Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά λύπης διαπιστώνω ότι έχει αρχίσει και με κουράζει πολύ το Arch... και δυστυχώς δεν μπορώ (ούτε θέλω να δοκιμάσω κάτι άλλο).

 

Σε καθαρό/φρέσκο setup δεν μπορώ να εγκαταστήσω τίποτα γιατί δεν έχω το verify. Του λέω να κάνει --init και μένει εκεί για πάντα... Και γαμώ τα σκηνικά!

Αφού μετά από ώρες ταλαιπωρίας αποφάσισα να βάλω ext4 (και άλλες τόσες ώρες για να βάλω syslinux και όχι grub) βρέθηκα με ένα shell που δεν δουλεύει το pacman.

 

Μετά είναι μια ταλαιπώρια το ίδιο το setup πλεόν (archboot). O grub64_uefi δεν λέει να μπει. Ο grub2 bios θέλει ακόμα /bios partition (έλεος!), ο grub legacy δεν υποστηρίζει GPT (είναι και παλιός, τι να κάνει ο άμιρος).

Ο syslinux παίζει απροβληματιστα (ευτυχώς... δεν θα άντεχα 5ο φορμάτ).

Προφανός και κάπου κάνω και εγώ τα λάθη μου, αλλά η όλη διαδικασία δεν έχει καμία σχέση με το πως ήταν παλια το installation. Που κάναμε και παπάδες με τα partition και όλα ήταν μια χαρά.

 

Είμαι στο τσακ να κατεβάσω debian, αλλά δεν νομίζω ότι είναι η κατάλληλη επιλογή. Απλά η συγκεκριμένη περίοδος δεν με πάει με το arch.

 

Παω να διαβάσω πως βγαίνει το signing, να στήσω τουλάχιστον ένα σύστημα να μπορώ να συνεχίσω από εκεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να τον αποφύγω γιατί το θεωρώ βήμα προς τα πίσω, αν δεν βάλω grub-uefi τότε με τον syslinux θεωρώ ότι έχω το ίδιο αποτελέσμα που θα έχω και με grub legacy.

Επίσης για κάποιο λόγο όταν το δοκίμασα μου γκρίνιαξε για /bios partition και με τίναξε. Οπότε syslinux :)

 

Ψάχνω και διαβάζω για το UEFI, να δω ΤΙ κάνω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παω να διαβάσω πως βγαίνει το signing, να στήσω τουλάχιστον ένα σύστημα να μπορώ να συνεχίσω από εκεί..

 

 

#SigLevel = Optional TrustAll

SigLevel = Never

 

 

 

στο pacman.conf σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mandos με τι iso έκανες install ?

me archboot είχα θέμα και δοκίμασα μόλις το official και όλα ok μόλις τώρα σε vbox

 

στο pacman-init άνοιξε tty και παίξε με -Syyu κτλ για να πάρει τα sig

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα μπορει να βαλει και το http://www.archlinux.org/packages/core/any/archlinux-keyring/ που περιεχει ολες τις υπογραφες (νομιζω)

 

Απο τοτε που το εβαλα δεν με εχει ξαναρωτησει για υπογραφη.

 

 

 

(πολυ γραφειοκρατια εχει πεσει... :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#SigLevel = Optional TrustAll

SigLevel = Never

στο pacman.conf σου.

 

thnx, τα έκανα comment και δεν δούλευε, θα το δοκιμάσω αύριο

 

@mandos με τι iso έκανες install ?

me archboot είχα θέμα και δοκίμασα μόλις το official και όλα ok μόλις τώρα σε vbox

 

στο pacman-init άνοιξε tty και παίξε με -Syyu κτλ για να πάρει τα sig

 

με archboot, για το btrfs... βέβαια αφού έβαλα ext4 νομίζω μπορώ να κάνω και με το κανονικό

θέλω να δοκιμάσω και την nightly αλλά και το bridge-linux (clone)

 

(πολυ γραφειοκρατια εχει πεσει... :P )

 

άστα να πάνε! δεν με πειράζει αλλά ρε παιδιά αφήστε μας να το ενεργοποιήσουμε ΜΕΤΑ το βασικό installation!

 

θα δοκιμάσω τις προτάσεις αύριο, να δω τι θα απογίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου κόλλαγε και ψάχνωντας βρηκα στο forum του arch ότι πρέπει να μαζεψει entropy( :whistle: :confused: ?????) και αυτό γίνεται με το να ανοίγεις και να κλείνεις εφαρμογές και να κουνάς το mouse κλπ.

 

Μου δούλεψε... Δεν το δοκιμαζεις μπας και????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμασα χωρις επιτυχια...

 

Τεσπα, με τα οσα ειπαν tritonas και martinof εστησα το συστημα, uefi,btrfs,grub2-efi-x86_64 σε ssd και ΚΑΝΩ BOOT!!!!

 

Το μονο εως ωρας προβλημα: πρεπει να πηγαινω στο bios και να του λεω εμπα στο efi shell. Αλλιως δεν βγαινει στον grub.

 

Θα το ψαξω και θα ενημερωσω

 

καλα... δεν υπαρχει που το bios γραφει "Arch Linux" στο boot order...

 

η λυση ηταν εδω: https://wiki.archlinux.org/index.php/UEFI#efibootmgr

 

παω να στησω το συστημα μου επιτελους και ενημερωνω για τα snapshots αν καταφερω κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...