Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσωπική θέση: μην χρησιμοποιείς Yaourt, είναι ενάντια στη φιλοσοφία του Arch για εμένα.

Εδώ, θα έχει systemd. Μια χαρά είναι το Yaourt στην "νέα φιλοσοφία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί όχι yaourt; Πραγματικά με ενδιαφέρει να μάθω γιατί με έχει βολέψει αρκετά για πακέτα απο το AUR αλλά βλέπω μια γενική αντιπάθεια.

 

Δε μου γεμίζει το μάτι. Είναι ενάντια στο KISS principle (όπως και το systemd βέβαια.....) και έχει την δυνατότητα να κάνει το os fubar.  Δεν σημαίνει ότι θα το κάνει, αλλά μπορεί πιο εύκολα από ότι το cower, ακριβώς επειδή βάζει χύμα dependecies από το AUR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι yaourt; Πραγματικά με ενδιαφέρει να μάθω γιατί με έχει βολέψει αρκετά για πακέτα απο το AUR αλλά βλέπω μια γενική αντιπάθεια.

Βάλε ότι σε βολεύει και μην σκαλώνεις με αυτά που λέμε περι φιλοσοφίας και ιδεολογίας. Δικό σου arch είναι. Ο καθένας έχει το δικό του Arch. Κανενός Arch δεν είναι ίδιο με αλλουνού !.

 

P.S. Τα χρησιμοποιώ όλα, ανάλογα με τα κέφια... PacmanXG, Software Updates (Gnome), pacaur, yaourt.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο οταν πηγα σε arch, με θυμαμαι να κατεβαζω με το χερι το archive να κανω extract, να αναβω τσιγαρο και makepkg -s.

 

Μου εμεινε απο τοτε :P

 

Οτι χρειαζομαι μπαινει στο local repo στον server και ειναι αμεσα διαθεσιμο ολουθε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο οταν πηγα σε arch, με θυμαμαι να κατεβαζω με το χερι το archive να κανω extract, να αναβω τσιγαρο και makepkg -s.

 

Μου εμεινε απο τοτε :P

 

Οτι χρειαζομαι μπαινει στο local repo στον server και ειναι αμεσα διαθεσιμο ολουθε.

Απορία: Με τα updates ? Ακόμα και αυτά με compile ? Με όλα τα πακέτα του PAC και AUR ?  :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για aur μιλαω μονο.

 

γενικα σπανια ενημερωνω τα aur-o-πακετα, εκτος αν κατι με ενδιαφερει πολυ.

 

οτι δουλευει δεν το πειραζω, κανει καλο στα νευρα μου :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα σπανια ενημερωνω τα aur-o-πακετα, εκτος αν κατι με ενδιαφερει πολυ.

 

οτι δουλευει δεν το πειραζω, κανει καλο στα νευρα μου :P

:lol: ενδιαφέρουσα προσέγγιση... δεν το είχα σκεφτεί αυτό...   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το texmaker για να γράψω κείμενο αλλα όταν πατάω alt-shift για να αλλαξω γλώσσα ενώ αλλάζει στο σύστημα, το texmaker με αγνοεί.. στο emacs και στο gummi δουλεύει κανονικά.. δοκίμασα και reinstall αλλα τα ίδια. ξέρει κανεις τι φταίει? θα χρησιμοποιούσα το gummi αλλα νομίζω το texmaker μαρεσει περισσότερο οπότε αν καταφέρω να το κάνω να δουλέψει ακόμα καλύτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο οταν πηγα σε arch, με θυμαμαι να κατεβαζω με το χερι το archive να κανω extract, να αναβω τσιγαρο και makepkg -s.

 

Μου εμεινε απο τοτε :P

Βάλε yaourt να κόψεις το τσιγάρο!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lucciddream

για τσέκαρε και σε άλλες Qt εφαρμογές. Μπορείς να βρεις ποιες είναι με

pacman -Qi qt4

δοκίμασα στο VLC και γράφει κανονικά ελληνικά/αγγλικά. το θέμα ειναι οτι το texmaker απο οτι βλέπω ειναι built με qt5 ... μήπως φταίει αυτό?

 

edit: απο ότι βλέπω ειναι bug του qt5... θα δοκιμάσω με το QT4 version απο AUR.

edit2: ναι με το qt4 δουλεύει... :) thanks

 

δοκίμασα και το kile το οποίο φαίνεται ωραίο client για αρχάριους αλλά δεν μου φτιάχνει τα pdf... είπα να το παλέψω να μάθω latex αλλα μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα είναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι κάνεις λάθος στις ρυθμίσεις.

λοιπον το φτιαξα και αυτό... και μάλλον θα κάνω την πτυχιακή μου στο kile ... ο λόγος που δεν ετρεχε είναι επειδή ειμαι σε gnome και έλειπε το kdegraphics-okular ... το έκανα install και δουλευει κανονικά :)

 

όπως και να έχει, τα δυο παραπάνω προβλήματα που αντιμετώπισα δεν θα πρεπε να λυθούν στο arch?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...