Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίρνω κατά την εκκίνηση το εξής error.

 

Failed to start Verify integrity of password and group files

 

Έχει να κάνει με τα shadow, password και groups από ότι καταλαβαίνω. Έχω βρει αυτό το θέμα αλλά δεν βγάζω άκρη. Δεν θυμάμαι να μου είπε για pacsaves γιατί συνήθως τα κοιτάω για αλλαγές.

 

Επειδή τα κοιτάω εγώ για αλλαγές, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που τα αντιπαραβάλει για να μπορώ να τα κάνω merge;

Για να δεις περισσότερα που ίσως βοηθήσουν

# journalctl -b -p err
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μετά από ένα update, δεν ξέρω ποιο είχα καιρό να κάνω, μία βρίσκει δίσκους και κάνει boot και μια όχι και δεν κάνει.τους έχω με label και στο fstab και στο syslinux.cfg

 

τι έγινε πάλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάζεις με UUID όπως προαναφέρθηκε, αν δεν διοθρωθεί

μας λες αν είναι GPT ή MBR, UEFI ή BIOS legacy ;

και δίνεις και το syslinux.cfg μπας και δούμε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xorg-server 1.16 is now available
 

X is now rootless with the help of systemd-logind, this also means that it must be launched from the same virtual terminal as was used to log in, redirecting stderr also breaks rootless login. The old root execution behavior can be restored through the Xorg.wrap config file (man xorg.wrap). Please note that launching X through a login-manager (gdm, kdm, ...) doesn't yet provide rootless access.

The default configuration files are now in /usr/share/X11/xorg.conf.d, all host configurations are still taking place in /etc/X11/xorg.conf.d/ directory. Please note that files 10-evdev.conf and 10-quirks.conf in /etc/X11/xorg.conf.d could be renamed with .pacsave suffix, which could break your configuration, then just rename them and remove the .pacsave suffix.

Better glamor accelerated rendering, deprecating glamor-egl package.

A new package xorg-server-xwayland that allows running X applications inside a wayland session.

The xf86-video-intel package doesn't provide dri3 support anymore because of multiple rendering bugs.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ελάσσων πρόβλημα που έχω στον opera είναι ότι δεν μου φορτώνει το fb τις περισσότερες φορές και πιο σπάνια ακόμα και σελίδες του insomnia. Μένει στο να τις φορτώνει ή τις φορτώνει μετά από πολύ ώρα.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχει ασχοληθεί κανείς με WEP cracking μέσα από Arch;

 

τι διαφορετικό να έχει απο το kali π.χ? απλά να βρείς τα εργαλεία μάλλον, και στο aur βλέπω οτι υπάρχουν και οι τελευταίες εκδόσεις μάλιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ασχοληθεί κανείς με WEP cracking μέσα από Arch;

πάει καιρός (αρκετός) αλλά ναι δούλεψε πολύ εύκολα

πιο πολύ έκανα να διαβάσω το μαν και νετ για σωστές εντολές

το hex ήρθε σε δευτερόλεπτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...