Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποιός ξέρει... ίσως να πρέπει να δοκιμάσω grub2 για να έχω rollbacks

 

Υπάρχει κάπου link που να λέει ότι το syslinux δεν υποστηρίζει rollbacks ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο openbox πως μπορω να παραμετροποιησω το εσωτερικο των παραθυρων που ειναι παντου γκρι? http://i.imgur.com/5O9h0.png Με τα themes αλλαζει μονο η πανω μπαρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα οσα φαινονται μεσα στα παραθυρα ακολουθουν το θεμα που εχει το εκαστοτε toolkit, πχ της gtk3 για τις gtk3 εφαρμογες, της gtk2 για τις gtk2, του qt4 για αυτες που ειναι σε qt4 κλπ. Το μονο που παρεχει το openbox, σαν window manager που ειναι, ειναι το περιγραμμα των παραθυρων.

 

Αυτο που φαινεται στην εικονα ειναι το obconf που ειναι σε gtk2, οποτε μπορεις να αλλαξεις την εμφανιση του με το lxappearance ή με το gtk-chtheme.

Για αυτες που ειναι σε gtk3, πχ gnome-mplayer, audacious, abiword και ολες τις gnomoεφαρμογες σαν το file-roller, το μονο που υπαρχει ειναι το gnome-tweak-tool ή το απευθειας editing του ~/.config/gtk-3.0/settings.ini, πχ

>$ cat .config/gtk-3.0/settings.ini 
[settings]
gtk-theme-name= Bluebird
gtk-icon-theme-name= ACYL_Icon_Theme_0.9.4
gtk-font-name= Verdana 10
gtk-cursor-theme-name=DMZ-White
gtk-toolbar-style=GTK_TOOLBAR_ICONS
gtk-toolbar-icon-size=GTK_ICON_SIZE_LARGE_TOOLBAR

Α, θες και ενα θεμα που να εχει εκδοση gtk3, γιατι απο τα στοκ θεματα μονο το adwaita εχει και gtk3 support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάπου link που να λέει ότι το syslinux δεν υποστηρίζει rollbacks ;

 

δεν υποστηριζει boot απο subvolumes στο btrfs ακομα

 

επισης μαλλον κατι στο udev ειναι, δεν μπαινει ουτε με παλιοτερο κερνελ (ειχα φυλαξει backup, τρομαρα μου)

θα το χαζεψω αυριο το θεμα μην και βγαλω ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης μαλλον κατι στο udev ειναι, δεν μπαινει ουτε με παλιοτερο κερνελ (ειχα φυλαξει backup, τρομαρα μου)

θα το χαζεψω αυριο το θεμα μην και βγαλω ακρη

 

Έχεις ανοιχτό το [testing] μήπως;

Το udev έγινε merge upstream με το systemd (πακέτο systemd-tools). Μήπως έγινε εκεί καμιά μαλακία; Αν υποψιάζεσαι κάτι τέτοιο κάνε ένα bug report.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nop, δεν το είχα ανοιχτό! Εν το ματεξύ, όπως και την άλλη φορά, όταν πάω να κάνω chroot μου λέει bus error. Δλδ δεν έχω καμία ελπίδα να το σώσω. Το φόρμαρα, πάλεψα λίγο με grub2 αλλά @@ (πολλά προβλήματα ρε παιδί μου).

 

Αν βγάλω και την σημερινή μέρα θα το αφήσω για τρίτη το φορματ, αλλιώς με βλέπω να βάζω ext4 να τελειώσω κάτι δουλειές και να ξαναστήσω το pc όταν βγεί το επόμενο Oracle Linux που θα σημαδέψει το πρώτο commercial release του btrfs (με την ελπίδα να έχει διορθωθεί η κατάσταση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.archlinux.org/news/systemd-tools-replaces-udev/

 

Ok, smooth update εδω.

 

 

mandos, στησε το μια φορα σε ext4, βαλε και τον hook και οτι αλλο χρειαζεται για να δουλευει σε btrfs, παρτου ενα tar να τελειωνεις.

 

οταν θες να ξαναδοκιμασεις btrfs, απλο untar, mount dev proc sys, επανεγκατασταση boot loader.Δεν χρειαζεται να το στηνεις ολο παλι απτην αρχη.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...