Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολυ πιθανο να χρειαστει να εγκαταστησω arch ή καποια διανομη που στηριζεται σε arch σε μηχανημα που κατα πασα πιθανοτητα δεν θα χει ιντερνετ...πως θα παιχτει η φαση ?

να μετακινησω το πισι ειναι μανουρα , το ξεχναμε...

 

γινεται offline εγκατασταση με καποιον τροπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, με archboot για τα core

οτι αλλο πρεπει να εχεις το custom repo η να φτιαξεις iso με archboot

η φτιαχνεις ενα vbox και περνεις backup με το system-tar-and-restore και το περνας με ενα live cd archboot για κανενα kernel module,vga κτλ

η φτιαχνεις offline custom repo (θελει περιπου 60Gb) για να τα εχεις ολα

η κεραια στην ταρατσα και βλεπεις τι παιζει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, με archboot για τα core

οτι αλλο πρεπει να εχεις το custom repo η να φτιαξεις iso με archboot

η φτιαχνεις ενα vbox και περνεις backup με το system-tar-and-restore και το περνας με ενα live cd archboot για κανενα kernel module,vga κτλ

η φτιαχνεις offline custom repo (θελει περιπου 60Gb) για να τα εχεις ολα

η κεραια στην ταρατσα και βλεπεις τι παιζει :P

 

το bold-αρισμενο ακουγεται η λιγοτερη μανουρα , μιας και εχω μια εγκατασταση που με βολευει για την δουλεια που θελω ηδη σε vmware.Πες οτι το τσιμπησα με το system-tar-and-restore.. το 2ο σκελος δεν το πιασα..

 

Ενα απλο live cd απο arch δεν θα με βοηθησει στην δουλεια μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σε βοηθήσει αλλά

η θα βαλεις στο vbox και οτι εχει το hardware που θα μπει μετα (cpu/gpu/camera/wifi/ethernet etc etc)

η θα παρεις ενα archboot που εχει αρκετα απο αυτα μεσα και να τα βαλεις στο hw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σε βοηθήσει αλλά

η θα βαλεις στο vbox και οτι εχει το hardware που θα μπει μετα (cpu/gpu/camera/wifi/ethernet etc etc)

η θα παρεις ενα archboot που εχει αρκετα απο αυτα μεσα και να τα βαλεις στο hw

 

η εγκατασταση θα μπει σε πισι που θα χρησιμοποιηθει να τρεχει ενα συγκεκριμενο προγραμμα και τιποτα αλλο...δηλ με ενδιαφερει να φορτωσει το γραφικο και να τρεχω το προγραμματακι μου..δεν με ενδιαφερει τιποτα αλλο.

 

αντε δηλ να φαω κανα ακυρο με την καρτα γραφικων...αρα περναω την nvidia πριν το backup...τα υπολοιπα (απο συσκευες) δεν με ενδιαφερουν να παιξουν επι του παροντος....

 

με ενδιαφερουν ομως να παιξουν τα usb...εεε υποθετω αυτα θα παιξουν μπαλα αυτοματα...απο κερνελ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά απο αρκετές "επισκέψεις" σε διάφορες διανομές, ξαναέστησα το arch σαν main λειτουργικό. Εχω πάνω μια ATI 6870 και παρατήρησα με το που έκανα το install οτι η κάρτα κάνει αρκετό θόρυβο. (όπως και γενικά σε όλες τις διανομές)

Είδα οτι στο wiki του arch έγραφε οτι απο τον kernel 3.13 και πάνω δουλεύει απο default το dpm της radeon, πράγμα που όμως δεν ισχύει. ίσως για άλλες κάρτες να ισχύει, αλλα για την 6870 όχι, και θέλει ενεργοποίηση απο τις παραμέτρους του kernel με radeon.dpm=1. Περισσότερο το γράφω μήπως έχει και άλλος κάποια παρόμοια κάρτα και δεν έχει καταλάβει ακόμα οτι πρέπει να ενεργοποιήσει κάτι για να παίζει το dynamic power management.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέω ένα γειά, και καλό μήνα (για εχθές) επειδή έχω καιρό που δεν έχω περάσει από εδώ

 

ναι ναι, arch κανονικά και τα ρέστα, απλά δεν έχω προλάβει να δω τι γίνεται στο forum :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέω ένα γειά, και καλό μήνα (για εχθές) επειδή έχω καιρό που δεν έχω περάσει από εδώ

 

ναι ναι, arch κανονικά και τα ρέστα, απλά δεν έχω προλάβει να δω τι γίνεται στο forum :)

 

γεια.. ! κάπου σε κάποιο τοπικ πρόσφατα είχα κάνει paste το quick and dirty installation guide που εχεις στο site. αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει γιατι πάντα κάτι επιπλέον θα χρειαστώ, το έχω για να το τρίβω στην μούρη όποιου μου λέει οτι το installation του arch ειναι δύσκολο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...