Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστές που ανοίγουν... στη στιγμή!


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και στην λειτουργία sleep btw, ο υπολογιστής καταναλώνει ~10% της κατανάλωσης που έχει όταν είναι ανοιχτός.

Δηλαδή μπακαλίστικα για ένα μέσο υπολογιστή 10W.

 

Αν η περίφημη τεχνολογία δεν κλείνει ΕΝΤΕΛΩΣ όλα τα υποσυστήματα, δεν έχει τίποτα να προσφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως εμένα δεν θα με χάλαγε αν αποθήκευα στην ram το λειτουργικό και τις εφαρμογές,χωρίς να διαγράφονται σε κάθε reboot. Στο μέλλον προβλέπω οτι οι σκληροί θα είναι extra αποθηκευτηκά μέσα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο "εξτρά" που διαβάζω στο λινκ είναι η οικονομία που θα προσφέρει σε μεγάλους σέρβερ επειδή θα δίνει τη δυνατότητα να κλείνουν επιμέρους υποσυστήματα όταν δεν θα υπάρχει workload... Δεν είδα κάτι για "τρομερές επιδόσεις"... :huh:

 

Φιλε μου το αρθρο στο site ειναι συνοπτικο,το θεμα των επιδοσεων ειναι διαχυτο.Οταν αναφερεται στο bootup γραφει ''for example''.

 

Στην μελετη ειναι αναλυτικοτερος,αλλα ειναι πασιφανες οτι δεν θα ξοδευαν χρονο και λεφτα για να κανουν το boot up μονο μερικα δευτερολεπτα γρηγοροτερο,αυτο και ενα παιδακι το καταλαβαινει δεν νομιζεις?

 

Το νοημα ειναι ταχυτητα στις εφαρμογες,οικονομια στην ενεργεια,και μαλιστα οταν εκτελουνται πιο ελαφρες εφαρμογες,εν μερει παυση καποιων λειτουργιων που δεν χρειαζονται εκεινη την δεδομενη στιγμη,χωρις να επηρεαστει η αποδοση του συστηματος.

 

 

Να και ενα πιο συγκεκριμενο quote απο το αρθρο για να καταλαβεις καλυτερα:

 

“The double floating-gate FET would help solve this problem,” Franzon says, “because data could be stored quickly in nonvolatile memory – and retrieved just as quickly. This would allow portions of the server memory to be turned off during periods of low use without affecting performance.”

 

Τωρα αν καποιοι φιλοι πιστευουν οτι ειναι ασχετοι οι συγκεκριμενοι επιστημονες και σπαταλησαν τα λεφτα της ερευνας σε βλακειες και κακως το νεο αυτο αποτελει τεχνολογικη ειδηση σε χιλιαδες τεχνολογικα sites στο internet,(οπως μπορειτε να διαπιστωσετε αν το γκουγκλαρετε)αυτο ειναι αναφαιρετο δικαιωμα τους,εμενα δεν με απασχολει.Εγω ανεφερα απλα,μια ενδιαφερουσα κατα την ταπεινη μου γνωμη ειδηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα πουθενά να αναφέρεται πιο γρήγορη ταχύτητα σε εφαρμογές. Μόνο πιο γρήγορη εκκίνηση ενός απενεργοποιημένου υπολογιστή. Οπότε... meh.

 

 

 

Οτιδηποτε επωφελειται απο γρηγοροτερη μνημη θα επωφεληθει σε αυτην την περιπτωση. Και οι εφαρμογες θα ανοιγουν πιο γρηγορα. Φυσικα δεν θα τρεχουν πιο γρηγορα αφου απο τη στιγμη που βρισκονται και τωρα στη RAM δεν περιοριζονται απο την ταχυτητα της μνημης

 

Εγω το βλεπω μαλλον σαν αντικαταστατη των SSD. Ενα ειδος RAM, μαλλον αργοτερης απο τη συμβατικη αλλα πολυ πιο γρηγορη απο τους δισκους και SSD που φυσικα δεν χανει τα δεδομενα της. Σε καποια μικρη σχετικα χωρητικοτητα για λειτουργικο και εφαρμογες πιθανως να στεκει απο οικονομικης αποψης. Αν βεβαια ποτε φτασει σε καταναλωτικο επιπεδο.

