Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άσε φίλε μου. Έχασα την μπάλα. Έχω ρίξει τόσο πολύ διάβασμα, που και έχω θολώσει, και δουλειά δεν έκανα, και δεν ξέρω τι να κάνω :-D

Θα μου πει κάποιος, ρε φίλε άσχετος με το λίνουξ και θες και arch?

Ε ντάξει, αφού υπάρχει όρεξη, καλύτερα να μαθαίνουμε και δυο πράγματα. Κάπως πρέπει να ξεκινήσουμε, ας είναι στα βαθιά.

Τέλος πάντων.

 

Πανέμορφο φαίνεται το kde/plasma αλλά τώρα δεν έχω τίποτα και δεν ξέρω πως να συνεχίσω. Ούτε το τερμιναλ δεν υπάρχει.

Έχει κανείς υπόψιν του κάποιον οδηγό να διαβάσω, ώστε απο το σημείο που είμαι να εγκαταστήσω file manager, προγραμματα, τα πάντα ολα τέλος πάντων; Ούτε το τέρμιναλ δεν υπάρχει, δεν έχω ήχο, δεν έχω διαχειριστή αρχείων κλπ κλπ, άστα.

Το arch wiki φοβερό αλλά αυτήν την στιγμή δεν με βοηθάει να συνεχίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να καταλαβεις σε τι φαση ειμαι, δεν εχω που να εκτελεσω τις εντολες.

Δλδ την παραπάνω εντολή για να εγκαταστήσω δεν έχω κάποιο περιβάλλον ώστε να την εκτελέσω...

 

Για να το αποσαφηνίσω λίγο, είμαι απο καθαρή εγκατασταση έχοντας φτιάξει τα βασικά.

Μετά απο επανεκκίνηση μπήκα ως χρηστης (δηλωμενος στους sudoers) και προσπάθησα να εγκαταστήσω DE

sudo pacman -S plasma-meta

Κατόπν εγκατέστησα τον sddm με τα βήματα όπως μου είπε και ο φίλος παραπάνω και τον εκτέλεσα.

Με έβαλε στο περιβάλλον του κδε/πλασμα, αλλά απο εκέι και πέρα σε κάθε επαννεκινηση μπαίνει κατευθείαν σε αυτό το περιβάλλον, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω τίποτα. Δεν υπάρχει κάποιου είδους τερματικό να εκτελέσω περαιτέρω κάποιες εντολές σαν κι αυτή που μου παρέθεσες. Σίγουρα με κάποιν τρόπο θα εκτελείς εντολές, αλλά δεν τον ξέρω εγώ.

 

Ήταν το λάθος μου που εκτέλεσα το plasma-meta; Έπρεπε στο plasma να βάλω κάποιο άλλο;

Απο εδώ πως συνεχίζω;

Φορμάτ και στήσιμο πάλι;

 

(EDIT: στις ρυθμίσεις πήγα, το outpout το άλλαξα, αλλά ήχος τζιφος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις μπεις στο desktop πατάς ctrl + alt + f2 για να μπεις σε κονσόλα, κάνεις login και εγκαθιστάς τα παραπάνω ή τουλάχιστον το konsole για να έχεις κονσόλα και στο γραφικό περιβάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορμάτ και στήσιμο πάλι;

 

Δεν υφισταται τετοιος ορος στο Arch.

 

Πρεπει να κανεις κατι πολυ χοντρο, αν και παλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου πει κάποιος, ρε φίλε άσχετος με το λίνουξ και θες και arch?

Αυτό όποιος το πει θα είναι άσχετος με Linux. Άστους άλλους να βάζουν διανομές που τους περιορίζουν και να περνάνε τα χρόνια και να μην έχουν μάθει το παραμικρό και να μην μπορούν να αντιμετωπίσουν απλά προβληματάκια..

 

 

Απο εδώ πως συνεχίζω;

Φορμάτ και στήσιμο πάλι;

Εγώ δεν είμαι αρνητικός σε αυτό... κάνε ότι σε κάνει να νιώθεις πιο άνετα. Έχω στήσει πάνω απο 15 φορές Arch και εκτός ότι έμαθα να το στήνω πολύ εύκολα και γρήγορα μετά απο τις αποτυχίες, πλέον δεν φοβάμαι να δοκιμάσω τα πάντα στο μηχάνημα... μάλιστα δουλεύω Arch κανονικά και στην δουλειά εδώ και καιρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα πολλες διανομες αυτες τις μερες, γιατι θελω να αποφασισω ποια θα αφησω στο λαπτοπ, και ποια να βαλω στον σταθερο (στον σταθερο αναγκαστικα dual boot)

 

Οι περισσοτερες ηταν ubuntu-based και καμια δεν με κερδισε. Συν αυτην την αισθηση οτι κατι γινεται εν αγνοια μου χωρις να μπορω να επεμβω.

