Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού έχω σπάσει τα @@ μου εδώ και βδομάδες με τα browser crashes, και πριν κάνω format και βάλω Debian (που θα συμβεί μέσα στη χρονιά φοβάμαι, λόγο δουλειάς), μου έκοψε να δω για bios updates, πάει ένας χρόνος από το τελευταιο μου update.

 

Είχαν βγει δύο το:

  • Enhance compatibility with some PCIE device.
  • Fixed onboard & add-on VGA card compatibility issue.

Εδώ και 15 λεπτά δεν έχει κρασάρει τίποτα (μέχρι τώρα έπρεπε να μετράω 10-12 crashes)... για να δούμε.

 

σόρρυ για το hijack αλλά με κάποιον πρέπει να τα μοιράζομαι αυτά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως ρυθμίζουμε το power management σε Ati με τον ανοικτό οδηγό(radeon);

 

Έχω βάλει το radeon.dpm=1 στον grub. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο; Δεν έχω καταλάβει τι παίζει ακριβώς γιατί στο wki αναφέρει 2-3 τρόπους αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιος είναι πιο σωστός.

 

Η κάρτα είναι μία 5770.

Επεξ/σία από mask2011
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σε desktop. αυτό έκανα και εγώ. Έβαλα όπως λέει  radeon.dpm=1 στον grub αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι αρκετό.

 

Υπάρχει τρόπος να ελέγξω αν δουλεύει σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο link που σου έστειλα έχει τα 3 modes και ένα GUI utility. Θα μπορούσες να το ελέγξεις κοιτάζοντας τις θερμοκρασίες της κάρτας (πριν και μετά) ή με κάποιο command που να σου λέει το clock (υπάρχει, αλλά δε θυμάμαι πιο είναι τώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To gui δεν νομίζω να παίζει στον openbox. Λέει ότι είναι για gnome shell. 

 

Μάλλον θα φτιάξω ένα μενου στον ob και θα έχει τις επιλογές για balanced και performance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ρυθμίζουμε το power management σε Ati με τον ανοικτό οδηγό(radeon);

 

Έχω βάλει το radeon.dpm=1 στον grub. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο; Δεν έχω καταλάβει τι παίζει ακριβώς γιατί στο wki αναφέρει 2-3 τρόπους αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιος είναι πιο σωστός.

 

Η κάρτα είναι μία 5770.

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο. Το radeon.dpm=1 είναι αρκετό. Στο επιβεβαιώνω διότι έχω laptop με Radeon 4xxx και το ανεμηστιράκι + θερμοκρασία ανέβαιναν με τρελά γκάζια.  Μόλις είχα βάλει την παράμετρο που αναφέρεις, ηρέμησε το laptop και δεν ακούγεται τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...