Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα σπάσιμο που πρόσεξα είναι ότι στον dolphin δεν λειτουργεί πλέον το F4 μετά το update του konsole, οπότε περιμένω εναγωνίως να αναβαθμιστεί και ο dolphin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σπάσιμο που πρόσεξα είναι ότι στον dolphin δεν λειτουργεί πλέον το F4 μετά το update του konsole, οπότε περιμένω εναγωνίως να αναβαθμιστεί και ο dolphin

pacman -S konsolepart4

και είσαι έτοιμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με arch αλλά μιας κ βλέπω μιλάτε για kde να πω ότι έχω γυρίσει το desktop μου σε gnome και εκτός ότι είναι το ίδιο όμορφο με kde γίνεται κ εξίσου λειτουργικό (ίσως κ περισσότερο)με λίγο tweaking. Το μόνο που μου λείπει από kde είναι ο krusader που αν κ ο nautilus γίνεται dual pane δεν έχει όλες τις δυνατότητες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα το update σε Plasma 5 τα tray icons σας εμφανιζονται; Εχω βαλει τα πακετα που λεει στο wiki εκανα και logout/login αλλα τιποτα. Το skype εμφανιζεται, αλλα pidgin, xchat, κλπ όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παει το backlight μου... :-(

 

αδειο το /sys/class/backlight

Μετα τα τελευταια updates δουλευει παλι το backlight

 

@@ δουλευει, πριν επαιζε τωρα ψοφιο παλι...

 

-----------------------------------------------

 

ok, αν βαλω να παιξει ενα βιντεο και το κλεισω, μπορω μετα να κοντρολαρω brightness στην οθονη με xgamma κλπ...

 

τι κουφο ειναι αυτο παλι? :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Plasma 5.2 και εγώ με όλα τα στραβά του. Καλό (που δεν είχε το KDE 4) δεν είδα κάτι ακόμα.

1) Πρώτο και βασικότερο στο πρώτο login μετά την εκκίνηση φλασάρει η οθόνη και στρώνει μόνο αν αλλάξω tty και επανέλθω στο tty1. Τα επόμενα logout/login τα κάνει χωρίς πρόβλημα. (2 οθόνες pc & tv out)

2) Ενώ δεν έχω πρόβλημα γενικό με τα Ελληνικά ονόματα αρχείων, ούτε το vuze ούτε το ktorrent λένε να τα αναγνωρίσουν. Πετάνε τα κλασσικά ?????????. Στο Gnome δουλεύουν κανονικά.

3) Ο dolphin δεν κρατάει με τίποτα τις συντομεύσεις που του βάζω στο panel αριστερά. Θυμάται μόνο όσες έχω κάνει hidden, αλλά αυτό παίζει να φτιαχτεί με την νέα version οπότε στο περίμενε μάλλον.

 

EDIT: Το 2 έφτιαξε αφού έγραψα manual ξανά το locale.conf που είχαν σβηστεί όλες οι γραμμές εκτός της LANG.

Επεξ/σία από DrDeath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Plasma 5.2 και εγώ με όλα τα στραβά του. Καλό (που δεν είχε το KDE 4) δεν είδα κάτι ακόμα.

1) Πρώτο και βασικότερο στο πρώτο login μετά την εκκίνηση φλασάρει η οθόνη και στρώνει μόνο αν αλλάξω tty και επανέλθω στο tty1. Τα επόμενα logout/login τα κάνει χωρίς πρόβλημα. (2 οθόνες pc & tv out)

2) Ενώ δεν έχω πρόβλημα γενικό με τα Ελληνικά ονόματα αρχείων, ούτε το vuze ούτε το ktorrent λένε να τα αναγνωρίσουν. Πετάνε τα κλασσικά ?????????. Στο Gnome δουλεύουν κανονικά.

3) Ο dolphin δεν κρατάει με τίποτα τις συντομεύσεις που του βάζω στο panel αριστερά. Θυμάται μόνο όσες έχω κάνει hidden, αλλά αυτό παίζει να φτιαχτεί με την νέα version οπότε στο περίμενε μάλλον.

 

EDIT: Το 2 έφτιαξε αφού έγραψα manual ξανά το locale.conf που είχαν σβηστεί όλες οι γραμμές εκτός της LANG.

 

3) Με τα πρόσφατα update του kde εμφάνησαν και ο σταθερός και το λάπτοπ το παρόμοιο πρόβλημα. Χάνει τις συντομεύσεις κάθε φορά που κάνω update με τον pacman.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@@ δουλευει, πριν επαιζε τωρα ψοφιο παλι...

 

-----------------------------------------------

 

ok, αν βαλω να παιξει ενα βιντεο και το κλεισω, μπορω μετα να κοντρολαρω brightness στην οθονη με xgamma κλπ...

 

τι κουφο ειναι αυτο παλι? :mellow:

Πριν πως το έκανες; Από τα default πλήκτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) Με τα πρόσφατα update του kde εμφάνησαν και ο σταθερός και το λάπτοπ το παρόμοιο πρόβλημα. Χάνει τις συντομεύσεις κάθε φορά που κάνω update με τον pacman.

 

Μη το γκαντεμιάσω εδώ και 2-3 μέρες δεν έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πως το έκανες; Από τα default πλήκτρα;

 

οχι, με xgamma σε ενα script.

 

για το urbanterror πιο πολυ θελω να δουλευει γιατι ειναι σκοτεινο. Ανοιξα ενα thread αλλα δεν νομιζω να γινει τιποτα.

 

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=193457

 

Δεν γινονται αυτα... Δηλαδη μολις δω ενα βιντεο με τον smplayer τι αλλαζει και μπορω να controll-αρω το backlight? :mellow:

 

νεο module δεν φορτωνεται

καποιο extension του X? wtf...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ περίεργο οτι δεν φορτώνει κανένα νέο module (πχ video), ίσως κάποιο ACPI event;

Έχεις δοκιμάσει αυτά εδώ; https://wiki.archlinux.org/index.php/Intel_graphics#Backlight_is_not_adjustable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...