 

Δικαιολογω ομως οποιονδηποτε δεν ενθουσιαζεται καθως πρωτη φορα που διαβασα για τετοιου ειδους τεχνολογιες ειναι απο το 97 και ακομα τιποτα δεν εχουμε δει ως τελικο προιον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι σε καθε αρθρο με κατι νεο, θα πεταχτει ενας εξυπνακιας να πει οτι οι Μακ το κανουν ηδη αυτο...?

Ειναι απο ελλειψη γνωσεων τελικα ή απο την αισθηση "μειονοτητας" που νιωθουν θελουν με χαζοαπαντησεις να νιωσουν "καλυτεροι" ηδη? (ή και τα δυο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Macbook μου από sleep (σε sleep μου κρατάει πάνω από εβδομάδα) επανέρχεται σε περίπου 2 δευτερόλεπτα. Οπότε... meh.

 

Το ίδιο και το Ubuntu.... και μάλιστα τζαμπα. (Off Topic...sorry)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν μερικα ατομα ,ειτε χρηστες Mac ειτε χρηστες PC,που αισθανονται πολωτικα ως προς τις επιλογες τους,συνηθως μικρης ηλικιας.Το θεμα ειναι οτι η συγκεκριμενη τεχνολογια δεν ειναι αποκλειστικα για PC.Καλλιστα μπορει να χρησιμοποιηθει και για το Mac.

 

Οποιος φιλος θελει ,ας θεσει μια συγκεκριμενη ερωτηση,αν τον ενδιαφερει το θεμα και οταν μαζευτουν μερικες σοβαρες ερωτησεις,σκεφτομαι να στειλω στον Dr.Franzon ενα email για να μας απαντησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Macbook μου από sleep (σε sleep μου κρατάει πάνω από εβδομάδα) επανέρχεται σε περίπου 2 δευτερόλεπτα. Οπότε... meh.

 

Το ίδιο και το Ubuntu.... και μάλιστα τζαμπα. (Off Topic...sorry)

 

 

 

ηξκηξκ

double-facepalm.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@όλους: δεν είπα ούτε ότι τα μακ είναι καλύτερα από pc ή λίνουξ, ούτε ότι ο Μπενίν κακώς έβαλε την είδηση, ούτε ότι το πουλί μου είναι 45 cm. Απλά διαπίστωσα από την είδηση πως αυτό που κάνανε αυτοί οι τύποι, σύμφωνα με το άρθρο, ήταν να ενοποιήσουν δυο διαφορετικού τύπου μνήμες ώστε να έχουμε κάτι σαν το ήδη υπάρχον hibernate, του οποίου μια πολύ καλή υλοποίηση ήδη έχουμε. Πιθανώς με αυτόν τον τρόπο να βελτιωθεί κι άλλο, αλλά δεν διάβασα πουθενά τίποτα που να με κάνει να το πιστέψω.

 

Επίσης, βρήκαν τρόπο να εξοικονομούν ενέργεια σε πολύ δυνατούς σέρβερ. Ο οικολόγος μέσα μου χαίρεται, ο υπόλοιπος εαυτός μου... Meh.

