Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

martinoff σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σου!

 

Όμως μάλλον δε θα ασχοληθώ με το συγκεκριμένο θέμα άλλο. Έκανα copy όλο το home στα windows (δεν έχω βρει κάτι που να μην ανοίγει μέχρι στιγμής από αυτά που με ενδιαφέρουν), θα κάνω και το / μήπω χρειαστώ κάποια στιγμή κάτι από εκεί και θα βάλω σήμερα debian 7.4 και αν  μου φανούν μη ενημερωμένα τα πακέτα, debian testing και βλέπουμε. Καλό το bleeding edge, αλλά το να μένω ξαφνικά χωρίς λειτουργικό, χωρίς να έχω κάνει κάτι που να το προκάλεσε είναι εντελώς απογοητευτικό και σίγουρα δε μου δίνει το κίνητρο να κάνω την cli εγκατάσταση του arch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια maling list, του arch;

Έχω κάνει τόπικ και στο forum του arch αλλά τίποτα. Είμαι 2-3 μέρες μόνο με windows, κάτι πρέπει οποσδήποτε να εγκαταστήσω σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να ξανακάνεις cli εγκατάσταση. Βάλε Antergos το οποίο είναι Arch χωρίς παραμετροποίηση και σε βοηθάει να έχεις Arch σε 10 λεπτακια. Έπειτα όλα είναι Arch repositories. Εδώ μια παρουσίαση που είχα κάνει πρόσφατα :

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποιος θεωρεί την εγκατάσταση του arch κουραστική η οτιδήποτε άλλο, πώς θα την παλέψει μετά στο λειτουργικό? και εγώ την πρώτη φορά ζαλίστηκα οταν είδα το wiki 100 σελίδες αλλα ουσιαστικά είναι 10-20 εντολές. ψυχολογικό είναι περισσότερο παρά δυσκολία στην εγκατάσταση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μην αποκλειετε και την περιπτωση να ειναι θεμα δισκου.

Ειχα παλια εναν ssd τιγκα στους bad sectors, το linux δεν εκανε εγκατασταση-αργουσε παρα πολυ μεχρι και να τον κανει mount, ενω τα win εμπαιναν και δουλευαν κανονικα.

Oσον αφορα την εγκατασταση του arch, εχω να κανω καθαρη απο τοτε που αρχισαμε τα scripts :P

 

(ψεματα, εκανα μια οταν εκανα την μεταβαση σε x86_64)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να ξανακάνεις cli εγκατάσταση. Βάλε Antergos το οποίο είναι Arch χωρίς παραμετροποίηση και σε βοηθάει να έχεις Arch σε 10 λεπτακια. Έπειτα όλα είναι Arch repositories.

 

Ωραία παρουσίαση :-)

Τα antergos είναι καλή επιλογή για να εγκαταστήσει κάποιος Arch, όντως. Εκτός από τα Arch repos έχουν και ένα μικρό δικό τους. Απλά δεν αλλάζει το γεγονός ότι πρέπει να ασχολείσαι με την διανομή για την συντήρηση μετά την εγκατάσταση.

Εκτός από το antegros υπάρχει και το archboot που χρησιμοποιεί το παλιότερο installer του arch (dialog/curses based). Δυστυχώς στα επίσημα iso επέλεξαν να έχουν μόνο τα arch install scripts.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μην αποκλειετε και την περιπτωση να ειναι θεμα δισκου.

 

Ειχα παλια εναν ssd τιγκα στους bad sectors, το linux δεν εκανε εγκατασταση-αργουσε παρα πολυ μεχρι και να τον κανει mount, ενω τα win εμπαιναν και δουλευαν κανονικα.

 

Oσον αφορα την εγκατασταση του arch, εχω να κανω καθαρη απο τοτε που αρχισαμε τα scripts :P

 

(ψεματα, εκανα μια οταν εκανα την μεταβαση σε x86_64)

 

 

Έκανα επανεγκατάσταση και την επόμενη μέρα μου έβγαλε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Οπότε αλλάζω δίσκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ερώτηση... επειδή με εχει βολέψει με προγράμματα που δεν βρίσκω στο pacman ή δεν ειναι ανανεωμένα στο AUR, απλα κατεβάζω το .deb που βρίσκω σε ενα site τρέχω ar xv στο αρχείο και tar zfx στο data.tar.gz και μετά τρέχω το πρόγραμμα απο τον φάκελο bin (συνήθως)... ούτε καν pacman -U δεν κάνω δηλαδή. πόσο λάθος ειναι αυτό ?

 

αλλιώς μπορώ να κατεβάζω κατευθείαν το tar.gz αν υπάρχει για κάποιο πρόγραμμα. αλλα δεν μπορώ να ξέρω αν ειναι compiled για 64bit η 32bit..

π.χ με το teamviewer έκανα και τα δύο παραπάνω, αλλα δεν ξέρω ποιο ήταν πιο σωστό :P (βέβαια στην 1η περίπτωση ετρεξα και το daemon πρώτα)

 

μήπως η καλύτερη ιδέα είναι να μάθω να φτιάχνω PKGBUILD και να τα βάζω μέσω pacman?

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 3-4 μέρες χρήσης του Debian stable αρχικά και στη συνέχεια testing που έβαλα δοκιμαστικά σε έναν πρόχειρο σκληρό που είχα  μέχρι να έρθει ο καινούριος ssd δίσκος, ανυπομονώ να ξαναεγκαταστήσω Arch :-) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα επανεγκατάσταση και την επόμενη μέρα μου έβγαλε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Οπότε αλλάζω δίσκο...

Δεν τρέχεις άλλο ένα smartctl πριν αλλάξεις δίσκο ; Έχω έναν seagate (άλλο μοντέλο όμως) με 24 reallocated sectors και δουλεύει μια χαρά εδώ και 1-2 χρόνια (και όλως τυχαίως τρέχει arch).

 

Στην τελική επικαλέσου την mkfs με αναζήτηση για bad sectors (έτσι ώστε να τα αποκλείσει από το σύστημα αρχείων). Μιλάμε τώρα για 1 reallocated sector (όπως έδειξες στην προηγούμενη smartctl).

 

Σε ότι αφορά το seek error rate στους seagate, ρίξε μια ματιά εδώ, γιατί το έχω ψάξει κι εγώ.

 

Πολλές τιμές από το smart εξαρτώνται από τον κατασκευαστή. Δεν είναι απόλυτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, αλλά είναι αργά τώρα. Έβαλα μία έκδοση debian που μετά λίγες ώρες μου έβγαλε το ίδιο πρόβλημα. Δεν πειράζει, ευκαιρία να βάλω ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, αλλά είναι αργά τώρα. Έβαλα μία έκδοση debian που μετά λίγες ώρες μου έβγαλε το ίδιο πρόβλημα. Δεν πειράζει, ευκαιρία να βάλω ssd.

Ε καλά, με τον SSD δεν το συζητάμε. Θα πεις "γιατί δεν έπαιρνα τόσο καιρό".

 

Arch Linux/ Gnome Shell/ GDM = 5.5 δευτερόλεπτα με κουτσουρεμένο τον SSD λόγω SATAII (και όχι ΙΙΙ που χρειάζεται κανονικά για πλήρεις ταχύτητες), εκτός βέβαια την ανταπόκριση μέσα στο σύστημα που είναι ...πως το λένε οι ξένοι .. in the blink of an eye ; :P

 

Καλορίζικος εύχομαι και περιμένουμε την

systemd-analyze
:-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...