Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ Θωμά. 

 

Έχω δοκιμάσει και τις δυο μεθόδους που περιγράφονται στο wiki, αλλά δεν εγκαθίσταται με τίποτα ο driver. Συνέχεια βγάζει σφάλματα και σταματάει. Κάποια ασυμβατότητα; Μήπως επειδή η amd βαριέται να βγάλει σωστό driver για λινουξ; Δεν ξέρω. Πάντως μου έσπασαν τα νεύρα. Ακόμα και στο arch δοκιμάζοντας διάφορα σε καθαρές εγκαταστάσεις (και πριν τον X), δεν μπαίνει. Γι αυτό έβαλα manjaro, μόνο και μόνο γιατί τον περνάει στην εγκατάστασή του απ'ευθείας και τέλος.

 

Δηλαδή για να μπορέσω σαν άνθρωπος να δω κανα βίντεο/ταινία στο λίνουξ θα πρέπει να αλλάξω κάρτα και να πάω σε nvidia; 

Δεν θέλω να γυρίσω σε win. Τα νεύρα μου.

 

Πρόσφατα είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα.

Εγώ έχω μια Radeon HD 4xxx.

Το wiki δε μου δούλευε.

Έπρεπε να βάλω αυτό: https://aur.archlinux.org/packages/catalyst-total-hd234k/που είναι για τις σειρές 2, 3, 4

Εσύ φαντάζομαι θες αυτό: https://aur.archlinux.org/packages/catalyst-total/

 

Όμως ο xorg-server δεν έπαιζε, οπότε έπρεπε να τον ξηλώσω όλο και να βάλω παλιά έκδοση 1.13 και πριν

https://aur.archlinux.org/packages/xorg-server1.12/π.χ, μαζί με xf86-input blabla 1.2 έκδοση και δε συμμαζέυεται.

Ο οποίος είχε bugs (δε δούλευε ο gdm και παράθυρα σκάγανε), έπρεπε να patchαριστεί manually.

Το setάρεις με aticonfig --initial

Και αφού το setara όλο το πράμα κατάλαβα ότι ο xf86-video-ati έπαιζε καλύτερα από τον catalyst (lol) και δεν χρειαζόταν downgrade στον xorg-server.

 

Έχεις δοκιμάσει τον opensource και δε σου άρεσε και θες να πας σε catalyst;

Λολ τώρα είδα ότι έχεις manjaro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν έστηνα arch είχα αφήσει τον open source για λίγο, αλλά όπως και στο λαπτοπ, έτσι και στον σταθερό, μου έκανε κάτι κουλά, σε βιντεο στο youtube, μετα από screen lock δεν ξύπναγε σωστά, μου εμφάνιζε μαυρίλα, και έπρεπε να κάνω reboot, κλπ.

Πρακτικά δεν καταφερα να τον δοκιμάσω στο desktop, γιατί εξαιτίας των ανωτέρω, προσπαθούσα να βάλω τον catalyst. Δεν πέρασε ποτέ, και μόνο γι αυτόν τον λόγο έβαλα  mnajaro.

 

Αυτό που συμβαίνει τώρα στο manjaro είναι η χαρά του screen tearing, αφού αν ενεργοποιήσω το vsync απο τον catalyst, φτιάχνει ναι μεν στο desktop, αλλά ζαλίζει υπερβολιά στις ταινίες. Αν το έχω απενεργοποιημένο, όπως αυτή  τη στιγμή, στο desktop χαλασμός, αλλά στις ταινίες/βίντεο είναι πιο υποφερτή η ροή, αλλά και πάλι σε ζαλίζει. 

 

Μετά απο το σημερινό σκέφτηκα να ξαναγυρίσω στον ανοιχτό οδηγό, να τον ξαναδοκιμάσω αρχικά στο manjaro, αλλά δεν ξέρω αν θα δουλεύει όλη την ώρα κάρτα στο τέρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι έχεις ξεκινήσει όλη την διαδικασία λάθος... το βίντεο είχε tearing και υπέθεσες ότι φταίει ο open source driver... ενώ μπορεί απλά να φταίει ο WM / compositor .. με τι DE ήσουν? KDE, Gnome?