 

Υγ> δεν θα προχωρήσω σε κανένα flame μήνυμα. Όποιος θεωρεί τρολάρισμα την αναφορά οποιασδήποτε λέξης συνδεδεμένης με την ακατονόμαστη, ας με κάνει ρηπόρτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Θανο,η αντιληψη σου ειναι σωστη ως προς ενα μερος της χρησιμοτητας αυτης της νεας μνημης.Η μνημη επισης θα επιταχυνει αφανταστα τις εφαρμογες,αλλα εχεις δικιο που δυσκολευεσαι να το καταλαβεις ξεκαθαρα γιατι οι συγκεκριμενοι επιστημονες χρησιμοποιουν την ορολογια της δουλειας τους,κανοντας το λιγο δυσκολο για εμας τους απλους λατρεις της τεχνολογιας,με πιο γενικες γνωσεις,να τους καταλαβουμε με την μια.

 

Χρησιμοποιουν π.χ. την φραση (ως προς την εφευρεση τους)transfer charges που ισοδυναμει με change of data δηλαδη αλλαγη των δεδομενων,πραγμα που κανουν στο PC οι εφαρμογες κατα την λειτουργια τους.

 

Εδω ενα αρθρακι του BBC ειναι λιγο πιο κατατοπιστικο αλλα την πληρη αναλυση θα την δημοσιευσουν στο περιοδικο IEEE Computer τον Φεβρουαριο.

http://www.bbc.co.uk/news/mobile/technology-12265550

 

Σε αυτο το λινκ,προς το τελος αναφερουν το εξης: ''His team have shown they can transfer charges - in effect change the data - in around 15 nanoseconds.''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Benign, δεν αμφιβάλλω ότι ως έρευνα σίγουρα θα συμβάλλει, και δεν γίνεται για πλάκα. Επίσης, επειδή μετά από όλη αυτή την ιστορία, ο σαρκαστικός τόνος του μηνύματός μου έχει χαθεί τελείως, και με φόβο να μπω στη λούμπα να απαντάω σε μηνύματα άσχετα με την παρατήρησή μου, θα πω μονάχα ένα πράγμα:

 

Προσωπικά, θεωρώ πως ο οικιακός χρήστης δεν θα επιρρεαστεί από αυτήν την καινοτομία(?).

 

Ξαναγράφω πως εσύ πολύ καλά έκανες και έγραψες την είδηση, καθώς περιγράφει την κατεύθυνση μιας τεχνολογικής έρευνας, οι ελπίδες όμως για τρομερές επιδόσεις νομίζω πως είναι υπέρ το δέον υπερβολικές. Βέβαια, μπορεί να κάνω και λάθος. Το μέλλον θα δείξει.

 

ΕΝΤΙΤ: Το μήνυμα "της έριδος" άλλαξε ριζικά και όσοι προσβλήθηκαν, παρεξηγήθηκαν, και γενικότερα, έχασαν όλο το νόημα της φράσης μου, μπορούν να δουν τη revised έκδοσή του εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η MRAM που μας υποσχεθηκανε πριν 5 χρονια τι εγινε? και αυτη τα ιδια εκανε πιο γρηγορα και πιο φθηνα

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Magnetoresistive_random_access_memory

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι δε πρέπει μόνο να αλλάξουν οι μνήμες αλλά και άλλα σημεία του υπολογιστή. Θα μπορούσε να καταργηθεί το BIOS με τη μορφή που είναι σήμερα και υπολογιστής να ανοίγει χωρίς να πρέπει να φορτωθεί το BIOS (αυτό το μπλε απολίθωμα).

Επίσης πρέπει να καταργηθούν εντελώς οι απολιθωμένοι πλέον σκληροί δίσκοι με τη βελόνα και να αντικατασταθούν από SSD τους οποίους είμαι σίγουρος ότι απλά τους "κρατάνε". Δε γίνεται να έχει μικρύνει τόσο πολύ η τεχνολογία σε όλα και ένας SSD δίσκος να είναι ως 80GB.

Σύμφωνο με εσένα , γιατί με τους ανυπολόγιστες που είναι σήμερα είναι αδύνατο.

εγώ έχω 7GM RAM και θέλει 1+ λεπτό για να ανοίξει :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...