Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση υποτίτλων; Κάντε post ΕΔΩ! v2.0


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παρόν θέμα είναι συνέχεια του αρχικού Αναζήτηση υποτίτλων; Kάντε post ΕΔΩ!. Ο σκοπός όπως και με τον προκάτοχό του είναι ο ίδιος: Ένα κεντρικό σημείο όπου τα μέλη θα δημοσιεύουν requests για υποτίτλους που είναι σπάνιοι-δυσεύρετοι. Προσοχή: Η λέξη-κλειδί είναι το «δυσεύρετοι». Δε δημοσιεύουμε μήνυμα, αν πρώτα δεν έχουμε κάνει μία στοιχειώδη έρευνα για τους υποτίτλους που μας ενδιαφέρουν. Πώς γίνεται αυτή η έρευνα; Πολύ απλό. Δύο τρόποι:

 

 

1. Υπάρχουν γνωστά και δημοφιλή sites που συγκεντρώνουν και κάνουν διαθέσιμους υποτίτλους για πάρα πολλές ταινίες ή παρέχουν εξωτερικά (από άλλα sites) links προς αυτούς. Κάποια από αυτά μπορεί να εξειδικεύονται μάλιστα σε μία συγκεκριμένη γλώσσα. Ακολουθεί μία λίστα με μερικά τέτοια sites. Παρακαλώ όσοι θέλουν να προστεθούν επιπλέον αναφορές στη λίστα (ή να αφαιρεθούν κάποιες γιατί έχουν πάψει να δουλεύουν), να αφήνουν ένα σχετικό μήνυμα εδώ στο θέμα:

  • Greek Subtitles Project: Μετα-μηχανή αναζήτησης υποτίτλων που εξειδικεύεται σε Ελληνικούς υποτίτλους και παρέχει εξωτερικά links. Αν ψάχνετε ελληνικό υπότιτλο και δεν τον βρείτε με την πρώτη εδώ, ζόρικα τα πράγματα!
  • Podnapisi.NET: Διαθέτει ξένους και ελληνικούς υποτίτλους για σειρές και ταινίες, αν και είναι περισσότερο χρήσιμο σε όσους δουλεύουν με αγγλικούς υποτίτλους
  • OpenSubtitles.org: Ίσως η μεγαλύτερη βάση δεδομένων με υποτίτλους σε πάρα πολλές γλώσσες, μεταξύ αυτών και Ελληνικά
  • TVsubtitles.net: Εξειδικεύεται σε τηλεοπτικές σειρές. Παρέχει υποτίτλους σε διάφορες γλώσσες, μεταξύ αυτών και Ελληνικά
  • TVSubs.net: Μην το μπερδεύετε με το ακριβώς προηγούμενο, δεν είναι το ίδιο. Παρουσιάζουν μεν αρκετή επικάλυψη, αλλά τυχαίνει που και που στο ένα να βρείτε κάτι που δεν υπάρχει στο άλλο
  • FindSubtitles.com: Μετα-μηχανή αναζήτησης υποτίτλων σε διάφορες γλώσσες
  • Subs4Free.com: Ελληνικοί και Αγγλικοί υπότιτλοι ταινιών
  • ...

2. Συχνά, αρκεί μία αναζήτηση στο Google ή σε άλλη μηχανή αναζήτησης για να εντοπίσουμε πληθώρα υποτίτλων για δημοφιλείς ταινίες. Φτάνει να ξέρουμε τον αγγλικό τίτλο της ταινίας. Π.χ. αν ψάχνουμε ελληνικούς υποτίτλους για ταινία με τον υποθετικό αγγλικό τίτλο "Movie1", εισάγουμε στη μηχανή αναζήτησης τον όρο Movie1 greek subtitles

 

 

Αν κάνετε τα παραπάνω και δε βρείτε αυτό που ψάχνετε, τότε μόνο αφήνετε μήνυμα εδώ. Παρακαλώ να σεβαστείτε αυτήν την απαίτηση, ώστε το παρόν θέμα να γίνει χρήσιμο για όσους πράγματι έχουν πρόβλημα στο να βρουν σπάνιους υποτίτλους. Όχι καταφύγιο για όσους βαριούνται να κάνουν μία απλή έρευνα και ζητούν από άλλα μέλη να το κάνουν για λογαριασμό τους. Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από parsifal
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρακαλώ όσοι θέλουν να προστεθούν επιπλέον αναφορές στη λίστα (ή να αφαιρεθούν κάποιες γιατί έχουν πάψει να δουλεύουν), να αφήνουν ένα σχετικό μήνυμα εδώ στο θέμα:

