει ότι θέλει να το κάνει ποιος είναι αυτός που θα διαμαρτυρηθεί με το που αφιερώνει (ή επενδύει...) το χρόνο ο ένας; Παράδειγμα, το yellow dog linux ίσως να ανήκει στις διανομές που θεωρείτε ότι δεν έχουν νόημα ύπαρξης. Αν ήθελες όμως να βάλεις linux στο playstation για να παίξεις με το cell chip θα την έβρισκες πολύτιμη που υπήρχε και δεν αναγκάστηκες να κάνεις port μόνος σου στη συγκεκριμένη αρχιτεκτονική (και μετά από 2-3 χρόνια που θα τελείωνες την πτυχιακή σου θα καταριόσουν την ώρα και τη στιγμή που υπήρχε :P). Παράδειγμα 2: Ούτε το fedora ούτε το debian ήταν οι πρώτες διανομές που βγήκαν full 64bit και αν σε ενδιέφερε η ταχύτητα σε χειροποίητους κώδικες σε ολοκαίνουρια opteron server πάλι εκτιμούσες την ΥΠΑΡΞΗ ΕΠΙΛΟΓΗΣ.

 

Να παρατηρήσω επίσης τα εξής:

1) Να είσαι(είστε για να μη νομίζεις ότι είναι προσωπικό...) ότι όταν μπορούν να συνεργαστούν το κάνουν. Για αυτό υπήρχε μια συζήτηση "συγχρχονισμού" των release μεταξύ debian/ubuntu/δε θυμάμαι ποιοι άλλοι ή για παράδειγμα το κοινό συνέδριο KDE/GNOME

2) Παρόλο το 1 εδώ δεν μπορούμε να μιλήσουμε εγώ με σένα και νομίζεις ότι είμαι επιθετικός και νομίζετε ότι έτσι απλά θα συνεννόνονταν όλοι σε μια διανομή, 1 Xserver[*] κλπ κλπ

3) Παρόλο το ρομαντισμό που έχει μείνει στο open source & GNU, η πλειοψηφία των patches είναι από επαγγελματίες που πληρόνονται για αυτό που κάνουν. (και πολύ καλά κάνουν και πληρόνονται και πολύ καλύτερα που αυτό για το οποιό χρεώνουν είναι διαθέσιμο σε όλους χωρίς άμμεσο αντίτιμο)

 

Το πόσοι άλλαξαν από corel σε illustrator δεν μπορώ ούτε να το σχολιάσω ούτε να το καταλάβω γιατί δεν ασχολούμαι καθόλου με το χώρο.

 

Επίσης δεν έκανα καμία πρόβλεψη. Αν νομίζεις ότι αυτά που είπα για την oracle είναι δικά μου, τότε ψάξε καλύτερα στο google. Δεν έχω πρόβλημα με τις υποθέσεις, αρκεί να έχουν βάση. Οι παράλληλες που τέμνονται είναι μια λογική βάση, τα τσάμπα win+ office και το proprietary linux δεν έχει καμία λογική. να στο πω αλλιώς, αν ίσχυε αυτό που λες, τότε το fsf ή GNU θα ήταν τα windows και το εμπορικό και παντοκράτορας το linux. Οτι λέω τόση ώρα (και λες) θα ίσχυε ακριβώς το ίδιο με απλή αντικατάσταση των λέξεων windows<=>linux office<=>openoffice . Τα κατάλαβες;

 

Και τέλος γιατί αρκετά ξέφυγα από το θέμα, εντύπωσή μου είναι ότι το lo αξίζει να το βάλετε και μόνο επειδή είναι η ουσιαστική συνέχεια του openoffice και είναι πιο actively developed. Νομίζω ότι όποιον τον ενδιαφέρει να ενημερώσει το oo του με ότι πιο τελευταίο ή με κάτι ποιο καινούριο δε θα απογοητευτεί με το libreoffice.

 

[*] Ευτυχώς που ακόμα και για τον Xserver υπάρχουν άτομα που σκέφτονται το διαφορετικό και υπάρχει μια προσπάθεια όπως το wayland μπας και πεταχτεί επιτέλους o Xserver...

 

2 ερωτησούλες:

 

1ον Μιας και τόσα χρόνια χρήσης του OOo έχω χτίσει ένα καλό λεξικό προσθέτοντας στο ήδη υπάρχον λεξικό λέξεις που δεν υπήρχαν, υπάρχει η δυνατότητα να μεταφέρω το λεξικό του OOo στο LibreOffice; (Linux)

 

2ον Αυτό που θα έλυνε τα σοβαρότερα προβλήματα θα ήταν η χρήση κοινών προτύπων. Η καθιέρωση ενός καλού format για αρχεία κειμένου, ενός υποτιθέμενου πανίσχυρου odt ας πούμε που θα "υποχρέωνε" όλους να το επιλέξουν θα έλευνε τις συμβατότητες ανάμεσα στις διαφορες πλατφόρμες; Στο εργαστήριό μου, εγκατέστησα σε μερικά pc Debian προκειμένου να απαλλαγώ από τη συντήρηση και τα αλλεπάλληλα format που έκανα στα XP λόγω της χρήσης τους από πολλούς διαφορετικούς και συχνά άσχετους χρήστες. Πολλοί αντιμετωπίζουν πρόβλημα με την αλλαγή της μορφοποίησης των doc και docx αρχείων όταν τα ανοίγουν με το OOo. Αυτό θα λυνόταν αν χρησιμοποιούταν ένα κοινό ανοιχτό format από όλες τις πλατφόρμες;

Είναι πολύ πιθανό βάζοντας το LO να "δει" τις παλιές σου ρυθμίσεις και επιλογές. Διαφορετικά ψάξε λίγο το google για αυτό που ζητάς και 99% θα υπάρχει ήδη λύση. Αν θες βοήθεια επικοινώνησε.

 

Φυσικά και τα κοινά πρότυπα είναι απαραίτητα και αυτό προωθούν όλες οι ανοικτές κοινότητες είτε είναι κοινότητα κοιμενογράφων είτε ότι άλλο. Και είναι προφανές για όλους όσους βλέπουν αυτό που περιγράφεις ως πρόβλημα. Για άλλους όμως αυτός είναι ένας τρόπος να πουλήσεις, εφόσον μόνο ένα προϊόν είναι συμβατό με κάποιο format. Αλλά γιατί λες ότι κάθε καινούρια έκδοση του office δεν είναι συμβατή με τις προηγούμενες; Επειδή έχει τόσο απαραίτητες αλλαγές ή για να αναγκάζει τον κόσμο να "αγοράζει" τις καινούριες εκδόσεις; Στην τελική πόσοι χρησιμοποιούν κάτι περισσότερο απο τις δυνατότητες του office 2000-2003 ; Μήπως αντίστοιχες πρακτικές εφαρμόζει και η apple και πιθανόν και άλλοι "παντοκράτορες" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...