Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο. Το radeon.dpm=1 είναι αρκετό. Στο επιβεβαιώνω διότι έχω laptop με Radeon 4xxx και το ανεμηστιράκι + θερμοκρασία ανέβαιναν με τρελά γκάζια.  Μόλις είχα βάλει την παράμετρο που αναφέρεις, ηρέμησε το laptop και δεν ακούγεται τίποτα.

+1 ... με 6870 Desktop το ίδιο.. ήταν απο τα πρώτα πράγματα που έκανα. υποθέτω οτι βαζει αυτόματα το balanced?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Linux 3.13 WARNING: PS/2 keyboard support is now modular
 

It has been requested that we make support for the i8042 keyboard and mouse controller modular. Some people get weird error messages because they don't have one and the manual probing slows down their boot. Tom took care of this on the kernel side (thank you) and the result finally landed in 3.13.

In order to get keyboard input during early init, if you don't have it already, add the keyboard hook to the HOOKS= line in /etc/mkinitcpio.conf and run mkinitcpio -P. It has been in the default configuration for some time.

WARNING: There's a downside to all this: On some motherboards (mostly ancient ones, but also a few new ones), the i8042 controller cannot be automatically detected. It's rare, but some people will surely be without keyboard. You can detect this situation in advance:
 

$ dmesg -t | grep '^i8042'
i8042: PNP: No PS/2 controller found. Probing ports directly.
If you have a PS/2 port and get this message, add atkbd to the MODULES= line in mkinitcpio.conf and run mkinitcpio -P. If you just noticed that you are without keyboard after rebooting, fear not! Simply add
 
earlymodules=atkbd modules-load=atkbd
to your kernel command line in your bootloader.

I will move Linux 3.13 to [core] a few hours from now, to give everyone a chance to read this before upgrading. I apologize for any inconvenience this transition may cause.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα χτες και όλα καλά (με μερικά wranings μόνο τα οποία θα τα δω αργότερα), αφού όμως έκανα μια βαθμονόμιση τα repos. Κατά περίεργο λόγο τα ελληνικά mirror είναι πολύ πιο αργά απο ότι τα ξένα (γαλλικά στην περίπτωσή μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τίποτα περίεργο σε αυτό, τα ελληνικά εδώ και πολλά χρόνια είναι πιο αργά από γερμανία σουηδία και λοιπές 'απολίτιστες' χώρες

 

επίσης είναι και πιο αργά στην ανανέωση συχνά πυκνά

 

that said, εγώ ακόμα τα ελληνικά έχω :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους!

Μολις μετακομισα σε Arch απο Debian,και ενω ολα μου φανηκαν αρκετα δομημενα εχω 2 αποριες οπου δεν μπορεσα ν αβρω ικανοποιητικη λυση...

1)Πως μπορω να κανω update τα packages απο το AUR,χωρις 3rd party package(πχ yaourt),μπορω να το βαλω μεσα στο pacman να το κανει με αυτα απο τα official repos?

2)Επειδη δεν εβγαζα ακρη με το 1ο,δοκιμασα να βαλω το yaourt,αλλα ενω αλλα πακετα απο εκει μπορω να τα βαλω κομπλε,το συγκεκριμενο μου πεταει αυτο

[stratos@Arch yaourt]$ makepkg -s
==> Making package: yaourt 1.3-1 (Thu Feb 27 11:47:30 EET 2014)
==> Checking runtime dependencies...
==> Installing missing dependencies...
[sudo] password for stratos: 
error: target not found: package-query>=1.0
==> ERROR: 'pacman' failed to install missing dependencies.

χωρις να ξερω ποια dependencies λειπουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπική θέση: μην χρησιμοποιείς Yaourt, είναι ενάντια στη φιλοσοφία του Arch για εμένα. Δοκίμασε cower (ή το πολύ pacaur).

To cower το γράφει και ο falconidy :-)

 

Στο 1:

το σκεπτικό είναι ότι δεν τα κάνεις αυτόματα, αλλά με το χέρι και κοιτάς το PKGBUILD πριν τα τρέξεις. Μην κοιτάς που κανείς δεν το κάνει. Αυτά όμως δεν είναι supported packages!!

To cower σου επιτρέπει να κατεβάσεις όλα τα updates σε ένα folder. Το pacaur τα τρέχει κιόλλας (αν και κάπου έχω και ένα snippet που τα τρέχει όπως τα κατεβάζει το cower, o falconidy είναι κάθετος ότι δε θα βάλει τέτοια δυνατότητα στο cower).

 

Στο 2:

κανε pacman -Syu πρώτα, αλλά όπως είπα καλύτερα όχι yaourt

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους!

Μολις μετακομισα σε Arch απο Debian,και ενω ολα μου φανηκαν αρκετα δομημενα εχω 2 αποριες οπου δεν μπορεσα ν αβρω ικανοποιητικη λυση...

1)Πως μπορω να κανω update τα packages απο το AUR,χωρις 3rd party package(πχ yaourt),μπορω να το βαλω μεσα στο pacman να το κανει με αυτα απο τα official repos?

2)Επειδη δεν εβγαζα ακρη με το 1ο,δοκιμασα να βαλω το yaourt,αλλα ενω αλλα πακετα απο εκει μπορω να τα βαλω κομπλε,το συγκεκριμενο μου πεταει αυτο

[stratos@Arch yaourt]$ makepkg -s

==> Making package: yaourt 1.3-1 (Thu Feb 27 11:47:30 EET 2014)

==> Checking runtime dependencies...

==> Installing missing dependencies...

[sudo] password for stratos:

error: target not found: package-query>=1.0

==> ERROR: 'pacman' failed to install missing dependencies.

 

χωρις να ξερω ποια dependencies λειπουν...

 

Δες εδώ οδηγίες για εγκατάσταση.

 

 

 

Πως κάνουμε update όλων, εγκατάσταση και απεγκατάσταση συγκεκριμένων προγραμμάτων με το cower;

Ποιο είναι το αντίστοιχο το yaourt -Suya και yaourt -Rs;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από hariskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνεις με το cower, με το pacman κάνεις!

 

Για να κανεις install όλα τα aur-packages που έχεις σε ένα folder:

for p in */; do ( cd "$p"; makepkg -sci); done

Για να πάρεις όλα τα updates από το aur: cower -udd

μέσα σε κάποιο καθαρό folder.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι yaourt; Πραγματικά με ενδιαφέρει να μάθω γιατί με έχει βολέψει αρκετά για πακέτα απο το AUR αλλά βλέπω μια γενική αντιπάθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι yaourt; Πραγματικά με ενδιαφέρει να μάθω γιατί με έχει βολέψει αρκετά για πακέτα απο το AUR αλλά βλέπω μια γενική αντιπάθεια.

Είμαστε ιδεολόγοι πάνω απ'όλα :P

Καλά και το pacaur όσο είδα μια χαρά βολικό είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...