 

Οποτε προτιμω μια δυσκολη διανομη που σιγουρα θα μαθω πραγματα και θα κατανοησω τα πως και γιατι. Μπορει να τα κανω ολα μπαχαλο στην αρχη, αλλα θα μαθω και την επομενη θα κατσω και θα το ξαναστησω απο την αρχη σωστα (ή οπως το θελω τελοςπαντων)

 

Το Arch η αληθεια ειναι πως εχει φοβερο wiki, απλα καπου χανεται η μπαλα απο τον απειρο χρηστη.

 

Στην πρωτη εγκατασταση που εκανα εβαλα DE gnome. Με χαλασε, τον ξηλωσα και εβαλα kde plasma χωρις ομως να δωσω τις εντολες που μου παρεθεσαν τα παιδια. Στο reboot τιποτα λοιπον, οποτε φορματ και παλι απ την αρχη αυτην την φορα πιο σωστα.

 

Απλα θα ηθελα να πω την αληθεια για αρχη εναν οδηγο for noobs του στυλ, μετα την εγκατασταση, τα γενικως απαραιτητα προγραμματα/ρυθμισεις ωστε τουλαχιστον να δουλεψεις με βασικα εργαλεια.

 

Μακρυγορω...

Σας ευχαριστω για την βοηθεια και τις παροτρυνσεις παιδια. Αυριο με καθαρο μυαλο συνεχιζω. Εχω παρα πολλα να μαθω ακομα. Πιστευω ομως οτι θα κερδισω πολλα απο την ενασχοληση με το arch αφενος, και αφετερου θα στηθουν σωστα μηχανηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεις το wiki για το kde λέει και για τα πακέτα που βάζει, και πως να βάλεις τα kde applications όπως είναι το dolphin και το konsole και οτι δεν θα έχεις login manager και πρέπει ή να βάλεις εσύ ή να το ξεκινήσεις με startx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε καμια ιδέα γιατί δε δουλεύει το clock widget σε KDE;
Ούτε το digital ούτε το analog ούτε το Minimal clock που εγκατέστησα.

post-161892-0-46931200-1440457035_thumb.png



H ώρα φαίνεται να είναι σωστή:


Local time: Tue 2015-08-25 01:59:38 Europe
  Universal time: Tue 2015-08-25 01:59:38 UTC
        RTC time: Tue 2015-08-25 01:59:38
       Time zone: Europe/Athens (Europe, +0000)
 Network time on: no
NTP synchronized: no
 RTC in local TZ: no 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να το τρέξεις με τη εντολή plasmoidviewer σε κονσόλα να δεις αν έχει κάποιο σφάλμα.


 

Έχετε καμια ιδέα γιατί δε δουλεύει το clock widget σε KDE;
Ούτε το digital ούτε το analog ούτε το Minimal clock που εγκατέστησα.



H ώρα φαίνεται να είναι σωστή:


Local time: Tue 2015-08-25 01:59:38 Europe
  Universal time: Tue 2015-08-25 01:59:38 UTC
        RTC time: Tue 2015-08-25 01:59:38
       Time zone: Europe/Athens (Europe, +0000)
 Network time on: no
NTP synchronized: no
 RTC in local TZ: no 

 

Δοκίμασε να το τρέξεις με τη εντολή plasmoidviewer σε κονσόλα να δεις αν έχει κάποιο σφάλμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό όποιος το πει θα είναι άσχετος με Linux. Άστους άλλους να βάζουν διανομές που τους περιορίζουν και να περνάνε τα χρόνια και να μην έχουν μάθει το παραμικρό και να μην μπορούν να αντιμετωπίσουν απλά προβληματάκια..

