Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το θέμα που είχα με το boot είναι από τα win8 που δεν τερματίζουν σωστά.έτσι λέει στο arch τουλάχιστον.ανοίγω τα win κάνω κανονικό shutdown αλλά τίποτα.Δεν μου κάνει mount τους ntfs δίσκους με rw.Μόνο με ro τους κάνει.

 

δώστε καμιά ιδέα

 

υγ αυτό το θέμα με τα 8 και το λίνουξ το έχω δει σε πολλά μηχανήματα χωρίς να βρω λύση.ακόμα και αν βγάλω ένα δίσκο από πισι με 8 και τον βάλω πάνω στο λινουξ δεν τον κάνει mount.το ίδιο θέμα έχω και σε debial φίλου

 

υγ2 μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα ότι με την εντολή shutdown /s /t 0 στα win μετά ανοίγει το λινουξ.τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το θέμα που είχα με το boot είναι από τα win8 που δεν τερματίζουν σωστά.έτσι λέει στο arch τουλάχιστον.ανοίγω τα win κάνω κανονικό shutdown αλλά τίποτα.Δεν μου κάνει mount τους ntfs δίσκους με rw.Μόνο με ro τους κάνει.

 

Απενεργοποίησε την εξής επιλογή: http://www.eightforums.com/attachments/tutorials/6232d1337576251-fast-startup-turn-off-windows-8-step-3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Για να μην ανοίγω νέο θέμα.

Θα πάρω έναν υπολογιστή για τη δουλειά μου.

i5, 8gb ram, h97mb, ssd, 2tb x2 red για raid1, 2 οθόνες, nvidia gpu 1gb.

Σαν κύριο λειτουργικό θα έχω linux το οποίο θα τρέχει vm που μέσα θα έχει όλα τα εργαλεία της δουλειάς μου.

Το linux θα είναι για "απλή" χρήση. Internet, mail, Samba server.

Παλιά έπαιζα συνέχεια με Open Suse και mint.

Το θέμα τώρα είναι ότι ζητάω ένα distro που να μου παρέχει ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ.

Θέλω δλδ να είναι βράχος.

Θα με βολέψει το Arch;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είμαι χρόνια αποκλειστικά με arch στο μηχάνημα της δουλειάς μου χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Πάντως αν θες σταθερότητα νομίζω πρέπει να κοιτάξεις προς Ubuntu LTS (5 χρόνια υποστήριξη). Το debian stable είναι ΟΚ για server αλλά για desktop μπορεί να σου σπάσει τα νεύρα ενώ έχει και λιγότερα χρόνια υποστήριξης από το ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αφιερώσεις λίγο χρόνο (μια ώρα ας πούμε) κάθε βδομάδα για να δεις τα σημαντικά νέα, εάν υπάρχουν ναι σου κάνει το ARCH

εάν θες plug&play δεν σου κανει

που και που (σπάνια αλλά συμβαίνει) να περιμένεις να κάνεις και downgrade

θα σε ανταμείψει σε όλα τα άλλα παντως

debian θα σου σπάσει τα νεύρα όπως είπε και ο pmav, εδώ κοντεύει να αλλάξει το debian ο jim_p :P

fedora η suse

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάω δλδ πάλι σε Suse?

Δεν έχω χρόνο να ασχολούμαι με τέτοια.

Ήθελα να κάνω εγκατάσταση και μετά τέλος.

Δε με νοιάζει αν θα με πάρει 2 μέρες να το στήσω.

απλά μετά θέλω να είναι εκεί.

Να μη μου τρώει χρόνο με μικροθέματα απο updates κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με το ubuntu εννοείς το unity τότε μπορείς κάλλιστα να το αλλάξεις με άλλο γραφικό περιβάλλον. Αν εννοείς το ubuntu σαν υποδομή δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικά διαφορετικό από το debian. Η βασική διαφορά παίζει να είναι το upstart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι και να σου πω εγώ τι σημασία έχει; Σημασία έχει να αρέσει σε εσένα. Για την ιστορία εγώ θέλω πολύ πιο μινιμαλιστικά πράγματα και για αυτό χρησιμοπιοώ awesome.

 

To kubuntu πρέπει να είναι μια χαρά πάντως.

 

Το βασικό που πρέπει να απαντήσεις είναι η χρήση που θέλεις να κάνεις. Αν θες desktop χρήση δηλαδή να έχεις καινούρια πακέτα όσο είναι φρέσκα ακόμα τότε δεν σου κάνουν οι διανομές-βράχος. Δηλαδή θα υπάρχει πάντα η περίπτωση σε κάποιο update να χρειαστεί να αφιερώσεις λίγο χρόνο. Το ίδιο ισχύει και σε όλα τα λειτουργικά άλλωστε. Και σε windows αν περάσεις καινούρια έκδοση κάποιου προγράμματος και πέσεις σε bug πρέπει να κάνεις downgrade κτλ.

 

Αν οι ανάγκες σου είναι πολύ περιορισμένες και συγκεκριμένες, τότε πιθανά να την παλεύεις και χωρίς να κάνεις update ποτέ και κάθε 2-3 χρόνια να κάνεις ένα clean install.

 

Εγώ στον υπολογιστή στο πατρικό μου έχω dual boot ΧP + debian stable. Το χρησιμοποιεί η μάνα μου για πασιέντζα, facebook (τρομάρα μας) και torrents (τρομάρα μας Χ2) από τα ΧΡ και e-banking (τρομάρα μας Χ3) από το debian. Update δεν έχω κάνει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το  arch αν και rolling/bleeding edge λόγω του καλού testing στα πακέτα του είναι πολύ σταθερό. Είμαι της άποψης αν δεν έχεις επαφή με το arch να μην το χρησιμοποιήσεις σε μηχάνημα δουλειάς. Τον πρώτο καιρό θα πρέπει να μάθεις τις ιδιαιτερότητές του και αυτό θα σου πάρει λίγο χρόνο για ψάξιμο.

Προτείνω να πας σε debian stable ή σε open suse. Το δεύτερο το έχω δουλέψει και είναι πολύ σταθερό. Πάντα με KDE. Το debian δεν είναι και τόσο πολύ για desktop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...