Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το arch προυποθετει και χρηστη να ξερει να το διαχειριστει.

 

Μπορεις καλλιστα να πας σε πιο ευκολη και μη ρεουσα διανομη οπως το ubuntu.

 

 

Για το προβλημα σου πρεπει να μπεις με ενα livecd και chroot στην εγκατασταση να δεις τι εχει γινει.

 

Μια απλη ενημερωση του grub χρειαζεται ή στην τελικη επανεγκατασταση του.

 

Δεν μας φταιει η διανομη αν δεν ξερουμε τι κανουμε και παμε στα τυφλα.

 

Επιλεγουμε διανομη που να μπορουμε να την φερουμε βολτα.

 

Γιατι δεν ενημερωθηκες απο την κεντρικη σελιδα του Arch για την αλλαγη των ονοματων ωστε να κανεις τις απαραιτητες αλλαγες που σου λεει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το ατομο που με βοηθησε να την εγκαταστησω, μου ειπε οτι για τη χρηση που το θες δε χρειαζεται κατι ιδιαιτερο. Και ειχε δικιο. Ενα skype, vlc, libreoffice, browser δουλευα... Δεν ψαχτηκα σε καμια φαση, ουτε χρειαστηκε να τη δουλεψω για τον οποιονδηποτε λογο. Και παντα αλλωστε, οταν προεκυπτε κατι μικρο, οι λυσεις που εβρισκα στο νετ λειτουργουσαν. Αυτη τη φορα ο,τι και αν δοκιμασω δε γινεται τιποτα...

Ημουν ubuntu αλλα μου την εσπαγαν ολα τα εξτρα που ειχε και δεν ηξερα τι εκαναν και γιατι τα ειχε... Μου αρεσε το arch σαν ιδεα διοτι δεν ειχε τιποτα και μεχρι κ το gnome χειροκινητα το ειχαμε περασει... Αλλα πού να ξερω οτι με ενα kernel update θα εχω τετοιο προβλημα και ποσο μαλλον οτι οι λυσεις που δουλεψαν για ολους, για εμενα δε θα δουλευουν....

Και δεν πηγα στα τυφλα, ουτε εκανα κατι πανω απο τις δυναμεις μου... Ενα απλο update ειπα να κανω ο καψερος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή η διανομή είναι rolling οι αλλαγές γίνονται on the fly από το χρήστη.

Αυτό προϋποθέτει να ξέρει ο χρήστης πέντε βασικά πράγματα, να έχει την διάθεση να μάθει αν δεν ξέρει και να είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει δυσκολίες, να μην πνίγεται δηλαδή σε μια κουταλιά νερό.

 

Αυτό που σου είπα παραπάνω πχ να παρακολουθείς με rss τα τελευταία νέα / ανακοινώσεις του Arch είναι (imo) εξαιρετικά σημαντικό. Τόσα χρόνια έχω την ίδια εγκατάσταση Arch χωρίς ζητήματα γιατί ακολουθώ τον παραπάνω κανόνα και επιπλέον γιατί διαβάζω το output του pacman που πληροφορεί για τις κινήσεις που πρέπει να κάνει ο χρήστης.

 

Επίσης εμπειρικά μιλώντας δεν θεωρώ σωστό να μην κάνει ο χρήστης, ειδικά σε μια rolling διανομή, Syu σε μια περιοδική και σύντομη χρονικά βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τεσταρα και στο pc απο το οποιο γραφω και ειναι κομπλε...

Στον δικο μου, απλα παταω κανονικα start linux mint στο μενου που βγαινει και αγκομαχαει η cdιερα, βγαινει μετα μια μαυρη οθονη που λεει loading και στη συνεχεια λεει boot failed. Προφανως προβλημα του drive ειναι;;

Μονη λυση το Live usb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον.

 

Δοκιμασε απο usb.

 

για iso ---> usb δοκιμασε το unebootin

 

Επελεξε το iso που εχεις και πες του να το γραψει στο usb σου.

 

Καντου και ενα format του usb απο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, επειδη δεν εχω usb τουλαχιστον 1GB, δεν το δοκιμαζω προς το παρον. Ξαναδοκιμασα να boot το live cd, ωστοσο αυτη τη φορα εδειξε να προχωραει λιγο παραπανω, αλλα εκανε kernel panic - not syncing. Attempted to kill init! και κολλησε εκει... Φαινεται οτι ισως εχω προβλημα και με τις RAM? Αυτο βρηκα σαν απαντηση στο συγκεκριμενο panic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, εκαψα ενα αλλο dvd (διαφορετικη μαρκα με το ετοιμο προγραμμα που εχουν τα win7) και μπηκα κανονικα στο live του Mint... Αν ειναι ευκολο να παρω πισω το arch χρειαζομαι οδηγιες για το πού να κοιταξω... Βλεπω το συστημα κανονικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτελεσε με την σειρα σε terminal:

 

sudo su (νομιζω δεν εχει password το livecd οποτε πατα enter)

 

mkdir /media/arch

 

mount /dev/sda3 /media/arch

mkdir /media/arch/boot

 

mount /dev/sda1 /media/arch/boot

 

mount --bind /dev /media/arch/dev

mount -t proc none /media/arch/proc

 

mount -t sys none /media/arch/sys

 

αν εκτελεστουν σωστα δεν βγαζουν καποιο output.

 

οταν τα κανεις πες να συνεχισουμε.

 

internet εχει το laptop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εκανα

Στο τριτο εβγαλε cannot create directory /media/arch/boot: File exists

και στο τελευταιο

mount: unknown filesystem type 'sys'

Εχει, βρισκει wireless αλλα δεν εχει ελληνικα οποτε γραφω απο το αλλο,,..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry το σωστο ειναι

 

 

mount -t sysfs none /media/arch/sys

 

μετα κανε

 

chroot /media/arch

 

και postare τι σου βγαζει το

 

ls /boot

 

και το

 

ls /etc/default

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...