 

dLLnuJM.gif

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα κι εγώ να μεταφερθώ σε arch μέσα στο καλοκαίρι αλλά υπάρχουν κλασικά 253647 issues που πρέπει να λυθούν. :P

 

Ένα από αυτά είναι πως όποτε για κάποιο λόγο πάω να κλείσω το Xorg κρεμάει. Σβήνει η οθόνη, αφήνεται έτσι για μερικά δέυτερα, στη συνέχεια ακούγεται ένα beep και TOTE θα κάνει restart, ή logout αν πάω να κάνω kill το Xorg. Αν πάω να ανοίξω tty με ctrl alt f2 κρεμά κανονικά και δεν κάνει τίποτα.

 

To install είναι με KDE και plasma5 οκ το ξέρω πως δεν είναι κι ό,τι πιο stable ( και έχω πετύχει αρκετές φορές components του KDE να κρασάρουν για αυτό, αλλά το συγκεκριμένο είναι λίγο ενοχλητικό. Καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε γαμωτο τρωγομαι σχεδον 3 μερες να το στησω κι ακομα δεν εχω κανει τιποτα.

Σημερα μετα απο κατι χαζοκολληματα το ξαναπερασα παλι απο την αρχη, αλλα τα προβληματα παραμενουν.

 

Εχω το εξης laptop: hp 17-f250nv ειναι με amd a4 6210 apu & radeon r3 shared, wifi rtl8723be και ηχεια beatsaudio.

 

Λοιπον αρχικα την εγκατασταση την πραγματοποιω με ethernet, δηλωνω το .service του λαν, κατεβαζω iw wpa_supplicant κανω login στο wifi δηλωνω το .service της καρτας wifi. Οταν φτανω στο σημειο για τα γραφικα διαλεγω τον opensource. Δεν εχω καταφερει να βαλω τον proprietary. Φτιαχνω ηχο με alsa-utils και alsamixer.

Συνηθως μπαινει και networkmanager το τσεκαρω, βαζω και το kmix και pulseaudio.

 

Οταν μπαινω στο de λοιπον δεν υπαρχει πουθενα ενδειξη οτι καποια συνδεση δικτυου ειναι ενεργη. Βεβαια δουλευει και το wifi και το eth. Οσα widgets και να βαλω. Στο reboot αυτα που προλαβαινω να δω ειναι οτι κανει failed backlight video0 και networkmanager not running.

 

Σε μια εγκατασταση εκανα το εξης.

Με systemctl enable NetworkManager.service ξεκινησε ο nm αλλα απο εκεινη την ωρα κοπηκε το wifi. Οσες φορες και να εβαζα τον κωδικο μου τον ξαναζηταγε.

Φορματ.

 

Οι συνδεσεις δικτυου μετα απο καποια ωρα φθινει η αποδοση τους και τελικως κλεινουν (και λαν και ασυρματο)

Το προβλημα το ειχα και σε αλλες διανομες (ubuntu based ομως) και εφτιαξα το rtl8723be.conf οπως προτεινουν στο νετ.

Μια κολλαει μια δουλευει. Αναλογα πως θα κατσει μετα απο reboot. Αυτο ειναι μεγαλο θεμα μιας και δεν μπορω να βρω ενα pattern να δω τι αλλο μπορω να κανω.

 

Τα γραφικα κρασαρουν κατα περιπτωση. Και παλι δεν μπορω να καταλαβω το γιατι. Μπορει να μην γινεται σωστα rendering, μετα απο reboot φτιαχνει. Αλλα τρωνε κολληματα στα καλα του καθουμενου.

 

Με τον ηχο ακομα και με το enable 150% παλι η ενταση ειναι χαμηλη. Βεβαια το 150% δεν το κραταει μονιμο στις ρυθμισεις. Ακομα κι εκει ομως χαλαει την πιοτητα χωρις λογο. Δεν εχω βρει λυση.

 

Αυτα συμβαινουν σε καθε εγκατασταση.

Εκτος απο την μια φορα που εκανα service στον nm και μου τα εσκισε ολα.

Σιγουρα θα μπορουσα να αποφηγω το φορματ για ψιλου πηδημα απκα σε καθε νεα εγκατασταση δοκιμαζα κατι λιγο διαφορετικο με βαση το wiki μηπως και εχω ουσιαστικο αποτελεσμα.

 

Εχει κανεις καμια ιδεα ρε παιδια;

 

Edit

Ξεχασα να αναφερω το κοψιματα στην αναπαραγωγη πολυμεσων. Ειτε απο youtube ειτε απο τοπικα αρχεια. Κοψιματα στον ηχο περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...