 

Απο εκεί και πέρα πώς έβαλες τον catalyst? Εγώ όταν είχα ATI χρησιμοποιούσα το repository του Vi0L0, δηλαδή το πρώτο βήμα στο wiki που συζητάτε, και με το downgrade σε παλαιότερο xorg δεν είχα κανένα πρόβλημα.


Πάρε μια nvidia να τελειώνεις :P

 

ναι πάρε μια nvidia να έχεις μόνο κλειστούς drivers (κάρτα περσινή και ακόμα δεν υποστηρίζεται απο το nouvau), και να μην μπορείς να δείς ούτε βίντεο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον σταθερό όταν πέρασα πρώτη φορά τον ανοιχτό οδηγό, ήμουν με gnome. 

Στην συνέχεια δεν προσπάθησα να προσθέσω τον catalyst απο την υπάρχουσα εγκατάσταση, ξεκίνησα να το σετάρω απο την αρχή. 

Στην πρώτη προσπάθεια χρησιμοποίησα το repo του Violo, απέτυχε. Μετά πήγα στην 2η περίπτωση του οδηγού, πάλι τα ίδια. 

Ώσπου έβαλα manjaro. 

 

Να σου πω την αλήθεια αυτήν την στιγμή, ψήνομαι να ξαναβάλω το arch, να αφήσω τον ανοιχτό driver, να δω που υστερεί. Και να πάει στα τσακίδια ο catalyst. Αλλά θα κάνει δουλεία ο ανοιχτός ή θα βαράει temp 70' η καρτα και θα καίει τα αντερά της;

 

Edit

Στο λαπτοπ με manjaro και catalyst, δουλεύει πολύ καλά, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων σε μερικά σημεία, που θα διαβάσω πρώτα περισσότερο για να βρω την αιτία και την λύση. 

Εκεί ο catalyst ήταν επιβεβλημένος λόγο backlight και screen brightness που ποτέ δεν λειτούργησε με τον ανοιχτό, παρά τις επεμβάσεις σε ρυθμίσεις, grub, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα γιατί να χτυπάει 70c? Μια χαρά θα δουλεύει, αρκεί να την ρυθμίσεις . Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι, AMD είναι, θα βαράει 70c έτσι και αλλιώς :P Απο θέμα απόδοσης, δεν ξέρω τις διαφορές τους. Εγώ πάντως τον κλειστό driver τον είχα βάλει μόνο για gaming, αλλά τελικά δεν έπαιξα και τιποτα. Πάντως δεν θυμάμαι να είχα tearing με τον open source, και απο ότι βλέπω με λίγο googlarisma δεν υπάρχουν ιδιαίτερα θέματα.

 

off topic: όταν κράζω με λένε περίεργο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ λοιπόν, παίρνω backup και ξεκινάω να στήσω arch απο την αρχή με τον open source. 

 

Και να μην παίξει, ή αν θέλεις για κάποιο λόγο μετά τον κλειστό, βάζεις τον catalyst από το unofficial repo. Πάντως από ότι βλέπω έχει αλλάξει ο τρόπος που τον βάζεις. Το πακέτο catalyst δεν χρησιμοποιείται πλέον, πρέπει να βάλεις το catalyst-hook.

 

 

 

  • catalyst-hook
  • catalyst-utils
  • catalyst-libgl

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι πάρε μια nvidia να έχεις μόνο κλειστούς drivers (κάρτα περσινή και ακόμα δεν υποστηρίζεται απο το nouvau), και να μην μπορείς να δείς ούτε βίντεο...

