Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να μη μου κλεινει η οθονη εχω στο xorg.conf:
 

Section "ServerLayout"
  ...
  Option "BlankTime" "0"
  Option "StandbyTime" "0"
  Option "SuspendTime" "0"
  Option "OffTime" "0"
  ...
EndSection
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι πράγματι απλά η οθόνη θέλω να μην κλείνει.

Δεν βρίσκω κάπου το xorg.conf:

ilias@archpc ~  ➜ tree /etc/X11
/etc/X11
├── xinit
│   ├── xinitrc
│   ├── xinitrc.d
│   │   ├── 30-dbus
│   │   └── 40-libcanberra-gtk-module
│   └── xserverrc
└── xorg.conf.d
    ├── 10-evdev.conf
    └── 10-quirks.conf

3 directories, 6 files
ilias@archpc ~  ➜

Το δημιουργώ εγώ; Και αν ναι που;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιούργησα το /etc/X11/xorg.conf με μοναδικό περιεχόμενο:

Section "Monitor"
    Option "DPMS" "false"
EndSection

Έκανα reboot για να τσεκάρω αν δουλεύει εντάξει και αλλά το σύστημα δεν εκκινούσε. Έπαιρνα συνεχώς ένα error για unable to enumerate USB device on port X (το οποίο μου φαίνεται και λίγο άκυρο; ). Τελικά μπήκα από άλλη διανομή και έσβησα το xorg.conf που δημιούργησα και τώρα ξανα εκκινεί κανονικά.

Οπότε μαντεύω ότι πρέπει να υπάρχει κάποιος σκελετός για το xorg.conf. Στο wiki λέει να τρέξω "Xorg :0 -configure" για την δημιουργία ενός σκελετού αλλά..

ilias@archpc ~  ➜ sudo Xorg :0 -configure
[sudo] password for ilias:
_XSERVTransSocketUNIXCreateListener: ...SocketCreateListener() failed
_XSERVTransMakeAllCOTSServerListeners: server already running
(EE)
Fatal server error:
(EE) Cannot establish any listening sockets - Make sure an X server isn't already running(EE)
(EE)
Please consult the The X.Org Foundation support
     at http://wiki.x.org
 for help.
(EE) Please also check the log file at "/var/log/Xorg.0.log" for additional information.
(EE)
(EE) Server terminated with error (1). Closing log file.
ilias@archpc ~  ➜
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν έχεις linux το πιο εύκολο από όλα dd

 

το λέει αναλυτικά στο wiki, πρόσεχε το dev/sdx μην διαλύσεις κάνα σκληρό μόνο

 

χεχε... τόσο απλό... αν και ήθελα το multi boot γιατι εχω και αλλα εργαλεία μέσα στο στικάκι όπως το gparted αλλα και άλλες διανομές.. μάλλον θα κουβαλαω μαζί μου ξεχωριστό στικάκι για το arch :P

υ.γ ωραίο το gnome 3.10 :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω καταφύγει στο Caffeine (AUR) για τα monitor. Κάνεις disable το shutdown μέσω GUI. Έχε το κατά νου, μπορεί να σε ενδιαφέρει.

 

 

Δεν είναι arch-specific αλλά..

Θέλω σε κάθε εκκίνηση του λειτουργικού μου να απενεργοποιείται το DPMS και για το λόγο αυτό προσθέτω την εντολή "xset -dpms s off" στο .xinitrc μου. Για κάποιο λόγο όμως δεν δουλεύει, ενώ εαν προσθέσω την ίδια εντολή στο .zsrch το DPMS όντως απενεργοποιείται κανονικά.

Καμιά ιδέα ιδέα γιατί; Όχι τίποτα άλλο απλά δεν νομίζω ότι το zshrc είναι το καλύτερο μέρος για ρυθμίσεις του X.

Το πλήρες .xinitrc μου (έχω δοκιμάσει να βάλω την εντολή και στα δύο commented σημεία):

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω καταφύγει σε ένα scriptακι που έχω στα προγράμματα εκκίνησης, μιας και το xorg.conf δεν δούλεψε ούτε σε μένα , όπως επίσης και στο /etc/X11/xorg.conf.d/  με αρχείο π.χ 10-dpms.conf. Δεν ξέρω γιατί (δεν το πολύ έψαξα). Intel κάρτα (άλλος υπολογιστής - όχι της υπογραφής).

 

Το script..

#!/bin/bash
sleep 5
xset s off
xset -dpms
exit 0

ναι το δημιουργεις αν δεν το εχεις /etc/X11/xorg.conf

Deprecated νομίζω. Καλύτερα .conf αρχείο στο /etc/X11/xorg.conf.d/ . Μόνον η nvidia χρησιμοποιεί xorg.conf και αυτή σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Στους νέους οδηγούς έχει το nvidia-settings-rc αν θυμάμαι σωστά το όνομα (κρυφό αρχείο στον κατάλογο του χρήστη). Επεξ/σία από dragonborn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι, ως γνωστον αν δεν τρεξει η μανα μου την τελευταια mesa δεν μπορει...

 

δεν κανω update στο netbook της, το εστησα μια φορα οπως το ηθελε (web browser, skype, πασιεντζα, 3g internet) και δεν ξανασχοληθηκα ουτε γω, ουτε εκεινη με ενοχλησε ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αφού δουλεύει ως έχει θα το αφήσω έτσι. Ακόμα όμως δεν καταλαβαίνω γιατί δεν δουλεύει μέσα απ' το .xinitrc, εκεί πέρα είχα διαβάσει ότι έπρεπε να μπει η εντολή όταν το έψαχνα.

@mandos
Ε εντάξει δεν νομίζω ότι αξίζει να προσθέσω τσάμπα τις εξαρτήσεις και ένα εικονίδιο στο system tray μου για κάτι που ήδη δουλεύει. Μπορεί να φαίνεται χρήσιμο όμως σε άλλες περιπτώσεις.

@dragonborn
Ουσιαστικά το ίδιο πράγμα κάνουμε απλά εγώ το κάνω στο zshrc. Α το "xset s noblank" ακκυρώνει το "xset s off" οπότε μπορείς να αφήσεις το τελευταίο μόνο. Η sleep σε τι χρησιμεύει;

Ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου εχεις lxde, που νομιζω χρησιμοποιει openbox, γιατι δεν το βαζεις στο .config/openbox/autostart σου?

 

Το δοκίμασα και αυτό και δεν δούλεψε επίσης. Επίσης δοκίμασα και αυτό που λέει στο wiki πάλι στο .xinitrc και δεν δούλεψε πάλι. Δούλεψε όμως μόλις το έβαλα στο .config/lxsession/LXDE/autostart οπότε το αφήνω έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dragonborn

Ουσιαστικά το ίδιο πράγμα κάνουμε απλά εγώ το κάνω στο zshrc. Α το "xset s noblank" ακκυρώνει το "xset s off" οπότε μπορείς να αφήσεις το τελευταίο μόνο. Η sleep σε τι χρησιμεύει;

Δίκιο έχεις, δεν ξέρω γιατί το έγραψα.. χαχαχα (το έγραψα με το χέρι προφανώς, εδώ στο φόρουμ. Στο κανονικό δεν το έχω καν). Η sleep είναι προαιρετική, αν θες δεν την συμπεριλαμβάνεις.(ούτε βλάπτει όμως). Σε μένα χρησίμευε ώστε να αρχίζουν «τα πράγματα» με κάποια συγκεκριμένη σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...