Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιμετώπισα ένα πρόβλημα πρόσφατα (καθώς έχω και arch στην δουλειά), και ήμουν έτοιμος να βάλω ubuntu για να το λύσω, καθώς το πακέτο που έψαχνα και προσπάθησα να φτιάξω, δεν γινόταν build σε arch γιατι τα dependencies του ήταν deprecated. Μετά απο λίγο ψάξιμο έπεσα εδώ: https://wiki.archlinux.org/index.php/Arch_Rollback_Machine

και μου έδωσε την λύση. Ήμουν τυχερός γιατι αυτό που έψαχνα υπήρχε παλιά στα repos του Arch, αν και τώρα το έχουν αφαιρέσει, και η latest έκδοση crashare σε αυτό που προσπαθούσα να κάνω. Download απλά, Pacman -U και τέλος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Download απλά, Pacman -U και τέλος :)

Δεν χρειαζεται καν download με το χερι, αν δωσεις pacman -U http://url/paketo.tar.xz το κατεβαζει αυτοματα.

 

Απο περιεργεια ποιο πακετο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το virtuoso,

 

 

 

Virtuoso Universal Server is a middleware and database engine hybrid that combines the functionality of a traditional RDBMS, ORDBMS, virtual database, RDF, XML, free-text, web application server

 

Ξεκίνησα από εδώ: https://aur.archlinux.org/packages/virtuoso-opensource-git/ 

με 7.2 ουσιαστικά, αλλά μόλις δοκίμαζα να προσθέσω data, crashare με error:  "large free not on 4k boundary"

 

Μετά δοκίμασα με το stable 7.1 (έφτιαξα δικό μου PKGBUILD) και είχα το ίδιο πρόβλημα, μετά δοκίμασα να φτιάξω και για το 6 stable, αλλά στο configure μου πέταγε error για τα dependencies, και μετά λίγο πριν κατέβει το ubuntu βρήκα το παραπάνω link, και έτσι εγκατέστησα το 6.1.8, το οποίο και έπαιξε χωρις κρασαρίσματα. Λογικά θα πρέπει να ανοίξω και ticket για όλο αυτό το θέμα αλλά δεν ξέρω ακριβώς πως θα το κάνω ακόμα, γιατι το σύστημα που τα φτιάχνει αυτά κάνει πολλά πράγματα στο background μέχρι να φορτώσει τα δεδομένα στο virtuoso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μέσα σε ένα PKGBUILD υπάρχει τρόπος να δηλώσω ότι ένα συμπιεσμένο αρχείο που περιλαμβάνεται στα sources θέλω να γίνει extract σε συγκεκριμένο φάκελο μέσα στον $srcdir;

Μια λύση που μου ρχεται αλλά δεν μ' αρέσει είναι να δηλώσω το αρχείο στα noextract και μετά να κάνω την αποσυμπίεση manually μέσα στην prepare(). Υπάρχει πιο απλός τρόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες σε καινούργια εγκατάσταση παίρνω error: failed retrieving file 'core.db'... σε κάθε pacman -Syy

Αν βάλω dns της google στο resolv.conf το πρόβλημα διορθώνεται αλλά 

1ον με κάθε reboot από το resolv.conf σβήνονται οι αλλαγές και μένω με τον 192.168.1.1 

2ον θα ήθελα να ξέρω ποιο είναι το πρόβλημα και αν γίνεται να το λύσω χωρίς το παραπάνω workaround.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχουμε και λεμε

 

Ασχολουμε με arch τελευταια...manjaro βασικα..αλλα οκ..σχετικα το ιδιο ειναι :)

 

Αυτο που παρατηρησα ομως , το παρατηρησα σε αρκετες διανομες και προφανως δεν ειναι κατι που εχει να κανει με το arch αλλα ισως με driver/kernel.

 

Το φορητο εχει για καρτα ethernet το

02:00.0 Ethernet controller: Qualcomm Atheros AR8161 Gigabit Ethernet (rev 08)

τι γινεται λοιπον..

 

αν ανοιξω ενα τερματικο και βαλω ενα ping να τρεχει ..τρεχει κανονικα επ'αοριστον.

αν τρεξω κατι που ζηταει ιντερνετ π.χ. browser/σελιδα , pacman κλπ...κοβεται η συνδεσιμοτητα...αν τραβηξω το ethernet καλωδιο και το ξανακουμπωσω..επανερχεται και συμπεριφερεται οπως και προηγουμενως..

 

Κανενα απολυτως προβλημα με την ασυρματη καρτα.

 

Απο οσο καταλαβαινω ο driver για αυτην την καρτα ειναι  ο alx..ο οποιος φορτωνει..και καπου διαβασα οτι με τον 3.10 και δωθε kernel ειναι built-in (προφανως αφου φορτωνει)...

 

Αρα ?Τι παιζει ? πως μπορουμε να βγαλουμε ακρη?

 

dmesg logs για alx

 

 

 

[    4.093519] alx 0000:02:00.0 eth0: Qualcomm Atheros AR816x/AR817x Ethernet [b8:88:e3:8e:9f:79]
[    4.174010] alx 0000:02:00.0 enp2s0: renamed from eth0
[   31.251421] alx 0000:02:00.0 enp2s0: NIC Up: 100 Mbps Full
[   82.610049] alx 0000:02:00.0 enp2s0: Link Down
[  397.981613] alx 0000:02:00.0 enp2s0: NIC Up: 100 Mbps Full
[  486.209547] alx 0000:02:00.0 enp2s0: fatal interrupt 0x400, resetting
[  486.212160] alx 0000:02:00.0 enp2s0: NIC Up: 100 Mbps Full
[  491.189478] alx 0000:02:00.0 enp2s0: Link Down

 

 

 

Οταν σκαει το προβλημα σκαει και καποιες γραμμες του στυλ

[  914.453020] traps: polkitd[2068] general protection ip:7fc8f8379582 sp:7ffe36fb9960 error:0 in libmozjs-17.0.so[7fc8f8241000+3a8000]

οχι οτι με καιει ιδιαιτερα το ethernet σε φορητο..αλλα γιατι να μην δουλευει και αυτο σωστα ομως...ακουω ιδεες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό πρέπει να είναι

https://bugs.archlinux.org/task/44315

 

σ'ωραιος..ακριβως αυτο..ακριβως το ιδιο φορητο :)

 

2 λυσεις προταθηκαν σε αυτο το λινκ...downgrade του κερνελ..καταντια :)

και mtu 9000 στην συνδεση...το καρφωσα στις ρυθμισεις της ενσυρματης..εκλεισα τελειως την ασυρματη για να μην φαω κανα πλασεμπο και....η ενσυρματη συνδεση σταθερη για παραπανω απο 1 λεπτο (πριν εκλεινε στο 1ο network request)...

 

Αρα υποθετω οτι "λυθηκε" κατα καποιον τροπο το προβλημα..ισως το διορθωσουν (τον driver μαλλον δηλ)..σε κανα kernel update...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε kde στο system-settings --> Application Appearance  υπάρχει επιλογή GTK? Εμένα εξαφανίστηκε!!! :P Παρατήρησα στο pavucontrol ότι χάλασε η εμφάνιση και ήθελα να το τσεκάρω αλλά δεν έχω αυτή την επιλογή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...