Γιατί είχες θέμα με τον κλειστό? Ποια κάρτα είναι? Από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου στο linux(ενταξη όχι και πολύ μεγαλη) με nvidia δεν είχα ποτέ θέμα, αντίθετα στην ati παντα κάτι θα γινόταν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είχες θέμα με τον κλειστό? Ποια κάρτα είναι? Από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου στο linux(ενταξη όχι και πολύ μεγαλη) με nvidia δεν είχα ποτέ θέμα, αντίθετα στην ati παντα κάτι θα γινόταν..

 

O κλειστός δεν έχει πρόβλημα. Ίσα ίσα είναι πολύ καλός σε επιδόσεις και εφάμιλλος των Windows. O Luciddream θα το είπε μάλλον επειδή η Nvidia αρνείται πεισματικά να ανοίξει μέρος του κώδικα του driver έτσι ώστε να μπορέσει να αναπτυχθεί και ο open source (nouveau) απο τη κοινότητα. H AMD έχει ανοίξει το κώδικα για να φτιαχτεί ο open source (radeon).

 

Η απάντηση του Linus Torvalds στην Nvidia αναφορικά με το ζήτημα :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι το ξέρω το βίντεο αλλά νομίζω πως δεν είναι σοβαρός λόγος(για μένα τουλάχιστον) να μη προτιμήσεις την nvidia(εφόσον δουλεύει σωστά ο κλειστός) επειδή αρνήται να δώσει μέρος του κώδικα της στη κοινότητα. Σε άλλα νέα επειδή το gnome σπάει νέυρα πέρασα σε xfce και παίζω λίγο με τη παραμετροποίηση του. Έχω βάλει το flatstudio theme αλλά μου τα χαλάει σε κάποια σημεία. Συγκεκριμένα στο thunar και στα window buttons. Ti εχτρα πρέπει να κάνω?

23gxohj.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είχες θέμα με τον κλειστό? Ποια κάρτα είναι? Από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου στο linux(ενταξη όχι και πολύ μεγαλη) με nvidia δεν είχα ποτέ θέμα, αντίθετα στην ati παντα κάτι θα γινόταν..

 

GTX 970... έχει θέματα με tearing σε Gnome 3, δεν έχω προσπαθήσει και πολύ για να το λύσω.. αλλά δεν έχω και πολύ χρόνο να ασχοληθώ να το ψάξω παραπάνω :P

O κλειστός δεν έχει πρόβλημα. Ίσα ίσα είναι πολύ καλός σε επιδόσεις και εφάμιλλος των Windows

Δεν θα το έλεγα.. έχει πολύς κόσμος πρόβλημα. Για παράδειγμα (απο το τοπικ που λινκαρα παραπάνω) --> https://github.com/linuxmint/Cinnamon/issues/3423

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δεν με θελει. Μου κανει ναζια δεν εξηγειται. Αυτην την φορα μετα την εγκατασταση του opensource xf86-video-ati με startx δεν ξεκιναει τιποτα. Μαυριλα ατελειωτη. Εβαλα και τον gnome που τον ειχα ξαναπεράσει με τον ανοιχτο και παλι τιποτα. Μαυριλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Σε καμια εγκατασταση δεν εχω πειραξει το xorg.conf

Εφτιαξα και το 20-radeon.conf αλλα τιποτα.

Το αστειο ειναι οτι την προηγουμενη βδομαδα με ακριβως τα ιδια βηματα, δουλεψε αμεσως. Στο γραφικο περιβαλλον ειχα τα προβληματα, αλλα ξεκιναγε. Τωρα τιποτα. Δεν θελει να ξεκινησει. Καποιο update την κανει την ζημια σιγουρα. Δεν εξηγηται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Σε καμια εγκατασταση δεν εχω πειραξει το xorg.conf

 

Νομίζω ότι εννοεί να το σβήσεις τελείως για να φτιαχτεί ξανά απο μόνο του. Σορρυ αν αυτό εννοούσες με το ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...