Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να πω την αλήθεια ούτε εγώ κατάλαβα ακριβός, αλλά δεν θυμάμαι να έχω σχολιάσει και τα υπόλοιπα spinoff του arch

όποτε λέω για το gnome θα λέει

 

 

και win έχω, δεν το έκρυψα ποτέ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα το εριξα μια στο vbox, και ειχε εναν installer... τυφλα να ειχε ο installer των win  :lol:, κουμπακια απο δω, αρωματα απο κει... μεχρι και τι περιβαλλον θες να σου βαλει ειχε επιλογη...

 

και σκεφτηκα τον martinoff (bsd, κονσολα, manpages κλπ) να την εκανε εγκατασταση, ποια θα ηταν η πρωτη αντιδραση βλεποντας τον installer  :P

 

Α, ειχε και κατι περιεργα fade in animations.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα official, αλλα βλεπω εχει και κατι δικα του https://github.com/Antergos/antergos-packages

 

του ειπα να μου εγκαταστησει openbox, και στο πρωτο reboot, με το ανοιγμα του session πηρα και ωραιοτατο error (δεν θυμαμαι ακριβως γιατι απο τα γελια δεν εδωσα σημασια  :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε κάτι στραβό θα έκανες :)

 

μπα , και εγω με αυτο στο μυαλο μου πηγα να το δοκιμασω χτες βραδυ σε vmware .

 

Στο τελος του install , χρησιμοποιωντας τον graphical , εσκασε....και προφανως δεν ολοκληρωθηκε σωστα και δεν επαιζε το συστημα.

Βαρεθηκα  να ασχοληθω παραπερα....αλλα κατι μαλακιζεται στον graphical installer...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ που το δοκιμασα, έγινε κανονικά η εγκατάσταση αλλά όταν άνοιξε το session(openbox) έβγαλε κάποιο σφάλμα για το Polkit αν θυμάμαι καλά.

 

Βέβαια ο mandos αλλιώς το εννοεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O tritonas δεν ξέρει να κρατάει ποντίκι. Εντάξει να το δεχτούμε.

 

Αλλά και εσύ να μην μπορείς να κάνεις μία τόσο "εύκολη" εγκατάσταση; Εεεεε, παραπάει...  :P  :P

 

On topic 

 

Εγώ που δοκίμασα πάντως έκανε κανονική εγκατάσταση. Τι να σου πω; Openbox του είπα να βάλει. Βέβαια έκανε πάρα πολύ ώρα να κατεβάσει τα πακέτα. 

 

Τι είναι το razor-qt;;;  :unsure: Κάπου το έχω ξαναδεί αλλά δεν είχα δώσει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιο DE / WM ή δεν ξερωγω πως λεγονται βασισμενο στο qt απο οτι καταλαβα....Ειπα να δω τι λεει...αλλα...δεν....

 

 

εκανες καποια custom-ια στις επιλογες κατα την εγκατασταση ?

 

εγω επελεξα ελλαδα/ελληνικα , ωρα ελλαδος , αυτοματο partitioning , επιλογη razor-qt και φυγαμε....δεν το πολυψειρισα δηλαδη....τι να πω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως το εκανα install, εκανα ενα transfer με το script ετσι απλα για test, και το εκλεισα, παραδειγματικα :P
 
Εντωμεταξυ, εχουν βαλει gnome στο livecd, και γ@μηθ@καν τα γραφικα στο vbox. Χαθηκε να βαλουν κατι πιο απλο που να δουλευει παντου?
 
Eπισης ο λογος που δεν εχει επιλογη για KDE:
 

You may wonder why Razor-qt and not KDE. Well, this one was just like an experiment with QT desktops, actually, selecting Razor-qt will install also KDE because we still have to figure it out some QT packages to use. The most difficult choice is with the network manager UI. This is because KDE’s networkmanager needs kdebase-workspace, so for this first release, Razor-qt is working with KWin instead of Openbox (the recommended choice) and KDM is the Desktop Manager

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...