 

Πιστεύω πως ''η κορυφή'' των sites για την εύρεση υπότιτλων, είναι το : http://www.findsubtitles.com/

Αυτό το site, σε ανακατευθύνει σε πολλά άλλα sites, που παρέχουν και Ελληνικούς Υπότιτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια καλημερα, ψαχνω ελληνικους υποτιτλους στο dvdrip του "Powder" ταινια του 1995 με τον Sean Patrick Flanery... Yπαρχουν καπου οι συγκεκριμενοι υποτιτλοι ή μπορει να τους ανεβασει κανεις? ευχαριστω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα, ψαχνω ελληνικους υποτιτλους στο dvdrip του "Powder" ταινια του 1995 με τον Sean Patrick Flanery... Yπαρχουν καπου οι συγκεκριμενοι υποτιτλοι ή μπορει να τους ανεβασει κανεις? ευχαριστω....

 

Μόνο Αγγλικούς βρήκα φίλε μου για το Powder (1995) ENG. Η Ταινία έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα από την Audio Visual με τον τίτλο "Το Αγόρι Του Ουρανού" και μπορείς να την ζητήσεις στα video vlub.

 

Μήπως υπάρχουν υπότιτλοι ελληνικοί για αυτήν την ταινία?

 

Και εσύ φίλε θα αρκεστείς στους Αγγλικούς. Δεν υπάρχουν Ελληνικοί υπότιτλοι για το Guest House Paradiso (1999) ENG. Η ταινία υπάρχει στα Seven και μπορείς να την νοικιάσεις. Μετά μπορείς να κάνεις rip τους υπότιτλους και να τους ανεβάσεις πρώτος.

 

Αν θέλετε, μπορείτε να μεταφράσετε τους υπότιτλους με το Subtitle Workshop και την βοήθεια του Google Translate και να τους προσφέρετε στην κοινότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο Αγγλικούς βρήκα φίλε μου για το Powder (1995) ENG. Η Ταινία έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα από την Audio Visual με τον τίτλο "Το Αγόρι Του Ουρανού" και μπορείς να την ζητήσεις στα video vlub.

 

 

 

Και εσύ φίλε θα αρκεστείς στους Αγγλικούς. Δεν υπάρχουν Ελληνικοί υπότιτλοι για το Guest House Paradiso (1999) ENG. Η ταινία υπάρχει στα Seven και μπορείς να την νοικιάσεις. Μετά μπορείς να κάνεις rip τους υπότιτλους και να τους ανεβάσεις πρώτος.

 

Αν θέλετε, μπορείτε να μεταφράσετε τους υπότιτλους με το Subtitle Workshop και την βοήθεια του Google Translate και να τους προσφέρετε στην κοινότητα.

 

Να είσαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα

 

ψαχνω για αγγλικους υποτιτλους του cartoon the inspector (ηταν μαζι με με τις περιπετειες του μυρμυγκοφαγου στο ροζ πανθηρ) ωστε να υποτιτλησω ολα τα επεισοδεια στα ελληνικα

 

εαν μπορουν να βρεθουν, η τα εχει καποιο μελος...ας με ενημερωσει

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ψαξει παντου εφτασα (να αγορασω dvd )τους ελληνικους υποτιτλους για τη σειρα gilmore girls βρεικα μονο τις 3 σεζον που τις ειχα αγορασει και θελω και τισ αλλες 4σεζον οποιος ξερει κατι ασ μου πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα

 

ψαχνω για αγγλικους υποτιτλους του cartoon the inspector (ηταν μαζι με με τις περιπετειες του μυρμυγκοφαγου στο ροζ πανθηρ) ωστε να υποτιτλησω ολα τα επεισοδεια στα ελληνικα

 

εαν μπορουν να βρεθουν, η τα εχει καποιο μελος...ας με ενημερωσει

 

ευχαριστω

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν υπότιτλοι γι' αυτή τη σειρά φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν υπότιτλοι γι' αυτή τη σειρά φίλε μου.

θα κανω μια προσπαθεια μεσω p2p προγραμματων

 

και εγω χλωμο το βλεπω....αλλα ποτε δεν ξερεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...