Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω απορία, και σίγουρα ο tritonas θα ξέρει να απαντήσει (και αρκετοί άλλοι φαντάζομαι)

 

Το HDMI/DisplayPort δεν παίζει (ati-opensource).

Λέω λοιπόν, από την πολυκάναλη κάρτα ήχου το motherboard, να πάρω ένα audio-out και να το πάω στα ηχεία της οθόνης. Με αυτά ακούω όταν δουλεύω.

Θέλω να πάρω και 3 audio-out ακόμα και να τα πάω σε αναλογικό 5.1 ενισχυτή, γιατί βαρέθηκα να βλέπω ταινίες στο netbook.

 

Οπότε, από τα 6 jack που έχει η κάρτα ήχου, θέλω:

1 -> Stereo

3 -> 5.1

σύνολο 4

 

Γίνεται? Pulseaudio ή έχουμε και άλλες επιλογές?

Έβαλα pulseaudio αλλά κρασάρει μόλις κάτι πάει να βγάλει ήχο στο HDMI.

Θα το κρατήσω μερικές μέρες μπας και ασχοληθώ καθόλου μαζί του. Γούστο έχει που έχει audio-levels per stream, μεγαλεία :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν θες να ξηλωθείς εδώ είσαι

http://www.audioquest.com/usb_digital_analog_converter/dragonfly-dac

περήφανος κάτοχος του :-D (16/24 bit, bitperfect τα παντα ολα)

αν θες μπορείς να παίξεις με custom kernel αλλά εγώ δεν κατάφερα να ακούσω διαφορά.

 

αν οχι πάρε ένα dac 40~50€ και κανε την δουλειά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 5/6/7.1 δεν εχω ασχοληθει, σιγουρα παντως μπορεις να παρεις πολλαπλες εξοδους. Το ειχα κανει στην παλια μητρικη. Ενα stereo out πηγαινε στα ηχεια και αλλο ενα στα ακουστικα και τα ρυθμιζα ξεχωριστα απο alsa mixer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ωραίο το dragonfly martinoff, όταν θα πάρω τα KEF LS50 και τον Rega Brio-R θα το βάλω και αυτό στην παραγγελία. Μέχρι να πάρω αυτά όμως θα ακουώ με κάτι μικρά sony! :-)

 

και το 2*stereo δεν είναι κακό για αρχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, αλλά με αυτές τις on-board στα windows μπορείς να κάνεις assign εσύ τι θες να είναι που και δεν είναι από το εργοστάσιο (δεν ξέρω αν γίνεται και σε άλλες κάρτες τώρα πλέον)

 

οπότε, αφού μπορώ να κάνω assign ότι θέλω, γιατί να μην μπορώ να κάνω και assign όσα θέλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, αλλά με αυτές τις on-board στα windows μπορείς να κάνεις assign εσύ τι θες να είναι που και δεν είναι από το εργοστάσιο (δεν ξέρω αν γίνεται και σε άλλες κάρτες τώρα πλέον)

 

οπότε, αφού μπορώ να κάνω assign ότι θέλω, γιατί να μην μπορώ να κάνω και assign όσα θέλω?

 

αυτό δεν το κάνεις με win αλλά με hdaudio της realtek (μάλλον σε αυτό αναφέρεσαι) αλλά εμάς η realtek μας έχει χε@@@νους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα βγαζει ολες τις εξοδους/εισοδους ναι, αλλα δεν βολευει, θα πρεπει να αλλαζει καθε τρεις και λιγο τους players του να δινουν σε jack κλπ

 

ο jack ειναι low latency audio server, δεν ειναι για "καθημερινη" χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθώ να κανω install το arch απο usb flash... μου πετάει κάποιο error δεν θυμαμαι τωρα ακριβως ποιο ειναι αλλα απο όσο το εψαξα εχει να κανει με το οτι το YUMI χρησιμοποιεί παλιό isolinux(edit:μάλλον syslinux εννοώ)... εχει κανεις καμια ιδέα να το φτιάξω? εχω και dvd rom στο άλλο pc αλλα βαριέμαι να το βάζω - βγάζω γιαυτο ηθελα να το κανω απο usb..

βοηθήστε γιατι εχω κολλήσει με το καθυστερημένο ubuntu και θα το σπάσω... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι arch-specific αλλά..

Θέλω σε κάθε εκκίνηση του λειτουργικού μου να απενεργοποιείται το DPMS και για το λόγο αυτό προσθέτω την εντολή "xset -dpms s off" στο .xinitrc μου. Για κάποιο λόγο όμως δεν δουλεύει, ενώ εαν προσθέσω την ίδια εντολή στο .zsrch το DPMS όντως απενεργοποιείται κανονικά.

Καμιά ιδέα ιδέα γιατί; Όχι τίποτα άλλο απλά δεν νομίζω ότι το zshrc είναι το καλύτερο μέρος για ρυθμίσεις του X.

Το πλήρες .xinitrc μου (έχω δοκιμάσει να βάλω την εντολή και στα δύο commented σημεία):

#!/bin/sh
# Executed by startx (run your window manager from here)

if [ -d /etc/X11/xinit/xinitrc.d ]; then
    for f in /etc/X11/xinit/xinitrc.d/*; do
        [ -x "$f" ] && . "$f"
    done
    unset f
fi

#xset -dpms s off

exec startlxde
# exec gnome-session
# exec startkde
# exec startxfce4

#xset -dpms s off
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...